10 rzeczy, które możesz robić zimą na Kaszubach

Umówmy się - nie zawsze masz możliwość pojechać do zimowej stolicy Polski - Zakopanego. Chyba, że mieszkasz w okolicach Krakowa. Co jednak ma począć mieszkaniec Trójmiasta, który chciałby zakosztować zimowego szaleństwa? To proste. Po pierwsze - poczekać na śnieg. Po drugie - spędzić zimę na Kaszubach.

Zima na Kaszubach

Tylko jak to zrobić? Gdzie pojechać? Co wybrać? Przyznam szczerze, że jeszcze do niedawna sami mieliśmy podobne dylematy. Ale z pomocą przyszli nam goście radiowej audycji Beaty Szewczyk - Nie śpij, zwiedzaj z Radiem Gdańsk. Pan Łukasz i Pani Lidia podsunęli nam kilka pomysłów, my dorzuciliśmy coś od siebie i oto powstała zaskakująca mieszanka. Na pewno znajdziesz coś dla siebie spośród 10. przygotowanych przez nas propozycji.

1. Hola na narty! Bo zima nartami stoi

Jak zima - to wiadomo - narty. O ile nie jesteś zawodowym narciarzem, któremu do szczęścia potrzebne są conajmniej trasy "Lolobrygidy", to jest szansa, że wystarczą Ci kaszubskie ośrodki narciarskie. Gdzie takich szukać? Nasz "Przewodnik: narciarstwo. Szwajcaria Kaszubska" wydany przez Stowarzyszenie Tursytyczne Kaszuby podpowiada:
Wieżyca - Koszałkowo, Wieżyca - Kotlinka, Paczoskowo, Przywidz, Trzepowo i  Amalka k/Sulęczyna
My nie jesteśmy entuzjastami nart zjazdowych, więc nie byliśmy w tych ośrodkach. Ale Ty jak najbardziej możesz je sprawdzić. Podobno wszystkie te stoki są naśnieżane i oświetlone. Na niektórych gra muzyczka. Jeśli więc wystarczą Ci średnio-strome trasy, a najważniejsza dla Ciebie jest zabawa i pomysł na zimowy weekend, wiedz, że Kaszuby dają Ci takie możliwości.

Na wyciągu krzesełkowym

2. Nie lubisz nart? Spróbuj biegówek...

Jeśli nie narty zjazdowe, to może narty biegowe? Legendy głoszą, że na Kaszubach są takie trasy. Warto to sprawdzić i przyznam, że sami się o to pokusimy, bo na biegówkach byliśmy tylko w Karkonoszach. Z tym, że szukamy miejsc, gdzie takie narty można wypożyczyć, a trasy są oznakowane, bo nie mamy własnego kompletu.

I tu z pomocą przyszedł Pan Łukasz Magrian z Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, który na antenie przekonywał, że takie trasy znaleźć można np. w okolicach Parchowa czy Przywidza. Inspiracji dostarczy nam też strona Pomorskie Travel.

Z kolei Pani Lidia Narloch, dyrektor biura Lokalnej Organizacji Turystycznej "Serce Kaszub" poleca wypożyczenie nart biegowych w prywatnych kwaterach, gdzie można na przykład zatrzymać na weekendowy odpoczynek. Jeśli znasz takie gospodarstwa agroturystyczne, to koniecznie podziel się z nami tą wiedzą w komentarzu! Pojedziemy tam - jak tylko spadnie śnieg.

Kasia na nartach biegowych

3. Kulig w kaszubskich lasach - atrakcja dla małych i dużych

Kuligi! To jest to, co dzieci i dorośli kochają najbardziej. Czy jest coś przyjemniejszego niż jazda na sankach za ciągniętymi przez konie saniami, w malowniczym, zimowym plenerze? Na pewno miałeś kiedyś okazję brać udział w takim kuligu, a jeśli jeszcze nie - koniecznie musisz spróbować.

My tak zrobiliśmy i do dziś wspomianamy tę frajdę - możesz o tym poczytać na blogu. Kuligi są organizowane na przykład w Szymbarku, gdzie działa Zrzeszenie Kaszubskich Kuczerów i Hodowców Koni, którzy zimą powożą sanie, a latem - drabiniaste wozy.

Ale słyszeliśmy też, że kuligi były organizowane w bazie Hejtus, gdzie chodziliśmy na nordic walking. Z pewnością natkniesz się na Kaszubach na prywatne inicjatywy kuligowe - warto o nie popytać, bo wrażenia z tej atrakcji są niezapomniane!

kto zdążył na sanki, ten jechał

4. Całodniowa wycieczka do Kościerzyny

Jeśli nie lubisz jeździć na nartach, a udział w kuligu napawa Cię przerażeniem, to mamy dla Ciebie propozycję "light". Co powiesz na zwiedzanie Kościerzyny - Serca Kaszub? Co miałbyś tam robić?

Najpierw rozejrzeć się po kościerskim rynku i przywitać z Remusem, który przy fontannie siedzi na swojej ławeczce i obserwuje przechodów. Potem zwiedzić Muzeum Ziemi Kościerskiej, gdzie dowiesz się więcej na temat miejsca, w którym jesteś, jego historii i mieszkańców. Następnie przejść się do Muzeum Akordeonu, zobaczyć jak wyglądają świnie, kwecze i kaloryfery.

Wreszcie udać się kawałek poza centrum miasta, żeby zobaczyć zabytkowe lokomotywy, wagony i pociągi w Muzeum Kolejnictwa. Najlepsze jest to, że możesz kupić łączony bilet do tych wszystkich atrakcji, a oszczędności przeznaczyć na obiad.

Kościerski rynek z okna Muzeum Ziemi Kościerskiej

5. Kulinarne podboje i poszukiwanie regionalnych dań

A gdzie się udać na ten obiad? Jeśli nie chcesz wydać za dużo, to spróbuj jednego z licznych barów mlecznych w centrum Kościerzyny. Rozmnożyły się ostatnio na kościerskim rynku - każdy jest inny.

Spróbuj też poszukać knajp i lokali, gdzie odkrywa się na nowo tradycyjne dania kaszubskie. Potraw kuchni regionalnej możesz szukać np. w bazie agroturystycznej, u gospodyń, albo w polecanych restauracjach.

Dla bardziej wyrafinowanego podniebienia pewną wskazówką może być Gdańsk Pomorskie Culinary Prestige, tj. program, który obejmuje selekcję restauracji i producentów lokalnej żywności. W tym prestiżowym gronie znalazły się np. "Czarny Kos" w Borkowie, "Inspiracja" w Przyjaźni, "Stary Browar Kościerzyna" - wiadomo gdzie, czy "Zielona Brama" w Przywidzu. Więcej na temat projektu dowiesz się na www.pomorskie-prestige.eu.

Regionalne trunki na Kaszubach

6. Zimowy spacer w plenerze

Zimowy plener jest zawsze dobrym pomysłem do aktywnego spędzania czasu. Zapakuj rodzinę do auta i jedź do Szwajcarii Kaszubskiej, gdzie są najpiękniejsze widoki. Z kijkami nordic walking lub bez, możesz korzystać z licznych baz wypadowych i szlaków oznakowanych do spacerów nordic walking.

Przykłady? Bazy wypadowe w Sulęczynie, Hejtusie koło Pomieczyna, Załakowie, Chmielnie, Brodnicy Dolnej, Ostrzycach. Do dyspozycji masz liczne trasy na Kaszubach Północnych i Południowych - z pomocą przyjdzie Ci strona Pomorskie.travel.

Zimowy spacer po kaszubskich drogach

7. Zima w Gdańsku - bo Gdańsk jest też na Kaszubach!

Jeśli jesteś mieszczuchem i nie uśmiecha Ci się brodzenie po kolana w śniegu w jakimś kaszubskim lesie, to propozycją dla Ciebie jest zimowe zwiedzanie Gdańska, który - jak powszechnie wiadomo - ogłosił się niedawno stolicą Kaszub. Goście audycji radiowej sypali pomysłami na zwiedzanie Gdańska jak z rękawa.

Ciekawe pomysły to np. Spichlerz Błękitny Baranek, Muzeum Bursztynu w Katowni, wieża Ratusza Głównego Miasta Gdańska, Dom Uphagena, czy Dwór Artusa. W Gdańsku na Długim Targu stoi już piękna świąteczna choinka, która  świetnie wprowadzi Cię w klimat świąt i zimowej aury. Warto też przejść się w nocy po Głównym Mieście, lub zobaczyć jak wygląda Gdańsk o świcie.

Pamiętaj też, aby przed przyjazdem do Gdańska przeczytać naszą rozmowę z gdańskim przewodnikiem o Fontannie Neptuna. Gwarantujemy Ci - odkryjesz nagle nowe, nieznane oblicze króla mórz! I może zamiast robić z nim kolejne selfie do kolekcji, zauważysz w jakim towarzystwie przebywa na co dzień.

Gdańsk zimą z Góry Gradowej

8. Zwiedzaj Gdynię z naszym audioprzewodnikiem!

Skoro jesteś już w Gdańsku, to masz rzut beretem do Gdyni. A Gdynię możesz zwiedzić z naszym audioprzewodnikiem!

Przejdź się z nami ulicami gdyńskiego śródmieścia, poznaj historię miasta i wchodź do ciekawych miejsc po drodze. Możesz też zwiedzić nówkę sztukę - Muzeum Emigracji, albo pojechać na piękną plażę z widokiem na Torpedownię. Jeśli skorzystasz z wszystkich naszych propozycji - możesz spokojnie spędzić cały dzień w Gdyni.

Audioprzewodnik Gdynia na ucho - Nasz spacer po Śródmieściu Gdyni

9. Zima w skansenie

Zastanawiałeś się kiedyś jak wyglądała zima w dawnej kaszubskiej wiosce? Możesz się o tym przekonać na własne oczy, jeśli tylko spadnie trochę śniegu. Skansen we Wdzydzach Kiszewskich, tj. Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich jest otwarty przez cały rok.

Co możesz tam zobaczyć? Chałupy, dwory, szkołę, kuźnię, karczmy, witraki, kuźnie, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze z odtworzonymi wnętrzami i autentycznymi sprzętami. Fajna wycieczka dla całej rodziny.

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

10. Moc innych zimowych, kaszubskich pomysłów

Kaszuby zimą mają wiele do zaoferowania. Oprócz Kościerzyny, Gdańska, Gdyni czy Wdzydz Kiszewskich, zwróć też uwagę na inne miejscowości, po których warto się pokręcić. Mam tu na myśli np. Puck, z jego uroczym ryneczkiem i muzeum, Wejherowo z Kalwarią Wejherowską, czy Kartuzy z upiorną kolegiatą. Każda pora roku jest dobra na ich odwiedzenie - także zima. Możesz porównać, która z tych miejscowości podoba Ci się najbardziej.

Może zaskoczą Cię ozdoby świąteczne (jak np. wielka fioletowa bombka na rynku w Kartuzach), uliczne iluminacje albo bożonarodzeniowe kiermasze?


Post użytkownika Ruszaj w Drogę.


W każdej z nich znajdziesz chwilę na filiżankę zimowej herbaty lub grzanego wina. Zjesz smaczny obiad. Poświęć jeden lub dwa dni, zapakuj rodzinę do auta, skorzystaj z naszego Przewodnika po Kaszubach i ruszajcie w drogę odkrywać Kaszuby. Także zimą!

Czarny kot na kaszubskim peronie PKP

Zimowa audycja w Radio Gdańsk

Większość propozycji, którymi dzielę się z Tobą w tym wpisie padła podczas audycji na antenie Radia Gdańsk "Nie śpij, zwiedzaj...".

Razem z Ewą Kowalską z iBedeker.pl, przewodnikiem Krzysztofem Kruszyńskim, Łukaszem Magrianem z PROT i Lidią Narloch z LOT Serce Kaszub inspirowaliśmy słuchaczy do zimowej aktywności.

Maciek przygotowal dla Ciebie nagranie tej audycji. Jeśli nie miałeś okazji słuchać nas na żywo, albo chciałbyś przypomnieć sobie, o czym rozmawialiśmy, poniższy link jest specjalnie dla Ciebie. Miłego odbioru!
Odwiedź nas. Posłuchaj jak opowiadamy o Kaszubach

Chcesz posłuchać naszych opowieści o Kaszubach? Przyjdź na nasze spotkania:
Ruszamy na Kaszuby - Klub Polskiego Podróżnika

Poczytaj jeszcze:

Jeśli chcesz jeszcze poczytać o Kaszubach, to polecamy nasze przewodniki i relacje z ciekawych miejsc:6 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Tylko szkoda że nie ma sniegu ;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no szkoda. ale właśnie dlatego staraliśmy się dobrać pomysły także na okoliczność braku śniegu :)

   Usuń
 2. Rozbudowana oferta turystyczna. Kaszuby to ciekawe miejsce, więc nie powinno być problemów z namową ludzi do przyjazdu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Punkt 4 omijałbym szerokim łukiem, chyba że dojazd pociągiem. Polująca na monitoringu miejskim straż miejska w Kościerzynie nie odpuści najmniejszego niedopatrzenia z naszej strony i zasypie nas mandatami jakis czas po wycieczce. Jednym zdaniem: nie polecam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To spróbuj przyjechać do Sopotu :) widać muszą na czymś zarabiać. z parkowaniem jest problem w większości polskich miast. ale żeby z tego powodu omijać Kościerzynę? nieeee...

   Usuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy