Gdynia zdaniem blogerów: Zapraszamy na spacer ulicami najmłodszego Pomnika Historii

Dzisiaj o miejskie przewodniki nie jest trudno. Powiedziałabym nawet, że bardzo prosto. Są dostępne za darmo w Internecie, są do pobrania w każdym miejskim IT, tych książkowych napisano tysiące.

Ruszaj w Drogę - Gdynia w jeden dzień - Spacer ulicami najmłodszego Pomnika Historii

Co więc spowodowało, że postanowiliśmy napisać swój własny o Gdyni? Powody były trzy.
UWAGA! Ważna aktualizacja!

UWAGA! Ważna informacja!

Poszliśmy o krok dalej. Nagraliśmy audioprzewodnik. Jeśli chcesz, możesz zwiedzić Gdynię razem z nami i usłyszeć podczas spaceru nasze głosy. Pobierz plik mp3 i wydrukuj mapę z PDF. Przeczytaj o nowej wersji mapy i o audioprzewodniku:Audioprzewodnik po Gdyni

Po pierwsze: Chcemy Ci pomóc.

Opisy miejsc to za mało. Wiemy że fajne miejsca są, znamy ich opisy, ale trudności się pojawiają, gdy trzeba dokonać wyboru, co warto zwiedzić, w jakiej kolejności i jak dużo czasu nam to zajmie.

Nie raz mówiłeś nam w czasie spotkań, w komentarzach i prywatnych rozmowach, że wszystko ładnie, pięknie w tych naszych przewodnikach, ale przydałaby się mapa. Mówiłeś nam nie raz, że nie masz czasu na planowanie i oczekujesz, że weźmiemy Cię za rękę i krok po kroku poprowadzimy od miejsca do miejsca, od atrakcji do atrakcji i pokażemy nie tylko co warto zwiedzić, ale też dlaczego i w jakiej kolejności.

Po drugie: Chcemy o tym mówić.

Drugi powód jest bardziej doniosły. Śródmieście Gdyni otrzymało od Prezydenta RP prestiżowy tytuł Pomnika Historii. A taki tytuł ma tylko kilkadziesiąt miejsc w całej Polsce!


Po trzecie: Chcemy promować nasze miasto.

Po prostu bardzo lubimy Gdynię. I chcielibyśmy, żeby więcej osób zwiedzało miasto, w którym mieszkamy.


Bo ładne zdjęcia i opisy to za mało

Połączyliśmy te fakty i doszliśmy do wniosku, że trzeba ułatwić turystom zwiedzanie Gdyni i musimy ułożyć plan. Plan spaceru, wycieczki – nazywaj to jak chcesz.

Z tych przemyśleń, doświadczeń i inspiracji powstała mapka. Mapka – jak mapka – jest północ i południe, oprócz tego nazwy ulic, mostów i parków. Ale ta mapka jest szczególna, bo wrysowaliśmy w nią nasz subiektywny spacer po Śródmieściu Gdyni – dla Ciebie, Twojej rodziny i Twoich przyjaciół.

Mapka to nie wszystko. Jest tego więcej. Kiedy odwrócisz ją na drugą stronę, znajdziesz skrótowe opisy miejsc, które zobaczysz w trakcie gdyńskiego spaceru.

Mapa spaceru ulicami gdyńskiego Pomnika Historii

Co zobaczysz podczas Spaceru ulicami najmłodszego Pomnika Historii?

Nasz spacer to idealna propozycja dla osób, które chcą zobaczyć najważniejsze miejsca w Gdyni i mają na to tylko jeden dzień.

Trasę, którą można przejść w kilka godzin, wyznaczyliśmy w oparciu o najważniejsze miejsca w Śródmieściu Gdyni. Na szlaku znalazły się m.in. Muzeum Miasta Gdyni, Akwarium Gdyńskie, Dar Pomorza i ORP Błyskawica, plaża Śródmieście oraz najciekawsze bulwary i pomniki.

Miejsca, które odwiedzisz, znajdują się na terenie Śródmieścia Gdyni, które otrzymało w marcu 2015r. prestiżowy tytuł Pomnika Historii. Tytuł ten przyznał Prezydent RP nazywając Śródmieście Gdyni "wybitnym dziełem polskiego modernizmu i symbolem II Rzeczypospolitej". Więcej o tym wyróżnieniu przeczytasz we wpisie pokazującym miejsca ze szlaku:
Na mapie zaznaczyliśmy także mijane najpiękniejsze budynki gdyńskiego modernizmu oraz punkty informacji turystycznej.

Jeśli masz więcej czasu to koniecznie wejdź do placówek muzealnych oraz atrakcji turystycznych ze szlaku (koniecznie zacznij zwiedzanie od Muzeum Miasta Gdyni; z multimedialnej wystawy dowiesz się czym jest modernizm i poznasz fascynującą historię powstawania Gdyni)

Jak masz jeszcze więcej czasu, to popytaj w informacji turystycznej o Szlak Modernizmu i Szlak Kulinarny Centrum Gdyni, dzięki którym jeszcze lepiej poznasz miasto.

Możesz też sprawdzić mapki i foldery dostępne na www.modernizmgdyni.pl i www.kulinarnagdynia.pl

Ruszaj w Drogę - Gdynia w jeden dzień - Spacer ulicami najmłodszego Pomnika Historii

Jak korzystać z naszej mapy?

To bardzo proste. Kliknij na pomarańczowy przycisk poniżej, wybierz link do pobierania i zapisz plik PDF na dysku komputera. Wydrukuj mapkę na Twojej drukarce, na zwykłej kartce A4 (dwustronnie lub pojedynczo, jak wolisz) i weź ją ze sobą na spacer po Gdyni. (możesz też ją wgrać na tablet lub smartfona)

Jeśli masz smartfona z dostępem do Internetu, to zwróć uwagę na specjalny kod QR. Gdy będziesz już w Gdyni, odczytaj go za pomocą specjalnej aplikacji na Twoim smartfonie (np. Barcode Scanner dla Android ) lub po prostu wpisz w przeglądarce internetowej telefonu adres:

www.bit.ly/spacer-gdynia

Fotokod lub wpisany adres przeniesie Cię na naszego bloga i będziesz mógł dowiedzieć się więcej o miejscach, które będziesz mijać na trasie spaceru.

W jednej ręce trzymaj mapę ze szlakiem i krótkimi opisami, a w drugiej telefon. Podążaj szlakiem narysowanym na mapie, wchodź do punktów informacji turystycznej, placówek muzealnych, czytaj opisy, oglądaj zdjęcia, rozglądaj się, zwiedzaj i rób własne zdjęcia. A na koniec daj nam znać jak było :)

Aby pobrać mapkę kliknij na ten przycisk:

Pobierz darmową mapkę szlaku ulicami gdyńskiego Pomnika Historii
(Przycisk otwiera stronę dl.orangedox.com - kliknij tam na pomarańczowy przycisk "Download")

UWAGA! Ważna aktualizacja!

UWAGA! Ważna informacja!

Poszliśmy o krok dalej. Nagraliśmy audioprzewodnik. Jeśli chcesz, możesz zwiedzić Gdynię razem z nami i usłyszeć podczas spaceru nasze głosy. Pobierz plik mp3 i wydrukuj mapę z PDF. Przeczytaj o nowej wersji mapy i o audioprzewodniku:Audioprzewodnik po Gdyni

Zwiedzaj Gdynię razem z nami!

Mapka powstała w ramach akcji "Gdynia zdaniem blogerów" prowadzonej przez Miasto Gdynia.

Gdynia bardzo nam pomogła. Specjaliści z magistratu, miejscy przewodnicy i pracownicy informacji turystycznych sprawdzili naszą mapkę i pomogli nam w stworzeniu rzetelnych opisów. Cenne uwagi zgłaszał nam nawet sam miejski konserwator zabytków!

To jeszcze nie wszystko. Gdynia nam zaufała, a cudowni ludzie z urzędu powiedzieli nam, że wszystko będzie dobrze i że wydrukują tę mapkę, w takiej ilości, że można ją liczyć w tysiącach sztuk!

Miasto Gdynia wydrukowało nasze mapki

I tak też się stało. Wydrukowane mapki są już dostępne w Gdyni w punkcie Miejskiej Informacji Turystycznej przy ul. 10 Lutego 24. Gdy wejdziesz do punktu, zapytaj o mapkę spaceru przygotowaną przez blogerów.

Dzięki Miastu Gdynia będziesz mógł zostać bohaterem swojej rodziny - wydrukuj mapkę w domu, lub zapoluj na nią w punkcie MIT, weź ją do ręki, a następnie zabierz całą rodzinę na spacer po Śródmieściu Gdyni :)

Aktualizacja 2015-07-07: Dostaliśmy informację, że skończyły się wydrukowane mapki w punkcie przy 10 Lutego i dodruk może potrwać dłuższą chwilę. Wydrukuj na wszelki wypadek naszą mapkę na Twojej drukarce lub przedzwoń do punktu czy już zostały dodrukowane (Miejska Informacja Turystyczna tel. 58 622 37 66)

Ruszaj w Drogę - Mapa Gdynia w 1 dzień - Spacer ulicami Pomnika Historii

Daj nam znać jak było, prześlij fotki ze szlaku

A jak już wrócisz ze spaceru, to będzie nam bardzo miło, jeśli napiszesz jak Ci się zwiedzało. Jeśli chcesz to prześlij nam zdjęcia, które pokazują jak zwiedzasz Gdynię z naszą mapką - umieścimy je na blogu i na Facebooku.

Wszelkie komentarze i sugestie mile widziane - przydadzą się nam na przyszłość, bo już niedługo opublikujemy kolejne mapki i spacery po polskich miastach.


Relacje ze zwiedzania Gdyni z naszą mapką:

Pierwszą relację przysłali nam Tomek i Agnieszka z bloga Nasz Cały Świat.
My nie mieliśmy dużo czasu na zwiedzanie tego miasta, więc skorzystaliśmy z dzieła naszych blogowych znajomych Kasi i Maćka z bloga “Ruszaj w Drogę!”, którzy stworzyli świetną mapę „Gdynia w jeden dzień”. [...] Uważamy, że jest ona bardzo pomocna. W przystępny i jasny sposób wytyczona ścieżka spaceru pozwala zobaczyć to, co najistotniejsze w Gdyni. Mapa wzbogacona opisami i zdjęciami, zastępując przewodnika pozwoliła nam na dowiedzeniu się czegoś więcej o danym miejscu i atrakcji. Bez niej na pewno nie zawitalibyśmy do wieży widokowej czy nie zobaczyli rzeźby Dyrygenta Fal. Polecamy ją każdemu.
Tomek i Agnieszka zrobili w Gdyni piękne zdjęcia. Przeczytaj u nich na blogu co ciekawego odkryli podczas majówkowego weekendu w mieście z morza i marzeń:
Tomek z mapką Ruszaj w Drogę - Gdynia w jeden dzień

W sierpniu odezwała odezwała się do nas Kinga Czarnecka, która jest miłośniczką gór. Uwielbia zwiedzać i teraz przekonuje się do wypraw nadmorskich. Przysłała nam zdjęcie ze szlaku, a o zwiedzaniu Gdyni z naszą mapką napisała tak:
"Ludzie wyjeżdżają poza granice Polski, a nie doceniają tego, co jest tak blisko. Ja nastawiłam się na zwiedzanie Polski i w sierpniu odkryłam nieznaną i tajemniczą Gdynię. Tak blisko Gdańska i Sopotu, a tak mało turystów, szczególnie zagranicznych. Można się tu odprężyć i poznać historię młodego, modernistycznego miasta. Jak wiadomo podróże kształcą, te duże i te mniejsze. Dzięki mapie Kasi i Macieja doszłam do miejsc, których wcześniej nie widziałam. Polecam szczególnie 1,5 godzinny spacer do Orłowa - droga jest bajeczna, widoki z klifu - niezapomniane. I wspaniały masaż dla stóp! Ah ta Gdynia! Pozdrawiam z Poznania!"     
Kinga Czarnecka zwiedza Gdynię z mapką od Ruszaj w Drogę!

Dziękujemy Gdyni

Jeszcze raz dziękujemy Miastu Gdynia za wsparcie, pomoc, nadzór, druk i dystrybucję mapki. Jesteśmy pod wrażeniem efektywnej współpracy i dobrego klimatu oraz ciepłego przyjęcia, z jakim spotkaliśmy się w urzędzie.

Mamy nadzieję, że nasz wspólny projekt będzie cieszył się powodzeniem i że wielu zadowolonych Gdynian będzie chodzić naszym szlakiem, a Turyści przyjeżdżający do Gdyni łatwiej odnajdą się wśród gdyńskich uliczek.


Aktualizacja 7.06.2015 r. 

O naszej mapie opowiadaliśmy 6.06.2015 r. w trakcie czerwcowej audycji "Nie śpij zwiedzaj z Radiem Gdańsk. Wspominaliśmy także o tym jak się mieszka w Gdyni, co warto tu zobaczyć, dlaczego Gdynia jest tak wyjątkowa i gdzie powinniśmy skierować nasze pierwsze kroki po przyjeździe do miasta. Pod koniec audycji przewodnik Anna Kuczmarska odpowiadała na pytanie czy warto pojechać do Małego Trójmiasta Kaszubskiego - Rumi, Redy i Wejherowa - i wymieniła największe atrakcje turystyczne tych miast. Warto posłuchać:Zobacz też poprzednie audycje podróżnicze po Polsce na naszym kanale na Youtube (w sumie trwają już ponad 16 godzin!)

Spotkajmy się w Gdyni!

Chcesz posłuchać opowieści o ciekawych miejscach w Polsce i otrzymać od nas sprawdzony plan podróży, z którym możesz ruszyć w drogę? Przyjdź na nasze spotkania i warsztaty podróżnicze w Trójmieście i w okolicach:
Ruszamy na Kaszuby - Klub Polskiego Podróżnika

Poczytaj jeszcze:

Wybierasz się do Gdyni i zastanawiasz się co zobaczyć w mieście i w okolicach? Przejdź się po śródmieściu z naszą darmową mapą i sprawdź nasze pomysły na weekend w Trójmieście i w jego okolicach:

2 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

  1. Rewelacja. Na pewno skorzystam. Robicie kawał dobrej roboty.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Takie komentarze tylko nas motywują :) Dziękujemy! i miłego zwiedzania!

      Usuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy