Jakie zamki w Polsce warto zobaczyć i które parki narodowe skradną Twoje serce?

Czym różnią się zamki od pałaców? Dlaczego niektóre pałace chcą, aby nazywać je zamkami, choć doskonale zdają sobie sprawę, że do tej kategorii nie należą? Czy parki narodowe w Polsce chronią tylko góry? Na te oraz masę innych pytań odpowiadamy w drugim odcinku Podcastu Ruszaj w Drogę! Chcieliśmy Ci w nim opowiedzieć o wszystkich kategoriach atrakcji, które zobaczysz w Polsce, ale po godzinie rozmowy odkryliśmy z Maćkiem, że z 10 punktów, które mieliśmy w planie,  wymieniliśmy zaledwie... 20%. Ale za to jakie 20%! Takie, dzięki którym dowiesz się, które zamki warto zwiedzić w Polsce, i w pobliżu których parków narodowych warto zaplanować urlop. 

Podcast Ruszaj w Drogę! Odcinek 2: Zamki w Polsce i ciekawe Parki Narodowe

Z czystej ciekawości w trakcie nagrywania podcastu Maciej zapytał wujka Google, ile zamków mamy w Polsce. Odpowiedź nawet nas wprawiła w osłupienie. Okazuje się, że gdybyś chciał zwiedzić wszystkie widoczne zamki w Polsce - lepiej lub gorzej zachowane - to musiałbyś zaplanować sobie wycieczki do ponad 400 obiektów! Jestem prawie pewna, że nie widzieliśmy nawet połowy z nich. Z ulgą za to przyjęliśmy wiadomość, że parków narodowych mamy w Polsce „tylko” ponad dwadzieścia. W rozmowie przypominamy sobie, które z nich wspominamy najlepiej. Gorąco zapraszam Cię do wysłuchania drugiego odcinka naszej rozmowy o miejscach, które warto zobaczyć w Polsce.Podcast Ruszaj w Drogę! to nasz zupełnie nowy projekt i bardzo chcemy, żebyś czerpał z niego pełnymi garściami. Dlatego naszych nagrań posłuchasz w najbardziej popularnych aplikacjach do podcastów na swoim smartfonie - aby nie ominąć żadnego odcinka, dodaj go tam do „Ulubionych”. Słuchać nas możesz także bezpośrednio na blogu - w odtwarzaczu poniżej. Poniżej podajemy linki, pod którymi znajdziesz nasze podcasty - wybierz ten, który najlepiej do Ciebie pasuje:

Posłuchaj też pozostałych odcinków Podcastu Ruszaj w Drogę!:

01. A dzień dobry! Posłuchaj o pomysłach na wycieczki po Polsce 
05. Jak zaplanować wycieczkę na Żuławy Malborskie i co warto tam zobaczyć? 

Pomóż nam nagrywać kolejne odcinki podcastu


Naszych podcastów każdy posłucha za darmo na blogu i w aplikacjach. Jak większość podcasterów robimy to z czystej przyjemności i społecznego poczucia misji, którą jest dla nas budowanie rodziny świadomych turystów. Dlatego prosimy Cię - przyłącz się do nas i pomóż nam nagrywać kolejne odcinki. Nasz koszt wyprodukowania jednej audycji to 300 zł. Chcemy, żeby to był wspólny projekt - nie tylko nasz, ale i naszych słuchaczy, sympatyków i przyjaciół Fundacji Ruszaj w Drogę! I właśnie na ten cel zbieramy darowizny. Prosimy, wpłać darowiznę i dowiedz się, co zyskujesz jako Stały Darczyńca Fundacji!: 


Jak organizujemy urlop w Polsce?

W raportach z badania polskich turystów, które zamawia Polska Organizacja Turystyczna, regularnie pojawia się informacja, że wypoczywający Polacy sami organizują sobie urlop w Polsce. A wybierając miejsce turystycznego odpoczynku sugerują się głównie internetem, a następnie opiniami rodziny i znajomych. Z doświadczenia wiemy, że wybór kierunku urlopu do najłatwiejszych nie należy, a to dopiero początek drogi do sukcesu. Zacznijmy jednak od podstaw. Gdy myślisz o urlopie w Polsce - co wybierzesz w pierwszej kolejności? Razem z Maćkiem postanowiliśmy omówić wszystkie dostępne opcje. Ten odcinek wystarczył na pokazanie zaledwie dwóch z nich, ale nic straconego. O pozostałych pomysłach na wycieczki w Polsce opowiemy w kolejnych odcinkach podcastów.

Zamki w Polsce, które musisz zobaczyć!

Jest duża szansa, że szukając turystycznych atrakcji, wybierzesz zamek, jeśli tylko będzie w pobliżu. Nic dziwnego - znajdziesz je w prawie każdym albumie o Polsce z adnotacją „zobacz koniecznie”. W naszej rozmowie o zamkach wyjaśniamy, czym różnią się zamki od pałaców i dlaczego niektóre pałace chcą, aby nazywać je zamkami, choć doskonale zdają sobie sprawę, że do tej kategorii nie należą. Wspominamy też nasze wycieczki do największych zamków lub ruin zamków w Polsce - czyli do zamku w Malborku i ruin zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Zastanawiamy się też, kto ma rację - zwolennicy odbudowy zamków, czy entuzjaści romantycznych ruin.

We wspomnieniach naszych wycieczek wracamy na Szlak Zamków Gotyckich w północnej Polsce i na Szlak Orlich Gniazd w Polsce południowej. Przy okazji tych wędrówek zdradzamy, jak docieraliśmy się z Maćkiem w drodze, i dlaczego musiałam hamować jego zapędy i niespożytą energię :D Jeśli chcesz zobaczyć zamki, o których opowiadamy w podcaście - koniecznie zejdź niżej i wybierz linki, które zaprowadzą Cię do zdjęć i naszych zamkowych przewodników.

Który z ponad 20 polskich parków narodowych wybierzesz?

Z zamków dość sprawnie przenosimy się do parków narodowych, bo oprócz kultury i miejsc historycznych Polacy chętnie wybierają też naturę jako miejsce odpoczynku. Żartujemy sobie z wszechobecnej w przewodnikach fauny i flory i dochodzimy do wniosku, że w Polsce naprawdę „każdy znajdzie coś dla siebie”, bo nasz kraj sięga od Bałtyku do Tatr, ze wszystkimi tego zaletami. A te zalety w parkach narodowych widać właśnie najlepiej.

Nie jest tajemnicą, że my najbardziej lubimy Bieszczady i cudownie czujemy się w Bieszczadzkim Parku Narodowym, który m.in. chroni połoniny. To dlatego właśnie o Bieszczadach napisaliśmy nasz pierwszy przewodnik.

Z uśmiechem opowiadamy, dlaczego długo myśleliśmy, że polskie parki narodowe leżą tylko w górach i jak przekonaliśmy się do parków chroniących bagna i torfowiska. Zachęcamy Cię więc do odwiedzenia parków narodowych: Biebrzańskiego, Poleskiego, Magurskiego, Pienińskiego i Słowińskiego. Opowiadamy co warto zobaczyć w Karkonoszach i na świętokrzyskim szlaku. Linki do wszystkich tych niesamowitych miejsc znajdziesz poniżej.

Co łączy kajaki i zimorodki?

Koniec odcinka przyniósł nam jedno z najfajniejszych wspomnień zeszłego roku - kajakowy spływ Wdą we Wdeckim Parku Krajobrazowym oraz naszą przygodę w podglądaniu, jak obrączkuje się zimorodki. Z tej okazji przeprowadziliśmy nawet wywiad z ornitologiem - Romanem Kucharskim, który zimorodki obrączkuje już od przeszło 26 lat! I tym kajakowo-zimorodkowym akcentem zbliżamy się do końca pierwszej części o kategoriach atrakcji, które zobaczysz w Polsce.


Gorąco zachęcam Cię do posłuchania tego odcinka podcastu - możesz to robić jadąc na wakacje, sprzątając, gotując lub czekając w korku do pracy. Jestem pewna, że nasza rozmowa umili Ci dzień i dostarczy nowych inspiracji na rodzinne wycieczki. To tylko niewielka część tego, co przygotowaliśmy dla Ciebie w kolejnych podcastach. Zostań z nami na dłużej i korzystaj z naszych sprawdzonych pomysłów na wakacje, urlop czy wczasy w Polsce.

Linki do ciekawostek, o których opowiadaliśmy w tym odcinku: 

W tej części zawsze znajdziesz linki do miejsc i wspomnień, o których opowiadaliśmy w podcaście. W drugim odcinku pojawiło się kilka ciekawych przemyśleń atrakcji - a oto linki do nich:

Z zaplanowanych 10 kategorii atrakcji, które zobaczysz w Polsce omówiliśmy dopiero dwie :) Jeśli tak jak ja jesteś bardzo niecierpliwy i już teraz bardzo chcesz się dowiedzieć, o czym będziemy rozmawiać w kolejnych odcinkach, to ten wpis może być dla Ciebie wiarygodną podpowiedzią:

Na potwierdzenie naszej tezy o tym, jak jeszcze kilka lat temu odpoczywali Polacy, kliknij w ten link i przeczytaj jakie jeszcze ciekawostki wyłowiłam z raportu Polskiej Organizacji Turystycznej z 2014 roku. Faktem jest, że ten raport świeżością już nie grzeszy, ale kilka dni temu odkryłam, że na stronie POT pojawił się nowy raport za rok 2019. Kilka rzeczy się w nim zmieniło - m.in. Dziś nie nazywalibyśmy się „Odkrywcami”, ale „Wolnymi ptakami”:
Na naszym blogu znajdziesz dużo artykułów o polskich zamkach. W podcaście opowiedzieliśmy tylko o niektórych z nich, ale jeszcze więcej ciekawych zamkowych atrakcji znajdziesz u nas klikając w ten link: 

Od sierpnia 2020 roku zamek w Malborku, Malbork i Żuławy zwiedzisz z naszym nowym przewodnikiem „Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy”. My dokładamy go za darmo do zestawów książek w naszym sklepie, informacja turystyczna w Malborku rozdaje go za darmo turystom, a na tej stronie znajdziesz darmową wersję elektroniczną do pobrania na swój smartfon: 

Całą historię o zamku Krzyżtopór w Ujeździe w woj. świętokrzyskim oraz o jego pierwszym właścicielu i jego synie przeczytasz w tym artykule: 

W Gniewie nie tylko warto zwiedzić zamek, ale i miasto, które po remontach pięknieje. To także jedyne miejsce w Polsce, gdzie zwiedzisz prywatne Muzeum Kapsla. Zobacz gotowy przewodnik: 

Historia zamku w Łapalicach jest niesamowita i do dziś dnia budzi skrajne emocje. Co stanie się ze współczesnym zamkiem, który jest samowolą budowlaną? Czy stanie się największą atrakcją Kaszub, czy zostanie rozebrany zgodnie z decyzją administracyjną? Przeczytaj, od czego zaczęła się ta historia: 

Tak się składa, że niedawno wróciliśmy z Warmii i Mazur, gdzie zwiedzaliśmy Szlak Zamków Gotyckich. Zobacz nasz nowy przewodnik i już teraz zaplanuj sobie z nim świetny urlop po gotyckich zamkach: 

Zamek w Bobolicach do dziś budzi kontrowersje, bo nie każdemu podoba się jego odbudowa. Lista komentarzy jest już z 5 razy dłuższa niż sam nasz artykuł o tym zamku. Ciekawi jesteśmy jakie jest Twoje zdanie? 

Bieszczady kochamy i uwielbiamy! Dlatego napisaliśmy o nich przewodnik. Znajdziesz w nim kilka gotowych i sprawdzonych tras na połoniny leżące na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego: 

Nasze wędrówki po Polsce zaczynaliśmy ponad 10 lat temu od Karkonoszy. Mamy do nich olbrzymi sentyment. Musieliśmy więc napisać przewodnik! Sprawdź, co warto zobaczyć w Karkonoszach: 

Szukasz wspaniałych widoków, a jednocześnie zastanawiasz się, gdzie nie spotkasz tłumu turystów? Zamiast Tatr wybierz Pieniński Park Narodowy, a dla wysokiego sezonu w Bieszczadach alternatywę znajdziesz w Beskidzie Niskim: 

Jednym z naszych największych zaskoczeń to Poleski Park Narodowy. Kto by się spodziewał, że chroniąc bagna i torfowiska, można tak świetnie zorganizować kilometry pieszych, drewnianych kładek przygotowanych specjalnie dla turystów: 

Wybierając się do Biebrzańskiego Parku Narodowego, koniecznie poszukaj i sprawdź drewniane kładki na torfowiskach!

Słowiński Park Narodowy zauroczy Cię wydmami, latarnią morską i nietypowym Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Dorzuciliśmy do niego jeszcze przewodnik po Ustce i okolicach - to świetna propozycja na cały weekend nad morzem! 

Był taki czas, gdy zwiedziliśmy też Świętokrzyskie. Zobacz, co Ci tam polecamy: 

To była największa przygoda zeszłego roku - podglądaliśmy, jak obrączkuje się zimorodki we Wdeckim Parku Krajobrazowym nad Wdą. Zobacz jak wygląda „polski koliber” i poznaj tajemnice tych niezwykłych ptaków w wywiadzie z wyjątkowym ornitologiem: 
2 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

  1. Fajny odcinek. P.S. Zapewne już sprawdziliście, ale dla uzupełnienia treści przez Was zaprezentowanej - zamków i dworów w podkarpackim jest dość sporo, między innymi dwór w Bykowcach (niestety niszczejący), dwór w Markowcach, który otacza park dworki i cudne widoki na krajobraz potoku Sanoczek. Ciekawą propozycją na krótki spacer jest wejście do rezerwatu w Załużu, gdzie na szczycie znajdują się ruiny zamku z widokiem na dolinę rzeki San i okoliczne góry i pogórza. Warto zobaczyć Zamek w Sanoku z bogatą kolekcją dzieł sakralnych i wybitnego Z. Beksińskiego. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak mi się nasunęło na myśl... Skoro lubicie kładki, to koniecznie wybierzcie się do Roztoczanskiego Parku Narodowego, w okolice Stawów Echo. Są tam piękne, piaszczyste plaże. Naturalne, ponieważ okolice Zwierzynca i Biłgoraja to tak naprawdę porośnięte sosnowym lasem wydmy. Jeżeli z kolei mówimy o spływach kajakowych, to również w okolicach Zwierzynca można spróbować po rzece Wieprz. W moich rodzinnych stronach, w powiecie hrubieszowskim, można też pływać po Huczwie i po Bugu. Przy czym osobiście rekomenduję Wam wycieczkę w właśnie dalej na wschód, jeżeli nie lubicie tłumów. Tu naprawdę jest cicho i spokojnie, też można spotkać zimorodki i żołny nad Bugiem, jest też zamek na wyspie w Kryłowie. W zwykły, powszedni dzień można nie spotkać zupełnie nikogo, ja osobiście widziałam bobra na ukraińskim brzegu rzeki🙂 Zapraszam w moje strony i już nie mogę się doczekać wspomnianego odcinka o wschodzie Polski🙂
    Pozdrawiam serdecznie,
    Agata

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy