iBedekerowy spacer po Monte Cassino w Sopocie

Pogoda spacerowiczów nie rozpieszczała, ale mimo tego przyszli tłumnie - podobnie jak na poprzedni spacer po Dolnym Wrzeszczu. My także, po krótkiej wizycie w drogerii w celu zakupu dwóch parasoli oraz odwiedzeniu pewnego fast fooda, gdzie Kasia zaopatrzyła się w niezbędną w takim dniu kawę, stawiliśmy się tłumnie na deszczowym Monciaku. Widok białego iBedekerowego parasola zapewnił nas, że mimo niesprzyjającej aury, spacer jednak się odbędzie, ku uciesze tłumnie zgromadzonej gawiedzi.

ibedeker - losowanie nagród podczas spaceru

Pana Aleksandra zastąpiła dziś Pani Ewa Czerwińska, która jest licencjonowanym przewodnikiem po Trójmieście i nikt poza nią nie opowiada tak zabawnych historii z życia przed i powojennego Sopotu.
spacer iBedeker po Sopocie - przewodnik Ewa Czerwińska
spacer iBedeker po Sopocie - przewodnik Ewa Czerwińska
spacer iBedeker po Sopocie - przewodnik Ewa Czerwińska

Być może pamiętacie moje przemyślenia po ostatnim spacerze po Dolnym Wrzeszczu? Zaczęłam wówczas podejrzewać, że koedukacyjne i międzypokoleniowe spacery cieszą się takim powodzeniem z uwagi na chęć ludzi do integracji i aktywnego spędzania czasu z historią w tle. 

Sądząc po dzisiejszej aktywności przybyłych uczestników, tamte myśli muszę uzupełnić jeszcze jednym spostrzeżeniem. Ludzie po prostu lubią wracać do „starych dobrych czasów”.

spacer ibedeker po Sopocie
spacer iBedeker po Sopocie

Tak, tak, oni pamiętają ten sklep, który się tu mieścił, tamtą spółdzielnię, tamten dom towarowy. Pamiętają te huczne imprezy i spektakularne upadki poszczególnych lokali. Czytali książki, których autorzy aktywnie uczestniczyli w życiu kulturalnym i społecznym miasta. I z powodu tej nostalgii, pamięci, chęci podzielenia się z innymi swoimi przeżyciami i historiami, przychodzą, słuchają, powiedzą kilka słów od siebie.

spacer iBedeker po Sopocie - ulica Haffnera
spacer iBedeker po Sopocie - krzykacz na ulicy Haffnera
spacer iBedeker po Sopocie - przed placem zdrojowym
spacer iBedeker po Sopocie - przed placem zdrojowym

Na końcu jeszcze wezmą udział w losowaniu i może zabiorą do domu piękny album o Sopocie lub Encyklopedię Gdańską.

spacer iBedeker po Sopocie - losowanie nagród
spacer iBedeker po Sopocie - losowanie nagród

Pomimo deszczowej pogody, grupa była mocna. Prawie wszyscy wytrwali do końca wycieczki, która spod kościoła św. Jerzego zeszła Monciakiem aż do Domu Zdrojowego i Molo, zahaczając po drodze o wille, kamienice i oczywiście – Krzywy Domek, znany autorce tego wpisu z zupełnie innych wrażeń. Ciekawie było spojrzeć na to miejsce oczami turysty.

Zresztą wydaje się, że często brakuje nam właśnie takiej zabawy w turystę we własnym mieście, gminie, regionie. Codziennie spieszymy się do pracy, biegniemy do szkoły, rzadko kiedy podnosimy głowę do góry żeby dostrzec ciekawą architekturę wieżyczek czy ozdobne herby czające się nad progiem historycznej kamienicy.

Stąd pomysł na spacery z przewodnikiem po ulicach, które codziennie wydeptujemy w drodze do sklepu i na autobus, bardzo nam się podoba. Zjeżdżamy autem do Sopotu i chwilę później wydaje się nam, że odwiedzamy największy w Polsce kurort, przy okazji poznając jego historię i zabawne o nim opowieści.

spacer iBedeker po Sopocie
spacer iBedeker po Sopocie - Ewa Kowalska liczy gości
spacer iBedeker po Sopocie - Ewa Kowalska liczy gości

Taką zabawę polecamy każdemu, zwłaszcza że wiąże się ona i z odpoczynkiem i z ruchem i z integracją. A potem? Potem można pójść na przykład na niedzielny obiad na świeżą rybkę do jednej z licznych nadmorskich knajpek lub na pyszną kawę i ciasto do ulubionej cukierni, których w Sopocie przecież nie brakuje.

Jeszcze raz słowa uznania dla Pani Ewy Kowalskiej z iBedeker.pl. Pani Ewo – to gdzie następnym razem? Nowy Port? Czerwiec?

spacer iBedeker po Sopocie - turystka w swoim mieście

Z niecierpliwością czekamy na szczegóły i już zbieramy ekipę. Ktoś chętny?
4 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Nie tylko Sopot :) Moja licencja przewodnicka obejmuje również Gdańsk i Gdynię ;) Pozdrawiam Ewa Czerwińska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za doprecyzowanie. Zmieniłem Sopot na Trójmiasto :)

   Usuń
 2. Niesamowite jest zainteresowanie takimi spacerami. Myślę, że warto, bo nawet mieszkając tak blisko, nie zawsze wszystko wiemy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. można wręcz powiedzieć, że im bliżej mieszkamy, tym mniej wiemy :) dlatego jeśli tylko termin podpasuje, na następny spacer po Nowym Porcie także się wybierzemy. :)

   Usuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy