Rusza Podcast Ruszaj w Drogę! (Turystyka | Podróże po Polsce | Życie z pasją)

Spełnia się kolejne nasze marzenie. Zostaliśmy podcasterami! Od lipca 2020 roku, w zaciszu naszego domu, ze słuchawkami na uszach i mikrofonem przed ustami nagrywamy turystyczne audycje Podcastu Ruszaj w Drogę!. Opowiadamy o najciekawszych miejscach w Polsce, o naszym wspólnym życiu w drodze, prowadzeniu Fundacji i przygodach, które przeżyliśmy w trakcie dekady poznawania i odkrywania Polski.

Turystyczny Podcast Ruszaj w Drogę - Kasia i Maciej Marczewscy

Już dziś możesz odsłuchać pierwszy odcinek Podcastu Ruszaj w Drogę! Śmiejemy się, że właśnie otworzyliśmy Radio „Ruszaj w Drogę!”, tylko że bez koncesji. Naszych turystycznych audycji posłuchasz z każdego miejsca na świecie, w dowolnej chwili dnia, miesiąca i roku, w najpopularniejszych aplikacjach do podcastów na smartfona oraz na swoim komputerze. Co nas podkusiło, żeby oprócz pisania przewodników ze sprawdzonymi pomysłami na wycieczki na blogu, wydawania książek, prowadzenia mailowego Kursu o ciekawych miejscach w Polsce i nagrywania vlogów z drogi na Instagram Stories i Youtube, rozpocząć przygodę z podcastem?

Pisanie już nam nie wystarcza. Zaczynamy nasz nowy życiowy projekt!

Już dawno temu stwierdziliśmy, że forma bloga nam nie wystarcza. Dlatego wydaliśmy pierwszą taką książkę o Bieszczadach. Jednak i książka nie daje nam pełnej swobody myśli i tego, czym chcielibyśmy się podzielić z naszymi czytelnikami.

Tysiące dni w drodze, setki doświadczeń, dziesiątki poznanych osób i tylko nas dwójka. I jedynie 24 godziny każdego dnia - nie byliśmy w stanie podzielić się wszystkim, co leży nam na sercu. Dlatego słusznie przewidując, że w ciągu godzinnej audycji jesteśmy w stanie przekazać więcej wiedzy, doświadczenia i emocji niż choćby w najdłuższym przewodniku, zdecydowaliśmy się na nagrywanie podcastów.

Najtrudniejsze zawsze są rzeczy, które robi się pierwszy raz. Ale nie ma innej drogi, po prostu trzeba je zrobić. Podjęcie decyzji o nagrywaniu podcastów zajęło nam baaardzo dużo czasu, choć już od kilku lat wiedzieliśmy, że chcemy to zrobić.

Maćka zawsze ciągnęło do radia - w szkole udzielał się w radiowęźle, a na dyskotekach pomagał dj-om ustawiać sprzęt. Czasem też sam zamieniał się w dj-a Macioosa. Mi już od pierwszej wizyty w audycji na żywo w Radio Gdańsk, do której zaprosiła nas ukochana redaktor Beata Szewczyk, bardzo spodobało się radio. Poczułam pozytywne wibracje i przez pięć lat występów na żywo w turystycznej audycji marzyłam o tym, że kiedyś sami z Maćkiem będziemy mogli takie audycje sami robić.

To, że dziś nagrywamy nasze pierwsze podcasty, to zasługa Beaty Szewczyk, która przez pięć lat dawała nam szansę występowania w wówczas najbardziej opiniotwórczym radio na Pomorzu. To dobry moment, żeby Ci Beatko za tę naszą drogę z całego serca podziękować. O naszych pierwszych krokach w radio i o tym, co dała nam ta szkoła, opowiadamy w pierwszym odcinku podcastu „Ruszaj w Drogę!”.

Jak słuchać Podcastu Ruszaj w Drogę?

Od teraz będziemy Ci szeptać na ucho. Wysłuchaj pierwszego odcinka i dodaj nasz podcast do ulubionych / subskrybowanych w swojej aplikacji do podcastów. Zanim przejdziemy oficjalną weryfikację w Apple Podcasts i Google Podcast (już jesteśmy!) , będziemy dostępni na innych aplikacjach na telefony z Androidem, iOS i Windowsem. Daj nam znać koniecznie, w której aplikacji chcesz nas słuchać. Sprawdzimy jak możemy dodać do niej nasz podcast :) Każdy odcinek podcastu wysłuchasz też na naszym blogu.
Posłuchaj też kolejnych odcinków Podcastu Ruszaj w Drogę!:

02. Najciekawsze zamki i najpiękniejsze parki narodowe w Polsce 

Pomóż nam nagrywać kolejne odcinki podcastu


Naszych podcastów każdy posłucha za darmo na blogu i w aplikacjach. Jak większość podcasterów robimy to z czystej przyjemności i społecznego poczucia misji, którą jest dla nas budowanie rodziny świadomych turystów. Dlatego prosimy Cię - przyłącz się do nas i pomóż nam nagrywać kolejne odcinki. Nasz koszt wyprodukowania jednej audycji to 300 zł. Chcemy, żeby to był wspólny projekt - nie tylko nasz, ale i naszych słuchaczy, sympatyków i przyjaciół Fundacji Ruszaj w Drogę! I właśnie na ten cel zbieramy darowizny. Prosimy, wpłać darowiznę i dowiedz się, co zyskujesz jako Stały Darczyńca Fundacji!: 


O czym opowiadamy w pierwszym odcinku?

W pierwszym odcinku, w którym się przedstawiamy, usłyszysz o kulisach życia z "Ruszaj w Drogę" w tle. Opowiemy kim jesteśmy, co robimy i jak to się stało, że zaczęliśmy prowadzić blog, a następnie założyliśmy Fundację.

Opowiadamy jak „Ruszaj w Drogę!” stało się naszą pasją i sposobem na życie. Dzielimy się przemyśleniami dlaczego zaczęliśmy pisać praktyczne przewodniki, jak one powstają i dlaczego ich istnienie możliwe jest wyłącznie dlatego, że prowadzimy Fundację, a nie komercyjne wydawnictwo. Zdradzamy też kilka sposobów na to, jak osiągnąć postawiony cel i jak ważny w tym okazuje się upór.

Już w tym pierwszym spotkaniu ze słuchaczami zdradzamy kulisy naszego prywatnego życia, co zdarza się nam niezwykle rzadko i prawie nigdy na blogu. Ja opowiadam o tym, jak zmieniło się moje życie po rezygnacji z pracy i czego nie zamieniłabym dziś za żadne pieniądze świata. A Maciej tłumaczy, dlaczego jest żółwiem i dlaczego w swoim telefonie ma mnie wpisaną jako „Zajączek”.

Opowiadamy o tym, jak to jest dzielić wspólne życie 24 godziny na dobę, gdy nawet po wyjściu do ogródka spotykasz swoją żonę/męża. Przez ponad godzinę dotykamy tak wielu tematów, że potrzebowalibyśmy tygodni, aby opisać je na blogu czy na Facebooku. Dlatego mam nadzieję, że z przyjemnością wysłuchasz zapowiedzi tego, o czym będziemy chcieli Ci opowiedzieć w kolejnych odcinkach. Dodaj nasz podcast do ulubionych i słuchaj nas w drodze do pracy, na wakacje czy po dziecko do przedszkola.

Jakie będą kolejne odcinki?

Mamy nieskończenie wiele pomysłów na kolejne odcinki. Podzielimy się w nich z Tobą inspiracjami na udane wycieczki po Polsce. Powiemy, czego się spodziewać i jak zaplanować sobie wyjazd, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i frustracji. Opowiemy o naszych zabawnych przygodach z czasów, gdy kompletnie jeszcze nie wiedzieliśmy, z czym wiąże się podróżowanie po Polsce i co może nas w drodze zaskoczyć.

Mamy nadzieję, że nasze opowieści sprawią Ci dużo radości, a praktyczne porady uchronią Cię przed podobnymi błędami, które my popełnialiśmy nieświadomie przez wiele lat.

Zapraszam Cię do wspólnej podróży. Mówią, że podcast jest jednym z najbardziej intymnych środków komunikacji, bo nasz głos dociera prosto do Twojego ucha i pomoże Ci poznać nas lepiej, choć być może nigdy się nie spotkamy. Taki jest właśnie nasz cel.

Chcemy być bliżej Ciebie i dzielić się tym wszystkim, czego jeszcze nie mogliśmy Tobie dać na blogu i w naszych książkach. Właśnie rozpoczęła się nasza kolejna wielka przygoda. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli weźmiesz w niej udział.

Linki do ciekawostek, o których opowiadaliśmy w tym odcinku:

A oto obiecane w podcaście linki do pierwszego odcinka:

W podcaście wspominamy o książce „Upór. Potęga pasji i wytrwałości” autorstwa Angeli Duckworth, która pomogła nam w budowaniu Fundacji i doprowadzaniu do końca wszystkich rozpoczętych projektów.

Będzie nam bardzo miło, jeśli kupisz ją przechodząc do internetowej księgarni lub do Allego poprzez serwis FaniMani. Za zakupy zapłacisz tyle co zawsze, a Fundacja FaniMani przekaże nam średnio 2% wartości Twoich zakupów.

Jak to zrobić?

 1. Wejdź na stronę https://fanimani.pl/ruszajwdroge/ 
 2. Kliknij „Wspieraj nas”. Na górze strony pojawi się przypomnienie „Wspierasz Fundację Ruszaj w Drogę!”
 3. Jeśli chcesz, to możesz założyć konto w FaniMani. Będziesz widzieć wszystkie darowizny, które nam przekażesz w przyszłości.
 4. Następnie w wyszukiwarce na stronie FaniMani wpisz nazwę internetowej księgarni, w której chcesz zrobić zakupy (np. Empik, Allegro). 
 5. Wybierz ją i kliknij przycisk „Przejdź do sklepu”
 6. Zrób zakupy w sklepie, a FaniMani przekaże nam średnio 2% Twoich zakupów. 

Zachęcam Cię do stałego robienia internetowych zakupów za pośrednictwem FaniMani. Wspiera nas tak już 40 osób.

Ostatnie dwa lata to było życie na wariackich papierach. Zobacz w podsumowaniach roku 2018 i 2019 jakie przełomowe momenty nas wtedy spotkały:

Drukowane przewodniki to nasz nieustający powód do dumy. Szczególnie emocjonalnie podchodzimy do przewodnika „Ruszaj w Bieszczady” i do najnowszego „Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy”. Te książki otrzymasz w zestawie, który kupisz w internetowym sklepie Fundacji Ruszaj w Drogę:


2 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Bardzo profesjonalnie rozpoczęliście "podcastowanie"! Technicznie brzmiało również bez zarzutu - poziom komercyjnego radia. Gdybym mógł jeszcze coś podpowiedzieć - muzyka ma początek/koniec niechby kojarzyła się z turystyką... To jest sygnał, który będzie towarzyszył pewnie wiele, wiele lat, niech się wyróżnia. Może coś polskiego? Ludowego? A najpewniej - wakacyjnie i turystycznie, żeby sam sygnał zachęcał już do ruszenia się z kanapy. Brawo za pomysł!

  OdpowiedzUsuń
 2. Miło się Was słuchało. Głosy macie bardzo radiowe. Wydanie przewodnika to wiele lat pracy, wiele lat podróży. Wy możecie poszczycić się właśnie takim doświadczeniem. Jednak nie negowałabym przewodników wydawanych w innych wydawnictwach, znam kilka bardzo dobrych wydawnictw, które mnie, jako turystę bardzo dobrze przygotowują do wycieczki w dane miejsce, są rzetelnie przygotowane i widać, że ktoś rzeczywiście odbył dana trasę, która jest opisana. Jedyne, czego brakuje mi w większości przewodników, to wypomniane przez Was opisy fauny i flory, ponieważ to właśnie przyroda jest moim głównym celem w podróży. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów!

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy