Jak działa Facebook i dlaczego już nas nie widzisz?

Blog nie jest jedynym wirtualnym miejscem, w którym możecie nas spotkać. Jesteśmy też w największych sieciach społecznościowych, a przede wszystkim na Facebooku, na którym piszemy najczęściej. Piszemy na nim o ciekawostkach, przygodach z podróży, które nie trafiły nigdy na bloga, dzielimy się najładniejszymi zdjęciami i filmami oraz piszemy gdzie będzie można nas spotkać. Niestety jest duże ryzyko na to, że tego nie widzicie.

Ruszaj w Drogę na Facebooku

Aby być z nami na bieżąco na Facebooku nie wystarczy tylko kliknąć "Lubię to!". Jeśli już od dawna nie widzieliście naszych wpisów na Facebooku, lub macie na nim taki nieporządek, że już ciężko się w nim połapać (kto nie ma!), to ten wpis jest dla Was. Postaramy się przystępnie, w prostych słowach wytłumaczyć jak i dlaczego Facebook ukrywa przed Wami ważne informacje i co zrobić, aby mieć pewność, że nic Was nie omija.

Wpis ten pomoże Wam także zaprowadzić porządek wśród znajomych. W końcu dowiecie się co słychać u znajomego, z którym wirtualnie nie rozmawialiście od miesięcy!

Jak działa Facebook?

Wielu zadaje sobie to pytanie i jak się okazuje tylko sam Facebook zna na nie dokładną odpowiedź. Ale nie wszystko jeszcze stracone, bo są pewne wskazówki, które są dla nas widoczne i na podstawie których możemy usprawnić działanie Twojego Facebooka.

Facebook stara się działać tak jak my w codziennym życiu. Ktoś z Facebooka zaobserwował, że jeśli o czymś często rozmawiamy, to znaczy, że nas to interesuje. Jeśli interesujemy się powiedzmy podróżowaniem po Polsce, to często rozmawiamy między sobą o tym co zobaczyliśmy i polecamy w rozmowach miejsca, w których byliśmy. Zaczynamy kupować książki na temat Polski, przynosimy ulotki, zaczynamy kupować filmy-przewodniki o polskich górach lub podziemiach oraz odwiedzać lokalne muzea i atrakcje. Książki pożyczamy znajomym, a filmy oglądamy wspólnie w trakcie spotkań w naszym domu. Wszystko co robimy w związku z naszym zainteresowaniem to jakieś "czynności" i w codziennym życiu tych czynności może być bardzo dużo. 

Na Facebooku jest podobnie, z tą różnicą, że są tylko trzy "czynności", którymi pokazujesz jak bardzo coś lubisz. Są nimi: "Lubię to!", "Komentarz", "Udostępnienie". Im częściej z nich korzystasz, tym bardziej pokazujesz Facebookowi, że coś Cię interesuje. Jeśli z nich nie korzystasz, to Facebook zaczyna pokazywać Ci rzeczy, na które nie masz ochoty. (Facebook mierzy jeszcze kilka innych wskaźników, ale uprościmy to i nie będziemy o nich pisać)

Za tym wszystkim stoją oczywiście skomplikowane obliczenia, które Facebook wykonuje dla Ciebie. (nazywają się "Edge Rank"). Inteligencja tych obliczeń ogranicza się tylko do tego, aby patrzeć co klikasz, lubisz, o czym wspominasz i czym się dzielisz ze znajomymi.

Ruszaj w Drogę na Facebooku - Lubię to!

I właśnie dlatego, jeśli nigdy nie kliknąłeś "Lubię to!", nie skomentowałeś lub nie udostępniłeś tego, czym się podzieliliśmy z Tobą na Facebooku, to jest duże ryzyko, że przestały docierać do Ciebie nasze wpisy.

Niestety tak to działa i dotyczy to nie tylko stron, ale też Twoich znajomych! Nie zastanawiało Cię ostatnio, dlaczego nie widzisz co się dzieje u Twojego znajomego, z którym wirtualnie rozmawiałeś rok temu? Facebook stwierdził, że już Cię on nie interesuje, skoro przez rok nie rozmawiałeś z nim lajkami, udostępnieniami i komentarzami. Smutne.

Na szczęście jest kilka sposobów, żeby temu zaradzić i możesz je także zastosować do Twoich znajomych!

Sposób 1. Klikaj częściej "Lubię to!" i komentuj

Najprostszym rozwiązaniem jest to, żeby częściej klikać na to co Ci udostępniamy. W ten sposób pokażesz Facebookowi, że interesuje Cię to, o czym do Ciebie mówimy. Klikając na zdjęcie albo nasz wpis, z jednej strony pokazujesz, że to konkretne zdjęcie Ci się podoba, ale przy okazji też, że jesteś zainteresowany tym, co będziemy pisać w przyszłości.

Jest jeszcze jedna ważna zasada: jeśli oprócz polubienia, dodatkowo coś skomentujesz, lub udostępnisz to u siebie na tablicy Facebook zobaczy, że jeszcze bardziej Ci się to podoba i będzie Ci pokazywać nasze wpisy częściej. Oczywiście gorąco Cię do tego zachęcamy! ;)

Nie wszystko złoto, co się świeci...

Byłoby oczywiście pięknie, gdyby tak to działało. Pomimo tego, że polubiło nas ponad 1000 osób, to nasze wpisy może zobaczyć maksymalnie 200 - 400 osób. Klikając nasze wpisy i dzieląc się nimi ze znajomymi zwiększasz szanse, że znajdziesz się akurat w tej grupie.

Aby dotrzeć do wszystkich 1000 fanów musielibyśmy za każdym razem płacić Facebookowi i to niemałe pieniądze. A na to nas nie stać.

Na szczęście są jeszcze dwa sposoby, które spowodują, że na pewno dotrą do Ciebie ciekawostki, które udostępniamy na Facebooku!

Ruszaj w Drogę na Facebooku - Dołącz do ponad 1000 Fanów

Sposób 2. Włącz Powiadomienia

Najbardziej skutecznym sposobem jest włączenie powiadomień. Za każdym razem, gdy napiszemy coś na naszej facebookowej stronie dostaniecie powiadomienie w taki sam sposób, jak Facebook informuje Was o innych aktualizacjach dotyczących Was. Wyglądać to będzie tak:

Ruszaj w Drogę na Facebooku - Powiadomienie o nowym poście

Aby to zrobić najedź myszką na przycisk "Lubisz to!" i kliknij na menu, które wyskoczy na "Otrzymuj powiadomienia". W ten sposób na pewno nie przegapicie żadnej informacji od nas.

Ruszaj w Drogę na Facebooku - Otrzymuj powiadomienia

Jeśli jednak dodacie w ten sposób inne strony, lub będziecie rzadko zaglądać na Facebooka, to powiadomień będzie tak dużo, że zaczną Was irytować.

Gdy dojdziecie do takiego etapu, to proponujemy skorzystać z ostatniego sposobu :)

Sposób 3. Listy zainteresowań

Listy zainteresowań to rewolucyjna funkcjonalność Facebooka, z której cały czas korzystamy. Pomogła nam uporządkować to, co chcemy oglądać. W skrócie działa to tak, że nie zdajemy się na te wszystkie Facebookowe obliczenia, tylko sami ustalamy kto jest dla nas ważny i czyje informacje nas interesują.

Kasia uporządkowała w ten sposób wszystkich swoich znajomych, a do mnie w końcu zaczęły docierać ważne informacje z różnych regionów Polski. W tej chwili mam stworzonych ponad 10 tematycznych list i działają one znakomicie. Szczególnie, że nie zaobserwowałem, aby Facebook w jakikolwiek sposób w nie ingerował i widzę absolutnie wszystko, czym dzielą się ze mną strony, które obserwuję! Właśnie tego mi było trzeba. (co więcej moje listy udostępniłem Kasi, abyśmy oboje byli na bieżąco)

Do tego samego zachęcamy Ciebie. Zaledwie kilka kroków wystarczy, aby widzieć wszystko co udostępniamy i móc być z nami na bieżąco!

Uwaga: potrzeba do tego troszkę cierpliwości.

Krok 1. Najedź myszką na przycisk "Lubisz to!" i na liście, która wyskoczy kliknij "Dodaj do listy zainteresowań".

Ruszaj w Drogę na Facebooku - Dodaj stronę do listy zainteresowań

Krok 2: Kliknij "Nowa lista"

Ruszaj w Drogę na Facebooku - Utwórz nową listę zainteresowań

Krok 3. Upewnij się, że "Ruszaj w Drogę" jest zaznaczone i kliknij przycisk "Dalej"

Ruszaj w Drogę na Facebooku - Dodaj do listy najlepsze strony

Krok 4: Nazwij listę, upewnij się, żeby zaznaczyć opcję "Tylko ja" dzięki czemu nikt nie zobaczy Twojej listy i kliknij "Gotowe".

Ruszaj w Drogę na Facebooku - Nazwij listę zainteresowań i ustaw jej prywatność

Brawo :) Właśnie w ten sposób stworzyłeś swoją pierwszą listę zainteresowań! Możesz do niej dodać inne interesujące Cię blogi, lub znajomych. Pamiętaj tylko, żeby nie dodawać ich zbyt wiele, bo znów zgubią się w nich nasze wpisy ;)

Listy zainteresowań widoczne są zawsze z lewej strony Facebooka.

Ruszaj w Drogę na Facebooku - Gdzie znajdę listy zainteresowań?

Warto jeszcze upewnić się, że na liście znajdą się wszystkie nasze wpisy.

Krok 5. Gdy klikniesz na stworzoną listę, kliknij na przycisk "Zarządzaj listą" w prawym górnym rogu, a następnie na "Wybierz typy informacji..."

Ruszaj w Drogę na Facebooku - Wybierz typ informacji dla listy

Krok 6. Upewnij się, że wszystkie "Informacje do wyświetlenia" są zaznaczone. Nie wiemy, które z nich wykorzystujemy, ale dla pewności warto je wszystkie zaznaczyć.

Ruszaj w Drogę na Facebooku - Wybierz typ informacji dla listy

A jeśli jeszcze nie znudziło Ci się klikanie, to dodaj jeszcze nową listę do ulubionych - Facebook wyświetli ją wtedy wyżej w lewej części strony.

Ruszaj w Drogę na Facebooku - Dodaj listę do ulubionych

Uff.. to by było na tyle!

Podsumowując...

Mamy nadzieję, że po lekturze tego wpisu lepiej zrozumiecie działanie Facebooka i nie będziecie już mieli problemów z otrzymywaniem informacji od nas.

A dzielimy się z Wami na Facebooku nie tylko naszymi aktualnymi wpisami, ale też piszemy o wydarzeniach w których bierzemy udział, mówimy gdzie będzie można nas spotkać oraz pokazujemy ciekawostki z pogranicza podróży, kultury i polskiej rozrywki.

Zachęcamy Was do częstszego klikania, lajkowania, komentowania naszych wpisów na Facebooku i udostępniania informacji, którymi się z Wami dzielimy. Włączcie powiadomienia albo załóżcie listy zainteresowań, a zobaczycie, że korzystanie z Facebooka jeszcze nigdy nie było tak przejrzyste i.... przyjemne!

Zachęcamy też do korzystania z innych sposobów otrzymywania powiadomień o nowych wpisach:
Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach, czy widzicie nasze wpisy, czy korzystacie już z list i powiadomień i czy pomogły Wam one w porządkowaniu Facebooka! :)

PS. Nie, na co dzień nie piszemy o Facebooku. Naszą pasją są podróże po Polsce ;)
Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy