Jak powstał przewodnik Ruszaj na Mazury? [zza kulis]

Nie mogę uwierzyć, że to piszę! Ruszyła SPRZEDAŻ przewodnika "Ruszaj na Mazury” - naszej nowej książki z gotowymi planami wycieczek po 7 mazurskich miastach i ciekawych atrakcjach w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich! To chyba jakiś sen. 7. książka po 7 miastach. Przypadek? Od dziś 7 to moja szczęśliwa liczba :) Dlatego teraz już oficjalnie mogę zadać Ci to pytanie: Wybierasz się na Mazury?

Przewodnik Ruszaj na Mazury. Przedsprzedaż i promocyjna cena

Co powiesz na gotowy plan wycieczek po mazurskich miastach takich jak Giżycko, Mrągowo czy Mikołajki? Czy nie byłoby wspaniale rezerwować nocleg z poczuciem, że już wszystko za Ciebie zaplanowaliśmy? Tak, aby po wyruszeniu w drogę skupić się już tylko na zwiedzaniu i odkrywaniu najciekawszych mazurskich atrakcji? Kup przewodnik "Ruszaj na Mazury" i skup się tylko na tym czego pragniesz najbardziej - na dobrej zabawie i wypoczynku nad mazurskimi jeziorami. Teraz to proste jak nigdy wcześniej!

Po raz pierwszy w naszej karierze wydaliśmy jednocześnie nie tylko książkę i e-book, ale także audiobook. A wszystkie te mazurskie dobra połączyliśmy w świetne zestawy, bo gdy turyści kupowali nasz przewodnik po Bieszczadach, to często o to pytali. Dlatego teraz od razu wydaliśmy cały komplet! Wybieraj i miksuj:
Polecamy zwłaszcza to ostatnie czyli Mazurskie All Inclusive :)  Ten zestaw jest jak pilot, opiekun i lektor w jednym - prowadzi za rękę i zabiera na spacery po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. 

Gdy szykujesz się do drogi - otwierasz książkę i wybierasz plan wycieczki. 

Gdy jedziesz na Mazury uruchamiasz audiobook, a my czytamy Ci opowieści i ciekawostki, doradzamy i podpowiadamy co robić na miejscu. 

A gdy spacerujesz po mazurskim mieście - na smartfonie otwierasz e-book, uruchamiasz nawigację, sprawdzasz przebieg trasy, godziny otwarcia atrakcji i czytasz rodzinie o ciekawych miejscach w pobliżu. 

Każdy by chciał pojechać na tak perfekcyjnie zorganizowane wakacje na Mazurach!

PIERWSI KUPUJĄ U NAS NAJTANIEJ - korzystaj :)

W chwili, gdy to piszę, nasza książka właśnie zjeżdża z drukarskiej prasy i lada dzień będziemy wypatrywać kuriera z paletą. Dosłownie kilka dni dzieli nas od chwili, gdy dostawa książek dotrze do naszego magazynu, skąd wyruszą w Polskę. 

Właśnie na tym polega przedsprzedaż - książkę, e-book i audiobook można już zamówić. E-booka wyślemy natychmiast, a książkę i audiobooka - gdy tylko będzie to możliwe.
Zakładamy, że:

Książki są już u nas! E-booki i audiobooki wysyłamy w kilka minut po opłaceniu zamówienia. Książki nadajemy codziennie w okolicach południa!


SPRAWDŹ CENY

Jakie wycieczki znajdziesz w książce „Ruszaj na Mazury”?

Wycieczki, które dla Ciebie zaplanowaliśmy to cały wachlarz mazurskich atrakcji:
 1. Giżycko - największe turystyczne miasto regionu, gdzie czeka na Ciebie największa turystyczna atrakcja na Mazurach - Twierdza Boyen
 2. Mrągowo - zabytkowe, wielokulturowe miasto nad jeziorami
 3. Mikołajki - z nową promenadą i gwarną Wioską Żeglarską
 4. Węgorzewo - z parkiem etnograficznym, Węgorapą i zielonymi parkami
 5. Pisz - ze świetnym muzeum i plażą nad jeziorem Roś
 6. Kętrzyn i Ryn z krzyżackimi zamkami

Nasze propozycje wycieczek to głównie spacery po mazurskich miastach, gdzie pokażemy Ci najciekawsze atrakcje. Dwa plany to wycieczki objazdowe. Dotrzesz z nimi do Bezławek, Muławek, Szestna, Świętej Lipki, Owczarni, Kadzidłowa, Gierłoży, Mamerek i Marcinkowa

Do spacerowania przydadzą Ci się więc wygodne buty, a na objazdówki - pyszny lunch i kawa zapakowane do plecaka. Tam, gdzie to możliwe, na koniec dnia proponujemy odpoczynek na plaży nad jeziorem, dzięki czemu poczujesz mazurski klimat także wtedy, gdy nie żeglujesz. To świetne plany na wakacje, wczasy czy wypoczynek i to niezależnie od tego, czy wybierasz się na wycieczkę sam, czy na Mazury jedziesz z dziećmi.

Nie było jeszcze takiego przewodnika po Mazurach!

Z tym przewodnikiem przekonasz się, że Mazury to o wiele więcej niż błękitne jeziora. Odkryjesz fascynujące losy Mazur i Mazurów. Opowiemy Ci, kim są rdzenni Mazurzy, co przeżyli przez ostatnie 600 lat, gdzie mieszkali, jak wyglądały ich domy, jakim językiem mówili, w co wierzyli i dlaczego dziś na Mazurach mieszka ich już tak niewielu. Dowiesz się też, czym różnią się Warmia i Mazury i gdzie dokładnie leży każda z tych historyczno-etnograficznych krain.

Z książką "Ruszaj na Mazury" wybierzesz się w niesamowitą podróż po kulturowych Mazurach. Pokażemy Ci, że wśród jezior i lasów kryje się prawdziwa historia, o której wielu wciąż jeszcze nie słyszało:

 • PRZEKONASZ SIĘ, że Mazury to o wiele więcej niż Wielkie Jeziora Mazurskie 
 • POZNASZ historie, których nie opowiedziały jeszcze turystyczne przewodniki 
 • ODKRYJESZ frapujące losy Mazur i Mazurów 
 • PRZECZYTASZ ekskluzywne i inspirujące wywiady z mieszkańcami regionu 
 • DOTRZESZ do nieoczywistych mazurskich miejsc i atrakcji 
 • RUSZYSZ w drogę na Mazury z gotowym planem na 7 dni

Z mapami i trasami spacerów na każdy dzień, kodami QR do mapy Google, praktycznymi poradami, mazurskimi ciekawostkami, fascynującymi opowieściami i praktycznymi poradami z książki "Ruszaj na Mazury" zwiedzanie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich jest bajecznie proste. Zaprowadzimy Cię do mazurskich atrakcji i pokażemy ciekawe miejsca warte odkrycia.

Ten przewodnik jest tak wyjątkowy, bo każdą z wycieczek sprawdzaliśmy osobiście. I to kilkukrotnie. Przeszliśmy każdy fragment proponowanej trasy i dojechaliśmy do każdego opisanego miejsca. Wędrując naszymi śladami, masz pewność, że kroczysz ścieżką, którą ktoś już dla Ciebie wydeptał. Teraz Ty, bez ryzyka, możesz zrobić to samo.

"Ruszaj na Mazury. Twój przewodnik na 7 udanych dni na Mazurach" to:
 • 7 pomysłów na 7 dni na Mazurach, a w nich mapy z trasami spacerów i praktyczne porady organizacyjne - na weekend, wczasy i wakacje!
 • 9 map z trasami zwiedzania mazurskich miast, m.in. Giżycka, Mrągowa i Mikołajek oraz okolic
 • 11 wywiadów z mieszkańcami Mazur, dzięki którym inaczej spojrzysz na Mazury
 • 160 stron porad, mazurskich opowieści i historii, które pierwszy raz trafiły do turystycznego przewodnika
 • 500 zdjęć oraz historycznych map, ilustracji i dokumentów opowiadających losy Mazur i Mazurów

Za kulisami: jak powstał przewodnik Ruszaj na Mazury?

Gdy wspominamy pracę nad tą książką, to czasem łapiemy się za głowę, jak to wszystko wyglądało i niedowierzamy, że sami przez to wszystko przeszliśmy. Żeby podzielić się z Tobą na gorąco tymi wrażeniami i zachować pamiątkę dla potomnych, nagraliśmy podcast, w którym opowiadamy zza kulis jak naprawdę wyglądało pisanie i wydawanie przewodnika „Ruszaj na Mazury”. 

Opowiadamy w nim m.in. o tym w jaki sposób planujemy wycieczki, dlaczego jeszcze nie było takiego przewodnika, jak historyczne książki i przewodniki o Mazurach wpuszczają nas w maliny, ile osób pomagało nam w tworzeniu tej książki i dlaczego po skończeniu tego projektu powinnam pójść na rehabilitację... 

Wymieniamy też wszystkie supermoce i wodotryski tego przewodnika, których nie widać na pierwszy rzut oka, ale które sprawiają, że zwiedzanie Mazur jeszcze nigdy nie było tak proste, praktyczne i kompleksowe! Zachęcam Cię gorąco do wysłuchania #15 odcinka Podcastu Ruszaj w Drogę!

Posłuchaj "15 odcinek Podcastu Ruszaj w Drogę! Za kulisami: dlaczego napisaliśmy przewodnik Ruszaj na Mazury?"

Wszystko zaczęło się 3 lata temu...

Mogłeś się już przyzwyczaić, że co roku wypuszczamy, to znaczy piszemy i wydajemy nowe przewodniki, które potem można kupić lub dostać w gratisie w internetowym sklepie naszej Fundacji Ruszaj w Drogę! I tak już od dwóch lat co kilka miesięcy pojawiały się: „Ruszaj w Bieszczady”, „Ruszaj na Kociewie Świeckie”, „Ruszaj w drogę do Krainy Zalewu Wiślanego”, „Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy” czy "Pokoloruj Bieszczady". 

Muszę Ci się przyznać, że jeszcze nigdy, przenigdy, żadna książka nie przeczołgała nas tak, jak nasze najnowsze dzieło „Ruszaj na Mazury”. A zaczęło się tak niewinnie!

Trzy lata temu zwiedzaliśmy Mazury na zaproszenie Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Z Justyną Szostek, dyrektor biura W-MROT, pracowaliśmy już kolejny rok. Dzięki tej współpracy mogliśmy poznać wspaniałych ludzi w regionie, pasjonatów - wśród nich są też Mazurzy. Z naszej wizyty napisaliśmy internetowy przewodnik po mazurskich miastach i atrakcjach, z którego do dziś turyści skorzystali już ponad 130 tysięcy razy! I doprawdy trudno stwierdzić, co nam strzeliło do głowy, aby to właśnie o Mazurach wydać kolejną książkę.

Jeśli miałabym jednym zdaniem opisać uczucia, które towarzyszyły mi przy tworzeniu tej książki, skorzystałabym z myśli, którą zawarłam w nowym przewodniku:
Trzymaj się mocno, bo to najtrudniejsza misja, jakiej się podjęłam w moim turystyczno-kulturowym cyklu. Choć sama nie do końca jeszcze rozumiem zawiłą mazurską historię, to podzielę się z Tobą tym, co najbardziej chwyciło mnie za serce.


Z blogowego tekstu zróbmy sobie e-booczka

Wszystko zaczęło się od tego, że pewnego dnia spojrzeliśmy z Maćkiem na nasz internetowy przewodnik po Mazurach i pomyśleliśmy: „Hej, skoro mamy tak fajny materiał, i skoro ludzie czytają go średnio przez prawie 40 minut, to ułatwmy im życie i zróbmy z tego e-booka”.

Pomysł wydawał nam się wtedy niesamowicie genialny i prosty. Do dziś w trzewiach naszych komputerów drzemie pierwszy plik, jaki powstał po tej szalonej myśli. On jest jak ten folder, który każdy ma gdzieś schowany pod nazwą XXX, w którym trzyma się wstydliwe rzeczy. Niby wiesz, że rozsądnie jest go skasować, ale podskórnie czujesz, że jeszcze kiedyś zapragniesz na niego popatrzeć. No więc my mamy tak samo.

Gdy powstał ten plik, projekt mazurskiego przewodnika zaczął żyć własnym życiem. Maciej stwierdził, że dodałby tu trochę więcej zdjęć, ja - że trochę więcej historii. Oboje doszliśmy do wniosku, że trzeba go trochę uporządkować i może dodać gotowe, konkretne plany wycieczek. 

W psychologii istnieje taka teoria o utraconych kosztach. Polega ona na tym, że im więcej wysiłku włoży się w swoją pracę, tym trudniej ją nam porzucić. To taki mechanizm obronny dany nam m.in. po to, żeby ludzie kończyli studia, nie zostawiali niedokończonych domów i nie wyrzucali swoich dzieci na ulicę. Podobno ktoś za to odkrycie dostał kiedyś Nobla, ale pewności nie mam. Jeśli nie dostał, to zdecydowanie powinien. Bo tylko ten mechanizm sprawił, że im dalej brnęliśmy w mazurskie wycieczki i mazurską historię, tym trudniej było nam porzucić ten projekt. 

W rezultacie, dobrnęliśmy z nim do szczęśliwego (oby!) finału i dziś Ty też możesz pojechać na Mazury z przewodnikiem, w którym zaplanowaliśmy dla Ciebie 7 dni na weekend lub wakacje w mazurskich miastach: Giżycku, Mrągowie, Mikołajkach, Węgorzewie, Rynie, Piszu i Kętrzynie.
ZOBACZ PRZEWODNIK

Soczystą mazurską propagandę poskromi historyk i 11 bohaterów

Na tym mogłabym skończyć naszą historię gdyby nie to, że najciekawsze dopiero przed nami. Jak wspomniałam, jeszcze nigdy wcześniej nie napisaliśmy takiej książki. Były takie momenty gdy obawiałam się, czy nie przesadzamy i czy historia, którą snuję w tym przewodniku, zdarzyła się naprawdę. Bo po 6 miesiącach lektury historycznych książek o Mazurach, pachnących jeszcze PRL-owską propagandą, przekłamaniami i naciąganymi tezami, miałam niezły mętlik w głowie. 

Pomału, w miarę jak posuwałam się do przodu w poznawaniu tej historii, zaczęłam rozumieć, dlaczego jeszcze żaden przewodnik turystyczny w Polsce nie opisał skomplikowanej historii, której bohaterami byliby Mazurzy. To dlatego turyści, a nawet niektórzy mieszkańcy, właściwie nie wiedzą co to są Mazury, gdzie konkretnie leżą, kim są rdzenni Mazurzy i co się tu działo przez ostatnie 600 lat.

Z pomocą w poruszaniu się w gąszczu zawiłej historii i obalaniu kolejnych mitów przyszedł nam znakomity historyk dr Robert Kempa z Giżycka, który - sam będąc Mazurem - miał bardzo realistyczne spojrzenie na mazurskie tematy, ciekawostki i opowieści. Odetchnęliśmy z ulgą, gdy zgodził się zostać naszym konsultantem merytorycznym i gdy zgodził się wystąpić jako jeden z bohaterów naszego przewodnika.

Tak. Bo nasz przewodnik ma prawdziwych bohaterów! A jest ich aż 11. Każda z osób, które zgodziły się wystąpić w naszej książce i opowiedzieć historię, mieszka na Mazurach lub jest z Mazurami związana. Ich opowieści spisałam w formie wywiadów, które czyta się jak te w magazynie na sobotnie popołudnie. Jestem niezwykle wdzięczna naszym przyjaciołom, że tak bardzo zaangażowali się w ten projekt i że dzięki nim udało nam się opowiedzieć o Mazurach, patrząc na nie z kilkunastu stron.

Kto został naszym bohaterem i podzielił się swoją mazurską historią na łamach książki Ruszaj na Mazury?
 1. pastor Krystian Borkowski z parafii ewangelickiej w Giżycku
 2. Robert Kempa z Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku
 3. Mateusz Klimek z Informacji Turystycznej w Mikołajkach
 4. ksiądz Jarosław Kupryjaniuk z cerkwi prawosławnej w Mrągowie
 5. Magda Lewkowicz z Fundacji Borussia
 6. Jerzy Marek Łapo z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
 7. pastor Piotr Mendroch z parafii ewangelickiej w Mrągowie
 8. Piotr Szatkowski z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk
 9. Justyna Szostek z Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
 10. Robert Wróbel z Informacji Turystycznej w Mikołajkach
 11. Sławomir Wolski ze Stowarzyszenia Historycznego Piska Pozycja Ryglowa


Piszemy książkę, lecz świat nie czeka. Jak powstają wycieczki?

Znasz nas już na tyle dobrze, że wiesz, że nasze przewodniki są wyjątkowe. 
 1. Po pierwsze mają gotowe plany jednodniowych wycieczek. 
 2. Po drugie mają mapy każdej wycieczki z wrysowaną w nie trasą spacerów.
 3. Po trzecie zawierają setki zdjęć, które pokazują Ci miejsca, do których pojedziesz. 

Praca nad takim przewodnikiem to fantastyczne zajęcie. Ale świat nie czeka, aż łaskawie napiszemy książkę z naszych podróży. Zmienia się codziennie i nieustannie. Dlatego, choć Mazury poznaliśmy całkiem nieźle dwa lata temu i w zeszłym roku opisując Szlak Zamków Gotyckich, to okazało się, że aby ułożyć do książki wiarygodne wycieczki, musieliśmy znowu tam pojechać. 

Nasz tegoroczny majowy wyjazd trzymaliśmy w tajemnicy, dlatego niewiele osób wiedziało, że kręcimy się po Mazurach. Tymczasem my, z wydrukowanymi mapami Googla i kolorowymi długopisami w dłoni, w wygodnych butach, na piechotę, a czasem rowerem, przemierzaliśmy mazurskie miasta w poszukiwaniu optymalnych planów wycieczek. I znaleźliśmy!

Wróciliśmy do domu z całą teczką pokreślonych map i nowymi pomysłami na świetne spacery, które uwzględniały już wszystkie zmiany, jakie zastaliśmy w terenie. Dlaczego musieliśmy przebudować cały przewodnik? M.in. o tym opowiadamy w tym #15 odcinku Podcastu Ruszaj w Drogę!

Dość tych tajemnic! Posłuchaj reszty w wyjątkowej audycji!

Zdradziłam Ci już sporo szczegółów od kuchni i wyzwań, przed którymi stanęliśmy pisząc ten przewodnik. Lecz jest tego o wiele więcej! O wszystkim opowiadamy przez 1,5 godziny w naszej turystycznej audycji. 

To nie tylko anegdoty o tym, z czym musieliśmy się zmierzyć pisząc ten niezwykły przewodnik, ale także nasze zdanie na temat kondycji współczesnych turystycznych przewodników i mazurskiej turystyki w ogóle. Bo na koniec pracy nad książką wyraźnie zrozumieliśmy, dlaczego Mazury promują się tylko przez Wielkie Jeziora Mazurskie. 

Na szczęście mamy już pomysł, jak można to zmienić! Odpowiedzią jest książka, którą już kupisz w naszym internetowym sklepie. 

Dlatego włącz Podcast - niech leci, a Ty chodź do nas na zakupy:

SPRAWDŹ CENY
Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy