Książęca wieża mieszkalna w Siedlęcinie

Na wieżę mieszkalną w Siedlęcinie natknęliśmy się całkiem przypadkiem podczas naszego ostatniego urlopu w Szklarskiej Porębie.Obiekt ten zaczął pojawiać się w przewodnikach od niedawna. Trafiliśmy na jego ulotkę podczas przeglądania okolicznych atrakcji w jednej z informacji turystycznych.

książęca wieża mieszkalna siedlęcin pocztówka

Niepozorna ulotka zaciekawiła mnie ciekawym zdjęciem wieży oraz informacją o niedawno odkrytych, unikatowych malowidłach ściennych z czasów średniowiecza.

Nasza wizyta w Siedlęcinie potwierdziła tylko naszą teorię, że atrakcje, o których wcześniej nie słyszeliśmy, lub których nie ma w przewodnikach bywają ciekawsze od najpopularniejszych atrakcji w okolicy. Zresztą, przekonajcie się sami.

rycerska wieża mieszkalna siedlęcin

Jak dojechać do wieży?

Wieża Książęca (przez niektórych nazywana Wieżą Rycerską) znajduje się kilka kilometrów od Jeleniej Góry, w samym centrum miejscowości Siedlęcin – wjeżdżając do Siedlęcina z drogi krajowej nr 30 jedziemy krętą, lokalną drogą aż do mostu na rzece Bóbr. Przejeżdżając przez most skręcamy w lewo i wjeżdżamy na niepozorne podwórze dawnego gospodarstwa (były PGR).

Dojeżdżając do jego końca widać wyznaczony parking, a naszym oczom, zza starych budynków ukazuje się Książęca Wieża Mieszkalna. Aby wejść do wieży należy przejść przez widoczny na zdjęciu budynek gospodarczy i zajść do pomieszczenia kustosza muzeum.


siedlęcin - gospodarstwo pgr przed wieżąsiedlęcin - widok na wieżę rycerskąsiedlęcin - widok na wieżę rycerską

Bogactwo pamiątek i folderów

Byliśmy bardzo mile zaskoczeni bogactwem publikacji i pamiątek, jakie można nabyć u kustosza. Nie przeszkodził nawet martwy okres poza sezonem turystycznym (byliśmy w lutym). Nie jedna informacja turystyczna w większej miejscowości była gorzej wyposażona i nie posiadała tylu ciekawych książek i gadżetów co tutaj.

Korzystając z okazji pozdrawiamy przemiłą Panią, która pracowała w punkcie z pamiątkami. Podzieliła się z nami wieloma ciekawymi informacjami dotyczącymi wieży, jak i samej fundacji opiekującej się tym obiektem.

Jedna z największych wież mieszkalnych w Europie

Dowiedzieliśmy się, że Wieża powstała w XIV wieku i jest jednym z największych obiektów tego typu w Europie. Pierwotnie otoczona była fosą i murem obronnym (vide obraz poniżej).

siedlęcin - rycina wieży rycerskiej

Obecnie posiada 4 piętra (jedno dobudowano) i spadzisty dach. W czasach, gdy budowano wieżę zakazane było wznoszenie budowli obronnych. Wzniesiono ją dla rycerstwa do celów mieszkalnych i administracyjnych – w okolicy pobierano myto za przeprawę przez Bóbr. Nie brała ona udziału w działaniach zbrojnych.

Po XVIII wieku przeszła w ręce von Schaffgotschów, którzy opiekowali się nią aż do połowy XX wieku. Najprawdopodobniej w tym czasie została przekształcona w spichlerz.

Pomieszczenia Wieży zachowane są w bardzo dobrym stanie – odrestaurowano je w taki sposób, że wyglądają teraz niemal jak nowe. W sezonie odbywają się wystawy w większości pomieszczeń Wieży.Piwnice nadal sprawiają wrażenie opuszczonych i zaniedbanych (ciekaw jestem, czy planowane są w nich jeszcze jakieś prace).


siedlęcin - wnętrza wieży rycerskiejsiedlęcin - wnętrza wieży rycerskiejsiedlęcin - wieża rycerska wnętrzesiedlęcin - wieża rycerska wnętrzesiedlęcin - wieża rycerska 4 piętrosiedlęcin - wieża rycerska piwnicasiedlęcin - wieża rycerska piwnicasiedlęcin - wieża rycerska piwnica

Unikatowe średniowieczne malowidła

Najwspanialsze są jednak średniowieczne, niedokończone malowidła, z których słynie Wieża mieszkalna w Siedlęcinie. Są one unikatowe na skalę międzynarodową – powstały najprawdopodobniej w XIV wieku, kiedy to sztuka skupiała się na historiach religijnych.

Malowidła w Siedlęcinie przedstawiają legendę o Sir Lancelocie z Jeziora – najsłynniejszym rycerzu Króla Artura. Dzięki staraniom Fundacji opiekującej się Wieżą, zostały one odrestaurowane w 2003 roku. Według niektórych znawców bliźniacze malowidło znajduje się w katedrze w Zurychu – z tą różnicą, że zostało ono tam ukończone.

Malowidło przedstawia epizody z życia Sir Lancelota: wyprawę z Lionelem, odpoczynek w sadzie i walkę, pojedynek z Sargremorem oraz romans z żoną króla Artura – Ginewrą, który doprowadził do wojny domowej. W malowidle tym znaczący jest sposób trzymania się kochanków za lewe ręce, co ukazuje nieprawość ich związku.

Malowidło wzbogacone jest o scenę memento mori i wizerunek Świętego Krzysztofa, patrona rycerstwa, który niosąc dzieciątko Jezus przez wodę nawiązuje do Wieży w Siedlęcinie – punktu obrony w przeprawie przez rzekę Bóbr.

siedlęcin - wieża rycerska malowidłasiedlęcin - wieża rycerska malowidłasiedlęcin - wieża rycerska malowidłasiedlęcin - wieża rycerska malowidłasiedlęcin - wieża rycerska malowidła

Jak odnawiano Wieżę Mieszkalną?

Poczytałem w Internecie na temat Wieży Mieszkalnej w Siedlęcinie, i jak się okazuje, jeszcze kilka lat temu była ona opuszczona i niszczała.

Jestem zawsze pod wielkim wrażeniem gdy widzę determinację pasjonatów, którzy próbują ocalić takie miejsca od zapomnienia. Niewątpliwie należą do nich osoby z Fundacji Zamek Chudów.

fundacja zamek chudów

Fundacja wykupiła Wieżę w 2001 roku i od tego czasu sukcesywnie przeprowadzała prace renowacyjne dążące do udostępnienia jej dla zwiedzających.

W ramach prac odrestaurowano podłogi, schody, dach i przeprowadzono konserwację malowideł. (o przeprowadzonych pracach można przeczytać na stronie internetowej fundacji  ). Muszę przyznać, że stan w jakim w tej chwili jest wieża zrobił na mnie wrażenie.

Gratuluję!

Wydarzenia  organizowane w Siedlęcinie

W trakcie sezonu turystycznego w 2010 roku organizowane były w Wieży koncerty, wernisaże i pokazy rycerskie. W połączeniu z obszernymi pomieszczeniami na każdym piętrze Wieży, muszą one wspaniale dopełniać jej atrakcyjności.

Żałuję, że nie odwiedzaliśmy jej w trakcie sezonu. Jedno jest pewne - obiekt ten ma niesamowity potencjał i cieszę się bardzo, widząc, że został ocalony. Trzymam kciuki za rozwój Wieży i Fundacji. Na pewno wrócimy jeszcze do Was w sezonie, gdy będziemy w pobliżu.

Przy okazji chciałbym przypomnieć swój dawny wpis na temat miejsc ocalonych od zapomnienia. Wpis ten dedykuję osobom zaangażowanym w rozwój wieży.

Jak się okazuje, nie jestem jedynym, na którym Wieża zrobiła pozytywne wrażenie. Znalazłem amatorski, 15-minutowy film, który został nakręcony w Siedlęcinie.Cieszę się, że potencjał tego miejsca nie jest marnowany.

Powodzenia w jego kształtowaniu i rozwoju!
KOLEJNA RELACJA Starszy post

4 komentarze :

Dołącz do dyskusji. Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.
 1. Byłam,widziałam...piękno,które naprawdę warto chronić przed zniszczeniem.Tak wiele innych perełek niszczeje na naszych oczach,aż serce pęka,mam jednak nadzieję,że nie zabraknie pasjonatów,którzy zawalczą o nie ani takich,którzy tak jak WY będą pokazywać je innym.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się, miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia. W grubaśnych murach wieży da się odczuć jakiś wyjątkowy klimat. I również ja potwierdzę - przesympatyczna obsługa! Zapraszam do zajrzenia również na moją relację z tego miejsca: http://stopawstope.blogspot.com/2015/11/szlakiem-zamkow-piastowskich-dzien-3-od.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Co do materiałów filmowych poświęconych Wieży, sporo się ostatnio dzieje :) Można zobaczyć na przykład fascynujący i co najważniejsze ogólnodostępny kurs na stronie UJ bez Granic http://www.oer.uj.edu.pl/course/view.php?id=27, a w listopadzie 2015 Wieża była główną bohaterką jednego z odcinków cyklu TVP "Podróże z historią" http://vod.tvp.pl/22509799/zamek-czy-lepianka-dylematy-sredniowiecza

  Pozdrawiam,
  Kasia, wieżowa fanka

  OdpowiedzUsuń

Ruszaj w Drogę?

Czytasz nasz pozytywny przewodnik po Polsce. Znajdziesz u nas ponad 500 artykułów z pomysłami na wycieczki po Polsce. Pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Wszystkie miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od 12 lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.