Czy muzeum musi być nudne? Czy trzeba mieć „odwagę, żeby wejść do muzeum”?

Czy muzeum musi być nudne? Jaką trzeba mieć „odwagę, żeby wejść do muzeum”? Co czyha w muzeum na nie spodziewającego się niczego turystę? Skąd biorą się stereotypy na temat polskich muzeów i czy muzeum na pewno jest odpowiednim miejscem dla turysty? Dziewiąty odcinek turystycznego Podcastu Ruszaj w Drogę! to najwyższy czas, aby odsunąć na bok heheszki i poruszyć temat fascynujący, ekscytujący i niesamowity - czyli jakie są muzea w Polsce?

Turystyczny Podcast Ruszaj w Drogę - Czy muzeum musi być nudne?

Z danych GUS za 2019 rok wynika, że mamy w Polsce prawie 1000 placówek muzealnych, które w ciągu roku odwiedziło ponad 40 milionów turystów. Odkładając na bok metodologię liczenia, dane te wskazują na olbrzymi potencjał polskich muzeów. My od prawie 12 lat odwiedzamy te placówki i zebraliśmy garść doświadczeń na ich temat. Prawda jest taka, że początkowo nie pałaliśmy do nich entuzjazmem. Zwiedzania polskich muzeów musieliśmy się nauczyć. Dziś bez trudu potrafimy wskazać te, które są świetnym przykładem i ze spokojnym sercem możemy polecać oraz te, które muszą się jeszcze wiele nauczyć. Ogólny wniosek jest prosty - wszystko zależy od ludzi. Zapraszam do czytania i posłuchania.

Polskie muzea - perły w morzu wodorostów

12 lat jeżdżenia i odwiedzania polskich muzeów to szmat czasu i bagaż doświadczeń. Można powiedzieć, że jesteśmy muzealnymi weteranami. Tych lat straconych na nerwach, zdziwieniach, wstydzie i upokorzeniu nikt już nie zwróci. Ale czego doświadczyliśmy - to nasze! Dlatego dziś przerywamy tamę milczenia i z rozbrajającą szczerością opowiadamy, co przeżyliśmy w polskich muzeach i jak to zmieniło nasze postrzeganie tych zacnych placówek. W końcu nazwaliśmy zło po imieniu. 
 
To bogate doświadczenie pozwoliło nam też znaleźć prawdziwe perły, które z rozkoszą dziś polecamy wciągając ich odważne szefowe i kierowników na sztandary. Te muzea to takie miejsca, gdzie serce z radości biło nam mocniej, a doświadczenie i emocje sprawiły, że po powrocie chętnie sięgaliśmy do książek, aby dowiedzieć się więcej o historii, której zasmakowaliśmy w tej świątyni kultury i sztuki. Z nadzieją odwiedzaliśmy i obserwowaliśmy kolejne placówki, które przystępowały do elitarnego grona „Przyjaciół Turystów”. Okazało się bowiem, i mamy na to dowody, że muzeum wcale nie jest obiektem turystycznym, i w ogóle nie taka jest jego rola. A jeśli dobrze trafiliśmy, to przede wszystkim dlatego, że ludzie, którzy decydowali o kształcie wystawy i przyjaznej obsłudze, mieli odwagę, wyobraźnię oraz sympatię dla innych. I to sprawiało, że byli - i wciąż są - w polskiej muzealnej awangardzie.


Garnek, spinka i miecz - turysto, połącz sobie kropki

Jeszcze 12 lat temu Maciej nie posądzałby siebie o to, że w przyszłości będzie chodził po muzeach. Były dla niego tworem nie z tej ziemi. Kolejne rozczarowania tylko wzmacniały jego upór, że w końcu zrozumie o co chodzi w tajemniczych wystawach i dowie się, jaka jest zależność glinianego garnka od żelaznej spinki. W tamtym czasie typowe polskie muzeum kojarzyło mu się z ciemnym pomieszczeniem zastawionym brązowymi gablotami zaściełanymi zielonym suknem, w których rzędem i spokojnie niczym buddyjscy mnisi spoczywały monety, urny, miecze i trzonki. Przy niektórych tych artefaktach widniały pożółkłe karteczki lakonicznie określające ich wiek, przy innych wisiały smętne kartki formatu A4 wydrukowane dziesiątki lat temu na słabej jakości drukarce, które zwiedzający mógł sobie poczytać, kiedy drzwi sali zamykały się za nim z głuchym hukiem.

Muzeum nie jest atrakcją turystyczną. Odważ się, wejdź do muzeum.

Gdy dodaliśmy do tego niezrozumiałe zasady rządzące się oprowadzaniem, formowaniem i wpuszczaniem grup, przedziwnymi cenami biletów i jeszcze dziwniejszymi godzinami otwarcia, fakty te uporczywie wywoływały w nas wrażenie, że muzeum nie jest miejscem dla turysty. 
 
Choć z drugiej strony ciężko nam było wyobrazić sobie turystyczne odkrywanie Polski bez wizyty w muzeum. Nasze podejrzenie potwierdziło się w prywatnych rozmowach z osobami, które o muzeach miały jakie takie pojęcie, a ostatecznie przekonała nas ustawa o muzeach, w której słowem nie wspomina się o turystyce, rozrywce czy dobrym samopoczuciu gości. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami.

Dzięki tym doświadczeniom łatwiej było nam zrozumieć kampanię promocyjną sprzed kilku lat, której hasło przewodnie głosiło „Odważ się wejść do muzeum”. Wymyślony przez niedouczonego marketingowca slogan jeszcze bardziej podprogowo utwierdzał przekaz, że muzeum jest tak strasznym miejscem, iż trzeba wykazać się nie lada odwagą, aby do niego wejść. 
 
No więc przywdziewaliśmy tarczę, braliśmy w dłoń miecze i wchodziliśmy w czeluście świątyni Belzebuba, usiłując poznać archeologię i historię Polski. Czasem się to udawało, a czasem nie. Wszystkimi tymi przemyśleniami i doświadczeniami dzielimy się właśnie w najnowszym odcinku Podcastu Ruszaj w Drogę. Słowo klucz: Dobra Historia!

Łatwo jest krytykować, trudniej powiedzieć co zrobić, aby sytuację poprawić. Tymczasem odpowiedź jest bardzo prosta - i niezmiennie taka sama: Storytelling! W turystycznym wyścigu zawsze wygrywa muzeum, które potrafi dobrze opowiedzieć historię. Historię, która zaciekawia i uczy. Która otwiera oczy i intryguje. Historię, która poszerza horyzonty i wywołuje EMOCJE. Historię, która nie zmarnuje potencjału tych 40 milionów osób, które w czasie zwiedzania mogłyby się czegoś dowiedzieć i nauczyć, zamiast opuszczać muzeum w przeświadczeniu, że niczego się nie dowiedziały i za chwilę ich wizyta będzie już tylko bladym wspomnieniem, którego nie utrwalą nawet na wakacyjnych zdjęciach.

I tu pojawia się nadzieja. Bo widzieliśmy na własne oczy, że dobre placówki, które rozumieją zasady storytellingu, w Polsce powstają i jest ich coraz więcej! Ograniczeni czasem wymieniliśmy ich w audycji tylko kilka, ale wierzymy, że każdy z nas ma takie dobre przykłady w pamięci. I choć krytykujemy samo zjawisko „złego muzeum”, i konkretnych miejsc nie stygmatyzujemy, to te dobre z przyjemnością wymieniamy z nazwy, tym bardziej, że często nie cieszą się one sympatią kolegów, mediów czy włodarzy miasta.

Dlatego jeszcze mocniej trzymamy za nie kciuki i zachęcamy - idźcie zobaczyć świetne wystawy w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu (Elbląg Reconditus!), w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, w Muzeum Domu Jana Pawła II w Wadowicach, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie czy w Muzeum Emigracji w Gdyni. To tylko niektóre przykłady. Wiemy, że jest ich więcej i mamy nadzieję, że komentując ten temat wymienisz przynajmniej jedno z nich.

Muzea w Polsce to przedmiot tak szeroki i fascynujący, że wyszedł nam o nich godzinny odcinek Podcastu Ruszaj w Drogę! Zdradzę, że dodatkowo poruszyliśmy temat muzeów multimedialnych i osławionego zakazu fotografowania. Maciej podzielił się swoim sposobem na podejście do galerii obrazów, a Kasia zdradziła, w czym pomaga jej umiejętność i pasja czytania.

Gorąco zachęcam Cię do dyskusji na temat Twoich doświadczeń z polskimi muzeami. Przede wszystkim liczę, że napiszesz do mnie dzieląc się dobrymi przykładami, które już wkrótce będziemy mogli odwiedzić i opisać na blogu lub opowiedzieć o nich w kolejnych audycjach.

Lista ciekawych miejsc w Polsce, o których opowiadaliśmy w tym odcinku:

Na naszym blogu pojawiło się wiele wspomnień i zdjęć z polskich muzeów. Niektóre z nich wywoływały w nas mieszane odczucia, ale inne sprawiały, że jeszcze bardziej kochaliśmy podróżowanie. Świat nie jest czarno-biały i jest wiele placówek, które plasują się gdzieś pośrodku między ocenami mierny a pięć z plusem. Warto się do nich wybrać, wyrobić sobie zdanie i samemu wystawić im własną ocenę:Lubisz muzea czy nie - ten podcast jest dla Ciebie

Zachęcam Cię do słuchania dziewiątego odcinka naszego Podcastu Ruszaj w Drogę! Naszych nagrań posłuchasz w najpopularniejszych aplikacjach do podcastów na swoim smartfonie. Aby być na bieżąco z każdym odcinkiem, dodaj nasz profil do „Ulubionych”. Posłuchasz nas też bezpośrednio na blogu - w odtwarzaczu poniżej. 

Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy