Centrum Nauki Kopernik w Warszawie - dotknij, odkryj, zrozum

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to muzeum. Ale muzeum nietypowe, takie, w którym nie ma obrazów (przynajmniej nie takich, o jakich zwykle myślimy), czyli takie, w którym Maciej może spędzić pięć godzin i nie zanudzić się na śmierć.

robot felix reagujący na mimikę twarzy

Z tego względu nazwa tego obiektu jest bardzo adekwatna, ponieważ CNK przypomina raczej wielki, dwupoziomowy plac zabaw dla dzieci i dorosłych. Dopiero zwiedzając tę nietypową atrakcję zrozumiałam sens sprzedaży biletów całorocznych. Zdecydowanie Centrum jest miejscem, do którego można wracać wielokrotnie, za każdym razem odkrywając coś nowego. Liczba eksponatów przekracza bowiem możliwości ludzkiej percepcji w trakcie jednej, nawet kilkugodzinnej wizyty.

Muzeum w muzeum

Do zwiedzania mamy kilka wystaw stałych o intrygujących nazwach: „Wszystko gra”, „Świat w ruchu”, „Człowiek i środowisko”, „Strefa światła”, „Korzenie cywilizacji” czy „Re: Generacja”. Każda z wystaw przedstawia odmienny obszar ludzkiego poznania, egzystencji, fizyki czy zjawisk przyrody. Każda z nich mogłaby sama w sobie stanowić odrębne muzeum.

centrum nauki kopernik: wejście
wystawa poznaj siebie - eksperymenty psychologiczne
centrum nauki kopernik w Warszawie
centrum nauki kopernik w Warszawie: maszyna latająca

Tajemnice świata poznaje się za pomocą obserwacji, dotyku, doświadczenia. Jest to olbrzymia frajda, ponieważ większość eksperymentów przeprowadza sam zwiedzający – np. wywołuje fale tsunami, gra na laserowej harfie, wytwarza próżnię, stara się znaleźć wspólny język z robotem Felixem lub uruchamia orkiestrę siadając na krześle.

robot felix reagujący na mimikę twarzy
centrum nauki kopernik w Warszawie: orkiestra dęta
centrum nauki kopernik w Warszawie: orkiestra dęta

Eksponat chwilowo nieczynny

Oczywiście najlepszymi testerami są dzieciaki. Walą w bębny bez opamiętania, oblewają się wodą, pukają, wieszają się, pchają, wyciągają, skaczą i wydają się mieć przy tym niezłą zabawę.

centrum nauki kopernik - kołowrotek
centrum nauki kopernik - zabawy w piasku
wystawa wszystko gra w centrum nauki kopernik
centrum nauki kopernik: bzzz - specjalna strefa dla małych dzieci

O dziwo nikt nie podchodzi do nich, nie łapie za rękę i nie upomina. Wręcz przeciwnie, grupa animatorów centrum czuwa, aby w każdej chwili pokazać tym niesfornym istotom, na czym polega działanie danego eksponatu i czego ciekawego można się dowiedzieć korzystając z niego.

multimedialne eksponaty w centrum nauki kopernik


A jeśli się popsuje? No trudno – wstawiamy informację, że eksponat czasowo nieczynny, naprawiamy i życie toczy się dalej. To podobało nam się najbardziej – nietypowe muzeum, w którym nie tylko można, ale wręcz trzeba wszystkiego dotknąć i doświadczyć.

centrum nauki kopernik: wierszokleta
centrum nauki kopernik w Warszawie: sprawdzanie refleksu Kasi

Wahadło Foulcaulta, Wstęga Möbiusa, chodzenie z głową w chmurach i łoże fakira

Dzięki takiemu podejściu, po raz pierwszy w życiu dowiedziałam się m.in. na czym polega działanie wahadła Foulcaulta, co to jest Wstęga Möbiusa...

warszawskie centrum nauki kopernik - wahadło foulcaulta
warszawskie centrum nauki kopernik - wstęga mobiusa

  ...jak potrafi rezonować nasze ciało...

dźwięki religii w centrum nauki kopernik
jak rezonuje nasze ciało? odłosy islamu w centrum nauki
dźwięki religii w centrum nauki kopernik

...oraz jak można oszukać własny mózg.

wystawa poznaj siebie - eksperymenty psychologiczne

Miałam też okazję pograć na wielkich drewnianych cymbałach czy plastikowych butelkach...

wszystko gra w centrum nauki kopernik
porównywanie dźwięków w centrum nauki kopernik
gra na plastikowych butelkach w centrum nauki kopernik

...zamknąć się w olbrzymiej bańce, polewitować...

próba zamknięcia się w wielkiej bańce mydlanej
lewitacja symulowana w centrum nauki kopernik
 ... i pochodzić z głową w chmurach ;)

Kasia z głową w chmurach

W tym czasie także Maciej się nie nudził. Wcielił się m.in. w rolę fakira kładąc się na kolczastym łożu, rozegrał jednoosobowy mecz piłką utrzymywaną w górze pędem powietrza oraz zrobił sobie kilka testów personalnych.

Maciej testuje łoże fakira
Maciej testuje łoże fakira
dmuchany mecz balonowy

Poznać i zrozumieć świat

Testowaliśmy eksponaty do upadłego, bawiąc się przy tym jak dzieci i dowiadując się rzeczy, nad którymi – bądźmy szczerzy – na co dzień się nie zastanawiamy. No bo ilu z nas będąc na nocnym spacerze próbuje odgadnąć nazwy konstelacji gwiazd, rozmyśla o odległości ziemi od słońca czy zadaje sobie pytanie skąd się bierze prąd, jak go zaoszczędzić, czy jak segregować śmieci.

segregacja śmieci w centrum nauki kopernik
eksperymenty z prądem w centrum nauki kopernik
centrum nauki kopernik: jak działa maszyna totolotka?

Nie mówiąc już o refleksji nad fenomenem własnego ciała i możliwościach umysłu.

sekrety ludzkiego szkieletu
sekrety ludzkiego ciała w centrum nauki kopernik

Światło, dźwięk, historia, natura, cały otaczając nas świat Centrum Nauki Kopernik stara się nam objaśnić i pomóc zrozumieć. I co najlepsze – świetnie im to wychodzi!

animacje dla dzieci w centrum nauki kopernik

Jeszcze tyle do zwiedzenia!

Centrum Nauki Kopernik dostaje od nas piątkę z plusem! Na koniec zwiedzania i tak mieliśmy wrażenie, że jeszcze do wielu eksponatów nawet nie podeszliśmy. Nie mówiąc już o tym, że są tam także wystawy czasowe oraz planetarium, którego nie zdążyliśmy zobaczyć, a także teatr robotów, który akurat był zamknięty.

centrum nauki kopernik: przerwa na kawę

Zdecydowanie Centrum powinno znaleźć się na mapie Waszego zwiedzania stolicy. I zdecydowanie powinniście zarezerwować sobie na ten czas cały dzień. Prawdopodobnie wyjdziecie z niego zmęczeni i głodni, ale za to z głową pełna wrażeń, a Wasze dzieciaki wizytę będą pamiętać jeszcze długo potem.

 Centrum w skali mikro - czyli Centrum Hewelianum

Nie wszyscy wiedzą, ale także w Trójmieście mamy podobne muzeum eksperymentów, ale – można powiedzieć – w skali mikro. To Centrum Hewelianum położone na Górze Gradowej w Gdańsku, na terenie starych fortów, oraz Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni.

Centrum Hewelianum w Gdańsku
Centrum Hewelianum w Gdańsku

Dla porównania wkrótce po wizycie w Warszawie postanowiliśmy odwiedzić także gdańskie centrum nauki. Co z tej wizyty wyszło? Zobacz:

Poczytaj jeszcze

Więcej informacji i podobne miejsca:
8 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Fantastyczna relacja! Wybieram się tam w przyszłości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anko Wrocławianko, nie w przyszłości - jedź teraz :) w przyszłości pojedziesz znowu :)

   Usuń
 2. Niesamowite miejsce, tylko szkoda że są tam takie długie kolejki żeby wejść. Ale naprawdę warto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w takim razie musieliśmy mieć niesamowite szczęście - nie było żadnej kolejki. a byliśmy w piątek rano. może trzeba trafić w odpowiedni termin? :) ale potwierdzam to, co pisze Witos - naprawdę warto! btw. nam to miejsce też polecił znajomy.

   Usuń
 3. Mam chęć odwiedzić Centrum Nauki Kopernik, ale nie wiem czy damy radę czasowo, tym bardziej że są kolejki a i w środku pewnie trzeba poświęcić sporo czasu na zobaczenie wszystkiego. Jak widać jednak warto patrząc na Wasze zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kolejki o których piszesz są już wręcz legendarne, tym bardziej cieszymy się, że mieliśmy takie szczęście; ale wejść naprawdę warto, bo zabawa jest przednia, tylko warto zarezerwować sobie na CNK trochę czasu :) pozdrawiam!

   Usuń
 4. Dzięki tej relacji dopisuję do mapy wakacyjnej to miejsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. super! zadowolenie gwarantowane! daj znać, jak się podobało :)

   Usuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy