Z góry widać lepiej. Gdynia z wieżowca Sea Towers

Z góry wszystko lepiej widać. Patrząc na wszystko z góry, choć od dziecka uczono nas, że to nieładnie, widzimy nie tylko lepiej, ale i więcej. Łapiemy dystans. Wznosimy się ponad przeciętność i dostrzegamy rzeczy niewidoczne z poziomu przechodnia. Czasem wystarczy wspiąć się trochę wyżej, spojrzeć trochę szerzej, ogarnąć wzrokiem świat aż po horyzont.

Gdynia nocą z lotu ptaka - widok z Sea Towers

Dlatego ludzie ukochali sobie góry. Jest w nich majestat, ale też pozwalają spojrzeć na świat z innej perspektywy. Co zrobić gdy nad morzem nie ma gór? Wspiąć się na najwyższy budynek w mieście i z góry spojrzeć na rozjarzoną światłami dzielnicę. Poczuć się przez chwilę jak zupełnie gdzie indziej, aby za chwilę zdać sobie sprawę, że to przecież u nas, tu na miejscu. W Gdyni.

Z góry widać więcej

Niedzielne popołudnie. Cichy szum windy wywozi nas dwadzieścia pięter ponad poziom nabrzeża. Wjeżdżamy na Sea Towers - dwie Morskie Wieże symbolizujące bramę polskiego wybrzeża i polskie otwarcie się na świat.

Sea Towers w Gdyni

Tym razem naszym oknem na świat są przeszklone ściany. Z przejęciem rozglądamy się po okolicy. Patrzymy z góry na miasto, w którym mieszkamy. Miasto, w którym jest nam dobrze. Miasto, które daje możliwości. Patrzymy, podziwiamy i zastanawiamy się, czym to miasto, którego historia jest niczym amerykański sen, wabi turystów, kusi mieszkańców.

Opcji jest wiele

Wystarczy spojrzeć na Molo Południowe. Na samym tym sztucznym kawałku lądu masz do wyboru: Akwarium Gdyńskie, ORP Błyskawica, marina z Dyrygentem Fal, kawałek dalej Muzeum Miasta Gdyni, Teatr Muzyczny i plażę miejską. Mało?

Gdynia z lotu ptaka - widok z Sea Towers

Koniec molo inspiruje

To może wikingowy statek wycieczkowy? Rejs po Bałtyku brzmi intrygująco. Jeśli wolisz zostać na lądzie to podejdź pod pomnik Josepha Conrada albo wejdź do Informacji Turystycznej na samym końcu Mola Południowego. Wygląda jak budka ratownika, ale w środku znajdziesz pomysły na poznawanie Gdyni i Trójmiasta.

Gdynia Molo Południowe z lotu ptaka - widok z Sea Towers

Akwarium z ośmiornicą

Akwarium Gdyńskie też jest godne uwagi. Egzotyczne ryby, ośmiornica bawiąca się klockami lego i spora dawka wiedzy o bałtyckim ekosystemie. Od niedawna tego wszystkiego możesz dowiedzieć się z elektronicznego przewodnika, z którym można zwiedzać Akwarium.

Co potem? Może wycieczka tramwajem wodnym na Hel? Właśnie stąd odpływają...

Gdynia Akwarium i przystań  z lotu ptaka - widok z Sea Towers

Kiedyś było tu morze

Dziś trudno w to uwierzyć, ale kiedyś brzeg morza biegł wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego i plaży miejskiej. Wszystko co widzisz po lewej stronie kiedyś było morzem. A dziś możesz tak miło spędzić tu czas.

Gdynia Molo Południowe z lotu ptaka - widok z Sea Towers

Kawałek historii w Muzeum Emigracji

Jeśli poczekasz chwilę na zachód słońca i spojrzysz w drugą stronę może gdzieś daleko dostrzeżesz niedawno otwarte Muzeum Emigracji? Musiałbyś się dobrze wychylić, ale możesz wierzyć nam na słowo, że stoi gdzieś w tamtym kierunku i podobno jest warte zwiedzania. Przy okazji warto rozejrzeć się po terenach portowych, zwłaszcza jeśli lubisz takie klimaty.

Gdynia Port i przystań  z lotu ptaka - widok z Sea Towers
Gdynia Port i przystań  z lotu ptaka - widok z Sea Towers

Słońce powoli zachodzi, dzień się kończy, zapada zmrok. O tej porze dnia też jest pięknie.

Plażą z Gdyni do Sopotu

Może w jakiś pogodny dzień wybierzesz dłuższy spacer? W kierunku Sopotu wygodnie jest przejść się Bulwarem Nadmorskim i dalej plażą, aż do Orłowa. Tam wejść na molo, popatrzeć na paralotniarzy, zjeść smażoną rybę w tawernie a potem pójść na kawę do Domku Żeromskiego.

Gdynia Plaża miejsca nocą - widok z Sea Towers

Normalność potrzebna od zaraz

Z góry, jak na dłoni, widać morze możliwości. Politycy przerzucają się ideologiami, Kościół zamiast o miłości mówi o pieniądzach, telewizja sączy w nas mowę strachu, głupoty i nienawiści, internet huczy od hejtu, a w Gdyni czas płynie swoim tempem. Ludzie pracują, kochają się, chodzą na spacery, do kina, teatru, knajpy. Szukają normalności i spokoju. Znajdują to wszystko w mieście, które - jeśli nie idealne - daje namiastkę stabilizacji. Europejski poziom.

Z góry wszystko wygląda inaczej. Ładniej, lepiej. Można naładować baterie. Złapać dystans. Uśmiechnąć się do siebie i powiedzieć - będzie lepiej. 

Miejskie iluminacje

Jest ciemno, prawie noc. Ostatnie spojrzenie na miasto. Na bliższym planie światła miasta odbijają się w wypolerowanych szybach hotelu Orbis. Nieco dalej na lewo pięknie podświetlony Teatr Miejski, a za nim też podświetlony Krzyż na Kamiennej Górze, na którą już niedługo będzie można za darmo wjechać kolejką. To też świetny punkt widokowy. W oddali majaczy kościół ojców Franciszkanów - to parafia p.w. Św. Antoniego - w listopadzie chodzimy tam na zaduszki jazzowe.

Gdynia z lotu ptaka - widok z Sea Towers
Gdynia nocą - Teatr Miejski i Hotel Mercure widok z Sea Towers

Księżyc ze słońcem zamienili się miejscami. Teraz z zadowoleniem przegląda swą pucołowatą twarz w spokojnych wodach zatoki. Noc zapada nad miastem.

Gdynia z lotu ptaka - widok z Sea Towers

Pojedyncze auta opuszczają parking na molo. Nic tu po nich aż do jutra. Może niektórzy zdążą jeszcze na ostatni kinowy seans w centrum Waterfront.

Gdynia Molo Południowe nocą - widok z Sea Towers

Niech się tylko ociepli

Maszty żaglówek w marinie łagodnie kołyszą się do snu. Jeśli sezon będzie udany, to miejsce odwiedzi wielu turystów - będą mogły się popisywać jakie są piękne. Wtedy nie będzie tu tak cicho jak teraz. Imprezy na "Pokładzie" i w okolicznych knajpach zwabią amatorów nocnych wrażeń. Będzie gwarno, wesoło i muzycznie. Oby tylko było ciepło.

Gdynia ORP Błyskawica i marina nocą - widok z Sea Towers

Żegnamy się pomału z  wybrzeżem Gdyni. To piękna okolica i świetne miasto. Podróż windą na parter zajmuje dosłownie kilka sekund. Wychodzimy na miasto, wtapiamy się w jego klimat, idziemy w noc.

Gdynia nocą - widok z Sea Towers


Dowiedz się więcej o Gdyni

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Gdyni, polecamy Ci nasz spacer po Śródmieściu oraz audycję w Radio Gdańsk, w której opowiadaliśmy o tym jak mieszka się w Gdyni i co warto zobaczyć w mieście, gdy mamy na to tylko jeden dzień:
Polecamy także te wpisy:
2 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

  1. Nie wiedziałem, że w Gdyni można oglądać morze z tak interesującego punktu :). Dziękuję za ten ciekawy artykuł.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jeszcze kilka takich punktów pewnie by się w Gdyni znalazlo :) podobno fajnie też to wygląda z Kamiennej Góry, na którą ostatnio ruszyła kolejka. warto sprawdzić :)

      Usuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy