Jak zaplanować wycieczkę na Żuławy Malborskie? Gdzie warto pojechać i co zobaczyć?

Opowiedzieliśmy Ci już, jak z przewodnikiem „Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy” spędzić dwa dni w Malborku, a dziś zabieramy Cię na Żuławy Malborskie. To tam zaplanowaliśmy aż 5 z 7 wycieczek, które znajdziesz w naszym nowym przewodniku. Uwielbiamy Żuławy i najchętniej opowiedzielibyśmy wszystko, co wiemy na ich temat. Musieliśmy jednak wybrać najciekawsze wątki, aby Cię zainteresować. I tak powstała praktyczna audycja - po jej wysłuchaniu, będziesz przygotowany do tego, aby od razu wyruszyć w drogę!

Turystyczny Podcast Ruszaj w Drogę - Co warto zobaczyć na Żuławach?

Żuławy to kraina dla koneserów. Choć brakuje tu typowych, dużych i popularnych turystycznych atrakcji, to każdy turysta odnajdzie tu spokój, ciszę i historię wyglądającą z każdego konta. Jak ją najlepiej pokazać? Opowiemy Ci o wizytówkach Żuław: domach podcieniowych, pomenonickich cmentarzach i wiatrakach, które przez stulecia całkowicie zmieniły swoją funkcję. Posłuchaj piątego odcinka Podcastu Ruszaj w Drogę! i zdecyduj, czy to dobry pomysł, żeby Żuławy nazywać Bieszczadami Północy.Podcast Ruszaj w Drogę! to wyjątkowe audycje o polskiej turystyce i bardzo chcemy, żebyś czerpał z nich pełnymi garściami. Dlatego naszych nagrań posłuchasz w najpopularniejszych aplikacjach do podcastów na swoim smartfonie - aby być na bieżąco z każdym odcinkiem, dodaj nasz profil do „Ulubionych”. Posłuchasz nas też bezpośrednio na blogu - w odtwarzaczu poniżej.

Dalej podajemy linki, pod którymi znajdziesz nasze podcasty - wybierz ten, który najlepiej do Ciebie pasuje:
Posłuchaj też poprzednich odcinków Podcastu Ruszaj w Drogę!: 
04. Malbork to więcej niż zamek i Krzyżacy - co oprócz zamku zobaczyć w Malborku?

Malbork jest dla nas Bramą Żuław

Inspiracją do nagrania tego odcinka był przewodnik „Ruszaj w Drogę na Malbork i Żuławy”. Poprzednio opowiadaliśmy o tym, jak przekonaliśmy turystów, aby w Malborku zwiedzili coś więcej, niż tylko sam zamek. Tym razem skupiliśmy się na pozostałych 5 wycieczkach z tego przewodnika i na tym, czego się dowiesz, odwiedzając po kolei miejsca, które dla Ciebie opisaliśmy. Malbork jest idealnym miastem, do którego określenie „Brama Żuław” leży jak ulał. Dobrym pomysłem jest zarezerwowanie sobie noclegów w Malborku na cały tydzień i organizowanie stąd żuławskich wycieczek: samochodowych, pieszych i rowerowych. Co na nich zobaczysz? O tym właśnie jest ten odcinek podcastu i film na naszym kanale na Youtube. Oglądałeś go już?


Pomóż nam nagrywać kolejne odcinki podcastu

Naszych podcastów każdy posłucha za darmo na blogu i w aplikacjach. Jak większość podcasterów robimy to z czystej przyjemności i społecznego poczucia misji, którą jest dla nas budowanie rodziny świadomych turystów. Dlatego prosimy Cię - przyłącz się do nas i pomóż nam nagrywać kolejne odcinki. Nasz koszt wyprodukowania jednej audycji to 300 zł. Chcemy, żeby to był wspólny projekt - nie tylko nasz, ale i naszych słuchaczy, sympatyków i przyjaciół Fundacji Ruszaj w Drogę! I właśnie na ten cel zbieramy darowizny. Prosimy, wpłać darowiznę i dowiedz się, co zyskujesz jako Stały Darczyńca Fundacji!:

Zwiedzanie zacznij od wizytówki Żuław - domów podcieniowych

Żeby zrozumieć Żuławy i dowiedzieć się, co się tutaj działo, najlepiej wyruszyć szlakiem żuławskich wizytówek. To trzecia wycieczka z przewodnika „Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy”. Jej trasa poprowadzi Cię przez domy podcieniowe, typowe żuławskie kościoły i menonickie cmentarze. W szczególności polecamy Ci dom podcieniowy w Marynowach, bo możesz go zwiedzać po wcześniejszej zapowiedzi. Nie tylko zachwyci Cię jego bryła, bogate słupy podtrzymujące podcień i przepiękne rzeźbione drzwi, ale też dowiesz się, kto mieszkał tu przed wojną i jak potoczyły się losy dawnych mieszkańców Żuław.

W naszych opowieściach udajemy się też do Nowego Stawu, gdzie zwiedzamy miasteczko i odkrywamy kolejne żuławskie ciekawostki, takie jak dawny kościół ewangelicki, kształtem przypominający żółty ołówek, czy dom podcieniowy w biało-brązową szachownicę. Docieramy do żuławskiej kolegiaty i oglądamy wyremontowany rynek. Podpowiadamy, że trasa Malbork-Nowy Staw świetnie nadaje się na rowerową wycieczkę, bo oba miasta łączy bezpieczna, wydzielona droga rowerowa.

Żuławy są idealne do jazdy rowerem

A dlaczego Żuławy są idealne do jazdy rowerem? Bo są płaskie jak stół, a przecinają je bezpieczne drogi. Do takiej rowerowej podróży zachęcają też wydzielone drogi rowerowe, których ostatnio na Żuławach pojawiło się całkiem sporo. Kilka z nich opisujemy też w przewodniku, proponując przetestowanie ich w trakcie wycieczek. Z poziomu siodełka roztacza się cudowny żuławski krajobraz, z wierzbami, rozległymi polami i dzikimi zwierzętami, które od czasu do czasu przebiegają drogę. Tylko jedno może przeszkadzać rowerzystom - wszechobecny na Żuławach wiatr.

Wersję drukowaną wysyłamy w prezencie do naszych stałych Darczyńców - Przyjaciół Wspierających Fundację Ruszaj w Drogę! Dostają go też w prezencie Ci, którzy zamówią specjalne zestawy naszych książek - z najnowszymi wydaniami z 2020 roku przewodników o Bieszczadach i o Kociewiu Świeckim.
ZOBACZ ZESTAWY PRZEWODNIKÓW

Odszukaj żuławskie wiatraki, najstarszy żuławski las i miejsce, gdzie zaczynają się Żuławy

Rowerzystom wiatr może trochę dokuczać, ale od wieków odgrywał on kluczową rolę, napędzając śmigi wiatraków odwadniających lub tych, które mieliły zboże na mąkę. Po dawnych wiatrakach na Żuławach już prawie nie ma śladu, ale zdradzamy Ci miejsce, gdzie w powiecie malborskim znajdziesz ostatni z nich. Szkoda, że już niedziałający. Działają za to całkiem prężnie farmy wiatrowe, które dostarczają zieloną energię - wytwarzają prąd dzięki sile wiatru. Rola dzisiejszych wiatraków diametralnie się zmieniła, lecz wciąż wpisują się one w żuławski krajobraz.

Krajobraz Żuław zresztą cały czas się zmienia. Kiedyś na przykład było tu więcej lasów - dziś, nie zobaczysz ich już prawie wcale. Tylko w rezerwacie „Las Mątawski” możesz wyobrazić sobie, jak kiedyś mogły wyglądać zalesione Żuławy. To właśnie wokół tego lasu poprowadziliśmy całodniową pieszą wycieczkę. Wybierając się na nią, będziesz szedł po wale nad Wisłą, podziwiając obłędną żuławską panoramę.

Na koniec zatrzymujemy się jeszcze na zespole śluz w Białej Górze - wyjątkowym miejscu spotkania trzech rzek: Wisły, Liwy i Nogatu. To tutaj zaczynają się spływy kajakowe w kierunku Malborka i to tutaj zaczynają się Żuławy. Mamy nadzieję, że także Ty zaczniesz tutaj swoją przygodą z Żuławami. Pomoże Ci w tym nasz podcast oraz przewodnik „Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy”. A żeby jeszcze bardziej zachęcić Cię do zaplanowania sobie świetnego pobytu na Żuławach, przygotowałam dla Ciebie poniżej zestaw linków.

Lista ciekawych miejsc w Polsce, o których opowiadaliśmy w tym odcinku:

Klikaj i zachwycaj się Żuławami tak jak my!
Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy