Wycieczka na Zamek Bolków

Do Zamku Bolków zajechaliśmy podczas naszego ostatniego urlopu w okolicach Szklarskiej Poręby. Niestety zajechaliśmy do niego w martwym sezonie i nie udało nam się zobaczyć wszystkich jego atrakcji. Pomimo tych niedogodności, Zamek wywarł na nas bardzo pozytywne wrażenie.

Zamek Bolków pocztówka

Zamek położony jest na Zamkowej Górze, dumnie górując nad miejscowością Bolków, w okolicach Jeleniej Góry. Jadąc główną drogą przez tę miejscowość nie da się go nie zauważyć. Samochód można zostawić na parkingu niemal pod samym Zamkiem. Oczywiście, jak to u nas w Polsce bywa, parking jest płatny. Stawki są na szczęście niewielkie. My pozostawiliśmy 2 złote.


Szczypta historii

Zamek Bolków najprawdopodobniej został zbudowany już w XIII wieku przez księcia Bolesława II Rogatkę, zwanego Łysym, a rozbudowany przez Bolka I Surowego.

Zamek był wielokrotnie rozbudowywany i został połączony z siecią fortyfikacji miejskich.

Zamek Bolków

Zamek Bolków jest jednym z najładniejszych zamków, które widzieliśmy na Dolnym Śląsku. Ocalały zewnętrzne mury, które malowniczo górują nad Bolkowem i widoczne są już z drogi krajowej. Niestety podczas zwiedzania zamku pogoda nie była dla nas łaskawa i zdjęcia wypadły dość blado. Nie ukazują one niestety w pełni piękna tego zamku.

Mimo niesprzyjającej pogody, zamek przedstawił się nam naprawdę imponująco. Część jego wschodnich murów jest niestety zniszczona…

Zamek Bolków

Zwiedzanie

Na oficjalnej stronie Zamku Bolków znalazłem mapę, która posłuży mi do opisania wycieczki po ruinach Zamku.

Zamek Bolków - mapa

Na zamek wchodzimy przez Dziedziniec Turniejowy (III) mijając Wielką Bramę (E), w której zlokalizowany jest punkt obsługi turystów (lub prościej mówiąc: kasa ;) ) i Wielki Dziedziniec (II) .

Zamek Bolków - wielki dziedziniec

Dookoła Zamku znajduje się przedzamcze, z którego można podziwiać charakterystyczne, nieco zaokrąglone mury wewnętrzne Zamku, otaczające Główny Dziedziniec, czyli jego najstarszą część (dziedziniec zaznaczony jest na powyższym planie na czerwono).

Zamek Bolków - dziedziniec zewnętrzny

Na głównym dziedzińcu (I) po lewej stronie pod przepierzeniami, w Domu Niewiast znajduje się oddział Muzeum Jeleniogórskiego i skromna wystawa armat.

Zamek Bolków - dziedziniec główny
Zamek Bolków - dziedziniec główny i wystawa armat

Po prawej widać sklep z pamiątkami a po lewej jadłodalnię. Niestety zarówno sklepik jak i bar były zamknięte podczas naszej wizyty.

Zamek Bolków - dziedziniec główny i wieża zamkowa

W tle charakterystyczna dla Zamku - Wielka Wieża. Jak podają przewodniki, wieża ma 25 metrów wysokości, a u podstawy jej mury mają 4,5 metra grubości.

Warto wspomnieć w tym miejscu o nietypowej konstrukcji wieży – jest to wieża z dziobem skierowanym w stronę wejścia do Zamku. Dzięki dziobowi kule armatnie miały się ześlizgiwać po ścianach wieży. O takiej konstrukcji dowiedziałem się dopiero po powrocie z urlopu, dlatego też nie udało mi się uchwycić jej na zdjęciach. Charakterystyczny dziób udało mi się odszukać na jednym ze zdjęć z oficjalnej strony Zamku.

Wejście na wieżę prowadzi wyjątkowo krętymi i wąskimi schodami...

Zamek Bolków - dziedziniec główny i wieża zamkowa

Zamek Bolków - wejście na wieżę zamkową

Po krótkiej wspinaczce po krętych schodach, podziwiać można panoramę Bolkowa i okolicy. Warto jest poczekać z wizytą na ładną pogodę. Na pewno widać byłoby więcej niż na naszych zdjęciach ;)

Zamek Bolków - widok z wieży zamkowej
Zamek Bolków - widok z wieży zamkowej

Z góry widać też doskonale wszystkie pomieszczenia Zamku.

Zamek Bolków - widok z wieży zamkowej

Od lewej Wielki Dziedziniec, wejście na dziedziniec główny, wejście do pomieszczeń muzeum, Dom niewiast i po prawej stronie pomieszczenia mieszkalno-gospodarcze.

Te ostatnie, niestety nie zachowały się w tak dobrym stanie jak dziedziniec…

Zamek Bolków - pomieszczenia gospodarczeZamek Bolków - pomieszczenia mieszkalne

Zamek Bolków jako inspiracja

Zamek pojawił się w kilku rodzimych produkcjach filmowych i telewizyjnych: Wiedźmin, Tajemnice Twierdzy Szyfrów, Labirynty Kultury, a nawet w programie Ziarno.

Z Zamkiem związane są miejscowe legendy i mity. Jedna z nich mówi o istnieniu w nim jednostki nadzorującej fabryki i prowadzącej badania, inna o tunelu łączącym go z Zamkiem Świny. Pojawiły się także pogłoski o istnieniu Bursztynowej Komnaty i skarbów pozostawionych przez cystersów.

Zamek jest siedzibą bractwa rycerskiego zajmującego się m.in. organizowaniem lokalnych turniejów rycerskich.

Na Zamku co roku odbywa się także bardzo popularny festiwal muzyki gotyckiej Castle Party.

Muzeum Zamkowe

Przedstawiając Zamek Bolków, nie można nie wspomnieć o oddziale Muzeum Jeleniogórskiego, które znajduje się w pomieszczeniach Domu Niewiast.

W muzeum na uwagę zasługuje drzewo genealogiczne Piastów…

Muzeum Zamkowe - drzewo genealogiczne Piastów

… oraz makiety najbardziej popularnych Zamków w Sudetach:

Zamek Czocha:

Makieta Zamku Czocha

Zamek Gryf:

Makieta Zamku Gryf

Wieża Mieszalna w Siedlęcinie, o której pisałem w ostatnim wpisie:

Makieta Wieży Mieszkalnej w Siedlęcinie

jak i sam Zamek Bolków:

Makieta Zamku Bolków

Pomimo nieciekawej pogody, nasz krótki pobyt na Zamku w Bolkowie zaliczamy do udanych. Polecamy zajechać do niego, gdy znajdziecie się w okolicy.

Będąc w pobliżu warto też zajechać do jeszcze ciekawszego, położonego nieco dalej pięknego Zamku Grodziec, do którego skierowaliśmy się po wyjeździe z Bolkowa (około godzina drogi). 
1 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

  1. Rok po zwiedzaniu zamku Chojnik trafiliśmy do Bolkowa. Trzeba było szczęścia że akurat odbywał się tam turniej rycerski z okazji okolicznego święta. Stroje z minionych epok, pokaz zwyczajów i życia; i wiele innych akcentów przeniosło nas w krainę baśni :) Niezapomniane chwile rozrywki, strachu (na krześle tortur) i atmosfera z której nie chciało się rezygnować... Polecam w letnim okresie. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy