Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach

Jeżeli wydaje się Wam, że nazwa Jaskinia Nietoperzowa pochodzi od tego, że mieszka w niej dużo nietoperzy, to się mylicie.

w jaskini nietoperzowej

W sumie pomyłka nie byłaby taka straszna, bo kiedyś faktycznie słynęła z dużej ilości nietoperzy, ale jak dziś informuje nas wielka tablica stojąca przy wejściu do jaskini „nietoperze są w niej dzisiaj dość rzadkie i nie należy ich płoszyć”.

Postanowiliśmy więc to sprawdzić.

Nietoperza faktycznie żadnego w niej nie spotkaliśmy, co najwyżej wielkiego śpiącego pająka. Ponadto tablica poinformowała nas, że jaskinia posiada także nacieki stalaktytowe – o, już lepiej. To chyba te, co zwisają z góry.

tablica informacyjna przed jaskinią

Prawdę mówiąc przy tym oświetleniu niewiele było widać – ani tego co zwisa, ani tego co wystaje. Sama jaskinia jest długa na jakieś nieco ponad 300 m, więc do kolosów nie należy, ale jeśli ktoś jest akurat w rejonie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, i postanowił tak jak my wybrać się na rajd po ojcowskich jaskiniach, to na pewno warto zajrzeć także i do Nietoperzowej.

Nawet zwiedzając latem warto jest wziąć ze sobą coś ciepłego do ubrania, bo w jaskiniach tradycyjnie panuje temperatura nieprzekraczająca 8 st C. W dodatku warto uzbroić się w duże poczucie humoru, gdyż nigdy nie wiadomo jaki przewodnik się trafi.

w jaskini nietoperzowej
w jaskini nietoperzowej

W jaskini byliśmy tak wcześnie, że załapaliśmy się na indywidualne zwiedzanie.

ulotka jaskini nietoperzowej

Oprócz zwiedzenia podziemi, wysłuchaliśmy paru ciekawych historii na temat prac wykopaliskowych w jaskini, (z których większości już nie pamiętamy), bo pewnie nie wiecie, ale w jaskini znaleziono
„zęby i kości zwierząt plejstoceńskich, a także ślady prastarych palenisk oraz narzędzia z okresu kamienia łupanego”
(my też tego nie wiedzieliśmy, dlatego tak cenna okazała się dla nas ta tablica informacyjna ze zdjęcia :) ).

w jaskini nietoperzowej

Wycieczka do Jaskini Nietoperzowej była bardzo przyjemna, pożyteczna pod względem porównawczym, a zrobione zdjęcia celowo są tak ciemne, aby pobudzić Waszą wyobraźnię ;)

A wiecie co się stanie gdy za kołnierz spadnie komuś kropla z jaskiniowego nacieku ? Wszystkim ciekawym odpowiedzi polecam poniższy film. (uwaga: nietypowa narracja wierszem ;) )A która z polskich jaskiń Wam podoba się najbardziej? 
KOLEJNA RELACJA Starszy post

4 komentarze :

Dołącz do dyskusji. Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.
 1. Jaskinia Niedźwiedzia-przepiękna,byłem wiele razy.Czy interesują Was takie miejsca jak"Riese"w Górach Sowich?Pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Henryk: Pewnie, że interesują. Byliśmy w Osówce, Rzeczce i Walimiu. Niesamowite obiekty. Już od dłuższego czasu zabieram się za napisanie artykułu o nich. Na pewno pojawią się na łamach Ruszaj w Drogę po nowym roku :) Także pozdrawiam!

   Usuń
 2. Zgadza się Jaskinia Niedźwiedzia - piękna, udane widowisko typu światło i dźwięk, plus profesjonalna pani przewodnik.

  OdpowiedzUsuń

Ruszaj w Drogę?

Czytasz nasz pozytywny przewodnik po Polsce. Znajdziesz u nas ponad 500 artykułów z pomysłami na wycieczki po Polsce. Pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Wszystkie miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od 12 lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.