3 lata temu Ruszyliśmy w Drogę! Kiedy to minęło?

3 lata temu założyliśmy Ruszaj w Drogę! I nasze życie przyspieszyło. Kiedy spytasz mnie, jak się tu dziś znaleźliśmy, odpowiem szczerze, że nie mam pojęcia. I tak jak rodzice czasem zastanawiają się, jak to możliwe, że ich pociecha jest już taka duża, tak i my zastanawiamy się jak to możliwe, że Ruszaj w Drogę! tak urosło. Nasz blog. Nasz mały blogasek.

3 lata Ruszaj w Drogę - pozytywnego przewodnika po Polsce

To, że gnamy tak naprzód i ciągle generujemy całe tony różnych dziwnych pomysłów powoduje, że zwykle brakuje czasu na refleksję. W tym roku powiedzieliśmy sobie - STOP! Zatrzymajmy się. Spójrzmy wstecz i zobaczmy, co udało się osiągnąć. Z czego dziś możemy być dumni?

Miłe złego początki

Początki były zabawne. W 2009 roku po raz pierwszy pojechaliśmy z Maćkiem na wspólny urlop i tak nam zostało. To wtedy po raz pierwszy przekonałam się, że Maciej poważnie podchodzi do podróżowania.

Pokazał mi wtedy 4 rodzaje map, z którymi będziemy zwiedzać Karkonosze. Zrobiło się poważnie. Nie minęło kilka miesięcy, a pierwszy podróżniczy wpis pojawił się na technologicznym blogu Macieja. Właśnie. Technologicznym. Decyzja o założeniu bloga tylko o podróżowaniu zapadła dość szybko. Powstał nasz pierwszy "internetowy pamiętniczek", którego nazwa była tak długa i trudna, że nawet ja sama miałam problem z wpisaniem jej w przeglądarkę.
Kasia i Maciej - pierwszy raz zimą w górach - w tle panorama Karkonoszy

Nie mogę się zdecydować...

Przez prawie 3 lata nie mogliśmy się zdecydować, czy pisać na poważnie czy nie. Te próby trudno nawet nazwać blogowaniem. Pisaliśmy rzadko, śmiesznie, zdjęcia były słabe, a blog brzydki.

Przełom przyszedł w 2012 roku. To było prawdziwe trzęsienie ziemi w naszym życiu. Gdybyśmy tylko wtedy wiedzieli, jak ono się zmieni pod wpływem podjętych decyzji. Jakich? Po pierwsze - wzięliśmy ślub. Po drugie - założyliśmy Ruszaj w Drogę!

Któregoś razu powiedzieliśmy sobie - damy radę!

Skórzana rocznica

Pierwszy wpis na nowym blogu pojawił się w sierpniu 2012 roku. Czyli jak widzisz, mijają dokładnie 3 lata od tego dnia. Chcesz wiedzieć jak wyglądał? Zobacz tutaj:
Przyznasz, że to  mało chwytliwy tytuł, jak na informację o zmianach, które przewracają do góry nogami całe Twoje życie. No cóż...

Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy co nas czeka

Skąd mogliśmy wiedzieć...

Skąd mogliśmy wiedzieć, że po trzech kolejnych latach, wciąż będziemy podróżować tym samym autem i pisać o jednym i tym samym kraju - o Polsce.

Skąd mogliśmy wiedzieć, że po trzech latach będziemy mieć nie jeden, a trzy blogi.

Skąd mogliśmy wiedzieć, że w tym czasie dostaniemy nagrodę - wyróżnienie Jury na Blog Forum Gdańsk, i że co miesiąc będziemy pojawiać się w audycji Radia Gdańsk, które potem zostanie patronem medialnym naszego Klubu Polskiego Podróżnika.

Wtedy nie wiedzieliśmy też, że wyjdziemy z internetów i zaczniemy pielgrzymować po świecie z naszym Klubem Polskiego Podróżnika, ani że stworzymy projekt warsztatów "Kaszubski Szlak".

Nie wiedzieliśmy też, że tak bardzo pokochamy Kaszuby, że w końcu zdecydujemy się na nich zamieszkać.

Kto to mógł przewidzieć... A to przecież jeszcze nie wszystko!

3 blogi, które dzisiaj prowadzimy:
3 lata Ruszaj w Drogę - pozytywnego przewodnika po Polsce

Co mówią liczby?

Kiedy postanowiliśmy przełożyć te 3 lata na liczby, to wyszło nam, że spisaliśmy 10 Rozmów #wDrodze, zwiedziliśmy 16 regionów Polski po których zrobiliśmy 120 000 km samochodem, na naszym blogu przedstawiliśmy 20 sylwetek ludzi z pasją, a z niektórymi przeprowadziliśmy wywiady, napisaliśmy 25 internetowych przewodników po Polsce, udzieliliśmy 38 porad i wzięliśmy udział w 43 blogerskich i turystycznych wydarzeniach.

Na blogu opublikowaliśmy w sumie ponad 350 postów.

3 lata Ruszaj w Drogę - opisy ciekawych miejsc w Polsce to nie wszystko

Pierwszy milion za nami!

Zasięgi i odwiedzalność Ruszaj w Drogę! rośnie w tempie geometrycznym, z roku na rok o grubo ponad 100%.  Licznik wyświetleń przekroczył okrągły milion! Czyli jesteśmy bogatsi o sześć zer, co nas bardzo cieszy, bo milion wyświetleń tak ładnie wygląda...

W tym czasie uczyliśmy się też sztuki meandrowania w social mediach. Dało to taki efekt, że dziś mamy ponad 5 100 Fanów na FB, wrzuciliśmy 1200 zdjęć na Instagrama, na którym obserwuje nas ok. 1 500 Followersów, przypięliśmy ok. 2000 Pinów, a na Twitterze śledzi nas nieco ponad 750 obserwatorów. A do sieci przez te 3 lata wpuściliśmy ponad 12 000 zdjęć!

Pokusiliśmy się nawet na założenie profilu na Vine, gdzie stawiamy pierwsze kroki i nawet już ktoś nas obserwuje :) Nie wiem, czy to dużo, czy nie. Biorąc pod uwagę to, co było trzy lata temu, progres jest zauważalny. 

3 lata Ruszaj w Drogę - w statystykach pierwszy milion za nami!

Co nas kręci, co nas podnieca

Co jeszcze nas kręci w pisaniu bloga? Twoja radość! Twój uśmiech i zadowolenie, gdy piszesz, że zainspirował Cię nasz przewodnik, że znalazłaś tu świetne zdjęcia, że byłaś w polecanym przez nas miejscu, że się podobało i że będziesz je polecała znajomym, a sama chętnie tu kiedyś wrócisz. To nas motywuje i nakręca. Chcemy, żeby jak najwięcej osób mieszkających w Polsce zwiedzało ten piękny kraj! Żeby każdy stał się ambasadorem swojego kraju, bo tylko tak, wspólnie, możemy stworzyć markę "Polska" także poza jej granicami.  

Szukamy najciekawszych miejsc w Polsce i je opisujemy

Coś więcej niż blog

To dlatego nie tylko piszemy bloga. Stale współpracujemy z organizacjami turystycznymi w całej Polsce. Rozmawiamy, doradzamy, dzielimy się przemyśleniami.

Wyciągamy od nich przewodniki, mapy i broszury, które czasem kurzą się w magazynach i za darmo rozdajemy je w Klubie Polskiego Podróżnika.

To dlatego co miesiąc chodzimy do Radia Gdańsk, gdzie w audycji Beaty Szewczyk "Nie śpij, zwiedzaj z Radiem Gdańsk" przegadaliśmy już ponad 18 godzin!

To dlatego udzielamy wywiadów w gazetach i piszemy do niektórych z nich. Dlatego w końcu współpracujemy z każdym, komu bliski jest cel promowania Polski i kreowania w mieszkańcach dumy z tego, jak wyglądają ich podwórka, miasta, regiony. 

3 lata Ruszaj w Drogę - co robimy gdy nie piszemy bloga

Pomysły się mnożą

Uff... Żeby tylko nie zabrakło nam pary. Pomysłów mamy miliony. Życia nie starczy na realizację. Wiedząc, jak czasem ciężko odnaleźć się w miejscu, do którego właśnie przyjechaliśmy, wpadliśmy na szalony pomysł, żeby opracować autorski szlak spaceru i przygotować dla gości mapę miasta. Zaczęliśmy od Gdyni, z którą kapitalnie nam się współpracowało!

Tak powstała Mapa Gdyni w jeden dzień wg planu blogerów na spacer po najmłodszym polskim Pomniku Historii. A to jeszcze nie koniec. Szykujemy dla Ciebie kolejne atrakcje, ale na razie obowiązuje nas tajemnica. Jeśli będziesz wystarczająco cierpliwa, już wkrótce dowiesz się, co to za projekt. 

Mapa spaceru ulicami gdyńskiego Pomnika Historii

Nasze życie w drodze

Świętując 3. rok Ruszaj w Drogę! chcieliśmy zrobić coś więcej niż tylko opublikować kolejny radosny wpis na blogu. Siedzieliśmy dniami i nocami i szukaliśmy sposobu na to jak przedstawić te 3 lata z blogiem. Wpadliśmy na pomysł, że zrobimy infografiki. I tak, od pomysłu do realizacji... Maciej wykombinował jak zmieścić kilka lat w kilku obrazkach.

Czy się udało?


Każda infografika pokazuje inną część naszego blogowania. Ostatnia, piąta, to nasze życie #wDrodze. Ten sam samochód, ten sam niezbędnik w podróży, coraz ciekawsze przygody i te małe słodkie przyjemności, bez których nie wyobrażamy sobie naszych podróży. Jak wyglądają nasze podróże? Zobacz:


3 lata Ruszaj w Drogę - nasze życie w drodze

Tajemnicza przyszłość

Nie wiemy co będzie za kolejne 3 lata. Nie wiemy nawet co będzie za rok. Ale jeśli ta rakieta wystrzeli, to jesteśmy pewni jednego - poniesie nas wysoko. Mam nadzieję, że będziesz wtedy z nami na pokładzie. Przyłączysz się?

Kasia i Maciej Marczewscy w podziemnym tramwaju Kopalni GUIDO w Zabrzu

Jak mogę się przyłączyć?

To świetnie! Oto lista sprawdzonych pomysłów, dzięki którym możesz włączyć się w misję promowania aktywnego wypoczynku w Polsce, uczestniczyć w projektach, korzystać z przygotowanych dla Ciebie pomysłów i materiałów, otrzymywać interesujące Cię informacje i być zawsze na bieżąco z tym, co dzieje się na Ruszaj w Drogę! Obiecuję, że nie będziesz się nudzić.

1. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, dołącz do nas na Facebook. Lajkuj, komentuj, udostępniaj. Zaproś znajomych do śledzenia naszego profilu i bloga i wspólnie odkrywajcie z nami piękno Polski!
2. Śledź i lajkuj nasze profile w innych sieciach społecznościowych - retwiituj, dawaj serduszka, komentuj. 
3. Przychodź na nasze spotkania Klubu Polskiego Podróżnika i zabieraj ze sobą darmowe materiały, przewodniki, mapy i inne gadżety.
4. Podziel się z nami swoimi wrażeniami i pomysłami na spędzanie czasu w Polsce. Napisz, gdzie jeszcze moglibyśmy pojechać. Zasugeruj innym czytelnikom, co warto zobaczyć w Twojej okolicy. Pisz w komentarzach na blogu, w mailu albo publikuj swoje wspomnienia na blogu Klubu Polskiego Podróżnika.
  5. Zapisz się na newsletter Klubu Polskiego Podróżnika, otrzymuj unikatowe materiały i bądź zawsze na bieżąco. A jeśli nie masz e-maila, możesz zostawić numer telefonu - powiadomimy Cię SMSem gdzie i kiedy będzie najbliższe klubowe spotkanie.
  6. Zobacz, jak jeszcze możesz nam pomóc:
  7. Rzuć okiem na nasze przewodniki, inspiracje, miejsca warte zwiedzenia i... Ruszaj w Drogę! A potem wróć i powiedz nam o tym, co ciekawego zobaczyłeś!

  Dziękuję Ci, że jesteś z nami. Zostań tu na dłużej. Życzenia wszelkiej pomyślności z chęcią przyjmiemy. Jednak najlepszym prezentem będzie Twój komentarz, uśmiech i miłe słowo. Będzie naszą siłą napędową na następne lata!

  Kasia i Maciej Marczewscy - Ruszaj w Drogę w Gdyni
  4 Komentarze

  Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

  1. wszystkiego naj naj naj
   najlepszego z okazjii 3 latek bloga. życzę krętych ścieżek, wiszących skał i obłoków w kształcie serc......wszystkiego naj życzy Beata ( tak ta Potęgowska) z rodzinką :))

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Beatka, bardzo, bardzo dziękujemy za piękne życzenia! Pozdrawiamy :)

    Usuń
  2. Piękna wizualizacja! Powodzenia w dalszym blogowaniu!

   OdpowiedzUsuń
  Nowsza Starsza

  Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

  Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

  Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
  Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
  Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
  Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
  Formularz kontaktowy