Góra Lemana w Piasznie - tu zobaczysz jak piękne są Kaszuby

Nie dziwię się już, gdy ktoś nazywa Kaszuby Krainą Rozmaitości. Przekonałem się na własne oczy, że w tej krainie nieprzeciętnych krajobrazów każdy znajdzie coś dla siebie: lasy i pola, rzeki i jeziora, malownicze pagórki i klimatyczne doliny.

Piaszno - widok z wieży na Górze Lemana

Znam jedno takie miejsce na zachodnich Kaszubach, w którym ty też możesz się o tym przekonać. To tu wdrapiesz się wysoko na wieżę widokową i wzrokiem sięgniesz granicy lasu. Mam nadzieję, że gdy odwrócisz się za siebie, Ty też zrozumiesz dlaczego tak wiele osób zachwyca się kaszubskimi krajobrazami.

Tu są Kaszuby - Piaszno

Żeby się o tym przekonać przyjedź na zachodnie Kaszuby, w okolice Bytowa, do małej miejscowości – Piaszno. To tu Klemens Leman zbudował miejsce okrzyknięte jedną z największych atrakcji turystycznych Pomorza, a Polska Księga Rekordów i Osobliwości nazwała je największym prywatnym skansenem w Polsce. I choć tytuły te przyznano kilka lat temu, to warto wpisać to miejsce na listę weekendowych wycieczek po Kaszubach.


Góra Lemana znajduje się na uboczu miejscowości Piaszno, kilka kilometrów od drogi krajowej 20 i miejscowości Tuchomie. Jak będziesz w Piasznie, szukaj drogowskazów na Górę Lemana/Osadę Gotów lub Wieżę Widokową i jedź chwilę piaszczystą drogą. Jeśli po chwili zobaczysz drewnianą wieżę widokową, to znaczy, że zaraz będziesz na miejscu.


Wieża Wspaniałych Widoków i Dalekich Perspektyw

Samochód zostaw przed gospodarstwem i idź od razu na wieżę – nie bez powodu nazywana jestWieżą Wspaniałych Widoków.

Po pokonaniu kilkudziesięciu stopni znajdziesz się na szczycie 20 metrowej wieży, z której przy dobrej pogodzie zobaczysz to, z czego słyną Kaszuby: ciągnące się aż po horyzont lasy, urocze stawy i jeziora, malownicze pola i pagórki.

Podobno, przy bezchmurnym niebie, widać z niej odległe o 60 kilometrów Chojnice.

UWAGA! Rozmawiałem z właścicielem w marcu 2015 roku. Niestety, po 15 latach, wieża jest w coraz gorszym stanie technicznym i w każdej chwili może zostać rozebrana. W jej miejscu jeszcze w 2016 roku ma się pojawić nowa konstrukcja. Warto pospieszyć się z odwiedzinami, żeby zdążyć przed rozbiórką. O rozbiórce i dalszych planach właściciela pisze Kurier Bytowski

Piaszno - Wieża Wspaniałych Widoków i Dalekich Perspektyw

Piaszno - Wieża Wspaniałych Widoków i Dalekich Perspektyw

Piaszno - Panorama z wieży widokowej na Górze Lemana

Widok z wieży na Górze Lemana w Piasznie
Widok z wieży na Górze Lemana w Piasznie
Piaszno - Panorama z wieży widokowej na Górze Lemana

Osada Gotów

Wieża widokowa to nie wszystko. Po drugiej stronie drogi znajdziesz neolityczną Osadę Gotów. Goci mieszkali na tych terenach jeszcze zanim pojawili się na nich Kaszubi. Przybyli tu z krajów skandynawskich dwa tysiące lat temu i pozostawili po sobie ślady w postaci kurhanów i kamiennych kręgów. Historia Gotów i pamiątki po nich są częścią historii kaszubskiej ziemi.

W Osadzie Gotów w Piasznie odbywały się jeszcze do niedawna wielkie Zloty Czarownic. Dziś można tu przyjechać na zorganizowaną imprezę lub na pokazy wypieku chleba w tradycyjnym piecu. W tym roku pokazy mają się odbywać w maju i w połowie sierpnia. Teren jest otwarty. Możesz tu przyjechać każdego dnia i spędzić czas w otoczeniu gockich chatek.

Piaszno - Panorama z wieży widokowej na Górze Lemana
Osada Gotów w Piasznie

Noc z Gotami?

Właściciel zapewnił mnie, że można przenocować w jednej z drewnianych chat. Jeśli lubisz takie klimaty, skontaktuj się z właścicielem i nie zapomnij zabrać ciepłego śpiwora i karimaty. Drewniane chaty stoją przed Tobą otworem. Aktualne numery telefonów do właściciela znajdziesz na stronie internetowej Góry Lemana

Osada Gotów w Piasznie

Piaszno - Osada Gotów z Wieżą Widokową

Piaszno - Osada gocka

Piaszno - Osada Gotów

Piaszno - Osada Gotów

Piaszno - Osada Gotów

Kurhany i kamienne kręgi

Kilkanaście minut zajmie Ci spacer do kolejnej atrakcji w gospodarstwie Lemanów. Wśród pól i lasów ukryte są tajemnicze kurhany i kamienne kręgi. Dojdziesz do nich kierując się polną drogą wzdłuż drogowskazów.

Tylko uważaj - Kaszubi wierzą, że kręgi i kurhany mają magiczne moce. Stawanie w środku kręgu i dotykanie kamieni może przynieść nieszczęście.

Piaszno - Kurhany i kamienne kręgi
Piaszno - Kurhany i kamienne kręgi
Piaszno - Kurhany i kamienne kręgi
Piaszno - Kurhany i kamienne kręgi

Kiedy przyjedziesz do Piaszna i przejdziesz taki kawał to wykorzystaj te chwile na świeżym powietrzu i pospaceruj jeszcze po okolicznych polach i lasach. Jeśli będziesz mieć szczęście, wrócisz do domu nie tylko z pięknymi zdjęciami…

Pająk pożerający owada
Piaszno - a kto ma szczęście znajduje grzyby

Poczytaj jeszcze

Jeśli wpadniesz kiedyś na pomysł odwiedzenia Góry Lemana, to przejrzyj przy okazji nasz kaszubski przewodnik. Mogą Ci się spodobać te miejsca:
7 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. fajny artykuł o ciekawym miejscu.
  nie byłam jeszcze w tych rejonach Polski i mam nadzieję wkrótce nadrobić zaległości

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ola, w takim razie zachęcam do skorzystania z naszego internetowego przewodnika po Kaszubach :) to naprawdę piękna kraina. link tutaj:
   http://www.ruszajwdroge.pl/2013/09/ruszaj-na-kaszuby-odkryj-ciekawe-miejsca-w-10-dni.html

   Usuń
 2. Już w zeszłym roku bałam się wejść na tą wieżę...spora ilość desek była ruchoma ;) Pierwszy raz byłam tam 9 lat temu...na jednej z pierwszych randek z moim mężem :) Mam miłe wspomnienia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo blisko góry Lemana nieopodal Piaszna znajduje się miejscowość Rekowo. Kaszubska wieś ze swoja wieżą widokowa na górze siemierzyckiej. W okolicy 5 jezior. Tam to dopiero jest pięknie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Po wierzy zostało już niestety wspomnienie. Miał być zbudowana nowa ( wójt obiecywał ) ale to chyba była kiełbasa wyborcza. Drzewo na zdjęciach koło wieży też już nieaktualne. Swoja drogą jakim cudem została wydana zgoda na jego zcięcie ( kilkusetletnie drzewo ?!)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przykro mi, ale Goci nie mają z neolitem nic wspólnego, a już najmniej chronologię. Neolit, czyli młodsza epoka kamienia, trwał w Polsce od V do II tysiąclecia p.n.e., a kultury neolityczne docierały do nas od południa. Goci zaś migrowali z północy w pierwszych wiekach naszej ery. Pozostały po nich głównie cmentarzyska (m.in. w Odrach, czy Węsiorach), natomiast bardzo mało wiemy o ich osadach. Mimo długoletnich poszukiwań nie natrafiono na osady związane z tymi cmentarzyskami. Zatem nasza wiedza o Gotach i Gepidach na tych terenach pochodzi głównie ze znalezisk grobowych. Wielką niespodzianką dla badaczy było odkrycie naczynia tzw. terra sigillata, będącego importem rzymskim, które stanowiło "opakowanie" dla jakiegoś produktu pochodzącego z Imperium Rzymskiego. Inną ciekawostką jest, że mimo bardzo bogatego wyposażenia niektórych grobów, tzw. książęcych, nie spotykamy w nich broni, w przeciwieństwie do zwyczajów pogrzebowych w południowej części Polski.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy