Majówka na Mazurach - Wilkasy, Sztynort, Węgorzewo

Niedługo znowu jedziemy na Mazury :)

zadowoleni - bardzo zadowoleni!


Ponieważ w tym roku Sylwestra spędzaliśmy w domu, o czym niektórzy użytkownicy Facebooka mogli przekonać się przeglądając album z naszym sylwestrowym menu, postanowiliśmy skorzystać z propozycji Gosi i Przemka, o których pisaliśmy w poście o Połoninie Caryńskiej i udać się na bal, skoro mamy jeszcze karnawał! Z pewnością o tym wyjeździe także znajdzie się wzmianka na naszym blogu.


Dzień I - Wilkasy - wyruszamy
Przystań w Wilkasach
Załoga II

A że myślami jestem już przy kolejnym wyjeździe na Mazury, chętnie wracam wspomnieniami do chwil, które już tam spędziliśmy. Był 2010 rok i kolejna szalona majówka z moimi znajomymi z aplikacji. Przy okazji pozdrawiam całą gdańską OIRP!

wpływamy do Sztynortu

Pamiętam, że w czasie pierwszej majówki na aplikacji brodziliśmy po kolana w błocie i śniegu w Bieszczadach – od Połoniny Wetlińskiej po Halicz. Tym razem było spokojniej i przyjemniej, zwłaszcza że pogoda w miarę dopisała.

Pomysł spędzenia trzech dni i nocy na żaglach, zwiedzając mazurskie jeziora, bardzo przypadł nam do gustu, chociaż dotąd ani Maciek ani ja nie spędziliśmy ani jednego dnia na żadnej żaglówce.

byle przed siebie

Ale kurs żeglarski przeprowadzony w trybie przyspieszonym przez naszego kapitana (Pozdrawiamy MK!) dał nam jako taką orientację za który sznurek trzeba pociągnąć, żeby skręcić w lewo lub prawo.

Maciek już wie, za który sznurek pociągnąć

Żeglowaliśmy przez pierwsze trzy dni maja, więc materiału jest co najmniej na trzy wpisy, a zaczynamy od bazy w Wilkasach skąd wypłynęliśmy do Sztynortu i dalej - do Węgorzewa.

dopływamy do Sztynortu
coraz bliżej
Zespół Pałacowo-Parkowy w Sztynorcie

Mazury są przepiękne – to truizm. Ale nie wiem jak inaczej to opisać. A mazury na łódkach, gdzie do snu kołyszą delikatne fale jeziora, to już pełnia szczęścia.

pełnia szczęścia

Nawet jeśli pogoda bywa kapryśna, pochmurna i bezwietrzna, to tak zapracowanym zjadaczom chleba powszedniego jak my, każdy kawałek otwartej przestrzeni wydaje się rajem na ziemi. Zwłaszcza kiedy ma się przy sobie doborowe towarzystwo.

doborowe towarzystwo
szklana pogoda
buro i ponuro a jak pięknie
i można poczytać
a czasem trzeba kogoś pociągnąć

Dzisiaj wiemy już, że żeglowanie po mazurskich jeziorach to atrakcja, którą można polecić każdemu – starszym i młodym. Oczywiście największa frajda jest wtedy, gdy mamy zagwarantowaną piękną pogodę, ale jak pokazuje doświadczenie, nawet gdy jej brak, wrażenia i tak mogą być niezapomniane.

cicho
samotnie

Jedno jest pewne, odkąd my – szczury lądowe – zeszliśmy na suchy ląd, od razu zaczęliśmy się zastanawiać, kiedy ponownie będziemy mogli zaszyć się na takiej żaglówce.

wpływamy do Węgorzewa
Port Keja

Więc gdyby ktoś się wybierał – koniecznie dajcie nam znać!
KOLEJNA RELACJA Starszy post

2 komentarze :

Dołącz do dyskusji. Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.
 1. Witajcie!
  Wybraliscie najpiękniejszą część Wielkich Jezior, nie ma to jak dobra 4 na Mamrach oraz kapiel na j. Przystań. Woda przeźroczysta jak w Adriatyku.
  A nocą do snu kołyszą falę zaś w tle wanty i fały koncert na masztach grają ...
  Pogadamy o łódkach w weekend :)
  Pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 2. nie możemy się doczekać. tyle, że sobie nie popływamy, ale może można będzie się wybrać na spacer po jeziorze - w weekend ma być u Was -30!!!

  OdpowiedzUsuń

Ruszaj w Drogę?

Czytasz nasz pozytywny przewodnik po Polsce. Znajdziesz u nas ponad 500 artykułów z pomysłami na wycieczki po Polsce. Pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Wszystkie miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od 12 lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.