» » » »

Katedra Pelplin Cię obserwuje! - Tydzień z Pelplinem na Ruszaj w Drogę!

Czasami dostajemy na Fejsie takie powiadomienia - Katedra Pelplin Lubi to, Katedra Pelplin dodała komentarz do Twojego statusu, Katedra Pelplin Cię obserwuje. Niezmiennie te alerty wywołują uśmiech na mojej twarzy, bo wygląda na to, że Katedra Pelplin to najbardziej towarzyska katedra jaką znam.

Katedra Pelplin Cię obserwuje - Tydzień z Pelplinem na Ruszaj w Drogę

W związku z czym, czasem podlinkujemy coś od Katedry Pelplin, a czasem Katedra Pelplin opublikuje coś od nas. Ale dzisiaj nie będziemy się linkować. Zrobimy coś więcej. Katedra Pelplin będzie gościem specjalnym na naszym blogu. I to przez cały tydzień!


Kto za tym wszystkim stoi?

Już od pierwszego polubienia i pierwszego komentarza zostawionego przez Katedrę Pelplin na Facebooku zastanawiałam się, kto za tym wszystkim stoi. Rozwikłaliśmy tę zagadkę.

Któregoś popołudnia pojechaliśmy z Maćkiem do Pelplina i tam, w Diecezjalnym Centrum Informacji Turystycznej, spotkaliśmy Grzegorza. Opowiedział nam wtedy jak we współczesnym świecie odnajduje się kilkusetletnia Katedra i co takiego do zaoferowania ma Pelplin.

Punkt Informacji Turystycznej w Pelplinie

Tydzień z Pelplinem na Ruszaj w Drogę!

Z tego spotkania uknuł się plan i postanowiliśmy, że wspólnymi siłami pokażemy Ci kolejne, wyjątkowe miejsce w Polsce.

Pokażemy Ci pomorski Pelplin i jemu poświęcimy kilka wpisów na blogu. I zrobimy to, podobnie jak w zeszłym roku z Wąchockiem, podczas Akcji "Tydzień z Pelplinem na Ruszaj w Drogę!".

Razem z Grzegorzem, Diecezjalnym Centrum Informacji Turystycznej i Katedrą Pelplin będziemy pokazywać to, co Pelplin ma najlepszego do zaoferowania. W końcu to kolebka regionu Kociewia!

Będziemy podziwiać katedrę, łazić po krużgankach, odwiedzać skryptorium, kaligrafować, szukać Biblii Gutenberga, wspinać się na katedralny dach, podziwiać katedralne dzwony, wchodzić do miejsc niedostępnych dla turystów, szperać w archiwach, odkrywać tajemnice Pelplina i szukać skarbów pochowanych gdzieś w zakątkach miasta.

Katedra w Pelplinie - klucz do skarbu
Katedra w Pelplinie

Dlaczego Pelplin?

Dobrych powodów mamy kilka. Pelplin to dla mnie miasto sentymentalne, jako że z pochodzenia jestem pół-Kociewianką, a historia mojej rodziny po mieczu z dziada pradziada związana jest z Pelplinem. Pelplin to miejsce, które upodobali sobie Cystersi, by się osiedlić i zbudować katedrę. Pelplin daje też dobry przykład jak ciekawie promować miasto -  jeśli śledziłeś wcześniejsze wpisy na Ruszaj w Drogę, na pewno natknąłeś się na relacje z corocznego Jarmarku Cysterskiego.

To wtedy po raz pierwszy zwiedzaliśmy razem z Maćkiem Katedrę Pelplińską, dowiedzieliśmy się kim był książę Mestwin, jak wyglądał najazd Szwedów na Pelplin i co u licha robili tu cystersi.
Jarmark Cysterski Pelplin 2013

Gdzie ten Pelplin?

Pelplin leży na Kociewiu, w województwie pomorskim. Najłatwiej dostać się do niego samochodem. Jeśli ruszysz w drogę z Trójmiasta, wystarczy, że wyjedziesz na południe trójmiejską obwodnicą, a potem płatną Autostradą A1 dojedziesz do zjazdu na Pelplin. (koszt w 2014r. - 7.40 zł w jedną stronę) Po 40 minutach będziesz u celu.

Możesz też wybrać darmową krajową jedynkę i między Tczewem, a Gniewem w miejscowości Rudno skręcić na Pelplin. Tylko pamiętaj: skręć w Rudnie, nie wcześniej. Nie wierz nawigacji i zachęcającym znakom. Niejeden Turysta skręcił wcześniej, a potem żałował, że nie jeździ terenowym samochodem.

Dla niezmotororyzowanych pozostaje jeszcze komunikacja autobusowa (busiki z Tczewa) lub PKP.Kiedy odwiedzać Pelplin?

Warto tu przyjechać na niedzielną wycieczkę lub odwiedzić Pelplin przy okazji Jarmarku Cysterskiego we wrześniu (18 - 20.09.2015 r.). Warto przede wszystkim z powodu sympatycznej Katedry.

Bo Katedra w Pelplinie jest cudowna, po prostu przepiękna. Ma status Bazyliki Mniejszej. Jej budowę zainicjowali Cystersi sprowadzeni do Pelplina w XIII w., a trwała ona przeszło 200 lat. Skoro więc taki zabytek jest tak blisko, dlaczego go nie zwiedzić?

Posłuchaj jak opowiadaliśmy o naszej akcji w pelplińskim Radio Głos - podczas audycji zdradziliśmy kilka niespodzianek, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Audycja do odsłuchania: [tutaj].

Ruszaj w Drogę w Radio Głos

Zapraszamy na Tydzień z Pelplinem!

Śledź naszego bloga w dniach 23-28 lutego 2015 roku, odwiedzaj nasz FanPage na FB, udostępniaj, ćwierkaj, komentuj i dołącz do nas - pokażmy jaką piękną perełkę mamy na Kociewiu!

Artykuły z serii "Tydzień z Pelplinem".

Certyfikat dla Ruszaj w Drogę - Jarmark Cysterski w Pelplinie

Do zwiedzania Pelplina zachęcają Kasia, Maciej, skryba Grzegorz, Diecezjalne Centrum Informacji Turystycztej i... Katedra Pelplin - najbardziej towarzyska katedra w polskim Internecie.

Post użytkownika Katedra Pelplin.
KOLEJNA RELACJA Starszy post

6 komentarzy :

Dołącz do dyskusji. Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.
 1. Genialny pomysł!
  Będę śledzić :)
  Marta Antonina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie - będzie dużo niespodzianek i tajemnic :)

   Usuń
 2. Ciekawe czy ja się czegoś nowego dowiem o #katedrapelplin :P

  ps. super się to czyta, nie mogę się doczekać przyszłego poniedziałku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grzegorzu - cierpliwość jest cnotą :) czy czegoś nowego? zobaczymy :)

   Usuń
 3. A kiedy można zwiedzić te kruszganki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. całą katedrę razem z częścią klasztorną można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godz. 9.00 - 18.00 (trzeba przyjść przed godziną zamknięcia); żeby móc zwiedzać, trzeba kupić bilet. w niedzielę można zwiedzać za darmo, najlepiej pomiędzy mszami (ok. 11.00 i 12.45). przy zwiedzaniu warto wykupić usługę przewodnicką, choć nie jest to obowiązkowe.

   cennik biletów i przewodnika tutaj: http://informacja.pelplin.com/zwiedzanie-2012/cennik

   Usuń

Ruszaj w Drogę?

Czytasz największy blog podróżniczy o Polsce. Znajdziesz u nas ponad 500 artykułów z pomysłami na wycieczki po Polsce. Pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od 10 lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.