Gdzie na rower w Polsce? Które szlaki i trasy rowerowe dostarczyły nam przygód?

W siódmym odcinku turystycznego Podcastu Ruszaj w Drogę! zastanawiamy się, dla kogo jest turystyka rowerowa w Polsce i czy infrastruktura oraz przewodniki są przygotowane na turystów, którzy w podróż zabierają ze sobą rower. Bo kim jest turysta rowerowy? Czy to ubrany w profesjonalny obcisły kostium kolarz z kaskiem na głowie, czy rodzina z dzieckiem na rowerku czterokołowym? A może to paczka przyjaciół co tydzień odkrywająca nowe leśne dukty lub grupa znajomych 50+ w odblaskowych kamizelkach i czapeczkach z daszkiem na głowie?

Podcast Ruszaj w Drogę - Gdzie na rower w Polsce? Które trasy i szlaki wybrać?

W tym odcinku sporo czasu poświęciliśmy też naszym wspomnieniom z tych pierwszych i z tych ostatnich rowerowych wycieczek. Wyszło z tego niezłe porównanie - od osób, które popełniły całą masę podstawowych błędów wybierając się na rower, po autorów przewodników, którzy - bogatsi o te doświadczenia - proponują też trasy rowerowych wycieczek. Dla kogo je piszemy? Dla osób, które niekoniecznie chcą spędzić cały tydzień na siodełku, ale które chętnie przekonają się do kilku rowerowych wycieczek, jeśli tylko te będą biegły bezpiecznymi drogami i będą to pętle. Dla nas przełomowym momentem, w którym zaczęliśmy zupełnie inaczej myśleć o turystyce na rowerach w Polsce był zakup samochodowego bagażnika na rower. Potem jednak się okazało, że i on nie gwarantuje całego sukcesu. Zapraszam do wysłuchania rozmowy!


Podcast Ruszaj w Drogę! to wyjątkowe audycje o polskiej turystyce

Bardzo chcemy, żebyś czerpał z nich pełnymi garściami. Dlatego naszych nagrań posłuchasz w najpopularniejszych aplikacjach do podcastów na swoim smartfonie. Aby być na bieżąco z każdym odcinkiem, dodaj nasz profil do „Ulubionych”. Posłuchasz nas też bezpośrednio na blogu - w odtwarzaczu poniżej.

Dalej podajemy linki, pod którymi znajdziesz nasze podcasty - wybierz ten, który najlepiej do Ciebie pasuje:Posłuchaj też pozostałych odcinków Podcastu Ruszaj w Drogę!:
01. A dzień dobry! Posłuchaj o pomysłach na wycieczki po Polsce
02. Najciekawsze zamki i najpiękniejsze parki narodowe w Polsce
03. Podziemne trasy turystyczne i atrakcje dla dzieci w Polsce
04. Malbork to więcej niż zamek i Krzyżacy - co oprócz zamku zobaczyć w Malborku?
05. Jak zaplanować wycieczkę na Żuławy Malborskie i co warto tam zobaczyć?
06. Spływ kajakowy w Polsce na 1 dzień - które rzeki i trasy wybrać na pierwszy raz?

Lubisz nasze Podcasty? Pomóż nam nagrywać kolejne

Naszych podcastów każdy posłucha za darmo na blogu i w aplikacjach. Jak większość podcasterów robimy to z czystej przyjemności i społecznego poczucia misji, którą jest dla nas budowanie rodziny świadomych turystów. Dlatego prosimy Cię - przyłącz się do nas i pomóż nam nagrywać kolejne odcinki. Nasz koszt wyprodukowania jednej audycji to 300 zł. Chcemy, żeby to był wspólny projekt - nie tylko nasz, ale i naszych słuchaczy, sympatyków i przyjaciół Fundacji Ruszaj w Drogę! I właśnie na ten cel zbieramy darowizny. Prosimy, wpłać darowiznę i dowiedz się, co zyskujesz jako Stały Darczyńca Fundacji!:


Naszą przygodę z rowerami zaczęliśmy w... Bieszczadach!

Naszą pierwszą wspólną rowerową wycieczkę pamiętamy, jakby była wczoraj, choć minęło od niej już ładnych dziesięć lat. Byliśmy w Bieszczadach i padało przez 4 dni. Gdy wreszcie przestało, lecz wyjście na szlak było jak proszenie się o katastrofę, nasi gospodarze zaproponowali nam, żebyśmy poszli na rowery. Rowery? Świetny pomysł! Wspomnienie tamtej wyprawy bieszczadzką serpentyną z Wołosatego do Wetliny, dla osób, które wcześniej sporadycznie jeździły na rowerze a dzień powszechny spędzały przy biurku, okazało się taką przygodą, że pamiętamy ją do dzisiaj. Popełniliśmy wtedy mnóstwo błędów, lecz w rezultacie niewiele nam to dało na przyszłość.

Bo gdy pokusiliśmy się o kolejną rowerową wyprawę - tym razem na północy Polski - byliśmy jak naiwne dzieci, które myślą, że skoro coś sobie zaplanują, to co może pójść nie tak? Okazało się, że w polskiej turystyce sprzed 10 lat WSZYSTKO mogło pójść nie tak i większość z tych rzeczy właśnie nas spotkała. Dziś już wiemy, że gdy planujesz dostać się tramwajem wodnym z Trójmiasta na Hel, to może zabraknąć dla Ciebie miejsca na pokładzie. Że gdy szukasz z drogi noclegu na jedną noc, to efekt będzie taki, jaki miała Święta Rodzina w Noc Bożego Narodzenia, a tabliczka na płocie „wolne pokoje” wcale nie znaczy, że zastaniesz tu wolne pokoje. Boleśnie przekonaliśmy się także o innych ciemnych stronach podróżowania po Polsce rowerem i o nich też wspominamy. Na szczęście to stare dzieje.

Czy jesteśmy specjalistami od turystyki rowerowej w Polsce?

A skądże. Żadni z nas specjaliści od turystyki rowerowej. Okazało się jednak, że te kilka rowerowych wycieczek, o których wspominamy w Podcaście, a które robiliśmy w różnych częściach Polski, spowodowały, że dziś zupełnie inaczej patrzymy na rowerowych turystów i zupełnie inaczej sami podróżujemy na rowerach. Wiemy, jakie błędy popełniają autorzy rowerowych przewodników i kiedy wpuszczają nas w maliny.

Trochę nas to irytowało, dlatego do naszych książek sami zaczęliśmy dodawać rowerowe wycieczki - takie, które sami zrobiliśmy. Obowiązkowo są to pętle i do każdej z nich dodana jest mapa. A każda taka wycieczka opatrzona jest niezbędnym komentarzem. Jak to się stało, że doszliśmy do tego punktu?

Turysta rowerowy i kulturowy w jednym? Mamy dowód!

Zrozumieliśmy, że istnieje taki typ turysty, który jest jednocześnie turystą kulturowym i rowerowym. Wiemy to, bo sami należymy do tej kategorii. Wszystko zmieniło się w momencie, gdy kupiliśmy rowerowy bagażnik na samochód i odkryliśmy, że zabierając ze sobą rowery, z 10 wycieczek na przykład 2 możemy zrobić właśnie na rowerach. To zmieniło całkowicie nasze postrzeganie podróży po Polsce. A skoro istnieje szansa, że takich turystów jak my jest więcej, to naturalnym kolejnym krokiem było połączenie w jednym: przewodnika kulturowego, takiego z historią i ciekawostkami o odwiedzanych miejscach, oraz rowerowego. Swoją drogą poszliśmy trochę dalej - bo do naszych przewodników dodajemy odtąd także wycieczki piesze i kajakowe, ale to temat na zupełnie osobną rozmowę.
Bogatsi o te doświadczenia opowiadamy, jak wyobrażamy sobie idealne drogi i trasy rowerowe, idealne przewodniki i dzielimy się naszymi pomysłami. Na koniec podpowiadamy, jakie ciekawe trasy rowerowe w Polsce warto wybrać, żeby zjeździć je rowerem. Jeszcze kilka lat temu rower absolutnie nie leżał w kręgu naszych turystycznych zainteresowań. Dziś sami chętnie poszukujemy łatwych, przyjemnych i ciekawych tras, które pozwolą nam lepiej poznać region i przewietrzyć głowę. A potem je opisujemy. Do tego punktu przeszliśmy długą drogę. I właśnie o tym jest siódmy odcinek Podcastu Ruszaj w Drogę!

Serdecznie zapraszam do posłuchania!

A teraz obiecana... 

Lista ciekawych miejsc w Polsce, o których opowiadaliśmy w tym odcinku:

Zobacz zdjęcia z wycieczek, o których opowiadaliśmy, sprawdź, jak piszemy nasze przewodniki i poznaj rowerowe trasy, które polecają inni blogerzy:


Poczytaj też o naszych wycieczkach i propozycjach na blogu, o których nie zdążyliśmy powiedzieć:

Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy