Spływ kajakowy w Polsce na 1 dzień - które rzeki i trasy wybrać na pierwszy raz?

Czy pływanie kajakiem można jeszcze nazwać aktywnym wypoczynkiem, czy jest to już po prostu wypoczynek totalny, relaks i kwintesencja turystycznego leniuchowania? W szóstym odcinku Podcastu Ruszaj w Drogę! rozmawiamy o tym, jak zorganizować sobie spływ kajakowy w Polsce, czym różni się pływanie indywidualne od grupowego oraz które rzeki w Polsce najlepiej nadają się do kajakowania. Przyglądamy się ludzkim zachowaniom na kajaku i robimy sobie koncert życzeń ustalając, które rzeki chętnie byśmy jeszcze wypróbowali. A na koniec podsuwamy kilka pomysłów dla samorządów i organizacji turystycznych, jak jeszcze lepiej mogą urozmaicić kajakowe szlaki w Polsce, aby turyści z radością oczekiwali na moment, kiedy będą mogli ich wypróbować.

Podcast Ruszaj w Drogę - Jak zorganizować spływ kajakowy w Polsce

Ten odcinek zapowiadał się zupełnie inaczej, bo chcieliśmy pokazać pomysły na aktywny wypoczynek w Polsce. Podcast jednak rządzi się swoimi prawami i nasza dyskusja skupiła się na kajakowaniu. Wspominamy nasze pierwsze wyprawy kajakowe i przypominamy sobie, dlaczego kiedyś obawialiśmy się kajakowania. Opowiadamy jak je potem pokochaliśmy i żartujemy z samych siebie słusznie zauważając, że jesteśmy chyba ostatnimi ludźmi, którzy mają prawo do mówienia innym, czy kajakowanie jest fajne czy nie. To jedyna taka audycja o pływaniu kajakiem, w której swoimi doświadczeniami dzieli się osoba, która była zagrożona z wf-u oraz druga współprowadząca, która do kajaka usiadła niemalże tuż przed tym, zanim postanowiła podzielić się z innymi swoimi spostrzeżeniami. Zapraszamy do słuchania!

Podcast Ruszaj w Drogę! to wyjątkowe audycje o polskiej turystyce

Bardzo chcemy, żebyś czerpał pełnymi garściami z naszych podcastów. Dlatego nagrań posłuchasz w najpopularniejszych aplikacjach do podcastów na swoim smartfonie. Aby być na bieżąco z każdym odcinkiem, dodaj nasz profil do „Ulubionych”. Posłuchasz nas też bezpośrednio na blogu - w odtwarzaczu poniżej.

Dalej podajemy linki, pod którymi znajdziesz nasze podcasty - wybierz ten, który najlepiej do Ciebie pasuje:Posłuchaj też pozostałych odcinków Podcastu Ruszaj w Drogę!: 
05. Jak zaplanować wycieczkę na Żuławy Malborskie i co warto tam zobaczyć?

Co to jest aktywny wypoczynek?

Kiedy Maciej kurtuazyjnie zastanawiał się, skąd właściwie wzięło się słowo „aktywny wypoczynek” i że tak naprawdę to oksymoron, zdecydowanie zaprotestowałam. Przypomniałam mojemu mężowi, że jest on ostatnim turystą, który wypoczywa leżąc plackiem na kocu. Z tą tylko różnicą, że kiedy inni czerpią radość i satysfakcję z jeżdżenia rowerem czy pływania kajakiem, a endorfiny wydzielają się im na widok deski windsurfingowej czy nart, Maciej nie wyobraża sobie udanego urlopu bez wizyty w muzeum czy bieganiu po zamkach. 
 
Przeciwieństwem tych aktywności może być coś, co w raporcie Polskiej Organizacji Turystycznej na temat segmentacji polskich turystów nazywają oni „pasywnym wypoczynkiem”. Kiedy wypoczywasz pasywnie? Na przykład gdy leżysz na plaży, grillujesz albo wędkujesz. Lecz o tym w audycji dziś nie będziemy opowiadać. Skupimy się na aktywnym wypoczynku - na kajakowaniu.

Pomóż nam nagrywać kolejne odcinki turystycznego Podcastu

Naszych podcastów każdy posłucha za darmo na blogu i w aplikacjach. Jak większość podcasterów robimy to z czystej przyjemności i społecznego poczucia misji, którą jest dla nas budowanie rodziny świadomych turystów. Dlatego prosimy Cię - przyłącz się do nas i pomóż nam nagrywać kolejne odcinki. 
 
Nasz koszt wyprodukowania jednej audycji to 300 zł. Chcemy, żeby to był wspólny projekt - nie tylko nasz, ale i naszych słuchaczy, sympatyków i przyjaciół Fundacji Ruszaj w Drogę! I właśnie na ten cel zbieramy darowizny. Prosimy, wpłać darowiznę i dowiedz się, co zyskujesz jako Stały Darczyńca Fundacji!:


Niedzielny kajakarz czy poszukiwacz wrażeń?

To zaskakujące jak szybko oboje z Maćkiem przeszliśmy od stanu „nigdy nie płynąłem kajakiem” do stanu „kocham kajakowanie i już nie mogę doczekać się kolejnej wycieczki”. Trochę nie z własnej woli, ale z zaciekawieniem i otwartością wsiadaliśmy do kolejnych kajaków na kolejnych rzekach. 
 
W ten sposób po kilku latach mieliśmy już niezłe porównanie: od najłatwiejszych rzek i kanałów, w których wyczynem byłoby przewrócić kajak, takich jak Wielki Kanał Brdy czy rzeka Wda, po ekstremalny dla nas spływ rzeką Słupią, gdzie naszą dwójkę zabezpieczało trzech instruktorów. Ponieważ więc mamy jako takie porównanie, dzielimy się naszymi doświadczeniami i opowiadamy, czym różniły się spływy tymi poszczególnymi rzekami, i od których warto spróbować. I choć nadal uważamy się raczej za niedzielnych kajakarzy, nie omijamy już rzek, które dostarczą nam mnóstwa wrażeń.

Jak zorganizować sobie spływ kajakowy w Polsce?

Testując kolejne szlaki kajakowe nabieraliśmy coraz większego doświadczenia. Dziś wiemy już jak zorganizować sobie jednodniowy, indywidualny spływ kajakowy i czym różni się on od spływu w grupie. Wiemy, ile nas to będzie kosztować, jaki sprzęt dodatkowo warto wypożyczyć, a nawet jak płynąć na kajaku z dzieckiem, chociaż sami żadnego nie mamy. Wiemy jakie pytania zadać organizatorowi spływu i gdzie takiego znaleźć. Wreszcie wiemy, co jeszcze może zaskoczyć nas w drodze (przenoski) i jak się na to przygotować (śluzowania). O tym wszystkim opowiadamy w tym odcinku podcastu.

Pływanie kajakiem to nie tylko cudowny relaks i świetny kontakt z przyrodą, ale wielkie pole do wnikliwej obserwacji społecznych zachowań współplemieńców, którzy wpadli na ten sam co ty pomysł. Do dziś wspominamy pamiętny spływ Szlakiem Krutyni zastanawiając się, co motywuje ludzi, żeby na trasę spływu obrać sobie takie zakopiańskie Krupówki lub sopockie Monte Cassino. Rozważamy też czy to prawda, że kajak jest idealnym testem przed wejściem w związek małżeński lub jakikolwiek inny dłuższy, planowy związek i opowiadamy, z jakim skutkiem my sami przeszliśmy ten test.
Nasza dyskusja prowadzi nas też do zaskakujących wniosków, gdy zastanawiamy się, kim w takim razie są właściwie polscy turyści w kajaku? I czego mogą jeszcze oczekiwać od turystycznych szlaków. Mamy na to kilka pomysłów i nie trzymamy ich dla siebie. Jeśli posłucha nas ktoś z samorządu lub organizacji turystycznej - to śmiało, korzystajcie ze wspomnianych przez nas rozwiązań. Będziemy zaszczyceni!

Kajakowanie kochamy i każdemu polecamy!

Dziś już prawie nie pamiętamy jak to było, gdy nigdy nie siedzieliśmy w kajaku. Mamy podejrzenie, że wśród słuchaczy i czytelników bloga jest wciąż wiele takich osób. Może chciałyby, a boją się? Potwierdzamy własnym przykładem - nie ma czego się bać, a kto raz spróbuje, nigdy nie skończy! Posłuchaj tego podcastu i napisz do mnie - na jakim etapie jesteś? Ciekawa jestem bardzo, jakie są Twoje doświadczenia z kajakowania po Polsce.

A teraz obiecana...

Lista ciekawych miejsc w Polsce, o których opowiadaliśmy w tym odcinku:

Zobacz zdjęcia, przeczytaj opisy i zdecyduj, która trasa kajakowa jest idealna dla Ciebie!
Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy