Szlak Piastowski, Architektury Drewnianej, Zabytków Techniki - czy one są dla Ciebie?

Czy to dobry pomysł, żeby planując wycieczki po Polsce wybierać szlaki tematyczne? Przez ostatnie lata powstało ich w Polsce bardzo dużo - tak dużo, że spokojnie można je już dzielić na kategorie. Mamy więc szlaki historyczne, szlaki nawiązujące do życia sławnych postaci, szlaki architektury drewnianej, szlaki industrialne, szlaki kulinarne i kulturowe. Ale czy wystarczy wyznaczyć szlak i wpisać w niego obiekty, aby był on atrakcyjny turystycznie? Mamy co do tego spore wątpliwości. I dzielimy się nimi w ósmym odcinku Podcastu Ruszaj w Drogę!

Turystyczny Podcast Ruszaj w Drogę - Szlaki tematyczne w Polsce

W tej rozmowie przypominamy sobie szlaki, które sami zwiedziliśmy na przestrzeni ostatnich kilku lat i porównujemy je. Co czuje turysta podróżując wyznaczoną ścieżką? Czego dowie się na trasie i jakie wrażenia oraz emocje zostaną z nim po powrocie do domu? Czy Szlak Kulinarny Śląskie Smaki, Szlak Piastowski, Szlak Zamków Gotyckich i Szlak Architektury Drewnianej spełniają nasze oczekiwania? Dzielimy się tymi ciekawymi i tymi mrocznymi stronami turystycznych szlaków i zastanawiamy się, czy można takie szlaki tematyczne zaplanować i wypromować lepiej. Zapraszam do słuchania!

Odcinek 8. Podcastu Ruszaj w Drogę! powstał dzięki Joasi, Tadkowi i Krzysztofowi.

Zanim jednak w rozmowie przejdziemy do tematu turystycznych szlaków tematycznych, ogłaszamy, że ósmy odcinek Podcastu Ruszaj w Drogę! to odcinek SZCZEGÓLNY. A to dlatego, że to pierwsza audycja, której montaż sfinansowali nasi Ukochani Darczyńcy. Dlatego chcę im podziękować także tutaj: Joasiu, Tadku i Krzysztofie - to dzięki Wam powstał odcinek podcastu o turystycznych szlakach w Polsce. Z całego serca dziękujemy za Wasze darowizny, choć mamy świadomość, że dziś jest tak wiele potrzeb, na które mogliście przeznaczyć swoje pieniądze. Spełniając naszą obietnicę, oto jest - ósmy odcinek, który dzięki Wam jest taki wyjątkowy!

Jeśli Tobie także podobają się nasze turystyczne audycje i chcesz przyłączyć się do projektu nagrywania i publikowania kolejnych odcinków Podcastu Ruszaj w Drogę! - to prosimy Cię - wpłać darowiznę w takiej wysokości, w jakiej w tej chwili możesz. Koszt montażu jednego odcinka audycji to dla nas 300 zł. Zapraszamy Cię do tworzenia tego projektu - niech budowanie społeczności świadomych turystów poprzez przekazywanie im wiedzy o turystycznych atrakcjach i historii Polski będzie naszą wspólną sprawą. Wpłać darowiznę :) :
Dlaczego nagraliśmy odcinek o szlakach tematycznych w Polsce?

Zdecydowaliśmy się nagrać odcinek o szlakach tematycznych w Polsce, bo zauważyliśmy, że w ostatnich latach ich powstawanie i promocja stało się wiodącym trendem w polskiej turystyce. Choć koronawirus wielu z nam pokrzyżował turystyczne plany, z drugiej strony sprawił też, że bardziej zainteresowaliśmy się spokojnym i bezpiecznym odpoczynkiem w Polsce. A jeśli poszukiwaliśmy tematu przewodniego, wokół którego mogliśmy zaplanować sobie wycieczkę dla siebie i naszej rodziny, to szlak tematyczny nadawał się do tego idealnie.

My osobiście bardzo lubimy szlaki tematyczne. Faktycznie ułatwiają one zwiedzanie, bo zwracają uwagę na te miejsca i obiekty, które rzeczywiście warto w Polsce zobaczyć. Jeśli jednak przyjrzymy się tym szlakom dokładniej, to dostrzeżemy, jak łatwo organizatorzy takich szlaków mogą zatrzymać się w połowie drogi. Dlaczego?

Czy te szlaki tematyczne w Polsce naprawdę są dla Ciebie?

Zbudowanie listy obiektów na tematycznym szlaku samo w sobie jest sporym wyzwaniem, bo trzeba nakłonić i połączyć ze sobą miejsca, które nie zawsze mają ochotę występować na jednej liście w towarzystwie sąsiada. Zwłaszcza jeśli wiąże się to dla nich z dodatkowymi obowiązkami (np. spójną wizualizacją i trzymaniem określonego standardu). Jednak zorganizowanie tych obiektów w szlak to dopiero połowa drogi. Bo przecież po drugiej stronie stoi turysta, który tym szlakiem będzie podróżował. Czy samo wytyczenie szlaku spełni jego oczekiwania? I kogo tak naprawdę mają na myśli organizatorzy szlaku - #turystęprofesjonalistę czy #typowegoturystę.

Mamy wrażenie, że administratorzy szlaków tematycznych myślą przede wszystkim o tym pierwszym, tymczasem większość z nas klasyfikuje się do tej drugiej grupy. Nie jest więc tak, że każdy turysta wie, gdzie jest i dokąd zmierza, kim była sławna postać, której szlakiem się porusza, czy dlaczego zamki lub cerkwie wyglądają tak, a nie inaczej. Idę o zakład, że większość z nas podróżuje właśnie po to, aby poszerzyć horyzonty.

Mój tematyczny szlak idealny - nie rzuca grochem o ścianę

To, czego najbardziej brakuje mi w turystycznych szlakach to spójna historia, z którą turysta może wrócić do domu z poczuciem, że na urlopie dowiedział się czegoś nowego i interesującego. Mój idealny szlak turystyczny to taki, który ułożył kolejność zwiedzania obiektów w taki sposób, aby turystę poprowadzić przez historię, którą te obiekty opowiadają. Te poszczególne narracje złożą się potem na historię całego regionu i wywołają emocje, które sprawią, że turysta na długo zapamięta swój pobyt. 
 
Jak to wygląda w praktyce? Turystyczne atrakcje na szlaku rozrzucone są tak, jakby ktoś rzucił grochem o ścianę. To zbiór niepowiązanych ze sobą kropek, który łączy jakiś bardzo ogólny temat przewodni. Turysta dostaje więc worek z kulami, z którego z zamkniętymi oczami wyciąga poszczególne bile i zastanawia się, co z nimi zrobić. Godziny otwarcia atrakcji często nie ułatwiają sprawy.

Zaplanuj to za mnie. Wybór, który przytłacza

Z doświadczenia wiem, że w branży turystycznej pokutuje przekonanie, że im turysta ma większy wybór, tym lepiej zaplanuje sobie czas, bo „dopasuje zwiedzanie do siebie”. Innymi słowy przewodniki i strony internetowe szlaków i regionów jak mantrę powtarzają: „Każdy znajdzie tu coś dla siebie”. 
 
Z doświadczenia pracy z turystami oraz z książek psychologicznych wiem, że jest dokładnie na odwrót. Im lepiej zaplanowana wycieczka, tym turysta ma mniejszy problem i tym bardziej cieszy się, że ktoś zaplanował wyjazd dla niego. Oczywiście, zdarzają się turyści, którzy - tak jak Maciej - uwielbiają wyzwanie planowania sobie wakacji. Jednak po pierwsze są oni w mniejszości lub robią to z konieczności (bo nie ma innej drogi), a po drugie również i oni od czasu do czasu z ulgą przyjmą propozycję, aby ktoś zaplanował wyjazd za nich i przy okazji opowiedział im ciekawą historię. 
 
W trakcie 8 odcinka Podcastu Ruszaj w Drogę! (link niżej) snujemy też wizję tego, że jeśli szlaki nie przestawią się na ciekawe opowiadanie historii, zwłaszcza o postaciach, które w założeniu mają promować, to skończy się to tak, że za kilka lat nowe pokolenie turystów w ogóle nie będzie wiedziało kim był papież Jan Paweł II, o Mikołaju Koperniku nie wspominając.

Poczuj to! Szlaki tematyczne w Polsce, które polecamy

Wokół tych tematów toczy się 8 odcinek Podcastu Ruszaj w Drogę. Polecamy w nim najlepiej zorganizowany naszym zdaniem Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, z jego największa imprezą - INDUSTRIADĄ. Opowiadamy, dlaczego Szlak Kulinarny Śląskie Smaki jest tak wyjątkowy i wyróżnia się wśród innych szlaków w Polsce. Podpowiadamy, co ciekawego zobaczyć na Szlaku Piastowskim i na co zwrócić uwagę, gdy będziemy zwiedzać Szlak Zamków Gotyckich.

Zastanawiamy się też, na czym polega różnica między Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski a województwa podkarpackiego i dlaczego przewodniki do tego szlaku to przewodniki raczej dla architektów niż dla turystów. 
 
Polecamy też ciekawe szlaki turystyczne, które zwiedziliśmy, albo które wciąż pozostają w sferze naszych podróżniczych marzeń: Podlaski Szlak Tatarski, Szlak Historii Militarnej Kaszub Północnych, Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej na Warmii i Mazurach, czy Międzyrzecki Rejon Umocniony. 
 
Kasia przyznaje się, że bardziej niż szlaki militarne pociąga ją Szlak Latarni Morskich, za to już mniej Szlak Dworów i Pałaców Północnych Kaszub. Maciej chętnie wybrałby się na Lubuski Szlak Wina i Miodu i ponownie odwiedził Tajemnicze Podziemia Dolnego Śląska. Kasi podoba się Szlak Renesansu Lubelskiego, a Maćkowi Szlak Orlich Gniazd.

Przewodnik, który ratuje historie

Wreszcie doradzamy, żeby - w miarę możliwości - szlaki tematyczne zwiedzać z przewodnikiem. Bo dobry przewodnik „uratuje” każdy szlak i każdą historię. Sami jesteśmy uzależnieni od słuchania historii i dziś wiemy już, że to dlatego, że człowiek został ewolucyjnie przystosowany do ich odbierania. 
 
Paweł Tkaczyk w swojej książce „Narratologia” przytacza tezę, że mowa ludzka została wymyślona nie po to, aby przekazywać sobie ważne informacje (umówmy się - jak często przekazujemy sobie informacje, od których zależy nasze życie, a jak często po prostu plotkujemy?). Mowa ludzka została wymyślona po to, żebyśmy opowiadali sobie historie. 
 
Tematyczne szlaki wydają się do tego idealne. Mają bohatera, mają miejsca, niektóre z nich mają nawet nowoczesne aplikacje. Szkoda że tak często zapominają, że to, co w turystyce historycznej i kulturowej (czyli odkrywczej) liczy się najbardziej, to dobrze opowiedziane historie. 


Posłuchaj Podcastu Ruszaj w Drogę!  

O tym wszystkim opowiedzieliśmy w 8. odcinku turystycznego Podcastu Ruszaj w Drogę. Naszych nagrań posłuchasz w najpopularniejszych aplikacjach do podcastów na swoim smartfonie. Aby być na bieżąco z każdym odcinkiem, dodaj nasz profil do „Ulubionych”. Posłuchasz nas też bezpośrednio na blogu - w odtwarzaczu poniżej.

Dalej podajemy linki, pod którymi znajdziesz nasze podcasty - wybierz ten, który najlepiej do Ciebie pasuje:
Posłuchaj też pozostałych odcinków Podcastu Ruszaj w Drogę!:
01. A dzień dobry! Posłuchaj o pomysłach na wycieczki po Polsce
02. Najciekawsze zamki i najpiękniejsze parki narodowe w Polsce
03. Podziemne trasy turystyczne i atrakcje dla dzieci w Polsce
04. Malbork to więcej niż zamek i Krzyżacy - co oprócz zamku zobaczyć w Malborku?
05. Jak zaplanować wycieczkę na Żuławy Malborskie i co warto tam zobaczyć?
07. Gdzie na rower w Polsce? Które szlaki i trasy rowerowe dostarczyły nam przygód?


A teraz obiecana...

Lista ciekawych miejsc, o których było w tym odcinku:

Ze szlaków tematycznych, które zwiedziliśmy i opisaliśmy na blogu, wybierz te, które najbardziej pasują do Twoich zainteresowań. Planując wycieczkę zajrzyj też na podlinkowane strony internetowe szlaków tematycznych - znajdziesz tam mapki i informacje praktyczne:
2 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Właśnie przesłuchałem odcinek. Super!

  Jak zwykle pułapka patrzenia zadziałała :) Na Wyspie Sobieszewskiej toczy się gra terenowa "Śladami Plentego"

  http://gdanskwyspasobieszewska.pl/pl/aktualnosci/gra-miejska-sladami-plentego/

  Polecam! Zrobiłem z trójką dzieci w 2018 roku. Ważne, aby trzeci etap zostawić na koniec.

  Pozdrawiam,
  Konrad

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak sobie Was słucham... "Zamki Państwa Krzyżackiego w Polsce" Pana Janusza Bieszka to jest książka o wszelkich istniejących zamkach krzyżackich w naszym kraju. Autor wykonał sporo pracy w tym temacie. Może ta książka Was zainteresuje, skoro lubicie zamki🙂

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy