Menu

» » »

Zamek w Bodzentynie - ruina "na malowniczym wzgórzu"

Dzisiaj zabieramy Was do świętokrzyskiego Bodzentyna, w którym znajdują się ruiny średniowiecznego zamczyska. Kiedyś świetnie prosperująca miejscowość będąca cenionym ośrodkiem kulturalnym, dzisiaj zwana jest w materiałach reklamowych „oazą spokoju”.

Ruiny zamku w Bodzentynie
I faktycznie, gdy zjawiliśmy się w Bodzentynie w czerwcu,  o 10 rano, najbardziej zapamiętaliśmy wszechogarniającą nas ciszę i senność budzącego się do życia małego miasteczka, w którym gdzieś na „malowniczym wzgórzu” majaczyły pozostałości po wspaniałej budowli. Pamiętamy też krążące nad naszymi głowami stada czarnych jak smoła i złowrogo akcentujących swoją obecność ptaków.

Historia nie za bardzo łaskawa

Zainteresowanych dziejami tego XIV-wiecznego zamczyska odsyłamy na stronę zamki.res.pl  na której znajdziecie archiwalne zdjęcia i dokładny rys historyczny Bodzentyna. Znajdziecie tam także informacje o bogatym wystroju wnętrz zamku za czasów jego świetności: sufity zdobione malowidłami, polichromia na ścianach i liczne ornamenty.

W przeciwieństwie do wielu zamków, które odwiedziliśmy na Jurze, Bodzentyna nie zniszczyli Szwedzi. Wielokrotnie przebudowywany, zaczął niszczeć z chwilą gdy pod koniec XVIII wieku jego właścicielem stało się państwo. Do dzieła zniszczenia swoją cegiełkę dorzucili też sami mieszkańcy okolicznych miejscowości, rozbierając kolejne części zamku i wykorzystując go do budowy swoich domów.

Od 1902 roku bodzentyński zamek otoczono ochroną i uznano za trwałą ruinę, a jego stan systematycznie się pogarsza.

Ruiny zamku w BodzentynieRuiny zamku w Bodzentynie

Zagadkowe podziemia wokół zamku i Bodzentyna

Ciekawostką są pojawiające się informacje o wielopoziomowych podziemnych tunelach, które ciągną się od zamku pod całym Bodzentynem. Legendy głoszą, że można było nimi dotrzeć aż do Świętego Krzyża. 

Podziemia bywają teraz utrapieniem dla mieszkańców. W 2003 roku doszło do awarii wodociągów, woda dostała się do piwnic i podmyła okoliczne domy pozbawiając kilku rodzin dachu nad głową. Mieszkańcy wokół starego rynku wybudowali więc swoje domy nad wielopoziomowymi lochami, które w każdej chwili mogą się zawalić. Gdyby nie bardzo kruche ściany, kto wie, może dałoby radę wprowadzić atrakcję podobną do tej znanej z Opatowa.

Więcej o awarii i jej konsekwencjach przeczytacie w artykule Słowa Ludu.

Jak bardzo malownicze są te ruiny?

Pozostawione sobie ruiny, odrestaurowane mury, czy wyremontowane i całkowicie odbudowane budowle?

W sieci i poza nią już od wielu lat toczy się bardzo emocjonalna dyskusja pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami odbudowy ruin rozsianych po całej Polsce. O poziomie tych skrajnych emocji mogliśmy przekonać się na własnej skórze, gdy dyskusja rozgorzała w komentarzach pod naszym entuzjastycznym opisem odremontowanego, lub jak inni wolą wybudowanego na nowo Zamku w Bobolicach.

Nie będziemy tutaj po raz kolejny rozstrzygać kto ma rację i które rozwiązanie jest lepsze dla gmin i polskiej turystyki. Nasze zdanie już znacie. Wpis o ruinach w Bodzentynie potraktujmy jako przeciwwagę dla tego o Bobolicach. Jak wygląda rzeczywistość obiektu wpisanego do rejestru zabytków jako stała ruina?

Dzisiejsza rzeczywistość

Do Bodzentyna zajechaliśmy dosłownie na chwilę w trakcie naszego urlopu w Górach Świętokrzyskich. I ta chwila w zupełności wystarczyła. Ruiny zamku znajdują się w pobliżu rynku i szkoły. Znaleźć je bardzo łatwo. „Malownicze wzgórze”, o którym piszą przewodniki, oraz majestatyczny zamek niestety straszy.

Ruiny Zamku BodzentynRuiny Zamku BodzentynBodzentyn - wejście pod bramę


Nie pomogło ogrodzenie terenu i ustawienie tablicy informacyjnej, która drobnym druczkiem przedstawia historię zamku. Wchodząc na teren i mijając grupki młodzieży, przechodząc boisko do siatkówki zlokalizowane tuż pod jego murami i łapczywie łapiąc świeże powietrze po próbie sprawdzenia co kryje się pod dziedzińcem wpadamy w melancholię. Krążące wokół ruin stada kruków, drą się w niebogłosy i zdają się rozumieć nasz nastrój.

Ruiny zamku w Bodzentynie

Zamek Bodzentyn – łączący pokolenia?

W folderze reklamowym* przygotowanym przez Gminę Bodzentyn możemy przeczytać, że zamek jest wizytówką Bodzentyna, symbolem łączącym mieszkańców od wielu pokoleń i wspomnieniem lat świetności miasta z XV i XVI wieku.

Przeczytamy też, że był on ważnym ośrodkiem kultury. To w nim Władysław Jagiełło, przed bitwą pod Grunwaldem podjął pomorskich posłów. Dowiemy się też o legendach głoszących o goszczącym w nim Janie Kochanowskim, który zainspirowany bodzentyńskim klimatem napisał fraszkę „Na lipę". A lipa ta stoi teraz w sąsiedztwie ruiny zamku.

[* Folder reklamowy "Bodzentyn - Twoja oaza spokoju i smaku" tekst: Paweł Wikło, Danuta Skrzeczyna]

Po wizycie w Bodzentynie w pamięci pozostaje nam obraz zamku jako budowli z piękną historią, którą spotkał straszny los. 

Zamek zapewne łączy pokolenia, ale w smutku za czasami jego świetności. I jedyne co nam dzisiaj pozostało, to powoływanie się na lokalne podania i legendy oraz podziwianie tych kilku ścian na „malowniczym bodzentyńskim wzgórzu”.

Polecamy do przeczytania:

KOLEJNA RELACJA Starszy post

7 komentarzy :

Dołącz do dyskusji. Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.
 1. Może i ruina, ale za to jaka fotogeniczna. Wizytę w świętokrzyskim mam już pewną :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maćku, cieszymy się, że mogliśmy Cię zainspirować. owszem, ruiny są może i malownicze, ale ogólny obraz jednak jakiś taki.... smutny. przyznasz.

   Usuń
 2. No właśnie, ruina, ale chyba w gruncie rzeczy chodzi o to, aby to jako taką ruinę w takim stanie utrzymać. Wygląda bardzo malowniczo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hehehe :) chyba tak, choć brzmi to trochę jak "jaka piękna katastrofa!"

   Usuń
 3. Zamek a właściwie to co z niego pozostało rzeczywiście wygląda malowniczo. Niestety jeśli nie będzie w jakiś sposób zabezpieczona to będzie coraz bardziej niszczała i z czasem może stanowić zagrożenie dla turystów. Boisko nie dodaje zamkowi uroku,
  Pozdrawiam,
  Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. fakt, nie dodaje. ciężko też sobie wyobrazić, jak ta ruina może jeszcze bardziej zniszczeć - chyba już całkiem się rozsypie. a to faktycznie byłoby szkoda, bo Bodzentyn wiele straci, jeśli nie będzie już miał choćby ruiny...

   Usuń
 4. Właśnie ten straszny kimat przyciąga turystów. Pałac we Włostowie tez popadł w ruine dopiero po wojnie, do czego przyczynil sie I system komunistyczny I sami Polacy. A zamek w Ossolinie zburzył sam właściciel...

  OdpowiedzUsuń

Ruszaj w Drogę?

Czytasz największy blog podróżniczy o Polsce. Znajdziesz u nas ponad 500 artykułów z pomysłami na wycieczki po Polsce. Pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od 10 lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.