Jesteśmy Odkrywcami! Wg badania krajowego ruchu turystycznego 2014

Niedawno dowiedziałam się, że jesteśmy z Maćkiem "Odkrywcami". Szkoda, że tak późno. Dwa lata temu na jednej z prezentacji rozdawaliśmy nasze maskotki - misie Ryszardy i przypinki "Jestem Odkrywcą". Wtedy czuliśmy, że to słowo dobrze oddaje to, co robimy. Teraz mamy na to dowód!

19% badanych turystów krajowych to Odkrywcy - raport POT rynku krajowego

Znalazłam ostatnio w internecie "Raport z badania krajowego rynku turystycznego" z lipca 2014 roku. Leżał sobie na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej i cierpliwie czekał, aż go Marczewska odkopie. Według raportu turyści krajowi dzielą się na cztery grupy: "Poszukiwacze relaksu", "Rodzinni wczasowicze", "Odkrywcy" i "Turyści all inclusive". Okazało się, że my z Maćkiem jesteśmy typowymi "Odkrywcami", a to, co robimy na blogu, jest potrzebne i ma sens.Ciekawa jestem, w której grupie jesteś?

Skąd ten raport?

Prawdą jest, że raport świeżością nie grzeszy, ale i moja w tym wina, że nie poszukałam go wcześniej. Prawdą jest też, że grupa badanych wielkością nie poraża, bo to tylko 1001 osób, w dodatku w większości ze średnim i wyższym wykształceniem i zarobkami na poziomie 1500 zł netto na głowę, podróżujących zarówno po Polsce jak i za granicę. Jednak gdy czytałam ten raport to nasunęło mi się kilka ciekawych myśli.  Ten raport na liczbach pokazał to, co dotąd tylko podejrzewaliśmy. Ciśnie mi się na usta:
A nie mówiłam!
Raport zamówiła Polska Organizacja Turystyczna, a badanie wykonała PBS Sp. z o.o. Spółka od czerwca do lipca 2014r. przeprowadzała wywiady w formie elektronicznej ankiety skierowanej do osób w wieku od 20 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy brały udział w co najmniej 3 wyjazdach w celach turystycznych, a każdy z nich obejmował co najmniej 2 dni i nocleg poza miejscem zamieszkania. Celem tych wyjazdów były co najmniej 2 różne lokalizacje i minimum jeden z nich był wyjazdem krajowym.

4 grupy krajowych turystów. Kim jesteś?

Z raportu wyłoniły się cztery grupy krajowych turystów. Najliczniejsza z nich to - jak należało się spodziewać - "Poszukiwacze relaksu". Leniuchować na urlopie chce aż 45% badanych. Ci turyści chcą oderwać się od obowiązków i codzienności, na wakacje wybierają się głównie latem. Z reguły jadą na dłuższy urlop, dlatego planują go z wyprzedzeniem.

Prawie o połowę mniej (19%) jest "Rodzinnych wczasowiczów", których wyróżnia chęć spędzania czasu z najbliższymi i rodziną. Tacy wczasowicze najczęściej wybierają wyjazdy do miejsc, w których wcześniej nie byli i wybierają noclegi w miejscowościach na uboczu, co sprzyja wypoczynkowi. Nad aktywność przedkładają czas spędzony wspólnie na leniuchowaniu lub zwiedzaniu okolicy. Częściej wyjeżdżają na weekendy, a długi urlop planują zwykle raz w roku.

Jeszcze o połowę mniej (11%) "Turystów all inclusive" - takich z palemką w drinku nad brzegiem basenu, którzy wycieczkę kupują najczęściej w biurze podróży. Statystycznie tacy turyści to osoby dojrzałe, w związkach małżeńskich. Częściej niż inni chcą zadbać o poprawę stanu zdrowia, ale jednocześnie przeżyć coś nowego i ekscytującego. Noclegi wybierają w jednym miejscu, w hotelu położonym w centrum blisko rozrywkowej okolicy  i częściej niż pozostali zapożyczają się, by sfinansować wyjazd turystyczny.

Opis grup jednoznacznie wskazał, że my z Maćkiem jesteśmy "Odkrywcami". "Odkrywców" wśród badanych jest niecałe 20%, co czyni nas całkiem elitarną grupą. Jacy jesteśmy według raportu?

Miś Ryszard Ruszaj też jest Odkrywcą!

Kim jest Odkrywca?

Hm, nikt nas o to nie pytał, ale skąd o nas tyle wiedzą?
Odkrywcy podróżują do nieznanych miejsc. Ich oczekiwania wobec wyjazdów turystycznych wyróżniają ich z tłumu – większość pragnie doświadczyć czegoś nowego i ekscytującego. Szczególną cechą tego segmentu jest młody wiek oraz to, że przeważają tu osoby stanu wolnego. W odróżnieniu od pozostałych grup, Odkrywcy wybierają aktywny sposób spędzania czasu podczas wyjazdów turystycznych. Szczególnie cenią sobie swobodę w podejmowaniu decyzji. Unikają podróży w zimie. Z reguły mają raczej ograniczony budżet. Na idealne wczasy wybraliby się spontanicznie, wyjeżdżając raczej za granicę, by nocować w różnych miejscach.

Wyjazd do nieznanego miejsca, nocleg w wielu miejscach w trakcie jednego wyjazdu, swoboda podejmowania decyzji i aktywne zwiedzanie okolicy? To właśnie o nas! Jesteśmy "Odkrywcami" pełną gębą, choć obszar odkrywania zawęziliśmy do Polski.

Co jeszcze mówi o nas raport?

Skąd bierzemy pomysły na wycieczki?

Jako Odkrywcy pomysły na wyjazd czerpiemy z tych samych źródeł co wszyscy - z Internetu (80%) i opinii najbliższego otoczenia (65%). Natomiast częściej niż wszyscy korzystamy z przewodników turystycznych (37%), czego najlepszym dowodem jest Maciej buszujący między półkami w informacjach turystycznych i na kiermaszach książek.

Na wymarciu są już tradycyjne kanały inspirujące ludzi do wyjazdu – ulotki i prasa turystyczna. Nikt już tam nie szuka miejsc noclegowych (6% w pismach branżowych, 5% w reklamach w radio/TV/prasie, 4% reklamy na billboardach).

76% badanych szuka pomysłów na wycieczki przez Internet - raport POT rynku krajowego

Ile czasu spędzamy na wakacjach?

Odkrywcy, podobnie jak reszta badanych, najczęściej wyjeżdża na jednodniowe wypady bez noclegu. Aż 78% badanych organizuje sobie jednodniowe wypady turystyczne kilka razy do roku i prawie tyle samo (79%) co najmniej kilka razy do roku wyjeżdża na weekend z 1-3 noclegami. To by się zgadzało, bo my z Maćkiem też najczęściej uskuteczniamy wyjazdy weekendowe i wielodniowe. Z badania wynika, że im dłuższy wyjazd, tym rzadziej jest organizowany. Może jest to powiązane z ograniczeniami finansowymi?

A kogo najchętniej zabieramy na wycieczkę? Zwykle ludzie podróżują z żoną lub mężem (partnerem/partnerką), ale nie Odkrywcy. U nich na pierwszym miejscu są wyjazdy ze znajomymi i przyjaciółmi. Wyjazdy z drugą połówką są dopiero na drugim miejscu - to właśnie my.

Co ciekawe, kiedy pojawiają się dzieci, jeździmy z nimi trzy razy rzadziej, niż bez nich. Wyjazdy z dziećmi deklaruje tylko 24% badanych, przy czym w grupie Odkrywców jest to 14%. Trzeba przyznać, że my tych statystyk nie zawyżamy.

79% badanych wyjeżdża na weekend - raport POT rynku krajowego

Czym podróżujemy?

Znasz nasze zdanie, że jak podróż po Polsce to tylko samochodem. Nie jesteśmy odosobnieni w tym myśleniu. Aż 81% bohaterów naszego badania wybiera samochód. Na kolejnych miejscach jest trójca z transportu publicznego. Pociąg (50%) wygrywa z autokarem (47%) i samolotem (40%), ale za to samolot wygrywa z rowerem (13%). I to dużą przewagą punktów.

Pewnie wynika to stąd, że generalnie rower nie jest najpopularniejszą formą uprawiania aktywnego wypoczynku. Bardziej popularne jest pływanie. Rower jest dopiero na drugim miejscu.

Zatem to nie przypadek, że zwykle wybieramy samochód. Teraz już wiemy, że jesteśmy w większości. Pocieszające jest, że wśród Odkrywców liczba zwolenników rowerów wzrasta aż do 21%! Lecz znowu - my tej statystyki raczej nie zawyżamy...

81% badanych jeździ na wycieczki samochodem - raport POT rynku krajowego

Gdzie śpimy?

Jak już dojedziemy na miejsce, to jako Odkrywcy najczęściej wybieramy na nocleg pokoje gościnne lub wynajęte mieszkanie. I to nie jest niespodzianka, bo tak robią wszyscy. To, co wyróżnia nas z pozostałych grup, to nocleg w hostelach i schroniskach. Wybiera je aż 52% Odkrywców (!), podczas gdy średnia dla wszystkich to raptem 34%.

Przyznam, że coś w tym jest, bo o ile jeszcze do niedawna wzbranialiśmy się przed wybraniem noclegu w wieloosobowych salach, tak w ostatnim roku mam wrażenie że najczęściej nocowaliśmy właśnie w hostelach. Dziś traktujemy hostele jako wartościową alternatywę noclegu, zwłaszcza w dużych miastach. To, czego nie robimy, to nocowanie w hotelach z 3 gwiazdkami i więcej. Taki nocleg wybiera tylko 30% Odkrywców i jest to najmniej liczna grupa ze wszystkich.

Z biurem podróży, czy samodzielnie?

Jeśli chodzi o nocleg, wyżywienie, zwiedzanie i inne sprawy organizacyjne, to generalnie my - Polacy jesteśmy sobie sterem, żeglarzem i okrętem. I nie ma przy tym większego znaczenia, czy podróżujemy po Polsce czy za granicę. 58% wszystkich badanych zawsze samodzielnie organizuje cały wyjazd, a kolejne 40% pomaga w planowaniu wyjazdu tym, którzy go sami organizują.

W grupie Odkrywców te proporcje są przesunięte na korzyść samodzielnego planowania (67%). Tu nie odstajemy od reguły. Czasem mam wrażenie, że niedługo Maciek wymyśli wzór matematyczny na organizację wyjazdu. Już raz prawie mu się to udało, o czym pisałam tutaj:
Skoro więc tylko 2% turystów krajowych planując wyjazd całkowicie korzysta z pomocy innych, w tym biur podróży, to dla nas znaczy to tyle, że nasze poradnikowe wpisy na blogu, nasze propozycje i przewodniki są potrzebne. I to raczej nie przypadek, że właśnie te wpisy na naszym blogu mają największe zasięgi. A królują w tym przewodniki po miastach i regionach.
Zaplanuj własną wycieczkę po Polsce

Zaplanuj własną wycieczkę po Polsce

Tworzymy internetowe przewodniki po najciekawszych miejscach w Polsce. Pokazujemy gdzie pojechać i co warto zobaczyć. Wszystkie miejsca odwiedzamy osobiście i pokazujemy tylko te miejsca, które polecamy. Sprawdź je, zaplanuj wycieczkę i ruszaj w drogę naszymi śladami!Zobacz nasze przewodniki

Co robimy na miejscu?

Turyści, gdy dojadą już na miejsce, generalnie nie lubią być aktywni. Szukają spokoju, wypoczynku, relaksu i odskoczni od codziennych zajęć. Ale jeśli już jakąś aktywność podejmują, to jest to raczej rekreacja mało aktywna niż bardzo aktywna.

Ale nie Odkrywcy! Odkrywcy biją rekordy w zwiedzaniu i w obcowaniu z szeroko pojętą kulturą. Przy średniej 77%, oni dają aż 10% więcej! Ale za to mało wypoczywają (45%). Wolą rekreację czynną i uprawianie sportu oraz rozrywkę i kontakty towarzyskie niż zakupy, dbanie o urodę czy udział w praktykach religijnych.

To prawda. My - jako Odkrywcy - najczęściej zwiedzamy zabytkowe miejscowości i obiekty i tak - najbardziej ze wszystkich lubimy też muzea i galerie. Zasadniczo zdarza nam się "obcować z naturą". Z naturą obcuje aż 7% Odkrywców i to jest naprawdę dużo przy średniej 3% dla pozostałych grup, nie mówiąc o Turystach all inclusive, dla których natura jest atrakcyjna tylko w 1%.(!!!)

Aktywności sportowe też uprawiamy na bakier. To znaczy my z Maćkiem prawie nie uprawiamy ich wcale, ale znamy Odkrywców, którzy to kochają. I tak kiedy większość badanych na pierwszym miejscu stawia pływanie (66%), a na drugim rower (64%), tak Odkrywcy odwracają tę proporcję. Całą resztę robią też inaczej niż wszyscy. Zaraz za rowerem i pływaniem najbardziej cenią sobie aktywności związane z górami: trekking (46%), narciarstwo (31%), wspinaczkę (30%). Wyżej jest tylko jogging (36%), który akurat można uprawiać wszędzie.

77% badanych zwiedza i obcuje z kulturą - raport POT rynku krajowego

Skąd wziąć na to pieniądze?

Pytanie o pieniądze do czerwoności rozpala wyobraźnię naszych czytelników. Tymczasem odpowiedź jest prosta jak konstrukcja cepa. Ponad 75% turystów odmieniło przez różne przypadki słowo "odkładanie". I tak to się właśnie robi. Oszczędza. A potem za te oszczędności podróżuje. Niektórzy z nas odkładają pieniądze na długo przed terminem wyjazdu, inni potrzebują mniej czasu. Niektórzy robią to systematycznie, inni nie.

Aż 68% Odkrywców, żeby wyjechać, bierze pożyczkę lub kredyt. Potem go spłacają. Przynajmniej mam taką nadzieję. Pomimo oszczędności, większość turystów, po opłaceniu noclegu, transportu i wyżywienia, stać na sfinansowanie tylko wybranych atrakcji (uważa tak 57% badanych).

To ważny komunikat dla właścicieli atrakcji! Turysta wybierze tylko niektóre z nich - więc warto się starać. Idę o zakład, że w przypadku polskich atrakcji, będą to takie, które są ciekawe, przyjazne dla turysty i nie wydrenują ich kieszeni. Warto mieć to na uwadze, bo tylko 4% badanych dysponuje nieograniczonym budżetem, pomimo miesięcznych zarobków powyżej 1500 zł na głowę. 75% badanych finansuje wycieczki z oszczędności - raport POT rynku krajowego

Czy warto podróżować po Polsce?

Hicior raportu zostawiłam na koniec jak wisienkę na torcie. Powiem to wprost i głośno: 82% badanych uważa, że jest wiele miejsc wartych odkrycia w Polsce, jednocześnie 56% z nich myśli, że trudno jest znaleźć informacje o polskiej ofercie turystycznej i aż 85% !!! twierdzi, że walory turystyczne kraju są za mało reklamowane wśród Polaków.

Dodatkowo turyści, w skali 1-10, ocenili swoją wiedzę na temat oferty turystycznej Polski na poziomie 6,1 i trzeba przyznać, że jest to poziom raczej przeciętny. Halo! Kochane organizacje turystyczne, Polska Organizacjo Turystyczna, Polska Izbo Turystyki, drogie informacje turystyczne, wszyscy zaangażowani w polską turystykę! Czytacie czasem raporty? Posłuchajcie głosu ludu. Jedni Marczewscy nie zrobią tutaj całej roboty!

A skoro już przy promocji Polski jesteśmy, to na pytanie „Jaka krajowa atrakcja turystyczna mogłaby Pana/Pani zdaniem zostać znakiem rozpoznawczym Polski za granicą?” aż 62% głosów Odkrywców zebrały atrakcje Małopolski: 38% z nich za taki symbol uznałoby Kraków i jego zabytki, a 24% Tatry. Gdzieś pomiędzy wcisnęły się Mazury z 34% głosów Odkrywców oraz na czwartym i piątym miejscu góry i nasz zimny, siny Bałtyk.

85% badanych uważa, że nie za mało promujemy Polskę w Polsce - raport POT rynku krajowego

Co nam powiedział ten raport?

Lubię raporty. Szczególnie takie, z których można wyciągać ciekawe i zaskakujące czasem wnioski. W tym przypadku zaskoczeń było tylko kilka.

Wygląda na to, że na blogu robimy całkiem niezłą robotę, skoro Internet jest pierwszym źródłem informacji zarówno jeśli chodzi o szukanie pomysłów na wyjazdy, jak i poleceń odwiedzanych miejsc. Opisujemy atrakcje, których poszukuje większość podróżujących po Polsce turystów. Proponujemy jednodniowe wycieczki po miastach, znowu odpowiadając na potrzeby największej grupy odbiorców. Ale co najważniejsze – "promujemy walory turystyczne kraju" wśród mieszkańców Polski, a tego oczekuje aż 85% badanych! Jeśli reguły statystyki nie kłamią, można założyć, że podobne oczekiwania mają także inni mieszkańcy naszego kraju, którzy nie brali udziału w badaniu.

Nie przeszkadza nam, że badanie dotyczyło krajowych turystów, którzy organizują wyjazdy polskie i zagraniczne. Tendencje są wyraźne:

Tradycyjne kanały reklamy odchodzą do lamusa, a ludzie coraz częściej szukają subiektywnych opinii o interesujących ich miejscu. Ponieważ nie stać ich na zwiedzenie wszystkich atrakcji, bo mają ograniczony budżet, to szukają tych najlepszych, najfajniejszych miejsc. I my im takie pokazujemy, kreując modę na Polskę i najlepsze rozwiązania dla turystów indywidualnych.

Wreszcie możemy przestać się tłumaczyć, dlaczego podróżujemy tylko samochodem (robi tak 81% badanych) i skąd mamy pieniądze na podróże (oszczędzamy). I widzimy, że nie tylko my jesteśmy odważni chodząc do muzeów i galerii, bo robi tak większość Odkrywców.
Ruszaj w Drogę - Kasia i Maciej Marczewscy

Wnioski z tego raportu motywują nas do dalszej wytężonej pracy i do rozwijania naszego Klubu Polskiego Podróżnika. 28 spotkań podróżniczych o Polsce w zaledwie w jeden rok od uruchomienia Klubu to dopiero początek!

Coraz bardziej staje się dla nas jasne, dlaczego na ostatnie spotkania w Sopotece i InfoBoxie przyszło 70 osób, które ledwo zmieściły się na sali. Mamy też potwierdzenie, że Klubowa Kopalnia Pomysłów ma głęboki sens i nie ustaniemy w pozyskiwaniu ciekawych przewodników od organizacji turystycznych. Dalej też będziemy szukać ciekawych miejsc przyjaznych turystom, spoza głównego szlaku z przewodników.

W końcu jesteśmy Odkrywcami!6 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Hm... Nie mieszczę się w raporcie... Jestem czymś pomiędzy "Odkrywcą", a "Rodzinnym Wczasowiczem". Bo uwielbiam aktywne wakacje, dużo zrobić, dużo zobaczyć, dużo miejsc odwiedzić i bardzo, bardzo lubię spontaniczność. Ale bez znajomych albo rodziny to nie miałoby sensu... ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Marczewscy! bardzo cieszą mnie Wasze wnioski nt. przyszłości bloga. oby tak dalej-będzie o czym poczytać/nad czym się zastanowić! dla mnie czas to króliczek, którego nie mogę złapać od dekady. jestem bardzo wdzięczna za sensowne podpowiedzi i przetrawione skróty:-)w najbliższym czasie skorzystam z nich na Podlasiu. juhhu!na szczęście nie jesteście sami-macie wsparcie.nie martwcie się,że całej roboty sami nie odwalicie:-)pomocnicy są tuż obok.osobiście czytam jeszcze www.podróżehani.pl oraz www.dzieckowpodróży.pl.korzystam też z ogromnego potencjału pttk.oczywiście od razu wychodzi,że jestem rodzicem i to łapiącym się nawet na 500+ a wymienione blogi powyżej imponują mi rozmachem i konsekwencją w podróżowaniu z dziećmi pomimo wielu ograniczeń tego etapu życia rodziny. polecam na przyszłość:-)3 kwietnia byłam także na kolejnych targach turystycznych w gdańsku (w amber expo) i powiem Wam-wstydu nie było.fajnie to sobie ewoluuje w stronę spędzania czasu wolnego (rowery, kajali, kometka, quady) oraz prezentacji mniejszych miejscowości. z dużych zauważyłam tylko kraków a dalej to już hulaj dusza-piotrków trybunalski, tarnów, orneta, lidzbark warmiński, grudziądz, częstochowa.świetne stoisko lasów państwowych.było bardzo dużo materiałów, które dostałam już od Was na spotkaniach klubu polskiego podróżnika! oj, już nie mogę się doczekać spotkań, w których dam radę uczestniczyć. pozdrawiam gorąco odkrywców-rodzinny wczasowicz az

  OdpowiedzUsuń
 3. sprzedam Wam jeszcze 1 ekstra świeżynkę. ze 2 dni temu muzeum żydów polskich w warszawie otrzymało tytuł najlepszego muzeum EUROPY. bomba nie? cieszę się z tego tym bardziej, że już za parę dni będę tam na zamówionym spacerze z przewodnikiem.w zeszłym roku się nie udało ale teraz tak. niech żyje 2016 kiedy moi synowie są już co najmniej w wieku przedszkolnym i poza matczyną spódnicą, domagają się pobytów u babci, cioci, wyjazdów z samym tatą:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Alex widział jakiś czas temu ten raport. Całkiem sporo ciekawych rzeczy można wyczytać. Szkoda, że nie powtórzyli tej akcji na szerszą skalę!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ojej, chciałem Wam powiedzieć, że nie jesteście jedynymi, którzy piszą TYLKO o Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 6. Od siebie dodam, że nie wszyscy odkrywcy są tacy bardzo młodzi. Nasza grupa to w większości emeryci, a odkrywamy więcej miejsc niż niejeden młodzik. Dziś odkryliśmy winnicę na Ponidziu (oczywiście zainspirowałam się Waszym blogiem).
  Pozdrawiam bratnie dusze.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy