Kaszubskie kalwarie i sanktuaria na Pomorzu – po co je odwiedzać?

Co my wiemy o kalwariach i o sanktuariach na Pomorzu? Zadawaliśmy sobie to pytanie przez cały miesiąc. W kolejnej audycji w Radio Gdańsk mieliśmy opowiadać o miejscach świętych na Kaszubach. Jakby tego było mało, to audycja przypadała w Wielką Sobotę. Co zrobiliśmy? Całą sprawę potraktowaliśmy bardzo poważnie i spędziliśmy więcej czasu niż zwykle na przygotowaniach.

Kalwaria Wejherowska - parking przed kalwarią

Kaszubskie kościoły i kapliczki, Wejherowska i Wielewska Kalwaria, Sanktuarium w Sianowie i w Swarzewie – wszystkie te miejsca widzieliśmy. Czasem tylko przez chwilę, przejazdem, gdy zwiedzaliśmy inne atrakcje w pobliżu. Nigdy nie przyglądaliśmy się im bliżej. Cieszę się, bo ta audycja dała nam szansę, aby to naprawić.

Co takiego jest w Kalwariach?

Sanktuaria i Kalwarie to przede wszystkim miejsca święte – zorientowane na duchowe spotkania i głębokie religijne przeżywanie ludzkiego życia. Przybywają do nich osoby, które poszukują przebaczenia lub otuchy, nadziei i siły do mierzenia się z trudnościami życia.

Do miejsc świętych na Kaszubach pielgrzymowano od zawsze. Szczególnie podczas zaborów. Masowe pielgrzymki Kaszubów do Kalwarii Wejherowskiej miały nie tylko znaczenie religijne. Pielgrzymki były demonstracją narodowej przynależności do Polski i od zawsze były symbolem wolności.

Od ponad 300 lat Kaszubi i inni mieszkańcy Pomorza pielgrzymują do Kalwarii Wejherowskiej. Pielgrzymki do Wejherowa wyruszały ze wszystkich stron Kaszub – z północy, z serca Szwajcarii Kaszubskiej, Gdańska i z Kościerzyny. Pielgrzymi po dotarciu na Kalwarię czuli się wolni, bezpieczni, nawiązywali przyjaźnie i uczyli się polskich pieśni religijnych z rozdawanych kalwaryjskich śpiewników.

Puck - Kaszubi trzymają z Bogiem

Kto choć raz nie odwiedzi kalwarii...

Mówiło się kiedyś, że każdy Kaszuba przynajmniej raz w roku odwiedzał Kalwarię Wejherowską, a ten który ani razu nie dotarł do niej za życia, będzie po niej chodzić na klęczkach po śmierci. W tych pielgrzymkach uczestniczyli nie tylko Kaszubi – do Wejherowa przychodzili też inni mieszkańcy Pomorza, którzy chcieli zamanifestować związek z polskim narodem. Pielgrzymki i religijne obrzędy chroniły ich przed wynarodowieniem. Pielgrzymi czerpali z nich siły na dalszą cichą walkę z zaborcami [źródło].

Puck - Kaszuby nie należą do Polski Kaszuby są Polską

Mam wrażenie, że w tamtych latach nie trzeba być głęboko wierzącym, aby brać udział w takim Pielgrzymowaniu. To przychodziło naturalnie, bo każdy chciał pokazać, że wciąż jest Polakiem.

A jak jest dzisiaj? Dlaczego mielibyśmy odwiedzać miejsca święte? Dziś, żyjemy w wolnym kraju i pozostały nam trzy powody.

Trzy powody dla których odwiedzamy miejsca święte

Powód 1. Religijna pielgrzymka.

Dla osób wierzących powody uczestniczenia w pielgrzymce są oczywiste. Nie będę się na nich skupiać. Ale co z kolejnymi?

Powód 2. Wydarzenia organizowane na terenie świętego miejsca.

Na przykład Kalwaria Wejherowska, poza oczywistym przyjmowaniem pielgrzymów, organizuje wydarzenia zorientowane na pogłębianie wiary (Drogi Krzyżowe, Msze Święte, Odpusty) oraz Misteria Męki Pańskiej, które urosły już do rangi widowisk. Relacjonują je regionalne media i interesują się nimi wszyscy mieszkańcy.

Misterium Męki Pańskiej w Wejherowie organizowane jest dwa razy do roku: w Niedzielę Palmową i w Wielki Piątek.I ściąga na Kalwarię prawdziwe tłumy. Kasia opowiadała w trakcie naszej audycji, że uczestnictwo w takim Misterium to coś więcej niż tylko obserwowanie historii. Poziom aktorstwa i profesjonalizm organizatorów sprawia, że mamy wrażenie, że odbywamy podróż w czasie i uczestniczymy w prawdziwym Ukrzyżowaniu.Misterium Męki Pańskiej w Wejherowie 2015
Posted by Wejherowo.pl on 3 kwietnia 2015Powód 3. Turystyka religijna / turystyka do miejsc świętych.

Turystykę religijną może prowadzić każdy. Turysta odwiedzający miejsca takie jak kalwarie czy sanktuaria wcale nie musi mieć większej duchowej motywacji. Powodów, dla których przyjeżdża do Sanktuarium może być wiele: podziwianie zabytkowej architektury, wyjątkowej sztuki, poznanie lokalnych legend i historycznego znaczenia tego miejsca dla okolicznych mieszkańców. Można też poszukiwać wyciszenia.

Kalwaria w Wielu

Inspiracje i ciekawe historie

Czy warto odwiedzać miejsca święte na Kaszubach? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, wystarczy posłuchać historii i legend, które opowiadaliśmy w trakcie naszej audycji (do odsłuchania poniżej).

Fakt, że przez ponad godzinę rozmawialiśmy o Kalwarii Wejherowskiej wymieniając się informacjami na temat historii i kalwaryjskich ciekawostek  pokazuje, że jest to miejsce wyjątkowe i może być niezłą inspiracją.


Kalwaria Wejherowska - kaplica Dom Kajfasza

Sanktuarium w Sianowie

Podobnie Sanktuarium w Sianowie, z przepięknie położoną na wzgórzu świątynią z charakterystyczną, szachulcową elewacją, drogą krzyżową i piękną legendą. Mówi się, że figurka Matki Boskiej cudownie trzykrotnie wracała z Mirachowa do sianowskiego krzewu paproci. Pokazywała w ten sposób, że w tym miejscu powinna stanąć dla Niej świątynia.

Kościół Sanktuarium w Sianowie na Kaszubach

Sanktuarium w Swarzewie

Bardzo podobna legenda związana jest z Sanktuarium w Swarzewie, w którym czci się Matkę Boską Swarzewską - Patronkę Kaszubskich Rybaków. Wysłuchała podobno modlitwy załogi statku i uratowała im życie. Na pamiątkę tego zdarzenia cudowną figurkę ustawiono przy Swarzewskiej studni. Gdy na skutek historycznych zawirowań odtransportowano ją na Hel, a następnie wystawiono z kościoła i wrzucono do morza, w cudowny sposób dopłynęła do brzegu w Swarzewie. Znaleźli ją rybacy i od tego czasu znalazła schronienie w swarzewskim kościele.

Obraz - Matka Boska Swarzewska

Kościół w Swarzewie trzeba zobaczyć. Znajduje się nieopodal drogi z Pucka do Władysławowa. Jest przepiękny. Jak na Sanktuarium Królowej Polskiego Morza przystało, pełen jest niebieskich motywów, przepięknych fresków i malowideł o tematyce morskiej i religijnej.

Sanktuarium w Swarzewie
Sanktuarium w Swarzewie
Sanktuarium w Swarzewie

Cudowna figurka Matki Boskiej Swarzewskiej

A prawdziwa tajemnica to właśnie wspomniana cudowna figurka Matki Boskiej Swarzewskiej w ołtarzu głównym. Kiedy podziwialiśmy to sanktuarium, coś nam jednak z tym ołtarzem nie pasowało. Zauważył to obecny w kościele proboszcz, który widząc Macieja robiącego zdjęcia zapytał, czy chce zrobić zdjęcie cudownej figurze. To dopiero było zaskoczenie!

Pan kościelny uruchomił mechanizm i nagle obraz w ołtarzu głównym zaczął opadać w dół, a na jego miejsce ukazała się figurka Matki Bożej. Okazało się, że na codzień jest ona chroniona specjalnymi zabezpieczeniami. To było prawdziwe wyróżnienie, że ksiądz proboszcz specjalnie dla nas odsłonił najpiękniejsze miejsce w całym kościele. Bardzo dziękujemy.

Sanktuarium w Swarzewie - Ołtarz Matki Boskiej Swarzewskiej

Wyjątkowy wizerunek Matki Boskiej

Dodam jeszcze, że w tym kościele znajduje się jedyny obraz Matki Boskiej przedstawionej w kapeluszu! Asia Kruszewska wspominała o tym w audycji. I teraz pytanie za sto punktów - w którym miejscu w świątyni wisi ten obraz?

Sanktuarium w Swarzewie - Matka Boska w kapeluszu

Zwiedzajmy polskie sanktuaria

Jestem za tym, aby każdy z nas znalazł chwilę, żeby poznawać miejsca święte nie tylko na Kaszubach, ale w całej Polsce (podobno mamy około 2000 Sanktuariów!). Niezależnie od tego jaką mamy motywację.

Pamiętajmy jednak, żeby traktować je z należnym szacunkiem. Szukajmy w nich okazji do wyciszenia i zadumy. Może komuś z nas wyznaczą nową drogę?

Mam nadzieję, że nie będziemy ograniczać tych miejsc tylko dla osób głęboko wierzących, bo miejsca tak ważne dla polskiej historii powinien odwiedzać i poznawać każdy z nas.

Fara w Pucku

Wielkanocna Audycja Nie Śpij Zwiedzaj

Zachęcam Cię do wysłuchania naszej wielkanocnej audycji. Usiądź wygodnie w fotelu, zrób sobie kawę lub herbatę i spędź z nami najbliższą godzinę. Posłuchaj tych wszystkich historii, legend, opowieści i ciekawostek, które opowiadaliśmy razem z przewodniczkami Joanną Kruszewską i Krystyną Szymańską.

Z audycji dowiesz się także jak obchodzi się Wielkanoc we Włoszech (opowiada Roberto M. Polce) oraz jak biega się po Rzymie (wspomina Rafał Lewandowski).Poczytaj jeszcze:

Zobacz o czym opowiadaliśmy w poprzednich audycjach "Nie śpij zwiedzaj z Radiem Gdańsk". Poczytaj też o tych ciekawych miejscach:

(Wpis opracowany na podstawie informacji z ksiażki "Kalwaria Wejherowska. Żywy pomnik kultury barokowej na Pomorzu" UM Wejherowo, 2008) 
4 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Heh byłem w Swarzewie jakieś parę lat temu :D, i raczej nie pamiętam w której części się znajduje, ale strzelam że pewnie w zakrysti.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) niezupełnie. ale podpowiemy - obraz z Matką Boską w Kapeluszu znajduje się po prawej stronie po wejściu do kościoła :) każdy może go zobaczyć!

   Usuń
 2. Hmm bardzo dobre propozycje. :) Pozdrawiam z Kaszub :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z Kalwarią wejherowską nieodłącznie związana jest parafia pw św. Anny, w której odbywa się nabożeństwo rozpoczynające drogę krzyżową.
  Kościół ten, w którym znajduje się obraz Matki Bożej Wejherowskiej, wraz z Kalwarią Wejherowską tworzy Sanktuarium Pasyjno – Maryjne.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy