Wycieczka do Bytowa: 7 miejsc, które warto zobaczyć

Kto by się spodziewał, że pewnego wrześniowego dnia zagna nas do Bytowa. Pojechaliśmy z ciekawości, bo Bytów stanowi ważny element historii i kultury Kaszub. A w tym czasie Kaszuby właśnie interesowały nas najbardziej. Ty też zastanawiasz się po co miałbyś jechać do Bytowa nie mając tam aktualnie nic do załatwienia? Jest kilka powodów - niektóre z nich podsuwamy w dzisiejszym poście.

Rynek w Bytowie

Maciej powtarza, że Bytów to jedna z siedmiu stolic Kaszub. Bytów ma ciekawą historię, którą - nie ukrywajmy - niewielu z nas zna. My też nie byliśmy jej świadomi, dopóki nie pojechaliśmy do tego kaszubskiego miasta i na własne oczy nie usłyszeliśmy jej szeptu w zamku, muzeum i ruinach kościoła...

1. Zamek krzyżacki

XIV wiek. Bytów staje się częścią Państwa Zakonnego. Co robią Krzyżacy? Wiadomo - budują zamek. I wiadomo - z rozmachem! Zamek, który dzisiaj jest największa atrakcją Bytowa, uważany jest za jedną z największych warowni krzyżackich. I pewnie doceniłbyś jego majestat, gdyby możliwe było zrobienie choć jednego zdjęcia zamku, którego nie zasłaniają drzewa. Ale drzewa są dobre i pożyteczne i rozumiemy, że nie wolno ich wycinać tylko po to, żeby zobaczyć zamek w całej okazałości. Za to gdy wejdziesz na dziedziniec, przekonasz się jaki ten zamek jest duży!

Zamek w Bytowie

2. Muzeum Zachodnio-Kaszubskie

Aktualnie na zamku jest hotel i restauracja. Swoją siedzibę ma tu także Muzeum Zachodnio-Kaszubskie. Dzięki temu zamek można zwiedzać. I naprawdę warto to zrobić, bo ciekawe rzeczy zobaczysz w środku. Nie tylko rolnicze narzędzia i wyposażenie, ale też przepiękne kolorowe rzeźby, instrumenty muzyczne i obrazy malowane na szkle.

Wystawa kaszubska na zamku w Bytowie

Nawet jeśli nie lubisz chodzić do muzeum, to i tak warto zajść do bramy, gdzie jest informacja turystyczna. Dostaniesz tam ulotki, mapkę i kupisz pamiątki.

Bytów - miasto na Kaszubach


Poza tym na zamku - jak to na zamku - cyklicznie odbywają się imprezy kulturalne, spotkania i wernisaże, organizowane są pokazy walk rycerskich, nauka strzelania z łuku czy nauka tańca średniowiecznego. Warto się wcześniej zorientować co aktualnie dzieje się na miejscu.

3. Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Św. Jana Chrzciciela

Relacje polsko-niemieckie nigdy nie były łatwe. Po pierwszym rozbiorze Polski Bytów włączono do pruskiej prowincji Pomorze, a po pierwszej wojnie światowej miasto zostało w granicach Niemiec. Więc można powiedzieć, że od dawna Bytów był miastem niemieckim. Stąd sąsiadowały tu ze sobą dwie parafie - ewangelicka i katolicka.

Widok na kościół pw. Św. Katarzyny z Zamku w Bytowie

Kościół, który widzisz na zdjęciach, to właśnie dawny kościół ewangelicki. Ewangelicki pastor użyczył go katolikom, gdy w marcu 1945r. "wyzwolicielskie" wojska ZSRR zniszczyły dawny kościół katolicki Św. Katarzyny. Po wysiedleniu Niemców w 1945r. kościół ten ostatecznie przejęła parafia katolicka, na patronów wybierając Św. Katarzynę Aleksandryjską i Św. Jana Chrzciciela. Dziś biała wieża kościoła promienieje na tle bytowskiego nieba.

Kościół pw. Swiętej Katarzyny w Bytowie
Kościół pw. Świętej Katarzyny w Bytowie
Kościół pw. Świętej Katarzyny w Bytowie

Można tu przyjść, usiąść i podziwiać kwadratową wieżę i całą trójnawową świątynię. Można też chwilę odsapnąć przyglądając się ciekawej fontannie stojącej przed kościołem.

Fontanna na rynku w Bytowie
Fontanna na rynku w Bytowie

4. Ruiny kościoła Św. Katarzyny

W 1945r. 60% zabudowy centrum Bytowa zostało zniszczone przez wojska radzieckie. Co się stało ze zburzonym dawnym kościołem katolickim? Nigdy nie został odbudowany. Dziś można oglądać tylko jego fundamenty, które stanowią kolejny powód, dla którego warto przyjechać do Bytowa i poznać nieco jego historię. 

Bytów - stare miasto

5. Wieża dawnego kościoła Św. Katarzyny

Jedyny fragment kościoła, który odbudowano w latach sześćdziesiątych, to czternastowieczna wieża.

Wieża św. Katarzyny w Bytowie

Do wieży trzeba wejść, bo jest tam wystawa archeologiczno - historyczna. Na wystawie można dowiedzieć się więcej o przeszłości miasta i całej ziemi bytowskiej. Wieża jest dość wąska i trzeba wspinać się po niej schodami, ale ma to swój klimat. W wieży uwagę przyciągają zwłaszcza stare zdjęcia i oryginalne eksponaty.

Ekspozycja w Wieży św. Katarzyny

Jedną z ekspozycji jest warsztat zegarmistrzowski - ten element wystawy spodobał mi się najbardziej.

Ekspozycja w Wieży św. Katarzyny

W wieży jest też makieta, dzięki której można sobie wyobrazić jak Bytów wyglądał w przeszłości. Nad całością góruje zamek. Jaki tu ład i porządek. Wszystkie kamieniczki ustawione w równych rzędach. Widać, że miejski architekt miał wszystko przemyślane. Szkoda, że tak niewiele z tego przetrwało. Na szczęście został zamek.

Makieta rynku w Bytowie
Makieta zamku w Bytowie

6. Trakt Młyński - czas na spacer

Pomimo smutnych kart historii Bytowa, miło jest widzieć, jak miasto jest sukcesywnie odbudowywane, remontowane i pięknieje. Zyskuje na znaczeniu zarówno jako ośrodek administracyjny, gospodarczy, ale też turystyczny i kulturalny. Dlatego po wizycie na zamku i w wieży, warto przejść się ulicami Bytowa, pójść na Trakt Młyński, podziwiać średniowieczny układ urbanistyczny miasta, zwiedzić nieużytkowany most kolejowy nad Borują.

Trakt młyński w Bytowie

7. Bytów - miasto joggingu?

A jeśli przyjdzie Ci spędzić w Bytowie lub okolicach więcej czasu, to może skusisz się na bieganie? Jak głosi slogan na tablicy pod zamkiem - "Bytów miasto joggingu". To jak? Wypróbowałeś już kiedyś jakąś joggingową trasę?

Bytów miasto joggingu


Bytów nawet na cały dzień

Wycieczka do Bytowa, ze zwiedzaniem zamku, kościoła, wieży, z obiadem, muzeum i relaksem na Trakcie Młyńskim, spokojnie zajmie Ci kilka godzin. Jak chcesz, możesz tu spędzić nawet cały dzień.

My, nasze zwiedzanie Bytowa połączyliśmy z wizytą w Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie i na Górze Lemana w Piasznie, na której zobaczyliśmy jak piękne są Kaszuby.

Byłeś w Bytowie? Masz ciekawe wspomnienia? Pisz w komentarzu!

Gdzie nocować w Bytowie?

Często prosisz nas o polecenie najlepszego miejsca na nocleg. To trudne - standard noclegów szybko się zmienia, a i każdy ma inne oczekiwania. My zwykle wybieramy agroturystyki, prywatne pokoje, a ostatnio także apartamenty w prywatnych mieszkaniach. Sami od wielu lat korzystamy z serwisu rezerwacyjnego Booking, sugerując się opiniami innych użytkowników. Ten serwis stał się dla nas tak pomocny, że przystąpiliśmy do jego programu partnerskiego. Teraz kiedy zamawiasz nocleg przez Booking i zrobisz to przez nasz link polecający, to serwis przekaże nam prowizję od każdego opłaconego przez Ciebie noclegu. Będzie nam ogromnie miło, jeśli będziesz korzystać z naszego linku polecającego za każdym razem, gdy rezerwujesz nocleg. W ten sposób bardzo pomożesz Fundacji Ruszaj w Drogę! i przyczynisz się do promowania turystyki w Polsce.


Skomentuj i polub ten przewodnik na Facebooku:


Byłaś kiedyś w Bytowie? Wiesz z czego słynie Bytów? Z krzyżackiego zamku, kaszubskich korzeni, skomplikowanej historii...
Posted by Ruszaj w Drogę on 17 sierpnia 2015

Poczytaj jeszcze

Ta relacja jest częścią przewodnika "Ruszamy na Kaszuby", w którym pokazujemy 10 sprawdzonych pomysłów na 1-dniowe wycieczki po Kaszubach. Polecamy zobaczyć w okolicy:
12 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. dodałbym most Piastowski na starym dworcu

  OdpowiedzUsuń
 2. w Bytowie nigdy nie byłam, ale mam kolegę stamtąd, więc sporo się nasłuchałam o tym miasteczku i ogólnie o Kaszubach. :) i żałuję, że tak daleko z Krakowa tam jest, bo chętnie wybrałabym się na wycieczkę. zresztą, po zdjęciach widać, że to naprawdę urocze miasteczko jest. :)
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ejże, z Krakowa to tylko kilka godzin :) a na Kaszubach jest przecież co zwiedzać :) zwłaszcza jak się człowiek gdzieś w lasach nad jeziorem zaszyje i stamtąd bazę wypadową sobie zrobi. oto co jeszcze można zobaczyć:

   http://www.ruszajwdroge.pl/2013/09/ruszaj-na-kaszuby-odkryj-ciekawe-miejsca-w-10-dni.html

   Usuń
 3. polecam również Zielone Wzgórza w Mądrzechowie koło Bytowa : http://www.domkikaszuby.pl/ sprawdzone osobiście!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze, z powodu braku czasu, nie wydobyłam się z Trójmiasta, ale Wasz post inspiruje do odwiedzenia Bytowa :) Mam nadzieje odwiedzić w najbliższej przyszłości. Pozdrawiam

  http://tricity-mycity.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. jeszcze nie byłem w Bytowie, ale jak będę się wybierał na pewno skorzystam z Twojego przewodnika :)

  OdpowiedzUsuń
 6. jest też cerkiew warta zobaczenia

  OdpowiedzUsuń
 7. przepiekne miasto, bardzo polecam odwiedzić ten zamek :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Moje rodzinne miasteczko. Kocham go i tęsknię.

  OdpowiedzUsuń
 9. Moje rodzinne miasteczko. Kocham go i tęsknię

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy