Przewodnik: Co warto zobaczyć w Polsce?

W Polsce jest wszystko co kocham. Góry, doliny, morze, jeziora, rzeki, a nawet - pustynia. Co warto zwiedzić? Wszystko! Wiem, że to nie takie proste w kraju o powierzchni przekraczającej 300 tys. km2. Dlatego powstał nasz blog - pozytywny przewodnik po miejscach, które w Polsce warto zobaczyć.

Co warto zobaczyć w Polsce - poleca Ruszaj w Droge

W różnych zakładkach i wpisach na naszym blogu znajdziesz takich miejsc całe mnóstwo. Dzisiaj dosłownie w dwóch słowach chcę pokazać Ci, że Polska to niekończąca się lista ciekawych miejsc i wyjątkowych atrakcji. Każdą z nich możesz wybrać planując urlop, wycieczkę czy weekendowy odpoczynek. Decyzja o tym, które zobaczysz należy wyłącznie do Ciebie.

Ile tego jest?

Miejsc wartych zobaczenia w Polsce jest tak dużo, że zebranie wszystkiego w jednym miejscu i podzielenie na sensowne kategorie to prawdziwe wyzwanie. Kiedy sześć lat temu zaczęliśmy podróżować po Polsce, wydawało się nam, że pojedziemy na kilka urlopów i to wystarczy. I że zobaczymy co Polska ma do zaoferowania. A potem będziemy sobie śmigać za granicę. Tymczasem liczba atrakcji zatrzymała nas tu na sześć lat i przez to wciąż nie możemy wyrwać się dalej.

Co wybrać?

Ciągle coś nas kusi i nęci. Ciągle jest jeszcze coś do zobaczenia. Do odkrycia. A nowe atrakcje wyrastają niczym grzyby po deszczu. Jak w tym gąszczu znaleźć coś dla siebie? Na bazie naszych doświadczeń podzieliliśmy wszystkie te miejsca i atrakcje na dziesięć kategorii. Jesteśmy ciekawi, czy znasz je wszystkie? Mam nadzieję, że ta lista się przyda, i że z każdej grupy wybierzesz coś ciekawego. Coś, co zainteresuje Cię na tyle, że postanowisz przynajmniej jeden urlop spędzić w Polsce.

1. Zamki, pałace i dwory

Co warto zobaczyć w Polsce - Zamek w GniewieW Polsce jest mnóstwo zamków, pałaców i dworów, które przez wieki historii dostały mocno w kość. Przyczyną raz byli Szwedzi, raz Niemcy, raz Rosjanie, a czasem i sami Polacy. Skutkiem tego wiele z tych obiektów to dziś trwała ruina. Ale dzięki dofinansowaniom polskiego państwa, samorządów i Unii, a często dzięki inicjatywom i środkom prywatnym powstają dziś niczym Feniks z popiołów. Nie wszystkie da się uratować, ale te, które można dziś zwiedzać i podziwiać, kuszą ofertą.

Nasze typy: Zamek w Gniewie, Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, Zamek Krzyżacki w Malborku nocą, Pałac w Kurozwękach;

Zobacz inne:  "Zamki",  "Pałace"


2. Atrakcje przyrodnicze 

Co warto zobaczyć w Polsce - Wodospad SzklarkiNawet malkontenci to wiedzą. Przyroda w Polsce jest piękna. A oni wiedzą, co mówią! Dla nas przyroda w Polsce nie tylko jest piękna, ale do tego różnorodna i w przeważającej części - czysta. Wspaniale odpoczywa się w polskich lasach, nad kaszubskimi jeziorami, w wysokich górach czy nad polskim morzem, które choć zimne, cudownie koi zszargane nerwy. Mamy piękne wodospady, które nawet występują w filmach, dużo rzek, po których można śmigać kajakami, oraz jaskinie, do których tak bardzo kiedyś bałam się schodzić.

Nasze typy: Połoniny w Bieszczadach, Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie, Plaża w Babich Dołach w Gdyni; szlak na Babią Górę w Beskidach;

Zobacz inne miejsca: "W górach", "Nad jeziorem", "Nad morzem"


3. Podziemne trasy turystyczne

Co warto zobaczyć w Polsce - Podziemna kolejka w GUIDOJaskinie to nie jedyne podziemia, na które warto zwrócić uwagę i które można zwiedzać w Polsce. Pamiętam moje zdziwienie, gdy Maciek pokazał mi przewodnik po podziemiach w Polsce. Byłam w szoku, że mamy tego tak dużo! Jaskinie, kopalnie, sztolnie, obiekty wojskowe, kanały, piwnice. Całe kilometry chodników i pomieszczeń wydrążonych w ziemi. Wiele godzin łażenia. Na początku myślałam, że to nie dla mnie. Bałam się. Nie lubiłam takich mrocznych klimatów. Okazało się, że to świetna zabawa. Dla dorosłych i dla dzieci. Polubiłam schodzenie pod ziemię, wilgoć i temperaturę ok. 10 stopni, niezależnie od tego ile jest na zewnątrz. A im częściej schodziłam pod ziemię, tym mniejszy okazywał się mój strach. Z każdą wizytą robił się taaaki malutki, że w końcu poszedł sobie zupełnie. Teraz nie wyobrażam sobie urlopu, w którym nie ma tego punktu.

Nasze typy: Kopalnia GUIDO w Zabrzu (najlepsza podziemna polska atrakcja!); Tajemnicze Podziemne Miasto "Riese", Muzeum Kanały Dętka w Łodzi; Neolityczna Kopalnia Krzemionki;

Inne atrakcje tego typu: "Pod ziemią", "Jaskinie"

4. Atrakcje rozrywkowe

Co warto zobaczyć w Polsce - Interaktywne Muzeum CN KopernikWiadomo, że na urlopie często szukamy rozrywki. W końcu ile można chodzić po sztolniach i chodnikach minerskich. My lubimy wszelkiego rodzaju atrakcje rozrywkowe, które można zwiedzać samemu, parami lub z całymi rodzinami. Są to wszelkiego rodzaju parki miniatur, wesołe miasteczka, centra nauki i eksperymentów, ogrody zoologiczne czy botaniczne, aquaparki czy parki w ogóle. Widzimy coraz więcej takich inicjatyw, często prywatnych, które otwierają swoje drzwi przed turystami. Konkurują coraz lepszą ofertą. Przyjemnie jest się tam zapomnieć, zaszaleć, zabawić i wrócić do domu z głową pełną wrażeń.

Nasze typy: "Jura Park" w Bałtowie, Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie; Centrum Nauki Kopernik

Inne atrakcje znajdziesz w zakładce "Dla dzieci"


5. Atrakcje aktywne/sportowe

Co warto zobaczyć w Polsce - Kaszuby z góryNie należymy do sportowców. Dla nas największą aktywnością jest samo przemieszczanie się. Ale lubimy czasem wsiąść na rower, rolki, do kajaka, na windsurfing, czy nawet na paralotnię. Polska oferuje bardzo dużo miejsc, w których można spędzić aktywnie czas. Niektóre z nich wypróbowaliśmy sami, np. ścieżki nordic walking, lot paralotnią nad Kaszubami czy narty wodne, niektóre podpatrzyliśmy u innych, np. kitesurfing. Mamy świetne warunki przyrodnicze i pogodowe. Dużo zbiorników wodnych, rzek, dobre wiatry, idealne góry i wzniesienia oraz rozwijającą się w miastach infrastrukturę dla rolkarzy, deskorolkarzy, czy rowerzystów wyczynowych. Wydawane są kolejne przewodniki rowerowe, kajakowe, narciarskie, do jazdy konnej. Nie wspomnę już o tym, że ostatnio cała Polska biega. Czy jest jakiś sport, którego w Polsce nie możemy uprawiać?

Nasze typy: Lot paralotnią nad Kaszubami; wycieczki rowerowe po ŻuławachKajakowy spływ Szlakiem Krutyni

Zobacz inne w zakładce: "Aktywnie"

6. Muzea i skanseny 

Co warto zobaczyć w Polsce - Europejskie Centrum Solidarności w GdańskuStrasznie rozbawiła nas reklama pt. "Odważ się wejść do muzeum". To wtedy zrozumieliśmy z Maćkiem, jacy jesteśmy odważni, że na każdym urlopie do takich placówek zaglądamy. Podprogowo ta reklama wyrządza wiele szkody. Sugeruje, że jest tam tak okropnie, że trzeba mieć bardzo dużo odwagi, żeby wejść do muzeum. To chyba najgorsza kampania jaką można sobie wyobrazić. Naszym zdaniem wizyta w muzeum to sama frajda. Można się z takiej wizyty sporo nauczyć, poszerzyć horyzonty i ciekawe spędzić czas. Zwłaszcza, że ostatnio czerpiemy całymi garściami z dobrych rozwiązań zachodnich. Dzisiejsze muzea są na wysokim poziomie merytorycznym, logistycznym i multimedialnym. Coraz rzadziej muzeum kojarzy nam się z wystawą obrazów.

Świetną alternatywą do nowoczesnych placówek multimedialnych, jeśli tylko pogoda dopisuje, są funkcjonujące w wielu miejscach w Polsce skanseny. To muzea na otwartym powietrzu. Niektóre z nich odtwarzają całą wioskę, odtwarzają życie na wsi, organizują festyny, jarmarki, koncerty.

Nasze typy: Muzeum Emigracji w Gdyni, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku; Jarmark Świętokrzyski w Muzeum Wsi Kieleckiej

Zobacz podobne w: "Polskie muzea" i "Wydarzenia".
{newsletter}

7. Miejsca kultu religijnego

Co warto zobaczyć w Polsce - Katedra w PelplinieWbrew pozorom nie chodzi tylko o kościoły, choć faktem jest, że tych w Polsce mamy najwięcej. Niektóre są przepiękne, i bez względu na wiarę, wyznanie, czy przekonania, warto do nich wejść choćby ze względów estetycznych. Są to jedne z najlepiej utrzymanych budynków i znajdują się w prawie każdej - nawet najmniejszej miejscowości - choćby nie było tam nic innego. Warto też zwrócić uwagę na piękne cerkwie i meczety, które mamy w Polsce. Jeśli chodzi o synagogi, to niestety większość z tych najpiękniejszych została zniszczona. Są też klimatyczne kalwarie. Warto odwiedzać te miejsca nie tylko dlatego, że są piękne, ale mówią nam one dużo o naszej historii i o tym, kim jesteśmy. Większość z nich jest skarbnicą wiedzy o naszych przodkach, a niektóre są bardzo otwarte na turystów i bardzo towarzyskie w Internecie.

Nasze typy: Katedra w Pelplinie; Kalwaria w Wejherowie; Klasztor Cystersów w Wąchocku

Zobacz podobne w zakładce "Miejsca kultu"


8. Klimatyczne miejscowości

Co warto zobaczyć w Polsce - Spacer po KrakowieOdkryliśmy jakiś czas temu fajne inicjatywy - szlaki miejskie. Okazuje się, że miejskie spacery z przewodnikiem odbywają się w wielu miastach w całej Polsce. Sami kilkakrotnie braliśmy udział w takich spacerach. Potem temat zafascynował Maćka do tego stopnia, że spisał wszystkie takie inicjatywy z całej Polski w jednym miejscu

Spacery z przewodnikiem to nie wszystko. Szlaki miejskie można odkrywać samemu albo z rodziną, w ręku trzymając mapkę, audio-przewodniki albo ulotkę zabraną z informacji turystycznej. My nie tylko praktykujemy takie zwiedzanie, ale też sami tworzymy takie przewodniki, żeby innym zwiedzało się lepiej, efektywniej, wygodniej. [nasz szlak i mapa Gdyni] Spróbuj!

Nasze typy: Gdańsk w jeden dzień,  Gdynia w jeden dzień, weekend w Gnieźnie
weekend w Zamościu;
Podobne znajdziesz tutaj: Polskie miejscowości


9. Militaria 

Co warto zobaczyć w Polsce - Twierdza Wisłoujście Ponownie - jeśli myślisz, że to tylko dla facetów, to nie tak to działa. Wręcz przeciwnie - prawie nigdy nie widziałam, żeby militaria zwiedzała grupa facetów - no, może za wyjątkiem wycieczki ministrantów do podziemi MRU (Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego). Zwykle są to pary lub rodziny z dziećmi, albo wycieczki szkolne. Militaria to wbrew pozorom temat, który może zainteresować każdego, jeśli tylko ma się dobrego przewodnika. My wielokrotnie trafialiśmy na takie osoby. Do tego stopnia, że nawet ja polubiłam wszelkiego rodzaju twierdze, schrony czy bunkry w MRU, Wilczym Szańcu, w Srebrnej Górze, w Wisłoujściu czy na Westerplatte. Dla Ciebie to także będzie ciekawy temat, jeśli tylko dasz mu szansę.

Nasze typy: Twierdza Wisłoujście w Gdańsku; Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej; Międzyrzecki Rejon Umocniony;

Podobne znajdziesz w zakładce "Militaria"


10. Szlaki tematyczne


Co warto zobaczyć w Polsce - Szlak Zabytków TechnikiNa koniec zostawiłam hicior ostatnich lat. Wszyscy jak na potęgę wymyślają teraz szlaki tematyczne. I to jest super! Można przebierać jak w ulęgałkach: szlaki sportowe, kulinarne, historyczne, zabytków, kultury drewnianej, religijne, miejskie, wodne. Wystarczy zapukać do pierwszej lepszej informacji turystycznej w dowolnym mieście i poprosić o mapę lub przewodnik po szlaku tematycznym. Ile myśmy już tego widzieli! Szlak Zwiniętych Torów, szlak Wielkiej Pętli Wielkopolski, Szlak Kulinarny Śląskie Smaki, Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, Szlak Architektury Drewnianej, Szlak Zabytków Hydrotechniki, Szlak Zamków Gotyckich, Szlak Orlich Gniazd, Szlak Rowerowy Greenvelo. A to tylko namiastka. Polecamy miksowanie tych szlaków - żebyś jadąc w jakiś region zobaczył różne rzeczy. Nie tylko same elektrownie wodne czy same kościoły. Ale dla miłośników jakiegoś zagadnienia, np. modernizmu, będzie to idealne narzędzie do zwiedzania wybranego miasta, regionu (Gdynia, Katowice, Poznań).

Nasze typy: Nasz autorski Kaszubski Szlak; Małopolski Szlak Architektury Drewnianej; Industriada - Święto Szlaku Zabytków Techniki

Podobnych miejsc szukaj w: "Nasze przewodniki", "Wydarzenia"

Gdzie nocować?


Często czytelnicy proszą nas o polecenie najlepszego miejsca na nocleg. To trudne - standard noclegów szybko się zmienia, a i każdy ma inne oczekiwania. My zwykle wybieramy agroturystyki, prywatne pokoje, a ostatnio także apartamenty w prywatnych mieszkaniach. Sami od wielu lat korzystamy z serwisu rezerwacyjnego Booking, sugerując się opiniami innych użytkowników. Ten serwis stał się dla nas tak pomocny, że przystąpiliśmy do jego programu afiliacyjnego. Teraz kiedy zamawiasz nocleg przez Booking i zrobisz to przez nasz link polecający, to serwis przekaże nam prowizję od każdego opłaconego przez Ciebie noclegu. Będzie nam ogromnie miło, jeśli będziesz korzystał z naszego linku polecającego za każdym razem, gdy rezerwujesz nocleg. W ten sposób bardzo pomożesz Fundacji Ruszaj w Drogę! i przyczynisz się do promowania turystyki w Polsce.


Dołącz do dyskusji

Co wybierzesz dla siebie? Dołącz do dyskusji w komentarzach poniżej lub na Facebooku:

Czy da się opisać w jednym miejscu wszystkie ciekawe miejsca w Polsce? Podejmujemy wyzwanie! Zobacz gdzie pojechać, co...
Posted by Ruszaj w Drogę on 5 październik 2015


Poczytaj jeszcze

Kliknij jeszcze na stronę "Nasze Przewodniki". W szczególności polecamy:

I zerknij jeszcze na inne "Poradniki". W tej serii ukazały się jeszcze:
  28 Komentarze

  Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

  1. w przyszłym roku wybieram się szlakiem pałaców i zamków...wycieczki tylko z przewodnikiem :)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Bardzo dobry pomysł :) A przewodnik jeszcze dopowie to czego nie widać gołym okiem.

    Usuń
  2. Ja mam całą listę swoich ulubionych miejsc :) Uwielbiam zwiedzać nasz kraj zwłaszcza rowerem :)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Rowerem trzeba się trochę napedałować :) Też jest fajnie. Znam takich, którzy nie wyobrażają sobie podróżowania samochodem. Tylko rowerem.

    Usuń
  3. Ja uwielbiam też odwiedzać różne miejsca kulturalne w danym mieście - różne amfiteatry, teatry, filharmonie, jak jestem w nich na koncertach. Byłam już i w przepięknym amfiteatrze w Płocku nad Wisłą i w Teatrze Wielkim w Poznaniu i w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie na koncertach, a 7 maja planuję być w słynnym opolskim Amfiteatrze, o czym marzyłam od zawsze ;)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Aniu, wpisz sobie jeszcze na listę koncert w NOSPR w Katowicach. Z Wa-wy są dobre połączenia, a mówią, że to najlepsza symfoniczna sala w Europie. I przy okazji możesz zobaczyć nowe Muzeum Śląskie :)

    Usuń
  4. Fajnie by było, gdyby na stronie była mapa z zaznaczonymi wszystkimi miejscami.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. :) Bardzo fajnie by było. Może kiedyś się pojawi :)

    Usuń
  5. świetny blog, natrafiłam dziś przez przypadek, ale będę tu częściej zaglądać ;)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Bardzo nam miło :) Udanego czytania i podróżowania po Polsce!

    Polecam zajrzeć jeszcze tutaj:
    Baza 1260+ e-przewodniów po Polsce

    Usuń
  6. Proponuje przetłumaczyć stronę na więcej języków. Wielu obcokrajowców szuka informacji o Polsce 😊

   OdpowiedzUsuń
  7. Ja polecam godny uwagi Kaszubski Park Miniatur i niedaleko położony Park Gigantów. Dużo atrakcji w przystępnej cenie. Położony na Kaszubach 15 od Kartuz w Stryszej Budzie.

   OdpowiedzUsuń
  8. Wiele pomysłów na zwiedzanie napewno coś wybiore.

   OdpowiedzUsuń
  9. Świetny podział atrakcji :) gratuluje

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Dziękujemy :) Ciężko było zdecydować, bo atrakcji u nas naprawdę mnóstwo!

    Usuń
  10. Proszę o radę i pomoc. W lutym 2017 roku wybieramy się z dzieckiem do Uniejowa, właściwie kuszą nas Termy, no a przy okazji chcemy coś jeszcze zobaczyć :-). Samo miasteczko to na pewno, potem Łódź (co w niej ciekawego polecacie oprócz ul. Piotrkowskiej?), no i co jeszcze w okolicach Uniejowa? Naszą wycieczkę planujemy na 5 dni:-) Proszę o radę.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Zerknij tutaj http://www.ruszajwdroge.pl/2012/11/czy-warto-jechac-do-lodzi.html Sporo linków w tekście :)

    Usuń
  11. Świetny blog ! Też uwielbiam podróżować i odkrywać nowe miejsca, a Polska ma ich sporo ! A ja zapraszam do Wielkopolski. Pałac, stadko żubrów i danieli, oraz rozległy park w Gołuchowie, pałac myśliwski w Antoninie. Pozdrawiam serdecznie i życzę udanych wycieczek !

   OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo dużo fajnych atrakcji jest w Polsce a ludzie na siłę próbują wyjechać jak tutaj też są ciekawe miejsca warte zobaczenia. Mi się właśnie podobają bałkany albo kurpie jest mega fajnie w tych rejonach Polski.

   OdpowiedzUsuń
  13. Od ponad 20 lat staramy się poznawać Polskę - jak na razie to 2083 miejsca i kilkadziesiąt tysięcy fotografii czy ponad 500 filmów... I ciągle widzimy, że jeszcze bardzo dużo ciekawych miejsc przed nami. Zaczynaliśmy od zamków i pałaców, potem stwierdziliśmy, że lepiej systematycznie zwiedzać poszczególne regiony w miarę możliwości nie omijając niczego, dlatego nasze drogi to na ogół jakaś baza wypadowa i poznawanie miejsc wokół tej bazy. Często dopiero zapytani na miejscu "tubylcy" wskazują atrakcje, o których nawet w przewodnikach bardzo rzadko się pisze. Warto pozornie zbłądzić i odejść na chwilę od wytyczonego planu zwiedzania, aby zobaczyć więcej niż ktoś inny zobaczył w swojej podróży. Tak więc wszelkie przewodniki należy traktować jako ogólne wskazówki do miejsc uznanych przez ich autorów za ciekawe i warte odwiedzenia, ale nasze własne poznawanie kraju jest najważniejsze, bo każdego może i zainteresuje coś innego.

   OdpowiedzUsuń
  14. Chyba zapomnieliście o Pomorzy Zachodnim. Opis samego Szczecina sprzed 8 lat też nieco nieaktualny. A Pomorze Zachodnie to Świnoujście, Kołobrzeg, Międzyzdroje, Zalew Szczeciński i Kamieński (sporty wodne i siedliska Bielika), Dziwnów + Kamień Pomorski + Wolin (Woliński Park Narodowy), Rozlewiska Odry, Pojezierze Drawskie, Puszcza Bukowa, Przepiękne okolice Barlinka....

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Prawda! Kompletnie nie znamy Pomorza Zachodniego :) Może to się kiedyś zmieni?

    Usuń
  15. Nie ma TATR ???? Jaja sobie robicie. 1.Morskie Oko (najlepiej jesienią wczesnym rankiem w tygodniu - gdy nie ma tłumów ludzi - pięknie). Rysy - "perełka w koronie" - widok bezcenny. 3. Orla Perć (owszem - tylko dla twardzieli- taka polska via ferrata - alpejski klimat w Polsce). To Kilka przykładów (klasyka powiedzmy). A można by pisać i pisać: o pięknie szlaków tatrzańskich, o fałnie i florze tych gór, o szczytach, wodospadach, jaskiniach, krajobrazach i panoramach itd. itd.: "Halllouu" !!!. A Sudety !!!. Śnieżka, Szrenica, Karpacz, Szklarska Poręba itd. to nie tylko dla piechurów. Pozdrawiam, blog jest OK..

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Nie ma Tatr :) jeszcze tam nie dotarliśmy - zawsze ciągnie nas w inne regiony Polski. Ale kto wie, może kiedyś tam dotrzemy i je opiszemy. Życie jest takie krótkie, miejsc do zwiedzenia tysiące, a nas tylko dwójka... A, i na pewno nie będziemy pisać o żadnej fałnie ani florze, a jeśli już to o zwierzętach i roślinach górskich, które spotkamy na swojej drodze ;)

    Usuń
  16. Super blog. Wiele interesujących rzeczy można się z niego dowiedzieć. Ja w Polsce lubię szczególnie wyjazdy nad morze i wyjście w góry na szlak turystyczny.

   OdpowiedzUsuń
  Nowsza Starsza

  Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

  Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

  Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
  Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
  Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
  Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
  Formularz kontaktowy