Czy warto jechać do Łodzi?

W zeszłym tygodniu mieliśmy przyjemność odwiedzić Łódź. Gdy dowiedzieliśmy się, że musimy pojawić się w tym mieście w piątek, aby załatwić kilka spraw, długo się nie zastanawialiśmy. Podjęliśmy decyzję, że zostajemy w Łodzi na weekend.

łódź kreuje - murale w centrum miasta

W naszej decyzji pomogły nam obiegowe opinie, jakie słyszeliśmy od naszych znajomych:
- A po co wy jedziecie do Łodzi ?
- Przecież w Łodzi nic nie ma!
- Łódź jest brudna, ciemna, opuszczona i smutna.
Szczerze mówiąc, opinie te podziałały na nas motywująco. Bo jak to możliwe, że tak duże miasto wojewódzkie może mieć tak złą opinię? Czy naprawdę jest tak źle? Czy może ludzie mają rację?Pamiętając te wszystkie opinie, jak i braki w opisach rejonu łódzkiego nawet w największych portalach turystycznych i w książkowych przewodnikach, nie oczekiwaliśmy zbyt wiele i wyruszyliśmy z mieszanymi uczuciami. W pewnym sensie też z obawami, czy nie będziemy się nudzić.

łódź kreatywna - figurki z bajek
centrum Łodzi - piotrkowska i nietypowy sposób promocji

Po raz kolejny utwierdziliśmy się w przekonaniu, że warto jest samemu zweryfikować to, co mówią inni. Warto jest zobaczyć wszystko na własne oczy i wyrobić sobie własną opinię.

Łódź nowoczesna - automat do liczenia rowerów

Przygotowania do wyjazdu do Łodzi

Teraz wydaje mi się to zabawne, gdy pomyślę, że przygotowując się do wyjazdu zrobiłem sobie małą listę muzeów, parków i zabytków, które warto zobaczyć będąc w Łodzi. Co więcej, na wszelki wypadek spisałem sobie atrakcje, które warto odwiedzić w promieniu 150 km od miasta.

Szybko się jednak okazało, że lista jest niepotrzebna.

Pominę już fakt, że zupełnie przez przypadek trafiliśmy na Festiwal Światła Light Move Festival, natomiast sama Piotrkowska zrobiła na nas ogromne wrażenie i pochłonęła nas na całą sobotę. Spacerując po tej jednej z najdłuższych ulic handlowych w Europie byliśmy pod wrażeniem eklektyzmu starych kamienic, ich okazałości, wielkości i bogactwa wzorów oraz ornamentów, które można było dostrzec na ich fasadach.

centrum Łodzi - plac wolności
centrum Łodzi - pałac Poznańskiego
centrum Łodzi - ulica piotrkowska
centrum Łodzi - budynek urzędu miasta

Nie zdążyliśmy zwiedzić żadnego z licznych parków miejskich, z których Łódź także słynie. Musieliśmy zadowolić się jedynie małym parkiem w okolicy Księżego Młyna.

fabryka księży młyn od strony stawu
park na osiedlu księży młyn
park na osiedlu księży młyn

Z długiej listy muzeów starczyło nam czasu zaledwie na zatrzymanie się jedynie w Muzeum Kanału Dętka, oraz w Muzeum Bajki Se-Ma-For.

w muzeum kanału Dętka w Łodzi
w muzeum Bajek Se-Ma-For w Łodzi

W każde odwiedzane miejsce wsiąkaliśmy na dobre nie śpiesząc się tak jak zazwyczaj. Centrum Łodzi to naprawdę niesamowicie malownicze i klimatyczne miejsce, zwłaszcza przy tak pięknej pogodzie, jaką mieliśmy okazję złapać.

Kultura na wyższym poziomie

Na mnie osobiście wrażenie zrobił rzadko spotykany klimat miasta kulturalnego.  Wyjeżdzając z Trójmiasta - miejsca, gdzie najłatwiej natknąć się na wielkie bilboardy pasty do zębów czy operatorów komórkowych, byłem pod wrażeniem tego co zobaczyłem w Łodzi.

łódź kreuje - bilboard promocyjny
ciekawie pomalowany budynek w Łodzi

Nie wiem czy wiecie, ale Łódź kreuje się na najbardziej i najszybciej rozwijąjące się miasto pod względem kultury. Władze miasta za wszelką cenę (i jak widać całkiem skutecznie) starają się promować kulturę w Łodzi.

Spacerując jej ulicami (nawet tymi zaniedbanymi) co rusz natykaliśmy się na bilboardy, murale, czy plakaty promocyjne. Pomimo tego, że byłem w tym mieście bardzo krótko, pozostały mi one w pamięci. Mogę potwierdzić - działania miasta są naprawdę widoczne.

łódź kreuje - bilboard
łódź kreuje - działania wolontariatu

Łódź startowała nawet ostatnio w konkursie Europejska Stolica Kultury 2016, jako jedno z 11 miast w Polsce. Niestety przegrała w pierwszych eliminacjach, a ostatecznie konkurs wygrał Wrocław.

Szukając materiałów do wpisu natknąłem się na bardzo ciekawy film podsumowujący akcję Łódź Kreuje. Naprawdę warto obejrzeć!Naszą wizytę w Łodzi najlepiej podsumowuje cytat z Marcela Prousta:
"Prawdziwa podróż nie polega na odkrywaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu na to, co już znamy."
 My do samej Łodzi na pewno jeszcze wrócimy. I to na dłużej, bo już wyjeżdżając z miasta czuliśmy niedosyt.

Mamy już wystarczająco informacji do tego, aby zorganizować kolejny urlop - tym razem w centralnej Polsce.

PS. Szczególnie gorąco chciałbym pozdrowić Edytę, która spotęgowała moją inspirację Łodzią i przybliżyła mi niektóre ważne aspekty tego miasta. Dzięki!

Więcej o Łodzi:
57 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Łódź jest fascynująca, dlaczego znajomi tego nie widzą?
  może nie patrzą na nią przez obiektyw?
  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie wiem? może są tam tylko przelotem? czasem warto się zatrzymać i rozejrzeć :)

   Usuń
 2. Do miasta Łodzi czuję pewien sentyment ponieważ przez wiele lat byłem związany z przemysłem włókienniczym,ale trzeba patrzeć z optymizmem na zachodzące w tym mieście ogromne zmiany.Ulica Piotrkowska jest teraz wizytówką miasta Łodzi i w pełni na to zasługuje,co też potwierdzacie swoimi wspaniałymi zdjęciami.Byliście bardzo blisko mojego ulubionego muzeum o którym wspomniałem w komentarzu do poprzedniego posta.Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. koniecznie chcieliśmy zajechać do Białej Fabryki, ale po prostu zabrakło czasu! (przegrała z Misiem Uszatkiem :/). To nasz punkt honoru przy następnej wizycie :)

   Usuń
 3. Bardzo fajnie opisaliście pobyt w Łodzi- moim mieście rodzinnym...
  Na wycieczkę zawsze fajnie pojechać. Jednakże w życiu codziennym niestety widać ogromną przepaść rozwojową, inwestycyjną pomiędzy innymi dużymi miastami:-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wkrótce na stronie pojawi się więcej wpisów i wątków o Łodzi - bo w przygotowaniu mamy już kolejne posty. i one właśnie o tym są - że warto przyjechać zwiedzić Łódź. pewnie nigdy tam nie zamieszkamy, ale na pewno jest nad czym się zatrzymać :)

   Usuń
 4. Nie ma drugiego takiego miasta w Polsce jak Łódź. Cenię je za to, że ma swój wyjątkowy klimat, którego nie znalazłam nigdzie indziej. Jest tu mnóstwo zabytków (ludzie myślą, że w Łodzi ich nie ma a tymczasem Piotrkowska to jeden z największych zespołów eklektycznych w tej części Europy), dzieje się naprawdę dużo, o czym świadczy chociażby wyżej wspomniany Move Light Festival. Boli mnie obiegowa opinia ludzi, którzy nawet się nie wysilą by sprawdzić na własne oczy, jaka jest Łódź. Nie mówię, że jest "pastelowa", ale naprawdę ma to coś- uwielbiam to miasto za jego duszę! Myślę, że artykuł może przyczynić się do zmiany nastawienia kilku osób, które Łodzi w zasadzie nie znają a mówią, że jest "brzydka i szara". Gratulacje!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mieliśmy szczęście w tamten weekend - ciepło, prawie letnia pogoda, festiwal światła i my zrelaksowani - oczywiście, że to ma znaczenie, ale właśnie dlatego nasze pierwsze wrażenia z Łodzi są bardzo pozytywne. natomiast mamy niedosyt i wierzymy, że wszystkie opinie i komentarze do tego posta są prawdziwe - dlatego chcemy wrócić do Łodzi i zobaczyć więcej.

   Usuń
 5. No czyli pozory mamy w Łodzi już opanowane. Pomieszkajcie tutaj to zobaczycie OCB :)
  Super, że Wam się podobało, Łodzianom też się spodoba jak będą mieli możliwość normalnie żyć, bez absurdów, które każdy odczuwa tu na co dzień - mnie osobiście te bilboardy wkurwiają, bo co mi ponich jeśli nie mam pracy a jazda MPK przez miasto to udręka. A jak macie więcej czasu to polecam Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich - opcja na spacery, rowery znakomita :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie zamierzamy przeprowadzać się do Łodzi, co nie zmienia faktu, że gdy tam byliśmy, podobało się nam. w Gdańsku i Gdyni też wiszą billboardy z hasłem "Łódź kreuje", co nas dosyć zaskoczyło. następnym razem gdy będziemy w Łodzi i okolicach na pewno przeznaczymy więcej czasu na zwiedzanie, wtedy też chcemy zobaczyć park, który nam polecasz - dziękujemy. pozdrawiam!

   Usuń
 6. Nie warto przyjeżdżać do ŁDZ. Tutaj mamy meneli, kiboli dookoła syf i slumsy. Do tego drogi czynsz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ile wynosi czynsz w Łodzi i za jaki metraż?

   Usuń
  2. zapomniałam dodać - w Trójmieście też mamy meneli :)

   Usuń
  3. Coś mi się zdaje kolego ,że ty z miasta Łodzi nie pochodzisz, pod względem stawek za czynsz Łódź jest jednym z najtańszych miast.

   Usuń
 7. I praca za 1200 na rękę jak się dobrze uda ustawić. Dla młodych ludzi po studiach nic tutaj nie ma...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pocieszę Cię - od stycznia wzrasta płaca minimalna :) natomiast wydaje mi się, że brak pracy dla młodych ludzi po studiach to nie jest cecha charakterystyczna dla Łodzi. Ostatnio ukazał się na ten temat ciekawy artykuł w Przekroju (chyba) - polecam.

   Usuń
 8. To i ja się wypowiem. Ta piękna willa z odremontowanym na razie samym okrągłym rogiem (jak kuriozalnie by to nie brzmiało) która jest podpisana jako Pałac Poznańskiego to tak na prawdę Akademia Muzyczna w Łodzi. 2gie zdjęcie w dół od licznika rowerzystów :) Proszę o poprawkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ten budynek to budynek Pałacu Poznańskiego juniora, znawco.

   Usuń
  2. co nie zmienia faktu, że jest to także obecnie budynek Akademii Muzycznej, o czym nie wspomnieliśmy. gdy tamtędy przechodziliśmy ktoś nieźle dawał na perkusji :)

   Usuń
 9. Dobrze zrobione zdjęcia, nawet kolor się na nich pojawia... Łódź ma wyjątkowy klimat, ale jest trudna do życia. Brud (którego na zdjęciach nie pokazano, a wystarczy się przejść śródmieściem), zaniedbanie, problemy z zatrudnieniem i wynagrodzeniami, kibice i inne przyjemności powodują, że ludzie są przygnębieni, zmęczeni szarzy jak to kochane miasto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. takie obrazki też widzieliśmy, dlatego nasze posty nie są hurraoptymistyczne, ale chyba wyważone. po prostu uważamy, że tak czy inaczej jest co zwiedzać w Łodzi dla turysty, a brud, problem z zatrudnieniem i wynagrodzeniami czy kibicami to bolączka wielu, nie tylko dużych, polskich miast. niedawno byliśmy na urlopie po wschodniej ścianie Polski - tam to się dopiero towarzystwo wyludnia...

   Usuń
 10. Co Łodz kreuje? mala podpowiedz http://i1.kwejk.pl/site_media/obrazki/2012/11/0bc63989b810cc37d172dd5705347193_original.jpeg?1352112859

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. btw - wiecie może czego to teaser? słyszałam już pewne domysły, ale zastanawiam się, czy to prawda...

   Usuń
  2. Podobno do kampanii o tzw. umowach śmieciowych.

   Cieszę się bardzo, że moje miasto Wam się spodobało. Brud, kiepskie zatrudnienie, menele - to jest wszędzie. Jak jadę do Wrocławia, to też się nim zachwycam, chociaż wrocławianie się temu dziwią. Łódź jest specyficzna - ma trudną, ale wartą pamiętania przeszłość - przemysł włókienniczy, getto... Ja mieszkam tu od urodzenia (już prawie 30 lat) i wciąż odkrywam coś nowego. Wciąż chodzę do muzeów, ucząc się ciągle czegoś nowego. "Małe Ojczyzny" są niezbędnym elementem ogólnej pamięci narodowej, jakkolwiek górnolotnie by to nie brzmiało. Kocham w Łodzi zabudowę kamienic (świetnie, ze jest projekt "Mia100 kamienic", dzięki któremu tak wiele budynków odzyskuje blask, chociaż zdaję sobie sprawę, że jest jeszcze wiele do zrobienia), uwielbiam Misia Uszatka na Piotrkowskiej i Park Śledzia (Staromiejski) z kaczkami. I to, że mamy wielu społeczników, którzy pomagają zmieniać wizerunek miasta (władze to inna sprawa;). Zapraszam jeszcze do Łodzi, macie tyyyle do zobaczenia ;)

   Usuń
  3. rzeczywiście projekt Mia100 Kamienic jest widoczny. odpowiadając jeszcze na liczne komentarze pod tym postem, chciałam zaznaczyć, że nasz serwis jest serwisem podróżniczym i miejsca, do których jeździmy oceniamy głównie pod tym kątem. i zdecydowanie muszę przyznać, że Łódź jest miastem wartym zwiedzania, o czym mieliśmy okazję się sami przekonać.

   Usuń
 11. Zgadzam się. Łódź ma to coś, niepowtarzalny klimat. Mieszkając tu od kilku lat coś o tym wiem. Nadal mnie często zaskakuje..
  Polecam mój blog: http://mavic.bikestats.pl
  jak i dziesiątki innych o Łodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. klimat ma niezaprzeczalnie. a zdjęcia na Twoim blogu po prostu fantastyczne! gratuluję :)

   Usuń
 12. Łódź to miasto wielokulturowe i nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że jest brudne, szare itp. To tylko STEREOTYPY! W innych miastach również są lepsze i gorsze dzielnice, nie ma miasta idealnego. Najgorsze co mnie osobiście wkurza, to, że sami łodzianie robią taką opinię o swoim mieście, a jest to miasto, w którym jest co robić, dużo się dzieje i można fajnie spędzić czas. No ale jak ktoś siedzie tylko w domu przed kompem, lub TV, to faktycznie może mieć takie zdanie. ZAPRASZAMY PONOWNIE! Jeszcze macie wiele do odkrycia i zobaczenia :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wiemy wiemy, nawet mamy kontakt z osobą, z którą się umówiliśmy następnym razem na zwiedzanie. a o Łodzi jeszcze będzie się trochę pisało na naszej stronie. prawdą jest także, że każde, zwłaszcza duże miasto, ma swoje dobre i złe strony, ładne i brzydkie dzielnice - i to chyba bez wyjątku. ale po to my wszyscy jesteśmy - żeby zmieniać tę rzeczywistość, bo to jest właśnie nasz czas :) dziękujemy za zaproszenie!

   Usuń
 13. http://www.youtube.com/watch?v=7ATuaIQ0dLw&feature=related

  Polecam. A zawsze rada, jeśli się komuś w Łodzi nie podoba, to nikt tu nikogo siłą nie trzyma. Droga wolna.

  OdpowiedzUsuń
 14. i wiem że są tacy, którzy faktycznie wyjeżdżają, ale inni zostają i chcą robić dobre rzeczy dla miasta - tych podziwiamy szczególnie. osobiście w Łodzi byłam pod wrażeniem dawnych rezydencji, pałaców i historii o bajecznych fortunach dawnych mieszkańców, którzy potrafili w swoich rękach skupić taki wielki majątek - myślę, że byli o wiele bogatsi od dzisiejszych najbogatszych Polaków (choć szczegółowo nie liczyłam ;).

  OdpowiedzUsuń
 15. Łódź jest jedyna w swoim rodzaju, kocham to miasto, zawsze, gdziekolwiek bywam na świecie, a charakter pracy temu sprzyja, mówię o Łodzi i zachęcam do przyjazdu do niej. co ciekawe, wszyscy - obcokrajowcy - których miałem okazję oprowadzić po mieście byli zachwyceni. cieszę się ogromnie, że podobało się Wam w tym zacnym mieście. Do spotkania kiedyś w Łodzi lub Trójmieście :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pewnie oceniają Łódź z pkt widzenia turysty - i ja się im wcale nie dziwię, że Łódź się podoba :) do spotkania - chętnie, tylko musiałbyś się Anonimowy choć nieco ujawnić :)

   Usuń
 16. zapraszamy również na mecz Widzewa, ale to najlepiej w maju czy czerwcu kiedy pogoda dopisuje, bo niestety (na razie) nasz stadion do nowoczesnych nie należy

  pozdrawiam
  A

  OdpowiedzUsuń
 17. Zabytkowe kamienice ech jak chcesz zobaczyć prawdziwe zabytki to proponuję Zamość i Lublin tam są ładne kamienice, a Łódź jest brzydka. Mam niestety wątpliwą przyjemność oglądania tego miasta dość regularnie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. byliśmy w Lublinie - też mają trochę do naprawiania, chociaż starówka jest urocza :) natomiast Zamość wciąż czeka jeszcze na odkrycie przez nas!

   Usuń
  2. Myślę ,że gość , który wypowiedział się o Łodzi po prostu ma do tego miasta uraz związany z wykonywaną pracą (może przedstawiciel handlowy ?)i nawet nie chciał nigdy tego miasta naprawdę poznać. Łódź jest jedyna w swoim rodzaju ,tu nie ma kolejnego ryneczku ,kilku zabytkowych średniowiecznych kamieniczek , ruin zamku - jest inna a przez to dla niektórych niewarta poznania.Byłam wielokrotnie w Lublinie, uwielbiam starówkę lubelską , znam Zamość ,ale mojej Łodzi nie zamieniłabym na inne miasto.To miasto ma duszę i wierze ,że kiedyś się odrodzi.Najbardziej bolą ogólnikowe stereotypy powielane przez dyżurnych opluwaczy ( w tym medialnych ), którzy Łódź traktują jak przysłowiowego " chłopca do bicia".W żadnym polskim mieście nie ma sielanki, są miejsca ładne i brzydkie,nie brakuje patologii, nie każdemu się udaje i dlatego nie ma co wyróżniać lepszych i gorszych.Dziękuję za wizytę w naszym mieście i ciepłe słowa - zapraszam ponownie !

   Usuń
  3. Łódź zrobiła na nas niesamowite wrażenie już za pierwszym razem. i - pojechaliśmy tam ponownie, gdy tylko nadarzyła się okazja. tym razem zwiedziliśmy ją z naszą przewodniczką i to było magiczne :) myślę że niedługo jeszcze o tym napiszemy :) pozdrawiam!

   Usuń
 18. Rodowita łodzianka, przewodnik po tym niesamowitym mieście radzi: przyjeżdżajcie do Łodzi. Można wynająć przewodnika, wtedy taka osoba wprowadzi w klimat miasta. Szukajcie np. na museo.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. potwierdzamy, zwiedzanie Łodzi z przewodnikiem to jest bardzo dobry pomysł, który chcemy uskutecznić przy najbliższej okazji, kiedy znowu wybierzemy się do tego miasta :) pozdrawiam!

   Usuń
 19. Bywam w Lodzi od wielu lat i z przekonaniem stwierdzam, ze miasto pieknieje i ma wiele do pokazania turystom. To zas jak sie tam zyje, jak jest z praca i placa oraz ze poruszanie sie po miescie utrudniaja rozne prze- i rozbudowy, to inna kwestia. Zapraszam do poszukania wpisow o Lodzi (i zdjec) na moim bardzo prosciutkim blogu o nazwie 'Joanna's Whimsical Life'! (Dodam jeszcze, ze trafilam tutaj dzieki Ani od bloga 'Swietokrzyskie Wloczegi' i prosze o wybaczenie braku polskich znakow.) Wyrazy uznania dla tworcow Ruszaj w Droge!

  OdpowiedzUsuń
 20. A wiecie o czymś,. o czym nawet część Łodzian nie wie? W mieście działa prywatny teatr tańca :) Nazywa się v6 i organizuje 1-2 premiery rocznie. Ale jak już zorganizuje to.... zobaczcie sami: https://www.youtube.com/watch?v=Q6azU6yoRyg ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Łódź, podobnie jak Bydgoszcz czy Katowice są powszechnie uważane za miasta brudne, brzydkie... Wiele takich opini czytam w internecie, a to bardzo smutne. Łódź udało mi się odwiedzić w tym roku i podobnie jak Państwa - pozytywnie mnie zaskoczyła. Uważam Piotrkowską za najpiękniejszą tego typu ulice z Polskich miast, które odwiedziłem :) Podobnie bardzo lubię (w sumie to jedno z moich ulubionych miast) Bydgoszcz. Robię albumy o miastach i zawsze staram się łamać stereotypy. Tutaj działają Państwo podobnie, co jest świetne ! Zacząłem kolo 21:00 czytac bloga a nadal nie moge skonczyć... ;) Jest super, powodzenia !!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo dziękujemy za budujący komentarz :) brakowało nam w sieci miejsc, gdzie o polskich miastach pisałoby się dobre rzeczy, a nie tylko te złe i łamało stereotypy, więc postanowiliśmy sami takie miejsce stworzyć. cieszymy się, że w naszym myśleniu nie jesteśmy sami :) pozdrawiam serdecznie i zapraszam do dalszego czytania! z taką motywacją będziemy pisać i pisać... :)

   Usuń
 22. Witam. Ja mieszkam w Lodzi 38 lat i nie moge uwierzyc, ze w XXI w. moze tak okropnie wygladac miasto.Pierwsze wrazenie jak sie przyjezdza do Lodzi po paru miesiacach mieszkania gdzies indziej to bieda, syf, pelno meneli, niesprawnie funkcjonujaca komunikacja, obskurne, pomazane budynki, ogolne wrazenie odstraszajace.Chcac zostac tu na dluzej warto sie dobrze nad tym zastanowic, bo chamstwo, zawisc, alkoholizm i inne skrzywienia psychiczne ludzi, ktorzy w tym miescie mieszkaja pozostawiaja wiele do zyczenia. Pomieszkiwalam w innych miastach i gdyby nie najblizsza rodzina na pewno bym tu nie wracala. Ostatecznie i tak podejmuje decyzje o przeprowadzce na stale, bo w tym miescie normalnie zyc sie nie da;(.

  OdpowiedzUsuń
 23. Ha mialam nosa zeby nie wierzyc tym zlym opiniom! Dzieki ze utwierdziliscie mnie w przekonaniu ze warto tam pojechac, zapisuje na moja liste "Must see" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sami chętnie byśmy tam jeszcze wrócili. na razie gdzieś w odmętach naszych komputerów krąży wpis z naszego zimowego pobytu w Łodzi :)

   Usuń
 24. Polecam też odwiedzić Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie :) też jest Miś Uszatek i wiele innych postaci z bajek. więcej na ten temat napisałam w moim blogu http://www.piosenkajestdobranawszystko87.blogspot.com/2015/05/muzeum-dobranocek-w-rzeszowie.html

  OdpowiedzUsuń
 25. Cieszę się, że nie idziecie za stadem owiec i nie rozpływacie się w zachwytach nad Ohydnakturą,która usiłuje stać się wizytówką i sercem Łodzi a tymczasem jest molochem wykorzystującym część fabrykanckiej historii naszek Łodzi i stroi się tym samym w piòrka do których nie ma prawa, turyści! Bojkotujcie Ohydnakturę na rzecz Piotrkowskiej, gdzie w każdej bramie i oficynie można znaleźć jakiś ciekawy pub, kawiarnię, bądź super miejsce inspirujące do super zdjęć, które zostaną z Wami na długo... Prawdziwa Łódź górą!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jakoś tak nam zawsze wychodzi, że wolimy miejsca nieoczywiste - to one najwięcej mówią nam o danym mieście i jego klimacie. i takie miejsca zwykle polecamy, z pożytkiem dla miejsc i odwiedzających je ludzi. dziękujemy za komentarz :)

   Usuń
 26. Jako mieszkanka Lodzi uważam miasto za bardzo nieciekawe i brudne,nie wiem czy zwiedzanie Państwo z dziecmi,bo wtedy juz naprawdę nic nie ma,natomiast jestem pod wrażeniem tego ze potraficie się zachwycać szczegółami i małymi drobiazgami bo to nie często się zdarza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nasze spojrzenie na pewno jest inne niż spojrzenie mieszkańców, którzy z problemami danego miasta zmagają się na co dzień. ale mimo wszystko uważamy, że Łódź jest bardzo ciekawa turystycznie i każdemu polecamy, żeby tu przyjechał i się przekonał. zwłaszcza, jak oprowadza doświadczony przewodnik. już we wrześniu (12-go) będziemy mówić o Łodzi w Radio Gdańsk w audycji "Nie śpij, zwiedzaj" od 10 do 12. można słuchać w internecie :)

   Usuń
 27. Jasne, że tak. Pierwszy raz w Łodzi byłyśmy w listopadzie 2014 roku i zakochałyśmy się od pierwszego wejrzenia. Przy kolejnej wizycie polecamy odwiedzić Park Źródliska I i znajdującą się tam klubokawiarnię Tubajka. W ogóle miasto jest niedoceniane, a wielka szkoda, bo ma naprawdę wiele do zaoferowania.

  OdpowiedzUsuń
 28. lodz jest kobietą. Jako miasto. Tego nie widać,ale czy nie jest znamienne to, że powstała dzieki rozwojowi przemysłu lekkigo, że znana na całym świecie święta urodziła się w wiosce niedaleko Łodzi, Czy potraficie znależć inne przykłady? Zapewniam, że jest ich więcej.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy