Pałac w Kurozwękach - historia z happy endem

Ta historia mogła zakończyć się zupełnie inaczej. Pałac w Kurozwękach mógł skończyć jak jeden z wielu obiektów w smutnej powojennej rzeczywistości Polski, których opłakany stan możemy dziś podziwiać np. na Dolnym Śląsku w tzw. Polskiej Dolinie Loary. Ale nie. Ta historia o dziwo kończy się happy endem. Bo jak inaczej można nazwać widok, który zastajemy przekraczając bramy posiadłości w Kurozwękach?

Pałac w Kurozwękach

Pałac w kolorze pompejskiego różu z piękną fasadą i symbolami rodu we frontonie. Z dala ociepla soczystą zieleń parku. Ogrzewa swoje piękne ściany w świetle wakacyjnego słońca. Bije od niego blask, czystość, estetyka. A mogło być zupełnie inaczej...

Mało brakowało...

Rok 1944. Ówczesny właściciel pałacu i majątku Stanisław Popiel emigruje na Zachód. Państwo przejmuje obiekt i historia zaczyna się toczyć z zatrważającą prawidłowością. Najpierw w obiekcie urządzono tymczasowe lokale mieszkalne. Część z pomieszczeń zaadaptowano na biura miejscowego PGR-u. Rok 1956. W pałacu zorganizowano placówkę ZUS. Potem co do obiektu rodzą się wielkie plany. Będzie w nim... szpital psychiatryczny. Już podjęto decyzję, już rozpoczęto prace remontowe. Prac remontowych nigdy nie ukończono. Brutalna rzeczywistość robi swoje - obiekt niszczeje i popada w ruinę.

I nagle los pałacu w Kurozwękach się odmienia. Łaskawa Fortuna, łut szczęścia, przeznaczenie? Na arenie wydarzeń pojawia się brat Stanisława, ks. Marcin Popiel i w 1991 roku odkupuje ruinę. Pałac wraca do rodziny Popielów i w ich rękach zamienia się w (nie bójmy się tego słowa) perełkę regionu.
Pałac w KurozwękachPałac w Kurozwękach

Stawiaj na różnorodność

Pałac w Kurozwękach to jedna z najładniejszych atrakcji turystycznych w województwie świętokrzyskim. Co można tam robić? To może po kolei.

Pałac to własność prywatna. Gospodarze włożyli dużo pracy i funduszy w odbudowanie zrujnowanych zabudowań. Dziś w pałacu jest m.in. hotel i restauracja, wraz ze wszystkimi towarzyszącymi temu ofertami. Ale zadbano także o turystów, którzy niekoniecznie chcą nocować w pałacu czy się tam stołować.

Pałac w Kurozwękach - atrakcje kompleksuPałac w Kurozwękach - wnętrza pałacu

Małe rodzinne muzeum

Dla zainteresowanych historią pałacu i jego właścicieli zorganizowano małe muzeum. Ponieważ zwiedza się z przewodnikiem, człowiek wychodzi z tego miejsca zaopatrzony w niezbędną wiedzę o pałacu i Kurozwękach. Dużym plusem, oprócz przewodnika, są dobrze opisane zbiory, pamiątkowe fotografie i tablice informacyjne.

Pałac w Kurozwękach - muzeum pałacowePałac w Kurozwękach - muzeum pałacowePałac w Kurozwękach - muzeum pałacowe rodziny PopielówPałac w Kurozwękach - muzeum pałacowe rodziny Popielów

Lochy i piwnice

Ciekawostką i zaskoczeniem był dla nas moment, gdy przewodniczka poprowadziła nas do lochów i piwnic. Jak się pewnie domyślacie, Maciej był wniebowzięty, bo to kolejne podziemia, które zobaczyliśmy w świętokrzyskiem po Sandomierzu, Opatowie i Krzemionkach. Maciej w podziemiach czuje się jak ryba w wodzie. Biega wszędzie z aparatem, robi zdjęcia w najdziwniejszych ujęciach. A ja trzymam się grupy i przewodnika.

Coś jest w tych podziemiach. Ja wolę oglądać je na zdjęciach, bo na żywo budzą mój niepokój. Szczególnie gdy "dla zabawy" gaśnie światło, coś wyskakuje zza rogu, lub słychać gdzieś z komory jakieś złowrogie odgłosy.

W piwnicach Pałacu zadbano o to, żebyśmy się nie nudzili. Stylowe ekspozycje toczą walkę z monotonią kamiennych ścian. Od przewodnika dowiemy się kilku ciekawostek z historii pałacu, poznamy miejscowe legendy, obejrzymy znaleziska z wykopalisk. A jeśli będzie nam mało to możemy dać się zakuć w dyby do pamiątkowego zdjęcia. Z innych narzędzi tortur lepiej nie korzystać - dla własnego bezpieczeństwa.


Pałac w Kurozwękach - podziemna trasa turystycznaPałac w Kurozwękach - podziemna trasa turystycznaPałac w Kurozwękach - podziemia pałacuPałac w KurozwękachPałac w Kurozwękach - podziemna trasa turystycznaPałac w Kurozwękach - podziemna trasa turystycznaPałac w Kurozwękach - podziemna trasa turystycznaPałac w Kurozwękach - podziemia pałacu

Ach te wnętrza...

Oprócz muzeum i lochów, oprowadzono nas po wnętrzach pałacu. A te okazały się urzekające. Idealne miejsce na sesje, prawda?

Pałac w Kurozwękach - wnętrza pałacuPałac w Kurozwękach - kaplica pałacowaPałac w Kurozwękach

Pałacowy dziedziniec

Jednak najbardziej urokliwym miejscem okazał się pałacowy dziedziniec. Wymagający jeszcze renowacji tworzył klimatyczny kącik, w którym skryliśmy się przed słońcem i w ciszy delektowaliśmy się pizzą z pieca.

Pałac w Kurozwękach

Zaproszenie do parku

Pałac to tylko jedna z wielu atrakcji w całym założeniu pałacowym. Przed pałacem roztacza się piękny, zadbany park. W parku ludzie - przy stolikach, na kocykach, leżą, odpoczywają, rozmawiają, dookoła bawią się dzieci. Kiedy patrzy się na to przez kadr aparatu - sielanka. Jest to możliwe dlatego, że wejście na teren parku jest płatne - kosztuje 3 zł. Co mamy w zamian? Czyste, zadbane miejsce, z zieloną trawą, cieniem drzew i bez obaw, że wdepniemy w psią kupę lub zostaniemy nagabnięci przez "lokalesów" proszących o 2 zł na piwo. Osobiście chętnie korzystałabym z tej opcji.

Pałac w Kurozwękach

Włochaci ulubieńcy

Po prawej stronie od pałacu, tuż za parkiem, jest mini zoo i plac zabaw dla dzieci. Dostępne dla każdego w ramach biletu wstępu do parku. A w mini zoo sami milusińscy - lamy, króliki i wietnamskie świnki. Choć nie tylko.

Pałac w Kurozwękach mini zoo - lamyPałac w Kurozwękach mini zoo - lamaPałac w Kurozwękach mini zoo - króliczkiPałac w Kurozwękach mini zoo - świnki wietnamskiePałac w Kurozwękach mini zoo - świnki wietnamskie

Co jeszcze wokół pałacu?

Jest jeszcze jedno miejsce w Kurozwękach - za pałacem - do którego nie dotarliśmy. Niektórzy mówią, że to największa atrakcja parku. W 2000 roku właściciele sprowadzili z Belgii stado bizonów. Tę hodowlę można teraz podziwiać po wykupieniu dodatkowego biletu, po zapakowaniu się do "wozu safari", który mknie przez łąkę pomiędzy zwierzętami. Podobno najsłodszy widok, to małe bizonki psocące wiosną na łące.

Jest jeszcze labirynt w kukurydzy, którego niestety nie przetestowaliśmy. Podobno nie ma tam zasięgu telefonicznego, żeby łatwiej było się zgubić i trudniej odnaleźć. Atrakcję potęgują konkursy, polegające na szukaniu w labiryncie wskazówek i zbieraniu punktów. Fajnie?
A to jeszcze nie wszystko. Na terenie parku organizowane są różne cykliczne i niecykliczne wydarzenia. Nie wiem jak Ciebie, ale mnie zaintrygował targ konopny, który w tym roku odbędzie się 12 października - II Dzień Konopi.

Na zwiedzanie Kurozwęk i wszystkich atrakcji można przeznaczyć spokojnie cały dzień. W tym miejscu odczuliśmy pozytywną atmosferę. Dla nas to miejsce jest przykładem, jak powinna wyglądać atrakcja turystyczna, gdzie turysta jest gościem a nie natrętem. Podziwiamy właścicieli za pomysł, pracę i sposób, w jaki udało im się odbudować pałac. Z korzyścią dla siebie, dla mieszkańców, dla regionu, dla turystów.


Poczytaj jeszcze

Artykuł jest częścią naszego Internetowego przewodnika "Świętokrzyskie czaruje", w którym znajdziesz więcej ciekawych miejsc w pobliżu Pałacu w Kurozwękach. A co zrobić, gdy już przyjedziesz w Świętokrzyskie? Na przykład:
5 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Świetna relacja. Widzę olbrzymie zmiany w Kurozwękach, a byłam tam 10 lat temu. Najwyższy czas znów odwiedzić to miejsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. my byliśmy tam w zeszłym roku, więc być może teraz jest jeszcze ładniej. Aniu daj znać, jeśli tam pojedziesz :) pozdrawiam!

   Usuń
  2. Wybiorę się tam zapewne dopiero wiosną. Teraz już dni za krótkie na dalekie wyjazdy, a Kurozwęki są dosyć oddalone od naszego "centrum dowodzenia".

   Usuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy