Najlepsze podziemne trasy turystyczne w Polsce i... atrakcje dla podróżujących z dziećmi

Rozmawialiśmy już o zamkach i parkach narodowych w Polsce, a w trzecim odcinku Podcastu Ruszaj w Drogę! zabieramy Cię z Maćkiem w niesamowity i tajemniczy świat podziemnych tras turystycznych. W Polsce mamy ponad 60 podziemnych atrakcji, a większość z nich jest świetnie przygotowana do zwiedzania. Są oświetlone i zawierają takie wygody, że odwiedzać je mogą ze swoimi rodzicami nawet dzieci w wózkach. Zresztą nie tylko podziemia idealnie nadają się na urlop dla dorosłych podróżujących z dziećmi. W tej audycji dzielimy się pomysłami na najlepsze atrakcje dla rodzin z dziećmi, a ja opowiadam o moim lęku przed zejściem pod ziemię i o tym, jak dzięki Maćkowi sobie z nim poradziłam.

Podziemny spływ w Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

To jeden z tych odcinków, który wzbudza nasze największe emocje, bo podziemia to konik Maćka, a ja od początku miałam z nimi niemały kłopot. Dzielimy się naszymi wrażeniami z pierwszych wycieczek pod ziemię i opowiadamy jak różnią się od siebie dawne kopalnie, jaskinie, piwnice czy kanały. W rozmowie przenosimy się też w czasy naszego dzieciństwa, które we wspomnieniach odżywa za każdym razem, gdy odwiedzamy muzeum zabawek. A gdy tylko wchodzimy do centrów nauki, gdzie przez zabawę i doświadczenie odkrywamy świat, to sami zamieniamy się w duże dzieci. Gdzie jeszcze dorośli czują się tak samo dobrze jak ich mali towarzysze? W podcaście wymieniamy kilkadziesiąt takich miejsc i atrakcji w Polsce!

Podcast Ruszaj w Drogę! to nasz zupełnie nowy projekt i bardzo chcemy, żebyś czerpał z niego pełnymi garściami. Dlatego naszych nagrań posłuchasz w najbardziej popularnych aplikacjach do podcastów na swoim smartfonie - aby nie ominąć żadnego odcinka, dodaj go tam do „Ulubionych”. Słuchać nas możesz także na komputerze. Poniżej podajemy linki, pod którymi znajdziesz nasze podcasty - wybierz ten, który najlepiej do Ciebie pasuje:

Posłuchaj też pozostałych odcinków Podcastu Ruszaj w Drogę!:

01. A dzień dobry! Posłuchaj o pomysłach na wycieczki po Polsce 
02. Najciekawsze zamki i najpiękniejsze parki narodowe w Polsce  

Pomóż nam nagrywać kolejne odcinki podcastu


Naszych podcastów każdy posłucha za darmo na blogu i w aplikacjach. Jak większość podcasterów robimy to z czystej przyjemności i społecznego poczucia misji, którą jest dla nas budowanie rodziny świadomych turystów. Dlatego prosimy Cię - przyłącz się do nas i pomóż nam nagrywać kolejne odcinki. Nasz koszt wyprodukowania jednej audycji to 300 zł. Chcemy, żeby to był wspólny projekt - nie tylko nasz, ale i naszych słuchaczy, sympatyków i przyjaciół Fundacji Ruszaj w Drogę! I właśnie na ten cel zbieramy darowizny. Prosimy, wpłać darowiznę i dowiedz się, co zyskujesz jako Stały Darczyńca Fundacji!: 


Uwielbiamy podziemia, a najbardziej dawne kopalnie

Uwielbiamy podziemia, bo to ten rodzaj atrakcji turystycznej, który można odwiedzać przez cały rok, niezależnie od pogody, i który zawsze dostarcza mieszankę zaciekawienia i ekscytacji. Nawet gdy odwiedzamy zwykłe piwnice pod rynkiem, w których zorganizowano multimedialne wystawy, i w których historia miasta brzmi jakoś zupełnie inaczej... 

Oczywiście największe wrażenie zawsze robią na nas byłe kopalnie, w których zorganizowano trasy turystyczne. Naszą ulubioną jest Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO w Zabrzu, do której zjeżdża się prawdziwą górniczą szolą, a poziom zwiedzania mieści się na tak nisko, że gdyby Wieżę Eiffla z Paryża wkopać czubkiem w dół, to na jej szczycie pilibyśmy piwo w najniżej położonym pod ziemią pubie w Polsce. Guido to także "górnicza szychta", w której razem ze sztygarem Andrzejem zeszliśmy 455 metrów pod powierzchnię ziemi - w górniczym stroju z lampką czołówką i z aparatem ucieczkowym. Zobacz na filmie czy udało nam się naprawić rurociąg i z czym wróciliśmy na ziemię :)Takich tras mamy w Polsce o wiele więcej! Bo jeśli na przykład pojedziesz do kopalni soli w Kłodawie i zjedziesz windą w dół, to pokonasz odległość dwóch Wieży Eiffla wkopanych w ziemię! Dlatego jeśli dotąd podziemia w Polsce kojarzyły Ci się tylko z kopalniami Soli w Bochni i w Wieliczce, to koniecznie musisz posłuchać tego podcastu! Dowiesz się z niego jak zaplanować sobie takie zwiedzanie, jakie panują zasady w trakcie takiej wycieczki oraz która z polskich podziemnych atrakcji turystycznych została ostatnio wpisana na prestiżową Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Powiemy też, do których podziemi warto choć raz w życiu pojechać, bo kryją w sobie niesamowitą historię, oraz które podziemia w Polsce są najśmieszniejsze i dają gwarancję dobrej zabawy.

Atrakcje dla dzieci, czy dla dorosłych podróżujących z dziećmi?

Z atrakcji podziemnych przenosimy się do atrakcji na ziemi. Większość przewodników opisałaby je jako atrakcje dla rodzin z dziećmi (nawet my tak o nich mówimy w audycji), ale tak naprawdę, to są to bardziej atrakcje dla dorosłych podróżujących z dziećmi. One są jak film „Shrek”, który stworzony został dla dzieci, ale w taki sposób, aby bawili się na nim i zrozumieli go także dorośli. Właśnie tym różni się „Shrek” od „Świnki Peppy”. I tym różnią się nasze propozycje dla podróżujących z dziećmi od propozycji spędzenia czasu na dmuchańcach, w parkach zabaw czy na basenach. Posłuchaj, w jakich atrakcjach świetnie się bawiliśmy, choć zostały stworzone z myślą o dzieciach.

Wybraliśmy miejsca, w których odkrywaliśmy świat, w których czuliśmy ducha rywalizacji i które przeniosły nas we wspomnieniach w czasy naszego dzieciństwa. Opowiadamy o atrakcjach, dzięki którym przenosiliśmy się w czasie, i w których czuliśmy się jak bohaterowie filmu akcji. Takie miejsca znaleźliśmy w każdym zakątku Polski - i w Bieszczadach, i na Żuławach, i na Pałukach. O nich wszystkich przeczytasz także w naszych przewodnikach, które linkujemy na końcu tych notatek.

Zapraszam Cię na wspólną wycieczkę po podziemnych atrakcjach turystycznych i ciekawych miejscach, do których z chęcią pojedziesz i zabierzesz swoje dzieci, wnuki czy dzieci Twojego rodzeństwa albo znajomych. Odtąd, gdy zapytają Cię o radę, będziesz sypać propozycjami jak z rękawa. A my z olbrzymią przyjemnością umilimy Ci naszą rozmową drogę na uczelnię, do pracy czy po bułki do sklepu. Mamy też nadzieję, że ten odcinek podcastu zachęci Cię także do odsłuchania dwóch poprzednich - o zamkach i parkach narodowych w Polsce oraz o naszym szalonym życiu z Blogiem i Fundacją Ruszaj w Drogę!


Dodaj Podcast Ruszaj w Drogę! do ulubionych

Dodaj Podcast Ruszaj w Drogę! do obserwowanych lub subskrybowanych kanałów w swojej aplikacji do podcastów, a będziesz na bieżąco z każdym nowym odcinkiem. Już teraz przygotowaliśmy ich dla Ciebie kilka, a za chwilę nagramy kolejne, bo pomysły na dzielenie się sprawdzonymi miejscami wypoczynku w Polsce aż kipią z naszych głów. W najbliższych miesiącach damy im ujście właśnie w podcaście i będzie nam bardzo miło, jeśli zostaniesz z nami! 

Lista ciekawych miejsc w Polsce, o których opowiadaliśmy w tym odcinku:

A teraz obiecane linki do miejsc i atrakcji, o których opowiadaliśmy w trzecim odcinku Podcastu Ruszaj w Drogę!

Zobacz jakie podziemia już odwiedziliśmy i wybierz, do których sam chciałbyś pojechać: 

W szczególności polecamy Ci artykuły:

Jak zorganizować sobie wycieczkę wąskotorówką, żeby zwiedzić atrakcje na Pałukach:

Jak żuławską wąskotorówką dojechać nad morze?

Dokąd zabrać dzieci, żeby samemu dobrze się bawić? Sprawdź wszystkie nasze propozycje! 

W szczególności polecamy Ci artykuły:

Zobacz, jak wygląda górnicza szychta, na którą Ty też możesz się zapisać - obejrzyj odcinek turystycznego programu "Lato w Regionach", w którym pokazywaliśmy z Maćkiem najciekawsze atrakcje turystyczne województwa śląskiego: 

Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy