» »

Najdłuższa ulica handlowa w Europie - Piotrkowska w Łodzi

Co czeka nas na spacerze najdłuższą ulicą handlową w Europie? Kramy, stragany, konie i dorożki? A może elektryczne tramwaje i znudzeni przechodnie?

Łódź - kamienice na Piotrkowskiej

Tej pięknej soboty postanowiliśmy skonfrontować nasze wyobrażenia z rzeczywistością. Czy oczekiwania nie były wygórowane, czy rzeczywistość jakaś piękniejsza, uznaliśmy, że Piotrkowską warto jest pokazać.

Każda z kamienic na ul. Piotrkowskiej w Łodzi nadaje się na osobną pocztówkę. Nie tylko są monumentalne, ale rozbudzają wyobraźnię bogato zdobionymi fasadami, wyjętymi niczym z innej epoki kamiennymi figurami, rzeźbami, płaskorzeźbami oraz niezliczonymi motywami roślinnymi i zwierzęcymi.  

Łódź - Piotrkowska dojście na plac wolności

W dodatku ciągną się kilometrami (dosłownie!). Podniesiona do góry w podziwie głowa nie wie w którym kierunku ma spojrzeć i kiedy opaść, aby nie nabawić się zesztywnienia karku.

Dochodzi więc do wniosku że najlepiej wtedy, gdy pod nogami natrafi na wyjątkowy Pomnik Łodzian Przełomu Wieków. Mosiężne tabliczki w betonowych płytkach chodnika zawierają nazwiska mieszkańców Łodzi, którzy zapragnęli wykupić swoją tabliczkę i tym samym stać się częścią Piotrkowskiej. Podobno szykowany jest już jego brak bliźniak i w pobliżu powstanie Pomnik Łodzian Nowego Tysiąclecia. 

Łódź - pomnik pasji i energii łodzian
Łódź - pomnik pasji i energii łodzian

Nawet na tle współczesności kamienice na Piotrkowskiej prezentują się całkiem okazale:


Łódź - Piotrkowska

Łódź - ulica Piotrkowska

Ostatnio w Łodzi pojawiła się kontrowersyjna inicjatywa przemianowania nazw ulic, która o mało nie zakończyła się lokalnym skandalem, o czym możecie przeczytać tutaj.

Łódź - kamienice na Piotrkowskiej

Łódź - kamienice na piotrkowskiej

Wśród kamienic wyróżniają się budynki sądu...

Łódź - kamienice na Piotrkowskiej - budynek sądu

oraz Urzędu Miejskiego...

Łódź - Piotrkowska kamienica urzędu miasta
Łódź - Piotrkowska kamienica urzędu miasta

Nie można także zapomnieć o charakterystycznej kamienicy przy Piotrkowskiej 107, oraz tej kolorowej, w której grali jazzmani podczas Light Move Festival

Łódź - zdobienia kamienic
Łódź - zdobienia kamienic
Łódź - zdobienia kamienic
Łódź - zdobienia kamienic

Wielce intrygujące są także licznie rozstawione na Piotrkowskiej mosiężne pomniki, będące żywą pamiątką tych, co z Łodzią byli związani, ale już odeszli. Reymont, Rubenstein, Tuwim. Posągami ozdobione są też fontanny, a przed budynkiem informacji turystycznej stoi sobie postać Misia Uszatka, którego w oryginale można też spotkać w Muzeum Bajki Se-Ma-For.

Łódź - pomniki na PiotrkowskiejŁódź - pomniki na PiotrkowskiejŁódź - pomniki na Piotrkowskiej
Łódź - pomniki na Piotrkowskiej
Łódź - pomnik Rubinsteina na Piotrkowskiej
Łódź - Kasia na ławce z Tuwimem

Przejście całej handlowej i spacerowej części Piotrkowskiej zajęło nam cały dzień (dosłownie!). Na szczęście pogoda dopisała, dzięki czemu udało się uwiecznić na zdjęciach choć namiastkę klimatu panującego w tym dniu na sennej Piotrkowskiej.

Łódź - tramwaj na kołach do manufaktury

Na końcu zaś (a na początku patrząc od końca) czekała nas dodatkowa niespodzianka, którą z perspektywy pomnika Tadeusza Kościuszki stojącego na cokole na Placu Wolności, był rzut oka na Piotrkowską przez Kościół pw. Zesłania Ducha Świętego. Totalne pomieszanie stylów wprawiło nas w pełne uznania osłupienie. Ten widok przedstawiał się wszak imponująco.

 Łódź - plac wolności

Łódź - Piotrkowska plac wolności

Łódź - Piotrkowska plac wolności

Poczuliśmy się tak zaskoczeni, że zeszliśmy do kanałów, gdzie na cierpiącą na klaustrofobię Kasię czekały niezapomniane atrakcje.

Pozostałe wpisy o Łodzi:
KOLEJNA RELACJA Starszy post

2 komentarze :

Dołącz do dyskusji. Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.
  1. Nawet nie byłem świadomy, że istnieje w Polsce taka ulica, no ale może dlatego, że nigdy nie byłem w Łodzi. Widzę jednak, że mieści się przy niej wiele bardzo ciekawych miejsc, więc trzeba będzie przy najbliższej okazji odwiedzić te ulicę:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zdecydowanie :) my przy najblizszej okazji także ją odwiedzimy.

      Usuń

Ruszaj w Drogę?

Czytasz największy blog podróżniczy o Polsce. Znajdziesz u nas ponad 500 artykułów z pomysłami na wycieczki po Polsce. Pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od 10 lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.