Zamek Smoleń: Szlakiem orlich gniazd

Zamek Smoleń jest jednych z orlich gniazd, które odwiedziliśmy podczas naszego rajdu po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Pierwszym, który zobaczyliśmy jako ruinę, pierwszym w tak opłakanym stanie.

zamek smoleń pocztówka

Na Zamek ruszyliśmy bezpośrednio po wizycie na Zamku w Ogrodzieńcu i w Parku Miniatur , dlatego też te opuszczone ruiny zrobiły na nas duże wrażenie. Kontrast między utrzymanym Zamkiem Ogrodzieniec, a opuszczonym Zamkiem Smoleń był bardzo widoczny. 

Stan ruiny - poważnie zagrożony

[TEKST NIEAKTUALNY - DOTRZYJ DO KOŃCA WPISU ;)]
Obecnie zamek nie ma właściciela (właścicielem jest gmina) i popada w ruinę. Jego stan jest na tyle poważny, że w 2010 roku, po osunięciu się ścian, wprowadzono zakaz wstępu dla turystów. Ogranicza się on jedynie do znaku ostrzegającego przed niebezpieczeństwem.

Wcześniej w jego miejscu istniał drewniano-ziemny gród obronny. Dopiero po jego spaleniu przez wojska czeskie, powstał tam zamek z kamienia wapiennego, zwany aż do XVI wieku zamkiem Pilica. W 1655 roku, opuszczony zamek podpalili Szwedzi. W 1957 roku wokół zamku ustanowiono rezerwat krajobrazowy „Smoleń”, a w latach 1972-75 przeprowadzono pierwsze prace zabezpieczające z inicjatywy PTTK. Więcej o historii Smolenia przeczytać można na stronie internetowej zamki.res.pl

Na ruiny zamku z powodzeniem można dostać się przez liczne ubytki w murach.

Na uwagę zasługuje zamek górny z wieżą oraz budynkiem mieszkalnym.

Na Zamku Smoleń Pilcza
Zamek Smoleń Pilcza Ruiny na Szlaku Orlich Gniazd

Wieża widokowa

Na własną odpowiedzialność można wspiąć się do wieży widokowej, aby zobaczyć z góry podzamcze zachodnie z zarysem budynku mieszkalnego. Należy jednak bardzo uważać na śliskie kamienie.

Zamek Smoleń Pilcza Ruiny na Szlaku Orlich Gniazd

Poprzez wnękę w wieży można wejść do środka. Nie ma tam jednak niczego, co zasługiwałoby na uwagę. Nie znalazłem także przejścia do pomieszczenia mieszkalnego obok.

Zamek Smoleń Pilcza Ruiny na Szlaku Orlich Gniazd

A na podzamczu krzaczory

Wschodnia część podzamcza jest w jeszcze gorszym stanie – mocno zarośnięta krzewami i ze zniszczonymi murami.

Zamek Smoleń Pilcza Ruiny na Szlaku Orlich Gniazd

Zamek Smoleń Pilcza Ruiny na Szlaku Orlich Gniazd

Gdyby drzewa znad murów zostały wycięte, stworzyłby się bardzo dobry punkt widokowy na okolicę. Szybko się jednak tego pewnie nie doczekamy.

Zamek Smoleń Pilcza Ruiny na Szlaku Orlich Gniazd

Na uwagę zasługuje także zasypana studnia wokół której krąży legenda, jakoby miała mieć 200 metrów głębokości i kryła podziemne korytarze.

Zamek Smoleń Pilcza legendarna studnia

Porównując z makietą

Serce się kraje, gdy patrzę na te zdjęcia i przypominam sobie widok tych ruin. Szczególnie, gdy zestawimy je z makietą zamku widzianą w Parku Miniatur Ogrodzieniec

Makieta Zamku Smoleń Pilcza w Ogrodzieńcu

Na makiecie widać wieżę i budynek mieszkalny na szczycie Zamku, oraz dwa podzamcza: wschodnie oraz zachodnie z renesansowym budynkiem mieszkalnym. Niestety z tej budowli zachowało się naprawdę niewiele…

Makieta Zamku Smoleń Pilcza w Ogrodzieńcu1
Makieta Zamku Smoleń Pilcza w Ogrodzieńcu

Aktualizacja 5.2012: Jest szansa dla zamku

Z ostatnich znalezionych przeze mnie informacji wynika, że gmina stara się uzyskać pieniądze z Unii i złożyła wniosek na zabezpieczenie terenu Zamku dla „przywrócenia ruchu pieszego i poprawy atrakcyjności turystycznej gminy” w wysokości 600 tys. zł. Wniosek oceniono pozytywnie. [patrz komentarz pod artykułem] 

Szanse na przywrócenie ruiny do stanu z repliki są raczej zerowe – prędzej gmina będzie dążyć do zabezpieczenia stałej ruiny.

Na Zamku Smoleń Pilcza

Aktualizacja 01.2014: Trwają prace renowacyjne!

Dotarliśmy do informacji, że na zamku trwają długo wyczekiwane prace renowacyjne. Dzięki środkom z Unii Europejskiej i dofinansowaniu 85% budżetu, w ramach prac, które trwają już drugi sezon mają zostać zabezpieczone i wzmocnione mury zamku. Okoliczny teren ma zostać oczyszczony oraz ma zostać stworzona ścieżka turystyczna z wejściem do zamku górnego z platformą widokową na szczycie wieży! Stworzone zostaną schody w miejscu szlaku, mała architektura oraz parking. Doczekaliśmy się więc :)

Z postępami prac możecie zapoznać się na profilu w galerii zdjęć zamku Pilcza w Smoleniu. Według planu, ostatni, trzeci etap ma zakończyć się w październiku 2014 roku. Docelowe wizualizacje zamku znajdziecie na stronie Gminy Pilica

Najciekawsze ujęcia z przebudowy znajdziecie poniżej:Więcej zdjęć znajdziecie w galerii zdjęć zamku Pilcza w Smoleniu

Inne zamki z Jury Krakowsko-Częstochowskiej:

3 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

  1. To nieprawda, że zamek nie ma właściciela - przecież jest nim gmina. I jest dobra informacja! Po kilku latach prób gminy w zdobyciu środków na ratowanie zamku udało się pozyskać w sumie prawie 1,7 mln złotych na ten cel. Starano się uzyskać łącznie 3,7 ale tych 2 mln na zabezpieczenie części wschodniej i zamku górnego nie przyznano. Z pieniędzy, które uzyskano zostanie zabezpieczona i wyremontowana część zachodnia zamku (mieszkalna), która jest najbardziej zagrożona (a nie jak pan napisał część wschodnia). W ciągu kilku ostatnich lat doszło w tej części zamku do 2 zawaleń ścian i rozspojenia się innych.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za krzepiące informacje o dotacji. Mam nadzieję, że kolejnymi staraniami uda się zabezpieczyć zamek górny i pozostałe podzamcze. Gminie życzę powodzenia w walce o zamek!

    OdpowiedzUsuń
  3. https://www.facebook.com/ZamekPilcza

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy