"Cząstka Podlasia" pokazuje, że Polska jest piękna

Na ten film czekaliśmy kilka miesięcy. Kiedy Maciek pierwszy raz pokazał mi trailer, czułam, że coś ciekawego się wydarzy. Zajawka była piękna. Potem długo nic się nie działo, aż do czasu, gdy Marcin wrzucił u siebie na FB informację, że film już pielgrzymuje po polskich kinach. Sprawdziliśmy listę dostępnych miejsc i było! Trójmiasto! Super, już wiedzieliśmy co będziemy robić tego wieczora. Siedzieć w kinie i oglądać "Cząstkę Podlasia".

Cząstka Podlasia - trailer

Opinie o tym filmie były mieszane. Mówiono, że to tylko film dokumentalny i że patrzenie na ładne widoczki może się znudzić, bo to film bez aktorów. W zapowiedziach na stronie internetowej kina do obsady zaliczono muzyka. Postanowiliśmy sami sprawdzić, czy nam się ten film spodoba. Opinia była jednoznaczna.

Emocje

Nasze oczekiwania były spore, ale film nas nie zawiódł. Jest wyjątkowy. To półgodzinny spektakl, pełen magii, mistycyzmu, pięknych obrazów, estetyki. Muzyka podkreśla walory filmu - zmienia się tak jak pory roku na Podlasiu. Ten film daje przede wszystkim moc wrażeń. Po te wrażenia i emocje przyszli ludzie, którzy w gdańskim kinie zajęli całą salę. Żeby to poczuć, trzeba go zobaczyć.
Magia

W czasie krótkiego seansu (film trwa tylko 37 minut) można "poczuć" Podlasie. Film pokazuje przenikanie się kultur i religii. Egzystują obok siebie katolicy, prawosławni, wyznawcy islamu. Na obrazach pojawiają się cerkwie i meczety. Do tego piękna przyroda, rozgwieżdżone niebo, rzeki, lasy, pola, przydrożne kapliczki, wzbijające się w niebo ptaki, żubr - król puszczy - na tle zachodzącego słońca, śnieg i letni upał.

Obraz

Najciekawsze ujęcia realizowane były metodą poklatkową. Dzięki temu uzyskano świetny efekt upływu czasu. Chmury sunące po niebie, goniące się nawzajem gwiazdy, przepływająca woda i poruszane wiatrem gałęzie drzew. Do tego te kolory!Chcemy więcej

Film podobał nam się bardzo. Chętnie pooglądalibyśmy go dłużej i zobaczylibyśmy go jeszcze raz. Wyszliśmy z kina po części przejęci, po części wzruszeni. Komentując projekcję, zastanawialiśmy się, czy jednak nie przekłamano trochę obrazu Podlasia?

Zwiastun mówi "Jest taka kraina, gdzie czas płynie innym tempem, a mistyka przeplata się z rzeczywistością". Faktycznie, oprócz przyrody wymowę tego filmu zdominowały obrazy starych wozów, ciągników, regionalnych chat i starych ludzi. Na moment pojawiają się w nim tylko małe dzieci. Pozostaje się z wrażeniem, że Podlasie to tylko przyroda i upływający czas. Nic więcej. Czy tak jest naprawdę?
Jeśli chcesz zobaczyć ten film, sprawdź kalendarz pokazów specjalnych dostępnych na stronie Internetowej www.czastkapodlasia.pl Warto.

Poczytaj jeszcze

Na dowód tego, że na ten film czekaliśmy już od dawna, poczytaj nasze Rozmowy #wDrodze 6, gdzie Maciej, pomimo że jeszcze filmu nie widział, już go polecał. Polecamy też pozostałe Rozmowy #wDrodze, a w szczególności:
5 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. rzeczywiście-zwiastun robi wrażenie polski sielskiej, anielskiej, przyrodniczo ciekawej i starej.bardzo starej.na pewno nie o to twórcom chodziło ale tak wyszło i tak po trosze jest. tam gdzie spokój, cisza, długotrwałe obserwacje, tam młodzieży jak na lekarstwo. normalna sprawa. aniaz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wracają na starość :) mnie się na Podlasiu ogromnie podobało. chętnie pojechałabym tam ponownie poodpoczywać. Podlasie z moich wspomnień jest podobne do tego z filmu, ale może nie aż tak bardzo nostalgiczne.

   Usuń
 2. Witam, zwiastun ciekawy, ale .... dynamika obrazów, muzyka - jakbym widziała film, który wyświetlany jest na Nord Kapp, wręcz niektóre sceny są identyczne .... Cząstka Podlasia, choć piękna sprawia wrażenie plagiatu. Pozdrawiam. Aleksandra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nordkapp, oczywiście, pozdrawiam raz jeszcze, A.

   Usuń
  2. nie dla kogoś kto nie widział tego pierwszego filmu. poza tym Podlasie takie piękne - nasze :) pozdrawiam.

   Usuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy