Blog Forum Gdańsk 2014 - mówić to za mało?

Gdańsk - nie ma w Polsce lepszego miejsca na zorganizowanie imprezy, która jest symbolem wolności słowa i poglądów, kreowania opinii i wpływania na rzeczywistość. Imprezy, na której spotykają się blogerzy i vlogerzy z całego kraju. Dlatego cieszę się, że to właśnie Miasto Gdańsk jest organizatorem Blog Forum Gdańsk, i że po raz kolejny zagwarantowało nam wydarzenie na wysokim poziomie!

Ruszaj w Drogę na Blog Forum Gdańsk 2014

Tu mogłabym pisać dużo o tym, jak się ucieszyliśmy, że bierzemy udział w tej imprezie, jak trafnie dobrano miejsce – Teatr Szekspirowski, jak pyszne było jedzenie przygotowane przez Mon Balzac i dlaczego nie mogłam oderwać się od stoiska Coffeedesk, gdzie bariści serwowali najlepszą kawę pod słońcem. Ale że zgodnie z tegorocznym motto BFG 2014 „Mówić to mało, trzeba mówić do rzeczy”, do rzeczy więc…

CoffeDesk i Ruszaj w Drogę na Blog Forum Gdańsk 2014

Klasa i profeska

Dwa dni imprezy, ponad 200 osób do ogarnięcia – uczestników (nie licząc widzów), prelegentów, mediów; setki zdjęć, tysiące komentarzy. Wyrazy uznania należą się organizatorom za sposób, w jaki poradzili sobie z organizacją i oczekiwaniami całej tej rzeszy, w szczególności b(v)logerskiej braci. Profesjonalnie! Ida, mówiłam to już i powtórzę raz jeszcze – jestem z Ciebie dumna!

Blog Forum Gdańsk 2014 - zdjęcie grupowe

Nienasyceni

A oczekiwania były. Apetytu narobiła zwłaszcza tematyka tegorocznego BFG, która skupiała się wokół praktycznych aspektów blogowania. Z takim też apetytem i dużymi nadziejami oczekiwaliśmy tego październikowego weekendu. Szkoda, że nie wszystkie te nadzieje zostały spełnione, ale o tym za chwilę. To, co sprawiło, że dziś możemy napisać, że warto było przyjechać na Blog Forum, to tych kilka mocnych punktów, które niczym perełki rozsypały się po programie imprezy.

Kij w mrowisko

Jak zawsze nie zawiódł duet TkaczykHatalska. Jak ja uwielbiam słuchać tej dwójki! Ciekawie, dowcipnie, zaczepnie i niezwykle trafnie. To musiało się udać. Z przyjemnością słuchałam debaty na temat odsłaniania prywatności i bezpieczeństwa w sieci. Temat na czasie, ale w mojej ocenie zbyt rzadko poruszany. Dzięki za ten ciekawy panel!

Win - win - win czyli rzecz o wygrywaniu

Zdecydowanym czarnym koniem Forum był Michał Szafrański i jego prezentacja na temat transparentności, ale także szerzej – wartości, jakimi warto kierować się tworząc bloga. Nie jest tajemnicą, że wykład Michała był najbardziej wyczekiwanym wystąpieniem. I to nie przypadek, że Michał zgromadził największą widownię ze wszystkich prelekcji. Bardzo fajnie poprowadził też panel z marketerami – rzeczowo, celnie i na temat. To było pyszne!

Panel Michała Szafrańskiego na Blog Forum Gdańsk

Nie wiem i się nie dowiem

Żałuję jedynie, choćby w porównaniu z zeszłorocznym BFG, że takie wystąpienia to były perełki. Zbyt dużego apetytu narobiłam sobie na wiedzę, jaki wpływ na blogowanie może mieć praca zawodowa ze słowem, albo czy lepiej korzystać z selfpublishingu czy walczyć o uznanie wydawnictwa. A konstruktywna krytyka blogosfery, wcale taką nie była, choć na nią najbardziej czekałam. Panele i prelekcje z pierwszego dnia Forum nie odpowiedziały na te pytania i oczekiwania.

Panel krytyka blogosfery

Bloger na wymarciu?

Wiele mówiło się o vlogerach i do vlogerów, wiele mówili oni sami. Dla blogerki chowającej się za słowem pisanym były to ciekawe doświadczenia, bo dla mnie video to jakby świat równoległy i jednocześnie alternatywny. Należę do tej części blogerów, dla których era blogów pisanych niekoniecznie musi skończyć się już jutro i którzy woleliby się raczej dowiedziećjakie "odpowiednie nadać rzeczy słowo". Nie do końca wiedziałam, co z tymi vlogerskimi doświadczeniami i informacjami mam zrobić. Jako przykład może posłużyć świetna prezentacja Jarosława Kuźniara, która bardzo mi się podobała, ale nie do końca wiem, jak mogłaby mi  pomóc w blogowaniu. Chyba, że ktoś zaprosi nas kiedyś do TV, czego bardzo sobie życzę :)

Mówic to mało, trzeba mówić do rzeczy - Blog Forum Gdańsk 2014

Mieć wybór

Lepszym pomysłem byłoby pozostawienie możliwości wyboru – chętni na wiedzę dotyczącą blogów pisanych wybierają panele i prezentacje w Sali A, poszukujący wiedzy z zakresu videoblogowania – w Sali B (albo na odwrót – kolejność przypadkowa). Chociaż prezentacje dotyczące vlogów były bardzo inspirujące, miałam poczucie straty czasu, który wolałabym wykorzystać w inny sposób.


Panel Jarka Kuźniara na Blog Forum Gdańsk

Treści sercu bliskie

Moja bardzo subiektywna uwaga kierowała się bardziej w stronę „ramowego ujęcia blogowania” Moniki Kamińskiej i „rzetelności i odpowiedzialności blogerskiej” w wersji Klaudyny Hebdy. Dziewczyny, słuchałam Was z zainteresowaniem, bo Wasze ujęcie tematu jest bliskie mojemu i Maćka sercu i naszemu blogowaniu.

Niebo gwieździste nad nami

Dwa dni Forum minęły jak sen. Chociaż zmęczenie dało się we znaki, na co nie bez wpływu był sobotni Integrator, udało nam się szczęśliwie dotrwać do niedzielnej Gali. Ciekawym pomysłem było zaprezentowanie wszystkich możliwości Teatru Szekspirowskiego, włącznie z otwieranym dachem :) Jako że byliśmy odziani w odpowiednią ilość ubrań, bardzo nam się to podobało!

Zwycięzcy i Zwycięzcy

A najbardziej podobało się nam, że Nagrodę Jury Blog of Gdańsk 2014 dostali Magda z Tomkiem, którzy prowadzą bloga z2Strony. Baardzo gratulujemy Magdzie i Tomkowi oraz pozostałym laureatom: Politechnika Fashion (Nagroda Czytelników Blog of Gdańsk 2014), Michałowi Szafrańskiemu (Blog Forum Gdańsk Award: Bloger Odpowiedzialny Społecznie) i Tomkowi Tomczykowi (Blog Forum Gdańsk Award: Bloger Wpływowy).


Post użytkownika Ruszaj w Drogę.

Radio - Gliniana Kura i my

Dzięki niedzielnej porannej audycji w Radio Gdańsk, dowiedziałam się o Glinianej Kurze. I o tym, że to dziewczyny tak rewelacyjnie rysowały przez te dwa dni forumową rzeczywistość. Rysunki są fenomenalne, a dziewczyny na swoim blogu w ten sposób promują Gdańsk. Gliniana Kura powinna dostać odrębną nagrodę!


Post użytkownika Blog Forum Gdańsk.

Nie śpij zwiedzaj z Radiem Gdańsk


Z kolei dzięki sobotniej porannej audycji w Radio Gdańsk, po raz pierwszy mieliśmy okazję opowiedzieć o mglistych początkach powstania Ruszaj w Drogę! i naszej przygody z blogowaniem. Z Beatą Szewczyk rozmawialiśmy o naszych pierwszych podróżach, wyzwaniach blogowania i naszych pasjach. O swoich doświadczeniach opowiadali też laureaci nagrody jury - Magda i Tomasz Bogusz z bloga z2strony.pl . W drugiej części swoje sekrety zdradzili także Marta Antonina Łobocka ze Stowarzyszenia Kochamy Żuławy i fotograf Karol Nienartowicz.Kamyczek do koszyczka

Cieszę się, że dzięki tegorocznemu Blog Forum Gdańsk 2014 kilka pomysłów, inspiracji i informacji wpadło do koszyczka Ruszaj w Drogę! Będziemy z niego czerpać przez kolejny rok. I mamy nadzieję, że w przyszłym roku także będziemy mieli na to szansę podczas szóstej już edycji BFG, gdzie znów poczujemy się jak wielka blogerska rodzina.

Się dzieje na #BFGdansk!

Do zobaczenia?

4 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Czytam na wielu blogach relacje z BF i trochę mi smutno, że jeszcze nie miałam okazji uczestniczyć w tym wydarzeniu. Mam nadzieję, że za rok się spotkamy. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. trzymam kciuki, żeby się udało :) i za Ciebie Karolina i za nas. pozdrawiam!

   Usuń
 2. Podziwiam Państwa zapał do pracy i życia i serdecznie pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy