Najdłuższa ulica handlowa w Europie - Piotrkowska w Łodzi

Co czeka nas na spacerze najdłuższą ulicą handlową w Europie? Kramy, stragany, konie i dorożki? A może elektryczne tramwaje i znudzeni przechodnie?

Łódź - kamienice na Piotrkowskiej

Tej pięknej soboty postanowiliśmy skonfrontować nasze wyobrażenia z rzeczywistością. Czy oczekiwania nie były wygórowane, czy rzeczywistość jakaś piękniejsza, uznaliśmy, że Piotrkowską warto jest pokazać.

Każda z kamienic na ul. Piotrkowskiej w Łodzi nadaje się na osobną pocztówkę. Nie tylko są monumentalne, ale rozbudzają wyobraźnię bogato zdobionymi fasadami, wyjętymi niczym z innej epoki kamiennymi figurami, rzeźbami, płaskorzeźbami oraz niezliczonymi motywami roślinnymi i zwierzęcymi.  

Łódź - Piotrkowska dojście na plac wolności

W dodatku ciągną się kilometrami (dosłownie!). Podniesiona do góry w podziwie głowa nie wie w którym kierunku ma spojrzeć i kiedy opaść, aby nie nabawić się zesztywnienia karku.

Dochodzi więc do wniosku że najlepiej wtedy, gdy pod nogami natrafi na wyjątkowy Pomnik Łodzian Przełomu Wieków. Mosiężne tabliczki w betonowych płytkach chodnika zawierają nazwiska mieszkańców Łodzi, którzy zapragnęli wykupić swoją tabliczkę i tym samym stać się częścią Piotrkowskiej. Podobno szykowany jest już jego brak bliźniak i w pobliżu powstanie Pomnik Łodzian Nowego Tysiąclecia. 

Łódź - pomnik pasji i energii łodzian
Łódź - pomnik pasji i energii łodzian

Nawet na tle współczesności kamienice na Piotrkowskiej prezentują się całkiem okazale:


Łódź - Piotrkowska

Łódź - ulica Piotrkowska

Ostatnio w Łodzi pojawiła się kontrowersyjna inicjatywa przemianowania nazw ulic, która o mało nie zakończyła się lokalnym skandalem, o czym możecie przeczytać tutaj.

Łódź - kamienice na Piotrkowskiej

Łódź - kamienice na piotrkowskiej

Wśród kamienic wyróżniają się budynki sądu...

Łódź - kamienice na Piotrkowskiej - budynek sądu

oraz Urzędu Miejskiego...

Łódź - Piotrkowska kamienica urzędu miasta
Łódź - Piotrkowska kamienica urzędu miasta

Nie można także zapomnieć o charakterystycznej kamienicy przy Piotrkowskiej 107, oraz tej kolorowej, w której grali jazzmani podczas Light Move Festival

Łódź - zdobienia kamienic
Łódź - zdobienia kamienic
Łódź - zdobienia kamienic
Łódź - zdobienia kamienic

Wielce intrygujące są także licznie rozstawione na Piotrkowskiej mosiężne pomniki, będące żywą pamiątką tych, co z Łodzią byli związani, ale już odeszli. Reymont, Rubenstein, Tuwim. Posągami ozdobione są też fontanny, a przed budynkiem informacji turystycznej stoi sobie postać Misia Uszatka, którego w oryginale można też spotkać w Muzeum Bajki Se-Ma-For.

Łódź - pomniki na PiotrkowskiejŁódź - pomniki na PiotrkowskiejŁódź - pomniki na Piotrkowskiej
Łódź - pomniki na Piotrkowskiej
Łódź - pomnik Rubinsteina na Piotrkowskiej
Łódź - Kasia na ławce z Tuwimem

Przejście całej handlowej i spacerowej części Piotrkowskiej zajęło nam cały dzień (dosłownie!). Na szczęście pogoda dopisała, dzięki czemu udało się uwiecznić na zdjęciach choć namiastkę klimatu panującego w tym dniu na sennej Piotrkowskiej.

Łódź - tramwaj na kołach do manufaktury

Na końcu zaś (a na początku patrząc od końca) czekała nas dodatkowa niespodzianka, którą z perspektywy pomnika Tadeusza Kościuszki stojącego na cokole na Placu Wolności, był rzut oka na Piotrkowską przez Kościół pw. Zesłania Ducha Świętego. Totalne pomieszanie stylów wprawiło nas w pełne uznania osłupienie. Ten widok przedstawiał się wszak imponująco.

 Łódź - plac wolności

Łódź - Piotrkowska plac wolności

Łódź - Piotrkowska plac wolności

Poczuliśmy się tak zaskoczeni, że zeszliśmy do kanałów, gdzie na cierpiącą na klaustrofobię Kasię czekały niezapomniane atrakcje.

Pozostałe wpisy o Łodzi:
2 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

  1. Nawet nie byłem świadomy, że istnieje w Polsce taka ulica, no ale może dlatego, że nigdy nie byłem w Łodzi. Widzę jednak, że mieści się przy niej wiele bardzo ciekawych miejsc, więc trzeba będzie przy najbliższej okazji odwiedzić te ulicę:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zdecydowanie :) my przy najblizszej okazji także ją odwiedzimy.

      Usuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy