Dołącz do czytelników Ruszaj w Drogę! Dołącz do czytelników Ruszaj w Drogę!

Cześć! Zapisz się na nasze podróżnicze maile.

Dołącz do czytelników Ruszaj w Drogę!

Dostaniesz plan na 10 jednodniowych wycieczek po Kaszubach. W następnych e-mailach poznasz jeszcze więcej pomysłów na bliskie wycieczki i zaprosimy Cię na nasze prezentacje o Polsce.

Piszemy maksymalnie 3 wiadomości w miesiącu. Do przeczytania!

Kasia i Maciej Marczewscy

Menu

» » »

Kaszubski zachód słońca nad Jeziorem Wielewskim

Co trzeba zobaczyć na Kaszubach? Choć raz musisz zobaczyć przepiękny zachód słońca nad jednym z kaszubskich jezior. A nie będzie to łatwe, bo możesz mieć problem z wyborem - na Kaszubach jest ponad 1000 jezior! Większość z nich jest przepięknie położona, w dolinach, otoczona lasami, z piaszczystymi brzegami, malowniczymi przesmykami, cyplami i wysepkami.  I każde jest inne.

Zachód Słońca na Kaszubach - Jezioro Wielewskie

Najpiękniejsze zachody słońca zobaczysz w sierpniu i we wrześniu, gdy pogoda jeszcze jest ładna, a pourywane chmury wokół chowającego się słońca rysują przed Tobą feerię gorących barw. Pokażę Ci jeden z piękniejszych zachodów, które widziałem na Kaszubach. Było to we wrześniu, w południowej części Kaszub, w Wielu, nad Jeziorem Wielewskim.

Wiele to z Gdańska?

Kilometrów z Trójmiasta jest sporo, bo w zależności od drogi musisz przejechać 80-100 km. Zaplanuj sobie cały dzień na Kaszubach. Jeśli lubisz zwiedzać, to w pobliżu czeka na Ciebie na przykład Kalwaria Wielewska, dzień w Skansenie we Wdzydzach Kiszewskich, przygoda z magią w Kręgach Gotów, lub kilka fajnych atrakcji w Kościerzynie.

Możesz też zostać w Wielu na cały dzień. Pomyśl o całodziennym odpoczynku na jednym z kąpielisk, pomostów i plaż, rowerku wodnym, kajaku lub nartach wodnych!

Aby zorganizować dzień w okolicy Wiela skorzystaj z naszych pomysłów:
Wiele piękna

Wielewskie jezioro urzeka. Przejrzysta woda (podobno I klasa czystości), bajkowe otoczenie - lasy, pagórki i piaszczyste plaże, ścieżka spacerowa dookoła jeziora, położona na pobliskim wzgórzu Kalwaria Wielewska, dobrze wyposażone gminne kąpielisko, kilka ośrodków wypoczynkowych i agroturystyk tuż nad wodą.  Jezioro upodobali sobie taże motorowodniacy, wędkarze i pozostali amatorzy wodnych atrakcji.

Kąpielisko nad jeziorem wielewskim
Kąpielisko nad jeziorem wielewskim
Zachód Słońca nad jeziorem wielewskim

Wiele kolorów

Jeśli tak jak my lubisz spokój i klimaty wprost z kaszubskich baśni, to przyjedź do Wiela we wrześniu. Najlepiej w tygodniu, gdy nie ma już wielu turystów. Jeśli będziesz mieć szczęście, to zobaczysz i poczujesz to co my.

Gdy tylko słońce zbliży się do horyzontu okolica rozświetli się odcieniami gorącego pomarańczu, czerwieni, granatu i.. buroniebieskiej szarości przebijanej przez białe ślady samolotów zmierzających do gdańskiego lotniska.

Zachód Słońca na Kaszubach - Jezioro Wielewskie
Zachód Słońca nad jeziorem wielewskim
Zachód Słońca na Kaszubach - Jezioro Wielewskie
Zachód Słońca na Kaszubach - Jezioro Wielewskie
Zachód Słońca na Kaszubach - Jezioro Wielewskie
Zachód Słońca na Kaszubach - Jezioro Wielewskie
Zachód Słońca na Kaszubach - Jezioro Wielewskie

Wiele chwil razem

Takie chwile nie zdarzają się każdego dnia. Usiądź, odpocznij, odetchnij i podziwiaj. A jeśli jesteś tu z kimś bliskim, uściśnij mu dłoń, przytul i cieszcie się tą chwilą.

Zachód Słońca na Kaszubach - Jezioro Wielewskie

A gdy wrócisz do domu przejrzyj z niedowierzaniem zdjęcia. I zapytaj siebie - czy to co widziałeś działo się naprawdę? To na pewno było Wiele, czy może znalazłeś się tego wieczora w jakiejś bajecznej kaszubskiej krainie?

Zachód Słońca na Kaszubach - Kasia z Ruszaj w Drogę
Zachód Słońca na Kaszubach - Maciej z Ruszaj w Drogę

Spotkaj się z nami. Posłuchaj jak opowiadamy o Kaszubach

Chcesz posłuchać naszych opowieści o Kaszubach? Przyjdź na nasze spotkania Klubu Polskiego Podróżnika. Zobacz, gdzie będziemy:
Ruszamy na Kaszuby - Klub Polskiego Podróżnika

Poczytaj jeszcze

Artykuł powstał w ramach internetowego przewodnika Ruszaj na Kaszuby, w którym znajdziesz przepis na 10 tematycznych wycieczek po Kaszubach. Jeśli lubisz zachody słońca i piękne krajobrazy to poczytaj o:

KOLEJNA RELACJA Starszy post

13 komentarzy :

Dołącz do dyskusji. Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.
 1. Widoki piękne, jak całe Kaszuby !

  OdpowiedzUsuń
 2. Bajkowo! Nic tylko się zapatrzeć i tak zostać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a my tę bajkę mamy na wyciągnięcie ręki :) uwielbiamy bujać się po Kaszubach - zawsze znajdziemy coś ciekawego. Ostatnio - włochatą krowę - jak powiedziała nam nasza specjalistka - szkocka rasa wyżynna. O taka:
   https://www.facebook.com/Ruszajwdroge/photos/a.310013679141192.1073741829.123829487759613/482077378601487/?type=1

   Usuń
 3. A nie mowilem ze Kaszuby to delicje. Padre

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiele jest cudowne z całkiem bogatą historią jak na tak małą miejscowość !!! Warto też odwiedzić pobliskie wioseczki w promieniu do 9 km:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzamy, warto! np. w Leśnie i Odrach są tajemnicze kamienne kręgi:
   http://www.ruszajwdroge.pl/2013/12/kamienne-kregi-Gotow-na-Kaszubach.html

   Usuń
 5. zawsze żałuję, że z Krakowa w tamte rejony jest tak strasznie daleko i na jednodniową wycieczkę nie opłaca się zupełnie jechać. a szkoda, bo to naprawdę magiczne miejsca są i Wasze zdjęcia i opowieść zdecydowanie mnie w tym utwierdzają. :) pozostaje jedynie dopisać do listy miejsc, które trzeba odwiedzić i zacząć planować jakąś dłuższą wyprawę w tamte rejony. :)
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. serce mi rośnie Kochani, jak czytam Wasze komentarze! Kaszuby są takie przepiękne! Madusia - nie na jeden, nawet na dwa dni - ale na cały tydzień albo dwa przyjedź na Kaszuby. Pomożemy znaleźć nocleg. Tu naprawdę jest co zwiedzać i co robić! O, a tutaj nasze propozycje w przewodniku - korzystajcie!:
   http://www.ruszajwdroge.pl/2013/09/ruszaj-na-kaszuby-odkryj-ciekawe-miejsca-w-10-dni.html

   Usuń
 6. Dziękuję za fajne opisy i piękne zdjęcia!!! Już za dosłownie 6 dni będę w Wielu!!!! Nie mogę się doczekać!

  OdpowiedzUsuń

Ruszaj w Drogę?

Czytasz największy blog podróżniczy o Polsce. Znajdziesz u nas ponad 400 pomysłów na wycieczki i pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od ośmiu lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.