11 powodów, dla których warto zobaczyć Katedrę w Pelplinie

Stoi w Pelplinie piękna Katedra. Patrzy się w górę i wzdycha do nieba. Nie wie, skromniutka, że piękniejsza jest ona sama. Panna jak malowana. W środku kryje własne gwiazdy na firmamencie kryształowych sklepień, fascynujące szaty ołtarzy i drewniane stalle.

Katedra Pelplin nocą

Czasem jest tak, że pod nosem mamy skarb, prawdziwą perełkę, zabytek i świetne miejsce, z którego możemy być dumni. Okazuje się, że mało kto go odwiedza, albo nawet nie wie czy i po co warto tam pojechać. Od dzisiaj koniec wymówek! Pokażemy Ci, jaką piękną Katedrę mamy na Kociewiu. Jeśli nie pojedziesz jej zobaczyć - to robisz to na własną odpowiedzialność :)

Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie

Kilkusetletnia Bazylika całkiem nieźle odnajduje się we współczesnym świecie.

Ma stronę internetową i profil na Fejsbuku. Ma też grono wirtualnych (i nie tylko!) przyjaciół, którym pozwala mówić na siebie "Katedra Pelplin". My się do nich zaliczamy - dlatego pozwól, że u nas na blogu Bazylika Katedralna NMP pozostanie "Katedrą Pelplin".

Katedra jest przepiękna. Ma tylko jedno zmartwienie: chciałaby, żeby odwiedzało ją więcej turystów.

My lubimy pomagać i chcemy jej pomóc. Chcielibyśmy, żebyś wiedział, że istnieje takie miejsce i to całkiem niedaleko od Trójmiasta - w Pelplinie. Że warto pojechać tam na niedzielną wycieczkę - autostradą z Gdańska około godziny drogi i 7,40 zł w jedną stronę. Łatwo trafić. Podpowiedzi szukaj w zapowiedzi akcji Katedra Pelplin Cię obserwuje.

Natomiast, kiedy będziesz już na miejscu...

Zwiedzamy Katedrę w Pelplinie

Od czego zacząć zwiedzanie katedry? Najlepiej od umówienia się z przewodnikiem. Wtedy wyniesiesz o niebo większą wiedzę i zrozumiesz, z czym masz do czynienia. Z przewodnikiem można się wcześniej skontaktować na przykład za pośrednictwem Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej. (powołaj się na nas i zapytaj o Jacka Hinza, albo Elę Wiśniewską - polecamy!)

Chyba że wybierzesz się do Pelplina we wrześniu, gdy odbywa się tam coroczny Jarmark Cysterski. (18-20.09.2015 r.) W czasie jarmarku zwiedzanie z przewodnikiem jest darmowe i warto z tego skorzystać. My tak zrobiliśmy dwa razy i z obu wycieczek jesteśmy baaardzo zadowoleni!
Zwiedzanie Katedry Pelplin z przewodnikiem
Zwiedzanie Katedry Pelplin z przewodnikiem

W Katedrze odbywają się też wieczorne koncerty. My jeszcze na nich nie byliśmy, ale przyznaj - wyglądają one imponująco?

Post użytkownika Katedra Pelplin.


Przed zwiedzaniem Katedry trzeba jeszcze kupić bilet - będziesz z nim mógł zwiedzić katedrę i Muzeum Diecezjalne. Najlepiej zrobić to w Diecezjalnym Centrum Informacji Turystycznej, które znajduje się tuż przed katedrą.

Informacje praktyczne: 
Katedrę razem z częścią klasztorną (m.in. krużganki) można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godz. 9.00 - 18.00 (trzeba przyjść przed godziną zamknięcia). W niedzielę można zwiedzać za darmo, najlepiej pomiędzy mszami (ok. 11.00 i 12.45).

Cennik biletów i przewodnika znajdziesz na stronie DCIT

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie


Gdybyś jednak zdecydował się zwiedzać na własną rękę tę największą atrakcję w Pelplinie, oto 11 dobrych powodów do tego, żeby pojechać do Pelplina i zobaczyć Katedrę:

1. Największa ceglana świątynia w Polsce

Pewnie kojarzysz Kościół Mariacki w Gdańsku i katedrę w Oliwie (nota bene też pocysterska). Te dwa kościoły oraz Katedra w Pelplinie należą do największych w Polsce obiektów sakralnych wybudowanych z cegły. To widać.

Katedra Pelplin

2. Organy - największe na Kociewiu

Wchodzisz do środka katedry, robisz "tył zwrot", zadzierasz nieco głowę i oto one. Są. Organy główne! 4,5 tysiąca piszczałek, dzięki którym te organy są jedne z największych w kraju i największe na Kociewiu. Stare. Pochodzą z XIX wieku.

Katedra w Pelplinie
Katedra w Pelplinie - organy główne

3. Sklepienia - gwiaździste, sieciowe i kryształowe

Najpiękniejsze są oczywiście sklepienia kryształowe na suficie katedry, ale i pozostałe rodzaje prezentują się zjawiskowo. Po wejściu do katedry wystarczy zadrzeć głowę wysoko do góry i zobaczysz najdoskonalsze osiągnięcie gotyku ceglanego na Pomorzu.

Katedra Pelplin - sklepienia i witraże
Katedra Pelplin - sklepienia
Katedra Pelplin - sklepienia nad organami
Katedra Pelplin - sklepienia i witraże

4. Drewniany ołtarz - najwyższy w Polsce, drugi na świecie

Z kilkudziesięciu ołtarzy w całej katedrze dla nas najpiękniejszy jest ołtarz główny. Olbrzymi, mierzy 25 metrów. Jest to najwyższy drewniany ołtarz w Polsce i drugi co do wielkości w Europie (!). Ma 5 kondygnacji, a w centralnym miejscu przepiękny obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dookoła stoją figury apostołów. Ołtarz jest pełen postaci i symboliki. Można go czytać jak księgę. Robi wrażenie.

Katedra w Pelplinie - Ołtarz Główny
Katedra w Pelplinie - Ołtarz Główny
Katedra w Pelplinie - przy ołtarzu głównym

5. Relikwiarz, czyli schowek na doczesne szczątki świętych

Relikwiarz to taki schowek na relikwie. Znajduje się u podstaw ołtarza i wygląda jak trzy otwierane wieże z latarniami na szczycie każdej z nich. Zawiera relikwie m.in. Św. Pawła, Jerzego, Barbary, 40 męczenników, 11 tysięcy towarzyszek św. Urszuli, Legionistów Tebańskich oraz całą masę innych kosteczek i czaszek owiniętych w ozdobne pokrowce i uwieńczonych koronami. Jego wnętrze można zobaczyć na żywo raz w roku - w dniu Wszystkich Świętych.

Katedra w Pelplinie - relikwiarz w Ołtarzu Głównym
Katedra w Pelplinie - Relikwiarz

6. Stalle - najcenniejszy zabytek średniowiecza

Gdzie w naszym kraju można zobaczyć piękniejsze od pelplińskich gotyckie stalle? Nigdzie! Są wyróżnikiem Katedry i honorem było w nich zasiadać. To jeden z najcenniejszych zabytków średniowiecza w katedrze pelplińskiej. Piękne, dębowe, mieszczące 42 zakonne czcigodne pupy. Figurki i kwiaty mistrzowsko zostały tu połączone w artystyczne kompozycje. Stalle warto oglądać z góry i od spodu - kto wie, co też tam kryje się pod siedzeniami. A nuż jakiś snycerz zostawił tam swoją podobiznę lub znak firmowy?

Katedra w Pelplinie - Drewniane stalle

Post użytkownika Katedra Pelplin.

Post użytkownika Katedra Pelplin.

Katedra w Pelplinie - Drewniane stalle

7.  Zdobienia - są dosłownie wszędzie!

Są wszędzie i jest ich mnóstwo! Wystarczy obrócić głowę w dowolną stronę. Tu nie ma mądrych. Każdemu podoba się co innego. Jednemu ambona, drugiemu organy, a jeszcze trzeciemu boczne ołtarze. Nam spodobał się jeden obraz. Baaardzo tajemniczy...

Katedra w Pelplinie - zdobienia bocznych ołtarzy
Katedra w Pelplinie - ołtarz boczny
Katedra w Pelplinie - ołtarz boczny

Obraz, o którym mowa, znajduje się w bocznym Ołtarzu p.w. św. Jakuba Starszego, a namalował go Bartłomiej Strobel. Na obrazie widać brutalną scenę ścięcia Św. Jakuba. Na pierwszy rzut oka tylko to.

Ale jeśli przyjrzysz się uważnie... Tylko pod odpowiednim kątem i przy właściwym świetle widać, że św. Jakub nie jest sam w swym nieszczęściu. Za chwilę umrze, ale tuż przed nim stoi jego Anioł Stróż. Widmo - zjawa. Mistrzostwo świata!

Katedra w Pelplinie - obraz z aniołemA skoro już jesteśmy przy obrazach, to za stallami przy ołtarzu głównym, po obu stronach, widzimy piękny przykład Biblii Pauperum - czyli biblii dla ubogich. Są to serie obrazów, za pomocą których kiedyś przekazywano ludziom wiedzę o tym, co mówi Biblia. Proste przesłania i czytelne symbole. W przekazie dużo skuteczniejsze niż niejedno (także dzisiejsze) kazanie.

Katedra w Pelplinie - na tyłach stali

8. Groby, krypty i tablice nagrobne

Zawiodę Cię - krypty co prawda w katedrze są (a jakże!), ale wejścia do nich nie ma. Za to za ołtarzem głównym możesz zobaczyć liczne groby i nagrobki, w których kiedyś chowano braci zakonnych, a obecnie biskupów i innych dostojników kościelnych.

Uważaj pod nogi - na pewno nadepniesz na niejedną tablicę nagrobną. Dlaczego umieszczano takie tablice na posadzce? Bo imię na niej wyryte zatrze się w pamięci ludzkiej tak, jak zaciera się na kamieniu, po którym stąpają żywi. Taka filozofia. Taki zwyczaj.

Tablice nagrobne w Katedrze Pelplin
Katedra w Pelplinie - ołtarz koło wejścia na poddasze

9. Poddasze katedry ze średniowiecznymi zabytkami

Poddasze - niestety niedostępne dla zwiedzających, kryje w sobie ciekawostkę - wyciąg deptakowy z XVI w., którym wyciągano elementy konstrukcji dachowej w czasie budowy katedry.

Specjalnie dla Ciebie wdrapaliśmy się na poddasze katedry i już niedługo pokażemy Ci to tajemnicze miejsce. Co więcej - pokażemy Ci też dzwonnicę i zdjęcia panoramy Pelplina z dachu Katedry, czyli z miejsc na co dzień niestety zamkniętych dla zwiedzających. Ale dzięki naszym zdjęciom poczujesz się tak, jakbyś tam był :)Poddasze Katedry Pelplin
Katedra w Pelplinie - Dzwonnica

10. Zakrystia oraz jej skarby

Legenda głosi, że katedra kryje w sobie niesamowite skarby. Postanowiliśmy poszukać ich na zakrystii, bo czy może być lepsze miejsce na schowanie skarbów, niż pomieszczenie zamykane na klucz?

Katedra w Pelplinie - zakrystia

Jednak ten klucz przekroczył nasze najśmielsze o nim wyobrażenia...

Katedra w Pelplinie - klucz do skarbu

A jeszcze większą niespodziankę sprawiła nam skrzynia, w której skarby były kiedyś ukrywane.

Katedra w Pelplinie

Sama konstrukcja zamka przyprawiła mnie o zawrót głowy. No, ale czego się nie wymyśli dla bezpieczeństwa dóbr kościelnych. Okazało się, że ta skrzynia służyła kiedyś do przewożenia kościelnych skarbów (kielichów i monstrancji) i miała w istotny sposób uprzykrzyć ewentualnym złodziejom i bandytom ochotę na zrabowane łupy.

Katedra w Pelplinie

Ale... cóż to? Co za rozczarowanie? Okazało się, że skrzynia jest pusta. A skarby? Wygląda na to, że wszystkie kościelne skarby z czasów cystersów, zostały przeniesione do skarbca Muzeum Diecezjalnego. Dziś można je tam oglądać w szklanych gablotach, pięknie wyeksponowane. O samym Muzeum napiszemy już w tym tygodniu - więc śledź uważnie naszego bloga.

Skarby Pelplina w Muzeum Diecezjalnym

Rozmarzyliśmy się trochę na temat tych skarbów, ale książę Mestwin stojący naprzeciwko wejścia do zakrystii szybko sprowadził nas swym stanowczym wzrokiem na ziemię. Minęliśmy go chyłkiem i poszliśmy szukać dalszych powodów, dlaczego jeszcze warto przyjechać zobaczyć pelplińską katedrę.

Katedra w Pelplinie - figura Mestwina

11. Krużganki dawnego klasztoru

Na krużganki przechodzi się prosto z katedry - wejście jest po prawej stronie od ołtarza głównego - pod bocznymi organami. Jeśli tylko przejście jest otwarte, np. w czasie Jarmarku Cysterskiego, warto je zobaczyć. Krużganki łączyły wszystkie ważne pomieszczenia w klasztorze i dzięki nim można się było szybko przemieszczać. Z krużganków jest też wyjście na tzw. wirydarz, czyli do ogrodu.

Katedra w Pelplinie - widok na Klasztor Cystersów

W krużgankach zachwyciły nas obrazy i drewniane, rzeźbione ławy do siedzenia. Bywało, że w krużgankach mnisi pracowali, a nawet biesiadowali, jeśli zaszła taka potrzeba. Zwykle jednak ich życie i praca odbywały się w przyległych do krużganków pomieszczeniach.

Katedra w Pelplinie - krużganki Klasztoru Cystersów
Katedra w Pelplinie - krużganki Klasztoru Cystersów
Katedra w Pelplinie - krużganki Klasztoru Cystersów
Katedra w Pelplinie - krużganki Klasztoru Cystersów

W jednym z takich pomieszczeń - w skryptorium, spotkaliśmy właśnie skrybę Grzegorza, który nauczył mnie pisać gęsim piórem. Gdyby nie Grzegorz, nie dowiedzielibyśmy się tyle o katedrze, a akcja o Pelplinie mogłaby nawet nie powstać!

Katedra w Pelplinie - skryptorium w krużgankach

Jeśli Ty też chcesz nauczyć się stawiać gotyckie bukwy gęsim piórem i atramentem, przyjedź na Jarmark Cysterski, idź do Skryptorium i zapytaj o skrybę Grzegorza.

A ponieważ nasz skryba - tak jak katedra - całkiem nieźle odnajduje się we współczesnym świecie, możesz go łatwo znaleźć na Fejsbuku i internecie - w razie czego służymy pomocą.

Katedra w Pelplinie - nauka kaligrafowania w skryptorium

Tak dumna z kaligrafowania czułam się ostatnio w pierwszej klasie podstawówki!

Katedra w Pelplinie - nauka kaligrafowania

A tak szczęśliwa z wykonania swojej pierwszej drukowanej odbitki nie byłam na żadnej lekcji plastyki!

Katedra w Pelplinie - Certyfikat dla Ruszaj w Drogę
Katedra w Pelplinie - Certyfikat dla Ruszaj w Drogę

Pozostałe powody - jest ich cała masa!

Katedra w Pelplinie jest jednym z najpiękniejszych zabytków w Polsce. Jej wnętrze, a zwłaszcza ołtarz, zapiera dech w piersiach. Można długo pisać i mówić o stallach, kryptach, zabytkowych organach czy zakrystii. Jeszcze więcej można mówić o krużgankach, do których przechodzi się prosto z katedry. A tam niczym w labiryncie otwierają się przed nami kolejne pomieszczenia - kaplica, skryptorium, a na zewnątrz wirydarz.

Właśnie dlatego warto zwiedzać z przewodnikiem, który Cię tam wprowadzi i opowie o wiele więcej niż dowiesz się z ulotki. Pokaże Ci miejsca i tajemnice, których być może sam byś nie odkrył.

Katedra w Pelplinie

Katedra w Pelplinie to nietypowe miejsce. Łączy tradycję z nowoczesnością. Z jednej strony zachęca wszystkich do zwiedzania i odkrywania jej skarbów i kilkusetletnich tajemnic.

Z drugiej strony możesz zadać jej dowolne pytanie na Facebooku, a ona Ci odpowie. Spróbuj. I nie bądź zaskoczony, gdy pewnego dnia odkryjesz, że Katedra Pelplin Cię obserwuje. Czas, abyś Ty zaczął ją obserwować.

Katedra Pelplin Cię obserwuje - Tydzień z Pelplinem na Ruszaj w Drogę

Katedra Pelplin Cię obserwuje

Przewodnik, który czytasz powstał w ramach akcji "Katedra Pelplin Cię obserwuje! ...czyli Tydzień z Pelplinem na Ruszaj w Drogę!". Pokazujemy w niej, że warto przyjechać do Pelplina - niepozornego miasteczka na Pomorzu, zwanego też "Duchową Stolicą Kociewia" i "Miastem z Duszą".

Zwiedzanie wnętrz Katedry Pelplin to tylko jedna z wielu rzeczy, które możesz robić w Pelplinie. Jeśli jesteś ciekaw pozostałych, to śledź naszego bloga, sieci społecznościowe Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram i przeczytaj pozostałe artykuły z "Tygodnia z Pelplinem".
12 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Az sobie westchnalem i z rozrzewnieniem wspomnialem swe mlode lata, gdy chadzalem wsrod tych pieknych oltarzy i tajemniczych kruzgankow.Ten kto pierwszy raz wejdzie do katedry poczuje jak otacza go tajemnicza atmosfera katedry,a u niektorych pojawi sie dreszczyk emocji.Pozdrawiam Padre.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i te emocje poszły dalej. tyle się o katedrze nasłuchałam i proszę jaki efekt :) Dziękuję Padre.

   Usuń
 2. Na obraz ze św. Jakubem nie zwróciłam uwagi, a szkoda, bo Anioł jest w bardzo interesujący sposób wkomponowany w resztę obrazu. Do Katedry będę musiała chyba jeszcze wrócić. Może właśnie w czasie Jarmarku, bo tak zachęcacie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w czasie jarmarku jest najciekawiej. a obrazowi warto przyjrzeć się uważnie, bo anioł jest widoczny tylko, gdy się patrzy na obraz pod odpowiednim kątem :)

   Usuń
 3. Piękne robicie zdjęcia! Zupełnie inaczej spojrzałam na takie "skarby" Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękujemy - to głównie zasługa Maćka. takie skarby zasługują na to, żeby pokazać je w jak najkorzystniejszym świetle. bywa że niestety czasem zostają niedocenione :)

   Usuń
 4. Nie sądziłam, że o wpis o katedrze będzie taki wciągający! Przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem, mimo, że już po wizycie w tym pięknym miejscu. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hm, katedra bardzo się ucieszy, gdy do niej wrócisz. uwielbia przyjmować gości ;)

   Usuń
 5. Za tydzień się wybiorę i przywiozę gości z Wrocławia.Pięknie napisane,piękne zdjęcia.Pozdrawiam i dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy :) mam nadzieję, że gościom się podobało :)

   Usuń
 6. Gratulacje dla Autorów!!! Byliśmy z rodzinką kilka razy w tym miejscu, włącznie z wysłuchaniem muzyki organowej... warto zajrzeć do Muzeum (mają jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga), warto przenocować w hotelu nad Wierzycą, warto zjeść śniadanie w XIV-wiecznym refektarzu, warto...warto... i jeszcze raz warto tam pojechać z drugiego krańca Polski, tak jak my!!! Jeszcze raz gratulacje dla Autorów, bo jest bardzo sympatyczny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Bardzo się cieszymy, że się Wam w Pelplinie podobało :) Ale śniadania w refektarzu to nawet my nie jedliśmy. Trzeba będzie kiedyś spróbować :D

   Usuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy