Wycieczka do Kościerzyny - na kościerski rynek

Podczas gdy siedem największych miast kaszubskich stawało w szranki o tytuł stolicy Kaszub, Kościerzyna bezsprzecznie zyskała sobie miano serca ziemi kościerskiej. Co sprawia, że kościerski rynek stał się się ulubionym miejscem spacerów mieszkańców? Mieliśmy okazję przekonać się o tym, gdy spędzaliśmy wolny czas na Kaszubach, a Kościerzyna była jednym z miast na szlaku naszych wędrówek.

Rynek w Kościerzynie - fontanna

Spędzając leniwe popołudnie na kościerskim rynku zjedliśmy smaczny obiad w jednej z okolicznych knajpek, a popijajac aromatyczną kawę wyobrażaliśmy sobie żywego Remusa, który wprost z kaszubskich podań przeniósł się na rynek i ze swojej nieodłącznej taczki sprzedaje regionalne przewodniki. Obserwowaliśmy też dzieciaki, które z wielką radością pluskały się w miejskiej fontannie.

Osada Costerina

Pomimo że pierwsze wzmianki o Kościerzynie pochodzą z 1284r., tj. z czasów, gdy osada "Costerina" została nadana przez księcia Mściwoja księżniczce Gertrudzie - córce Sambora II z Tczewa, to układ urbanistyczny ryneczku, pochodzący z końca XIV wieku, zachował się do dziś. Rynek kościerski jest więc jednocześnie pięknym zabytkiem, ale także miejscem, które obecnie, zwłaszcza w okresie letnim, tętni życiem miasteczka.

Kościerski rynek z okna Muzeum Ziemi Kościerskiej

Miejska strefa wypoczynku

Jest miejscem wypoczynku i spotkań mieszkańców. Można tu przyjść, posiedzieć, zjeść smaczny obiad w jednej z okalających rynek knajp, wypić aromatyczną kawę, a gdy jest ciepło i słonecznie - popluskać się w miejskiej fontannie, choć to pewnie jest oficjalnie zabronione.

Fontanna na rynku w Kościerzynie
Fontanna na rynku - Kościerzyna

Ludzie Kaszub

Przy rynku jest wejście do Muzeum Ziemi Kościerskiej, które prezentuje ciekawe obrazki  z życia miasteczka oraz postacie sławnych Kaszubów. Jednym z nich jest urodzony w Kościerzynie Aleksander Majkowski, kaszubski pisarz, lekarz i działacz społeczno-polityczny, przywódca ruchu "Młodokaszubów" oraz autor słynnej kaszubskiej powieści "Życie i przygody Remusa". Pisarz ten także jako pierwszy spisał historię Kaszubów w książce o intrygującym tytule "Historia Kaszubów".


Kościerski ratusz
Panorama kościerskiego rynku

"Zwiedzamy zabytki"

Z rynku warto przejść się na spacer po pobliskich malowniczych uliczkach, pogapić się na zabytki i charakterystyczne fasady kamienic. Pomimo że hasło "zwiedzamy zabytki" nie jest może najbardziej zachęcające do tego typu aktywności, to jednak w Kościerzynie warto zobaczyć choćby budynek szkoły czy Sanktuarium Matki Boskiej Kościerskiej. 

Uliczki na rynku w Kościerzynie
Budynek Szkoły w Kościerzynie
Sanktuarium Matki Boskiej Kościerskiej

Jeden dzień całkowicie wystarczy na szybką wizytę w Kościerzynie. Przewrotnie zaczęliśmy od pokazania rynku, gdy tak naprawdę w tym miejscu warto zwiedzanie zakończyć. Głównie dlatego, że jest to świetne miejsce na odpoczynek po zwiedzaniu 3 oddziałów Muzeum Ziemi Kościerskiej.

3 Oddziały

Jeśli będziecie mieli szczęście, to tak jak my załapiecie się na bilet łączony do wszystkich tych oddziałów i to za atrakcyjną cenę. Co dostaniecie w zamian?

Muzeum Ziemi Kościerskiej - ciekawa oferta biletowa

Wstęp do Muzeum Ziemi Kościerskiej mieszczącego się przy samym rynku (koniecznie zajrzyjcie tam do piwnic!)

Muzeum Ziemi Kościerskiej - podziemia

Wstęp do jedynego takiego w Polsce Muzeum Akordeonu...

Muzeum Ziemi Kościerskiej - Muzeum Akordeonu

... oraz wstęp do Muzeum Kolejnictwa, czyli skansenu parowozowego na otwartym powietrzu - chyba największej atrakcji w Kościerzynie!

Muzeum Ziemi Kościerskiej - Muzeum Kolejnictwa

Może nam nie uwierzycie, ale wizyta w tych muzeach to była dla nas całodzienna zabawa. Dowiedzieliśmy się też dużo o klimacie miasta, jego historii, słynnych mieszkańcach, problemach i sukcesach. Dlatego postanowiliśmy o każdym z tych oddziałów napisać osobny artykuł.

DIT - czyli Dobrze i Tanio

Tymczasem po całym dniu włóczenia się można było zgłodnieć. Pewnie wiecie już, że jedną z naszych ulubionych zabaw miejskich, oprócz poszukiwania przez Maćka lokalnych lodów, jest "Gdzie można zjeść dobrze i tanio?"

Tym razem udało nam się trafić na niespodziankę, czyli "Kościerską Stołówkę". Zamysł polega mniej więcej na tym, że są dwa obiady do wyboru + zupa dnia (tylko i wyłącznie) i wtedy taki dwudaniowy zestaw kosztuje 8.99 zł + 1.50 zł kompot.

Domowe pierogi w Kościerzynie

Jedzenie smaczne, domowe, robione na świeżo, co uwiarygodniły hałasy z kuchni zwiastujące tłuczenie tłuczkiem kotleta schabowego. Jest klimat! ;)

Prawdopodobnie najtańsze obiady w Polsce
Prawdopodobnie najtańsze obiady w Polsce

Cieszymy się, że jednak da się tanio i dobrze zjeść. Wam także polecamy zabawę w poszukiwanie takich miejsc - może jest taki bar w Waszym mieście?

Prawdopodobnie najtańsze obiady w Polsce

Siła motywacji

Prawdopodobnie gdyby nie nasz częsty w ostatnim roku pobyt na Kaszubach, nie mielibyśmy dużych motywacji do odwiedzenia Kościerzyny tak po prostu. Nie mamy tam rodziny, znajomych, nie jeździmy na zakupy, a sama Kościerzyna raczej nie reklamuje się w sposób zachęcający turystów do jej zwiedzania. Na szczęście znaleźliśmy czas pewnego popołudnia, aby zawitać na rynku i skorzystać z letniego słońca.

Kościerski rynek z herbem miasta

A na koniec zagadka dla spostrzegawczych - co znajduje się w herbie Kościerzyny?

Spotkaj się z nami. Posłuchaj jak opowiadamy o Kaszubach

Chcesz posłuchać naszych opowieści o Kaszubach? Przyjdź na nasze spotkania Klubu Polskiego Podróżnika. Zobacz, gdzie będziemy:
Ruszamy na Kaszuby - Klub Polskiego Podróżnika

Więcej informacji: 

Artykuł powstał w ramach internetowego przewodnika Ruszamy na Kaszuby. Więcej ciekawych miejsc z regionu:

10 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. To piękne miasto i jak w każdym, gdzie są fontanny, przyciągają kapiących się a to już mi się nie podoba..Kościerzyna nam bardzo się podobała, to ciekawe miasto i warto obejrzeć nie tylko rynek. Trafiliście na piękną pogodę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pogoda faktycznie nas rozpieszczała tego dnia. ja też nie jestem za oglądaniem kąpiących się w fontannie ludzi, ale dzisiaj te fontanny są budowane tak, że po prostu woda wytryskuje z chodnika i to wręcz kusi do tego, żeby się popluskać - oczywiście mówię tu głównie o dzieciach, bo nie widziałam, żeby dorośli to robili :)

   Usuń
 2. Bardzo malowniczy ryneczek. Szkoda że tak daleko na Kaszuby, ale dla podróżnika wszystko jest możliwe:). Sympatyczny, bardzo ciekawy blog
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tomasz, byłbyś zachwycony przyrodą na Kaszubach, zwłaszcza jej sercem czyli tzw. Szwajcarią Kaszubską :) skoro my docieramy aż w Bieszczady, myślę że i w drugą stronę ta sama droga :) pozdrawiam!

   Usuń
  2. Kasiu, z doświadczenia wiem że na wszystko przyjdzie czas :) mam nadzieję że poznam przyrodę kaszubską :)
   Pozdrawiam

   Usuń
  3. będziemy Cię zachęcać :)

   Usuń
 3. Lubię Kościerzynę w słońcu. Wy taką zobaczyliście. Bo moim zdaniem, kiedy jest ponuro, brakuje klimatu.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kiedy jest ponuro o większości miejsc można powiedzieć, że brakuje im klimatu - słońce to podstawa :) nie wiem jak to się dzieje, ale wtedy życie ogólnie staje się łatwiejsze, przyjemniejsze i weselsze :) także w Kościerzynie. Pozdrawiam!

   Usuń
 4. jest szansa na adresik kościerskiej stołówki, nie mogę wygooglać, a wybieramy się tam na weekend. Z góry dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pamiętam, że była na ulicy Rzemieślniczej, niestety nie pamiętam numeru - ale będąc tam na pewno poznacie sugerując się zdjęciami na naszym blogu - to jest na piętrze :) miłej wycieczki do Kościerzyny :)

   Usuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy