Spacer: 20 miejsc, które warto zobaczyć w Śródmieściu Gdyni

W zimowej audycji w Radio Gdańsk udowadnialiśmy, że w tym okresie na Kaszubach nie można się nudzić. Jedną z naszych propozycji zebranych na blogu był spacer po Gdyni. To propozycja uniwersalna. Całoroczna. Żeby ułatwić Ci zadanie (i zwiedzanie), zabierzemy Cię dzisiaj na taki wirtualny spacer.

Widok na Skwer Kościuszki i Molo Południowe z Infoboxu w Gdyni

Pokażemy Ci ciekawe i inspirujące miasto Gdynia. Każdy znajdzie coś dla siebie. Miejsca, budynki, pejzaże. To wszystko tu jest. Wystarczy tylko spojrzeć na Gdynię okiem turysty.

Audioprzewodnik i darmowa mapa do pobrania!

Chcesz zwiedzić Gdynię i masz na to tylko kilka godzin? Pobierz audioprzewodnik, który nagraliśmy, wydrukuj mapę i przejdź się z nami ulicami najmłodszego Pomnika Historii! W audioprzewodniku znajdziesz 20 miejsc, które trzeba zobaczyć w Gdyni i które opisaliśmy poniżej. Na nagraniu poprowadzimy Cię krok po kroku ulicami Gdyni. Ułożyliśmy spacer, na który wystarczą Ci 2-3 godziny.

Pobierz za darmo plik mp3 i mapę w formacie PDF.
Audioprzewodnik po Gdyni
Będzie nam miło, jeśli napiszesz kilka słów czy podobało Ci się w Gdyni. Jeśli zrobisz zdjęcia z naszą mapką, opublikujemy je u nas na blogu, o tutaj:

Audioprzewodnik Gdynia na ucho - Nasz spacer po Śródmieściu Gdyni

Śródmieście Gdyni Pomnikiem Historii!

Słyszałeś kiedyś o "Pomnikach Historii"? Takie wyróżnienie nadaje Prezydent RP i Narodowy Instytut Dziedzictwa dla najważniejszych zabytków w Polsce.  Jesteśmy dumni z tego, że 19 marca 2015 roku do tego elitarnego grona dołączyło Śródmieście Gdyni.

Przy ogłaszaniu tytułu powołano się na "wartości historyczne, artystyczne i naukowe, materialne i niematerialne."

Gdynia znajduje się teraz wśród 15 miast, których układy przestrzenne zostały uznane za najważniejsze dla polskiej historii i kultury. I co więcej, Śródmieście Gdyni jest teraz najmłodszym Pomnikiem Historii. [źródło]

Co jeszcze znajduje sie na liście Pomników Historii? 59 obiektów, a wśród nich perełki, które opisywaliśmy już na naszym blogu: m.in. Biskupin, Westerplatte, Kraków, Kopalnia w Krzemionkach, Łódź, Malbork i... Katedra w Pelplinie!

Cieszymy się bardzo i gratulujemy Gdyni. A Ciebie zapraszamy na wyjątkowy spacer po Śródmieściu. Miejsca, które zwiedzisz w trakcie tego spaceru znajdują się w "unikatowym układzie urbanistycznym powstałym na styku miasta z morzem, który jest wybitnym osiągnięciem polskiego modernizmu [...] i uchodzi za symbol II Rzeczypospolitej" [źródło]

17 miejsc, które dla Ciebie wybraliśmy, znajduje się na obszarze Pomnika Historii - "Historycznego układu urbanistycznego Śródmieścia Gdyni". To świetny powód, aby przyjechać do Gdyni i pospacerować uliczkami kolejnego Pomnika Historii, prawda?

A jeśli planujesz zatrzymać się w Gdyni na dłużej, polecam Ci rezerwację w serwisie Booking, z którego sami korzystamy już od wielu lat. Jeśli zarezerwujesz nocleg przez ten link, po jego opłaceniu portal wypłaci nam prowizję od wartości Twojego zamówienia. Wybierz standard obiektu dopasowany do Twoich potrzeb i poznawaj Gdynię tak długo, jak chcesz.

1. Muzeum Miasta Gdyni - poznaj historię miasta

Znasz historię Gdyni? To młode i dynamicznie rozwijające się miasto jeszcze w 1920 roku było zwykłą, cichą osadą rybacką. Aż trudno w to uwierzyć, gdy ogląda się stare fotografie.

Tak kiedyś wyglądała Gdynia

W ciągu kilku lat miasto wybuchło - zaczęło się intensywnie rozwijać. Ekonomicznie, społecznie, architektonicznie i pod każdym innym względem. Dzięki decyzji o budowie portu, w ciągu 19 lat Gdynia wyrosła na nowoczesne, 120-tysięczne miasto. Z małej wioski rybackiej! Co za historia!

Historię tego amerykańskiego snu i wielkich marzeń Polaków świetnie pokazuje najnowsza ekspozycja w Muzeum Miasta Gdyni pt. "Narodziny miasta". Obejrzyj ją przed spacerem po Gdyni - jest pełna multimediów, filmów, starych zdjęć i ciekawostek, o których przeczytasz za chwilę.

(o nowej ekspozycji jeszcze napiszemy, a póki co zobacze jak wspominamy spotkanie trójmiejskich użytkowników Twittera w Muzeum Miasta Gdyni i sprawdź oficjalną stronę muzeum)

Do dziś Gdynia jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce. Tętni życiem, ruchem, energią. Za to ją kochamy i dlatego tu mieszkamy.

Muzeum Miasta GdyniEkspozycja Narodziny Miasta w Muzeum Miasta Gdyni


2. Gdyński Modernizm

Nawiązania do morza widać tu na każdym kroku. Wystarczy spojrzeć na modernistyczną architekturę. Zachęcamy Cię do przejścia się po Gdyni szlakiem modernizmu - razem z przewodnikiem. Maciej raz tego spróbował i wpadł po uszy. Na blogu opowiada, jak to się stało.

Modernizm Gdyni i nawiazania do morza

Żaden zaokrąglony budynek, który zobaczysz podczas spaceru, to nie przypadek. Nawiązanie do fal, do statków i do morza jest oczywiste. Ale na tym właśnie polega urok tego miasta i jego budowli. Wystarczy zadrzeć głowę i zrozumieć to, na co się właśnie patrzy.

Na stronie www.modernizmgdyni.pl znajdziesz więcej informacji na temat szlaku i wszystkich modernistycznych budynków.

Modernizm gdyński

3. Plac Kaszubski

Chodząc po Gdyni prędzej czy później natkniesz się na pomnik Antoniego Abrahama na Placu Kaszubskim. Zatrzymaj się przy nim na chwilę. Zwany "królem Kaszubów" Antoni Abraham był kaszubskim działaczem społecznym, propagatorem polskości Pomorza i pisarzem ludowym.

Skąd tyle kaszubskości w Gdyni? Stąd, że Gdynia terytorialnie znajduje się na terenie Kaszub i jako była kaszubska wioska zachowała w sobie rdzeń tego pochodzenia. Kiedyś na Placu Kaszubskim kwitło życie - kaszubscy rybacy suszyli tu sieci, wokół placu powstawały pierwsze wille i kamienice, rozwijał się handel w kramach i pierwszych sklepach. Po zmianie osi rozwoju miasta, na placu zorganizowano pętlę komunikacji miejskiej, która funkcjonowała tutaj aż do późnych lat 90-tych.

Dzisiaj Plac Kaszubski to miejsce reprezentatywne, podkreślające kaszubską przeszłość Gdyni.

Antoni Abraham na Placu Kaszubskim

Oprócz pomnika Abrahama na Placu Kaszubskim stoi Ławeczka Kaszubów. Na ławeczce siedzi para staruszków - to Jakub i Elżbieta Scheibe. Ławeczka stoi na wprost kamienicy, w której mieszkali. Kamienica była jedną z pierwszych tak wysokich budynków w Gdyni - czasem nazywa się ją "pierwszym gdyńskim drapaczem chmur".

Elżbieta poprosiła Jakuba, aby dobudował pomieszczenie na ostatniej kondygnacji, z którego widziała morze aż po Półwysep Helski. Z tego miejsca Elżbieta wyglądała Jakuba - rybaka, gdy wracał z pracy na morzu. Piękna historia.

Ławeczka Kaszubów w Gdyni

4. Domek Abrahama

Skoro o Kaszubach mowa, nie można pominąć Domku Abrahama. To jeden z niewielu budynków pamiętający czasy dawnej Gdyni. Położony jest pod skosem do ul. Starowiejskiej, w otoczeniu wysokich gdyńskich bloków.

Ten ceglany domek był ostatnim miejscem zamieszkania Antoniego Abrahama - Króla Kaszubów, którego pomnik widziałeś przed chwilą na Placu Kaszubskim. Kiedyś domek był użytkowany przez Muzeum Miasta Gdyni, dzisiaj pozostał w rękach prywatnych i jest niedostępny.

Dworek Abrahama w Gdyni

5. Dworzec PKP - Gdynia Główna

Spacerując koniecznie wejdź do odremontowanego w 2012 r. Dworca Głównego PKP. Po remoncie prezentuje się ładnie z zewnątrz i okazale od środka. Utrzymane w zabytkowym stylu kasy, ściany i sufity przywołują na myśl międzywojenną Gdynię. I nawet najsłynniejsza restauracja fast food i sklep kosmetyczny dopasowały swój design do stylu dworca.

Koniecznie zwróć uwagę na szklane mozaiki w holu i malowidła na suficie w restauracji.

Dworzec Główny PKP w Gdyni

6. Gdynia Infobox - Obserwatorium Zmian

Bardzo fajnym miejscem jest gdyński InfoBox. Stoi kilkaset metrów przed wejściem na Skwer Kościuszki - bardzo łatwo go rozpoznać.

W InfoBoxie otrzymasz sporo informacji na temat miasta. Weź ulotki, obejrzyj mapę inwestycji, multimedialną prezentację i makietę Gdyni, pobaw się z dzieciakami w strefie dla juniorów, a potem wjedź windą (lub jeśli wolisz wejdź po schodach) na oszkloną rampę.

Zobaczysz stąd Skwer, miasto i morze - kolejne miejsca na naszym spacerowym szlaku.

Infobox w GdyniMakieta miasta w Infobox w GdyniWidok na Skwer Kościuszki i Molo Południowe z Infoboxu w Gdyni

7. Fontanna, Skwer Kościuszki i Molo Południowe

Po wyjściu z Infoboxu idziemy przez Skwer Kościuszki na Molo Południowe, przez którego środek biegnie Aleja Jana Pawła II, czyli deptak spacerowy. Skwer Kościuszki i Aleja Jana Pawła II to popularne miejsce imprezowe w Gdyni - pełne barów, restauracji, kawiarni, klubów i sklepów z pamiątkami.

Zatrzymaj się przy fontannie, żeby chwilę odpocząć. Spójrz w lewo - przy Nabrzeżu Pomorskim cumują statki. Niektóre, jak ORP Błyskawica, to pływające muzea, które można pozwiedzać. Inne to np. statki lub promy wycieczkowe albo tramwaje wodne, którymi możemy odpłynąć do Gdańska lub na Hel.

Do Skweru Kościuszki maszerują zawsze parady na Dzień Niepodległości - piekne, kolorowe i radosne. Spacerując po okolicy zwróć uwagę na pomniki, małą architekturę i przede wszystkim na miejską fontannę.

Skwer Kościuszki w GdyniFontanna na Alei Jana Pawła II w Gdyni

8. Marina Gdynia

Kierując się na prawo od Fontanny na Alei Jana Pawła II dojdziesz do gdyńskiej mariny. To tu odbywają się liczne regaty i imprezy okolicznościowe. Ludzie je uwielbiają. Wstyd przyznać, ale my nigdy nie braliśmy w nich udziału.

Gdyńska Marina

Nie przywiązuj się jednak do widoku mariny, bo już za kilka lat to miejsce zmieni się nie do poznania. Za 100 milionów, o których mowa w tym artykule, można odmienić niejedno miejsce!

9. "Dyrygent fal" / "Marzyciel"

Kto by się spodziewał, że Gdynia to miasto pomników. A tu proszę. Nieopodal plaży miejskiej, widoczny z tyłów Akwarium Gdyńskiego wyłania się z wody pomnik "Marzyciela" albo inaczej "Dyrygenta Fal".

To postać chłopca, który trzyma w ręku batutę. Do batuty przywiązana jest bojka bujająca się na falach. Kiedy fale poruszają bojką, rzeźba wygląda, jakby dyrygowała falami. Ciekawy zabieg, ciekawy...

Pomnik Marzyciela - Dyrygenta Fal w Gdyni

10. Akwarium Gdyńskie

Prawie na samym końcu Mola Południowego, po prawej stronie idąc od InfoBoxu w stronę morza, stoi Akwarium Gdyńskie. W Akwarium można sporo dowiedzieć się o ekosystemie Bałtyku i podziwiać najpiękniejsze ryby świata.

Wspaniałe okazy. Króluje wśród nich bawiąca się klockami wielka ośmornica, a wrażenie na odwiedzających zawsze robią węgorz elektryczny, upiorne mureny, pireny, czy płaszczki.

Z ostatnich doniesień wynika, że teraz można zwiedzać Akwarium z audioprzewodnikiem. Szczerze polecamy takie zwiedzanie. Masz wtedy pewność, że nic ważnego, na co powinieneś tu zwrócić uwagę, Ci nie umknie.

Akwarium Morskie w Gdyni

11. Pomnik Josepha Conrada

Na końcu Molo Południowego jest jeszcze kilka ciekawych punktów. Na przykład pomnik Josepha Conrada - człowieka silnie związanego z morzem. Możesz go pamiętać jako autora szkolnej lektury "Lord Jim". Obok pomnika pisarza stoją Trzy Maszty Wawrzyńca Sampa - oba te pomniki uzupełniają się tworząc żeglarskie przesłanie. Bardzo zresztą trafne - biorąc pod uwagę historię i położenie Gdyni.

Pomnik Josepha Conrada w Gdyni

12. Bałtycki Punkt Informacji Turystycznej

Na samym końcu Molo wejdź do Informacji Turystycznej, którą zobaczysz po prawej stronie. Dostaniesz tam mapki i garść inspiracji, co jeszcze można robić w mieście. Zapytaj też o inne pomysły na wycieczki po Gdyni - na przykład o Szlak Modernizmu lub Szlak Kulinarny Centrum Gdyni.

Bałtycki Punkt Informacji Turystycznej czynny jest w sezonie letnim (od 1 maja do 30 września). Odwiedź też czynną przez cały rok Miejską Informację Turystyczną przy ul. 10 Lutego 24.

Informacja Turystyczna na Molo Południowym w Gdyni

13. Aleja Statków Pasażerskich Odwiedzających Gdynię.

Wracając Nabrzeżem Pomorskim, zwróć uwagę na Aleję Statków Pasażerskich Odwiedzających Gdynię. Są miasta, które mają swoje aleje sław, aleje sportowców, aleje zasłużonych ludzi morza.

Pomysł jak widać nie jest nowy, ale akurat w Gdyni dość oryginalny. Szczególnie, że każde wpłynięcie do portu tak dużego wycieczkowca to wielkie wydarzenie dla miasta. Mówią o tym lokalne media, a na wybrzeże ściągają tłumy gdynian, aby podziwiać pływającego kolosa.

Aleję zobaczysz na samym końcu Mola Południowego, przy Nabrzeżu Pomorskim.

Aleja Statków Pasażerskich Odwiedzających Gdynię

14. Dar Pomorza na tle Sea Towers

Kiedy będziesz wracać prawą stroną nabrzeża zrób sobie zdjęcie Daru Pomorza na tle budynku Sea Towers. Dwie Morskie Wieże miały być miejscem symbolicznym Gdyni, bramą portową, charakterystycznym budynkiem i dumą miasta. Opinie na temat obiektu są różne i mieszane. Na pewno są one symbolem nowoczesności Gdyni, a widok na zatokę i miasto z dwudziestego piętra zapiera dech w piersiach.

Dar Pomorza jest pięknym trzymasztowym żaglowcem szkoleniowym, na którym do lat 80-tych pływali studenci Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Dzisiaj jednostka jest pływającym muzeum, oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego. Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda życie na żaglowcu, wejdź na jego pokład.

Dar Pomorza w Gdyni

Pamiętaj tylko jeszcze jedno. Nie przynieś wstydu. Jak będziesz robić sobie pamiątkowe selfie przed Darem Pomorza to stań przed dobrym statkiem. Przed tym ładnym. NIE przed tym:

Bar Pomorza

15. ORP Błyskawica

Tuż obok cumuje najstarszy na świecie zachowany niszczyciel ORP "Błyskawica". Okręt jest pływającym muzeum, oddziałem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Możesz wejść na jego pokład, zobaczyć jego uzbrojenie, maszynownię oraz przekonać się jak wygląda życie marynarzy na służbie.

A tak na marginesie - co sądzisz o kolorze, na jaki przemalowano tę jednostkę?

ORP Błyskawica w Gdyni

16. Park Rady Europy i Aleja Topolowa

Wracając z Alei Jana Pawła II skręcamy w lewo i parkiem idziemy na plażę miejską. W pobliżu plaży są liczne knajpki serwujące dobre przekąski, obiady i napoje - wybór jest duży, więc nie musisz się przejmować. A potem - o ile jest lato - już prosto na gorący piasek!

Przejść się parkiem na plażę

17. Plaża Śródmieście

Plaża Śródmieście to jedyna taka plaża w samym centrum miasta. W sezonie tętni życiem. 200-metrowy odcinek piaszczystej plaży wypełniają plażowicze, amatorzy sportów wodnych i plażowych.

Warto odejść kawałek dalej, bo z oddali bardzo ładnie komponują się zabudowania Akwarium Gdyńskiego i widać przystań jachtową.

Plaża Miejska kończy się Bulwarem Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego, na którym przez cały rok spotkać można Gdynian uprawiających sport - od spacerów z rodzinami lub psami, po bieganie i jazdę na rolkach. To jedna z najbardziej aktywnych części miasta.

Plaża miejska w Gdyni

18. Spacer brzegiem morza do Gdyni Orłowa

Idąc bulwarem w kierunku Sopotu i Gdańska, wejdziesz na piaszczystą plażę, której brzegiem dojdziesz aż na plażę w Orłowie. To też jeszcze Gdynia.

I mała dobra wskazówka - wiesz dlaczego lepiej jest spacerować brzegiem morza z Gdyni do Sopotu a nie na odwrót? Z powodu wiatrów wiejących tu głównie z zachodu. A więc idąc z Gdyni wiatr będzie Ci pomagał, wiejąc w plecy, a nie w twarz. A to - jak się domyślasz  - jest dużo przyjemniejsze do spacerowania.

Ścieżka wzdłuż plaży do Gdyni
Plaża w Gdyni Orłowie

19. Nadmorskie klify

Droga nad brzegiem morza to tylko jedna z opcji. Jest też alternatywny szlak - lasem przez klif. (zwanym różnie: Klifem Orłowskim / Redłowskim / Nadmorskim / Gdyńskim)

Warto tam się wdrapać dla naprawdę ładnych widoków. O naszym spacerze do Gdyni pisaliśmy już na blogu. Wtedy właśnie szliśmy klifem, na którym jeszcze znajdował się bunkier. Bunkier w zeszłym roku został "zepchnięty" do morza, bo zagrażał mieszkańcom.
Klif w Gdyni Orłowie

20. Molo w Orłowie

Doszedłeś do Orłowa. Teraz czas na spacer po molo. Jest piękne, odnowione i nie tak tłoczne jak molo w Sopocie. Wieje tam okrutnie, ale cóż - w końcu jesteś nad morzem :)

Pamiętaj, żeby cyknąć tu ładną fotkę. A potem wpadnij na smażoną rybę w okolicznej knajpie albo gorącą herbatę w Domku Żeromskiego. Namierzysz go bez trudu. Jest dobrze oznaczony.

Molo w Gdyni Orłowie


Co dalej?

I to już jest w zasadzie koniec spaceru. Doszedłeś do granic Gdyni. Dalej jest już Sopot i Park Północny, który także warto wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli jeździsz na rolkach lub na rowerze. Możesz też przejść się w górę ulicą Monte Cassino i kolejką wrócić do centrum Gdyni.

Albo... pojechać kolejką do Gdańska. Do czego będziemy Cię zachęcać w jednym z kolejnych wpisów na naszym blogu.

Zwiedzasz Gdynię z naszą mapką?

Podobało Ci się? Prześlij nam zdjęcia ze szlaku z naszą mapką i daj nam znać jak Ci się zwiedzało. Opublikujemy je w tym wpisie:

Aktualizacja 7.06.2015 r. 

O naszym spacerze, darmowej mapie i szlaku opowiadaliśmy 6.06.2015 r. w audycji "Nie śpij zwiedzaj z Radiem Gdańsk". Wspominaliśmy też o tym, jak się mieszka w Gdyni, co warto tu zobaczyć, dlaczego Gdynia jest tak wyjątkowa i gdzie powinniśmy skierować pierwsze kroki po przyjeździe do miasta.

Pod koniec audycji przewodnik Anna Kuczmarska odpowiadała jeszcze na pytanie czy warto pojechać do Małego Trójmiasta Kaszubskiego - Rumi, Redy i Wejherowa - i wymieniła największe atrakcje turystyczne tych miast. Warto posłuchać:Zobacz też poprzednie audycje podróżnicze po Polsce na naszym kanale na Youtube (w sumie trwają już ponad 16 godzin!)

Spotkajmy się w Gdyni!

Chcesz posłuchać opowieści o ciekawych miejscach w Polsce i otrzymać od nas sprawdzony plan podróży, z którym możesz ruszyć w drogę? Przyjdź na nasze spotkania i warsztaty podróżnicze w Trójmieście i w okolicach:
Ruszamy na Kaszuby - Klub Polskiego Podróżnika

Poczytaj jeszcze

Zastanawiasz się co jeszcze zobaczyć w Trójmieście? Polecamy zakładkę Trójmiasto oraz te wpisy:


Polecamy też nasze przewodniki po polskich miejscowościach, na przykład te:31 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Dlaczego ten wpis nie powstał w listopadzie kiedy spędziłam w Gdyni 4 cudowne dni? ;)
  Na szczęście wybitnych braków w mojej liście nie odnotowałam, ale i tak będzie trzeba tam wrócić. :)
  ps. Warto jeszcze skoczyć niedaleko pkt 1 - do Muzeum Marynarki Wojennej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, tak - jest jeszcze wiele punktów - trudno było wybrać, ale już zbieramy nowe propozycje i kto wie - może za jakiś czas ukaże się część druga :) a już wkrótce na blogu dalej będziemy zwiedzać Trójmiasto :) już teraz zapraszam!

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy post, z pewnością odwiedzę Gdynię, jak tylko będę miała taką możliwość. Piękne zdjęcia - szczególnie to pierwsze :) Po tym poście zachęciłam się jeszcze bardziej do odwiedzenia tego miasta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zerkam na Maćka jak się uśmiecha - wszystkie zdjęcia (z wyjątkiem jednego od Ani) są jego autorstwa :) bardzo dziękujemy i zapraszamy do Gdyni!

   Usuń
 3. Kusicie, kusicie. Nic, tylko pakować walizki i ruszać do Gdyni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ania i jak? walizki już spakowane? :)

   Usuń
  2. Miał być wyjazd w czerwcu, ale zamierzamy goi przesunąć na wrzesień. Poczekamy, zobaczymy.

   Usuń
  3. we wrześniu wciąż jest tu ładnie :) i nawet można się czasem kąpać :)

   Usuń
 4. A gdzie TORPEDOWNIA w Babich Dołach??? Takie urokliwe, tajemnicze miejsce!!!! Polecam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę za daleko jak na jednodniową wycieczkę. Ale masz rację - Torpedownię warto zobaczyć :)

   Usuń
  2. Poprawiliśmy się. Torpedownia jest już na blogu. O tutaj: http://www.ruszajwdroge.pl/2015/09/gdynska-plaza-z-widokiem-na-torpedownie.html :)

   Usuń
 5. Dzień dobry!
  Warto dodać do opisu Zespół Dworsko-Parkowy Kolibki,to bardzo piękne miejsce,z wielką historią i urokiem,i to Kolibki są granicą Gdyni i Sopotu.
  Brakuje także opisu gdyńskich wież widokowych-w Kolibkach jak i na górze Donas.
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest jeszcze mnóstwo miejsc w Gdyni, które warto zobaczyć. Kto wie, moze jeszcze je opiszemy? Zostawiajcie swoje propozycje w komentarzach.

   Usuń
 6. Polecam też zwiedzić Krzyż na Kamiennej Górze od dłuszego czasu tam robią(nie wiem czy skończyli) kolejkę.
  No i Oksywie(Na jakimś forum wyczytałem podobno jeszcze można choć nie w dużych ilościach znaleść fragmenty byłego Mauzoleum gen. Gustawa Orlicz-Dreszera

  OdpowiedzUsuń
 7. Brakuje zdecydowanie Dworca Morskiego z widokiem na Oksywie, Stocznię, statki i kontenery :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. już niedługo będziemy go często odwiedzać - jak tylko otworzą tam Muzeum Emigracji :)

   Usuń
 8. Super post, czekam na vol. 2:-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dworzec jest naprawdę ładny. Wnętrze bogate i stylowe. A tej Alei Statków jakoś nigdy nie widziałam ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to dlatego, że jest akurat w miejscu, gdzie wszyscy patrzą w górę; a ona tuż pod nogami :) trzeba wiedzieć i uważać :)

   Usuń
 10. Przydatny wpis. Lepiej sugerować się radami innych turystów, niż liczyć tylko na papierowe przewodniki - więcej obiektywizmu i sprawdzonych miejsc.

  OdpowiedzUsuń
 11. gdynia jest nudna jak cała polska

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzięki! Jadę w sierpniu do Gdyni i dzięki Wam spisałam sobie miejsca godne uwagi :)
  Pozdrowienia!
  jackterror.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Wybieram się za parę dni do Trójmiasta. Dzięki wam wiem już co zwiedzić. Czy moglibyście mi polecić kilka miejsc w Gdyni, gdzie można dobrze (i niedrogo) zjeść? Byłabym bardzo wdzięczna. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Gdyni jest sporo knajpek, w których można zatrzymać się na jedzenie. Nie wiem, jak z cenami, bo dla różnych osób "niedrogo" znaczy co innego. Ale rzuć okiem na Szlak Kulinarny Centrum Gdyni. Może tam znajdziesz jakieś inspiracje? Na naszych spotkania Klubu Polskiego Podróżnika rozdajemy ulotki o tym szlaku. Można go też znaleźć w internecie.

   Usuń
 14. Gdynia jest cudna! Ale kilka miejsc jeszcze nie widziałam, koniecznie sobie zapiszę i przy następnej okazji odwiedzę ;) Wg mnie warto też zrobić sobie spacerek przy zachodzie do Zatoki Sztuki na jakąś kawkę i może koncert- widoczek jest fenomenalny jak i atmosfera :)

  OdpowiedzUsuń
 15. W Gdyni mam dwa ulubione miejsca. Są to Klif Orłowski oraz Muzeum Emigracji, które uważam za jedne z najciekawszych w Polsce i bardzo polecam.

  OdpowiedzUsuń
 16. Tylko jedna uwaga - wybrzeże pomiędzy Gdynią a Sopotem układa się w kierunku północ-południe więc wiatr zachodni będzie nam wiał z boku czy pójdziemy w jedną czy w drugą stronę. Co innego wiatr północny - wtedy rzeczywiście przy kierunku z Gdyni na Sopot będzie nam wiał w plecy.

  OdpowiedzUsuń
 17. Potwierdzam, Muzeum Emigracji to miejsce, które trzeba zobaczyć. Aż wstyd, że sporo mieszkańców Gdyni go nie widziało. Będąc tu w celach turystycznych zdecydowanie warto zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 18. Kochani, zachęcam do edytowania postu i informacji na temat naszej gdyńskiej dumy - Muzeum Emigracji - http://www.polska1.pl/ Gdynia ciągle się zmienia, niedawno zrobiono śliczny zakątek na początku ulicy Abrahama, domek Abrahama jest przeobrażony w klimatyczną restaurację a Świętojańska jest jednokierunkowa oraz mamy tu wspaniałe Gdyńskie Centrum Filmowe i zmodernizowany Plac Grunwaldzki z odrestaurowaną Muszlą Koncertową, gdzie odbywają się liczne imprezy. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy