Muzeum Ziemi Puckiej - typowe regionalne muzeum?

Co robi Maciej na poniższym zdjęciu? Wkłada mnóstwo wysiłku żeby jak najwierniej odwzorować pucki rynek. Chyba stara się wytypować, która z tych pięknych kamienic mieści w sobie Muzeum Ziemi Puckiej. Fajne? w Muzeum Ziemi Puckiej znajdziemy też inne skarby.

Muzeum Ziemi Puckiej - ułóż pucki rynek

Na Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, składa się kilka obiektów. M.in. Hallerówka we Władysławowie, Szpitalik w Pucku czy Zagroda Gburska i Rybacka w Gniewinie. My sprawdzaliśmy co mieści się w Kamienicy mieszczańskiej w północnej części puckiego rynku.

Puck na starych pocztówkach

Uwielbiamy stare fotografie, zwłaszcza te, z których przebija codzienne życie mieszkańców i chwile, które dawno już minęły. Jeszcze większym sentymentem darzymy stare pocztówki. Często pokazują one jak wyglądało życie całej społeczności, co było modne, ciekawe, warte zobaczenia.

Muzeum Ziemi Puckiej - Puck na starych pocztówkach

Właśnie od wystawy starych pocztówek Pucka zaczynamy zwiedzanie muzeum. Bardzo podobają nam się te czarno-białe fotografie i ich opisy. Jest ich całe mnóstwo - na pierwszym piętrze i w podziemiach muzeum. Można znaleźć na nich sceny rzeczy z życia nadmorskiego miasta oraz przekonać się jak zmieniało się ono na przestrzeni historii i jak zmieniali się ludzie, którzy to miasto tworzyli i w nim mieszkali. 

Muzeum Ziemi Puckiej - Puck na starych pocztówkach
Muzeum Ziemi Puckiej - Puck na starych pocztówkach

Puck - miasto nadmorskie

Puck to miasto nadmorskie - dlatego naszą szczególną uwagę przykuły pocztówki związane z morzem i zajęciami mieszkańców na morzu. Poniżej na zdjęciu mieszkańcy żeglujący na krze lodowej po Zatoce Puckiej.

Muzeum Ziemi Puckiej - pocztówka żeglowanie na krze
Muzeum Ziemi Puckiej - pocztówki

Schodami do góry

Z piwnicy wędrujemy po schodach na piętro, gdzie zaczyna się pozostała część wystawy. Począwszy od czasów najdawniejszych - archeologicznych - możemy dowiedzieć się jak wyglądał Puck i co się tu działo już kilka tysięcy lat przed naszą erą! Następnie przechodzimy do średniowiecza, kiedy to osadą pucką rządzili książęta gdańscy, a potem Krzyżacy.

Muzeum Ziemi Puckiej - wystawa dzieje Pucka
Muzeum Ziemi Puckiej - wystawa dzieje Pucka


Wojna i międzywojnie

Dalej śledzimy Puck na przestrzeni dziejów i poznajemy jego ciekawą historię - okres niewoli pruskiej, Akt Zaślubin Polski z Morzem, aż po okres dwudziestolecia międzywojennego. Na koniec dochodzimy do najbardziej poruszającej historii, którą pamiętają być może jeszcze nasi dziadkowie - wydarzeń II wojny światowej na ziemi puckiej. Najczarniejszego okresu na kartach polskiej historii.

Muzeum Ziemi Puckiej - wystawa dzieje Pucka
Muzeum Ziemi Puckiej - wystawa dzieje Pucka

Mieszczanie puccy

Oprócz burzliwych losów osady, a następnie miasta, w muzeum znaleźliśmy ciekawą ekspozycję - zaaranżowane wnętrza starej kamienicy (być może tej samej, w której aktualnie mieści się muzeum). Zaglądając do tego pokoju można poczuć, jakby przeniosło się w inne czasy. Pokój odwzorowany jest w najmniejszych szczegółach, a szczególne wrażenie robi materiałowa tapeta, którą pomieszczenie pokryte jest prawie po sam sufit. Świetnie obrazuje to życie dawnych mieszczan, ich przyzwyczajenia i obyczaje.

Muzeum Ziemi Puckiej - dom mieszczan

Znajdź i wejdź

Muzeum Ziemi Puckiej mieści się w odnowionej mieszczańskiej kamienicy. Z zewnątrz niepozorne, nawet szczególnie nie zachęca, aby zajść do środka i nie obiecuje fajerwerków. Ale dla osób lubiących zwiedzać i poznawać historię miejsc, w których aktualnie się znajdują, jest to na pewno warty uwzględnienia punkt na mapie wycieczki. 

Muzeum Ziemi Puckiej - kamienica

Muzeum Ziemi Puckiej, i co dalej?

A kiedy wyjdziemy już z muzeum na skąpany w słońcu ryneczek, pięknie odnowiony, warto przejść się leniwie pod drzewami i podziwiać inne kamienice oraz ratusz i zabytkowy kościół. Spróbować lodów własnej produkcji, zajść do sklepu z pamiątkami i pokręcić się jeszcze chwilę po okolicy. Na obiad można zostać w mieście, lub pojechać na którąś z pobliskich plaż i spróbować smażonej ryby. O tym, jak my spędziliśmy czas w Pucku po wizycie w muzeum, napiszemy już wkrótce.

Rynek w Pucku
Tradycyjne lody na puckim rynku

Małe regionalne

W czasie naszych podróży zwiedziliśmy już wiele regionalnych muzeów. Wystawy w tych muzeach  nie porażają innowacyjnością, nowoczesnością czy ciekawym wykonaniem - na tym tle wyróżniają się tylko nieliczne muzea. Rozumiemy jednak, że chyba też nie do końca mają taką funkcję.

Dla nas najczęściej są one źródłem wiedzy, której próżno szukać na stronach internetowych, chwilą zadumy nad - często tragiczną - historią danej miejscowości i jej mieszkańców, ciekawym przekazem poprzez zabytkowe eksponaty, bo takie perełki znajdziemy w każdym z tych obiektów.

Dlatego z czasem nauczyliśmy się bardziej doceniać te małe ośrodki edukacji i wiedzy i zawsze gdy mamy okazję, chętnie je odwiedzamy. A Muzeum Ziemi Puckiej jest tego najlepszym przykładem.

Więcej informacji:

Artykuł jest częścią Internetowego Przewodnika po Kaszubach. Jeżeli szukasz inspiracji do odkrywania Kaszub, odwiedź na kaszubski przewodnik oraz zerknij na kilka inspiracji, które przygotowaliśmy dla Ciebie:
3 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Lubię Puck, mam do niego sentyment. Kilka razy tam byłam i wiem, że jeszcze wrócę.
  Dobrze czuję się w małych miasteczkach :)

  W muzeum byłam, ale tylko w szpitaliku. Jednak nie bardzo pamiętam wystawę :/

  Marta Antonina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kiedy my zwiedzaliśmy Puck, szpitalik akurat był zamknięty, bo chyba mieli tam remont. a co do małych miasteczek, to często można w nich znaleźć ciekawe rzeczy i to lubimy najbardziej :)

   Usuń
 2. Jesteśmy zauroczeni Puckiem. Odwiedzamy, to miasteczko co roku. Podczas poprzedniej wizyty oglądaliśmy Muzeum "MDLot " Dywizjonu Lotniczego. W tym roku przyszła pora na Muzeum Ziemi Puckiej, Szpitalik i Hallerówkę . Obydwoma miejscami jesteśmy zachwyceni . Polecamy

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy