Katedra to nie wszystko. Co warto zobaczyć w Pelplinie?

Nasza przygoda z Pelplinem i najbardziej towarzyską Katedrą w polskim Internecie pomału dobiega końca. Mam nadzieję, że Ci się podobało. Jak widzisz, tajemnic i ukrytych znaczeń jest tu cała masa i mądrzy ludzie mają rację mówiąc, że w Pelplinie historia przenika się ze współczesnością.

Pałac Biskupi w Pelplinie

Specjalnie dla Ciebie wyselekcjonowałam kilka miejsc, które możesz zobaczyć w Pelplinie. Z tych propozycji powstała krótka ściągawka. Możesz się nią posłużyć planując wycieczkę do Pelplina - "Miasta z Duszą".

Pierwsze kroki - do DCIT

Wycieczkę zaczynasz od wizyty w Diecezjalnym Centrum Informacji Turystycznej. To ten biały budynek na zdjęciu poniżej. Znajdziesz go bez trudu. Znajduje się tuż przy parkingu przed Katedrą w Pelplinie, w dawnym budynku bramnym.

Tak jak dawniej, brat cysters witał gości wizytujących klasztor, tak teraz na jego wzór, pracownicy DCIT witają turystów i pielgrzymów. Służą radą, ulotkami, przewodnikami i mapkami. Dostaniesz tu także bilety na zwiedzanie katedry i zamówisz przewodnika.

[poczytaj o polecanych przewodnikach: więcej informacji]

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie

Jeśli będziesz mieć więcej czasu, to pracownicy DCIT na pewno doradzą Ci udanie się  na spacer po Pelplinie np. po terenie dawnej cukrowni, do pobliskiego Kościoła Bożego Ciała, do Wyższego Seminarium Duchownego czy do Collegium Marianum. Co jeszcze warto zobaczyć w Pelplinie?

Katedra najważniejsza

Jak już wyjdziesz z głową pełną pomysłów z DCIT to na pewno zaczniesz zwiedzanie Pelplina od Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia NMP, lub mówiąc prościej... od Katedry Pelplin. A jakże.

Ta katedra to perełka. Samo zwiedzanie katedry zajmie Ci ładną chwilę - oczywiście, to od Ciebie zależy ile czasu dokładnie. Ja mogłabym włóczyć się po nawach, krużgankach, pomieszczeniach klasztornych, oglądać obrazy, słuchać historii i zadawać pytania całymi godzinami.
Katedra Pelplin nocą
Klasztor Cystersów w Pelplinie

Poddasze katedry - niedostępne, ale piękne

Jest takie miejsce w Katedrze, do którego nie wejdziesz, bo nie ma tam warunków do masowego oprowadzania turystów.

Mówią nam czasem, że gdzie diabeł nie może, tam Marczewskich pośle. Tak było i tym razem. Słyszeliśmy, że poddasze Katedry jest wyjątkowe i musieliśmy się o tym przekonać. Na potrzeby naszej akcji "Katedra Pelplin Cię obserwuje!", dzięki uprzejmości opiekunów Katedry, razem z Maćkiem wdrapaliśmy się na poddasze i dzwonnicę katedry.

Ja słuchałam fascynujących opowieści przewodnika Jacka Hinza, a Maciek w tym czasie robił specjalnie dla Ciebie piękne i unikatowe zdjęcia. Przejrzyj sobie nasz reportaż przed wizytą w Pelplinie. Albo po powrocie - jak wolisz.

Poddasze Katedry w Pelplinie
Dzwonnica Katedry w Pelplinie

Ogrody Biskupie

Po zwiedzeniu Katedry, warto sprawdzić, czy masz szczeście i czy trafiłeś na dzień, w którym można zobaczyć Ogrody Biskupie. Zwiedzanie ogrodów możliwe jest tylko przez kilka dni w roku.  (warto wcześniej dowiedzieć się kiedy - zapytaj się w DCIT. My je widzieliśmy podczas Jarmarku Cysterskiego).

W ogrodach obejrzysz od zewnątrz Pałac Biskupi i przejdziesz się kwiecistymi alejkami.

Pałac Biskupi w Pelplinie

Muzeum Diecezjalne w Pelplinie

Muzeum Diecezjalne kryje w sobie prawdziwe skarby: historyczne pamiątki, obrazy, figury świętych, rzeźby, kościelne szaty, zdobienia, puchary i kielichy, monstrancje - najstarsze z nich pochodzą ze średniowiecza.

Godziny otwarcia i dojście do muzeum znajdziesz na jego stronie internetowej. Z Katedry do Muzeum dojdziesz w kilkanaście minut. W Pelplinie jest wszędzie blisko.

O najważniejszym skarbie przechowywanym w Muzeum Diecezjalnym już Ci opowiedzieliśmy. Chyba pamiętasz hasło "Biblia Gutenberga"?

Muzeum Diecezjalne w Pelplinie
Muzeum Diecezjalne w Pelplinie

Biblioteka Diecezjalna 

Jeśli lubisz książki, to możesz zahaczyć o Bibliotekę Diecezjalną, która zawiera cenne skarby - m.in. kilka tysięcy starodruków, kilkaset inkunabułów i tyleż samo rękopisów.

Co prawda turyści nie mają bezpośrednio dostępu do starodruków, a książki można wypożyczać po ich wcześniejszym namierzeniu w katalogu, ale mimo wszystko jest to niesamowite miejsce i warto jest je odnaleźć podczas spaceru po Pelplinie.

Nie przejmuj się, że nie zobaczysz starodruków osobiście. Dzięki Ruszaj w Drogę! możesz zajrzeć do Biblioteki "od kuchni". U nas znajdziesz unikatowe zdjęcia z niedostępnych miejsc. Dzięki nim będziesz mógł poczuć klimat i magię starych ksiąg. Mam nadzieję, że Ci się spodoba!

Biblioteka Diecezjalna w Pelplinie

Wrześniowy Jarmark Cysterski

A kiedy nadejdzie wrzesień, wybierz się z dzieciakami lub znajomymi do Pelplina na Jarmark Cysterski. O świetnej atmosferze, która panuje w czasie tej atrakcji przeczytasz u nas na blogu - są występy, tańce, śpiewy, parady, historyczne inscenizacje, kursy kaligrafowania, historyczne opowieści, zwiedzanie z przewodnikami i... jedzenie ze stoisk Kół Gospodyń Wiejskich. Pycha!

O jarmarku pisaliśmy już dwukrotnie. W 2015 roku Jarmark przypada w dniach 18-20 września. Wpisz sobie w kalendarz imprez!


Jarmark Cysterski Pelplin 2013

Gdzie jeszcze warto pójść?

Pelplin kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic i ciekawostek. Wystarczy, że pomyślisz o przydomkach, jakie nadają mu władze miasta i organizacje turystyczne: "Miasto z Duszą", "Duchowa Stolica Kociewia", czy "Pomorskie Ateny". Tajemniczo, prawda?

Uliczki Pelplina w czerni i bieli

Stary Cmentarz

Ciekawostki z historii miasta możesz odkryć na starym cmentarzu, na którym znajdziesz stare nagrobki z epitafiami (od 1905 r.). Na cmentarz dojdziesz idąc w górę ulicy Podgórnej.

Stary Cmentarz w Pelplinie
Stary Cmentarz w Pelplinie

Góra Jana Pawła II

Możesz też pójść na spacer na Górę Jana Pawła II, nazwaną tak na pamiątkę wizyty Ojca Świętego w Pelplinie 06.06.1999r.

Góra Jana Pawła II w Pelplinie

Sama uczestniczyłam w tej mszy i było to dla mnie ogromne przeżycie. Pamiątki po tym wydarzeniu znajdziesz w Muzeum Diecezjalnym,

Wizyta Papieża Jana Pawła II w Pelplinie

A sam ołtarz - sieć niesioną przez łabędzie - z którego mszę świętą odprawiał Papież znajdziesz dzisiaj na rynku w Sierakowicach, na Kaszubach.

Sierakowice - Ołtarz Papieski z mszy w Pelplinie

Post użytkownika Katedra Pelplin.

Coś jeszcze?

Nie zdradzimy Ci wszystkich pomysłów. Zostawimy coś dla Ciebie do samodzielnego odkrycia. Zapytaj o inne propozycje na spędzenie wolnego czasu w Diecezjalnym Centrum Informacji Turystycznej (pisaliśmy o nim na początku).

Możesz zapytać o dwie publikacje: ulotkę pt. "Spacer po Pelplinie" i mapkę "Aktywnie w Pelplinie". Znajdziesz w nich wskazówki jak dotrzeć na szlaki spacerowe, biegowe i nordic walking.

Będąc w Pelplinie, warto poszukać najważniejszych budynków, zabytków i klimatyczne uliczek, sprawdzić jak skończyła się historia pelplińskiej cukrowni, oraz zobaczyć... jak radzą sobie kierowcy z prawdopodobnie najmniejszym rondem w Polsce.

Prawdopodobnie najmniejsze rondo w Polsce - Pelplin
Galeria Cukrownia w Pelplinie


Katedra Pelplin Cię obserwuje

To już koniec naszej akcji "Katedra Pelplin Cię obserwuje! ...czyli Tydzień z Pelplinem na Ruszaj w Drogę!". Pokazujemy w niej, że warto przyjechać do Pelplina - niepozornego miasteczka na Pomorzu, zwanego "Duchową Stolicą Kociewia" i "Miastem z Duszą".

Zachęciliśmy Cię do wizyty w Pelplinie? Napisz w komentarzu, co myślisz o naszej akcji. Napisz, jeśli wybierasz się do Pelplina. Napisz, jeśli właśnie stamtąd wróciłeś. Jestem ciekawa Twoich wrażeń. 

Katedra Pelplin Cię obserwuje - Tydzień z Pelplinem na Ruszaj w Drogę

Jeśli jesteś ciekaw naszych reportaży z tego miasteczka, przeczytaj pozostałe artykuły z "Tygodnia z Pelplinem".
  Prześlij komentarz

  Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

  Nowsza Starsza

  Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

  Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

  Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
  Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
  Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
  Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
  Formularz kontaktowy