» » »

Co warto zwiedzić w piątek na Północnych Kaszubach?

Pogodę mamy wręcz wymarzoną na realizację naszego urlopowego planu pt. Tydzień na Kaszubach. Nic więc dziwnego, że ponownie zamarzyło mi się morze, a mój Kochany Mąż przystał na ten kaprys i zaproponował piękną nadmorską trasę. Aż się nie chce wierzyć, że to też Kaszuby, a jednak.

Ruszaj w Drogę piąty dzień na Kaszubach

Piątek na Kaszubach był dniem, w którym kolejno odkryliśmy pewne bardzo pozytywne miejsce pełne wspaniałych ludzi i inicjatyw, odwiedziliśmy pałac z ciekawą historią, zjedliśmy świeżą smażoną rybkę w małej nadmorskiej miejscowości i przeszliśmy się pieszo cyplem aż do miejsca, gdzie zlewają się wody dwóch zatok.

Pozytywne Inicjatywy

W Pucku, do którego pojechaliśmy w pierwszej kolejności, idąc ulicą do muzeum trafiliśmy na niewielki budynek z napisem „Pozytywne inicjatywy” – akurat coś dla nas!

Pozytywne Inicjatywy w Pucku

Nie zastanawiając się długo weszliśmy do środka i na pytanie w czym można nam pomóc odpowiedzieliśmy, że chętnie dowiemy się jakie pozytywne inicjatywy rodzą się w Pucku. Odpowiedź przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, a jej zakres i rozmach wręcz nas przytłoczył – w pozytywnym sensie.

Olbrzymia praca wykonywana codziennie przez zgrany zespół przynosi niesamowite pomysły i projekty, o których nie da się opowiedzieć jednym zdaniem. To dlatego postanowiliśmy „Pozytywnym Inicjatywom” poświęcić osobny wpis, który już niedługo znajdziecie na Ruszaj w Drogę!

Ruszaj w Drogę i Pozytywne Inicjatywy Puck

Dla zaintrygowanych tematem podpowiemy, że to „Pozytywne inicjatywy” tworzą w Pucku program „Pozytywny obywatel”, to jest taki, który potrafi i chce zmieniać miasto składając swoje pomysły do „magicznej” szafy. O szczegółach organizacji oraz jej projektach możecie z wyprzedzeniem już teraz poczytać na stronie internetowej. Chcieliśmy bardzo podziękować wszystkim Paniom z „Pozytywnych Inicjatyw”, które poświęciły nam tyle czasu i opowiedziały o działalności organizacji. Pozdrawiamy i potwierdzamy, że pozostajemy w kontakcie!

Pozytywne Inicjatywy w Pucku

Muzeum, lody i tajemniczy przewodnik

Po tak inspirującej wizycie, na zwiedzanie Pucka mieliśmy już naprawdę mało czasu, zwłaszcza że otrzymaliśmy jeszcze kilka poleceń do miejsc wartych zwiedzenia. Zanim ruszyliśmy w dalszą drogę zdążyliśmy jedynie zwiedzić Muzeum Ziemi Puckiej, obfocić zabytkowy rynek, zjeść lokalne lody (a jakże!) i kupić pewien przewodnik, o którym już w kolejnym wpisie. Po czym wpakowaliśmy się w auto i pojechaliśmy do Rzucewa.

Rynek w Pucku
Muzeum Ziemi Puckiej - ułóż pucki rynek
Muzeum Ziemi Puckiej
Kolejne polowanie na tradycyjne lody udane :)

Pałac, plaża i pomost w Rzucewie

Pewnie niektórzy z Was znają pałac w Rzucewie. Być może niektórzy mieli tam nawet wesele. My pojechaliśmy pierwszy raz, nie wiedząc jeszcze czego się spodziewać, bo słyszeliśmy że obecnie mieści się tam hotel. Pałac jest rzeczywiście oryginalny i nietypowy.

Pałac w Rzucewie

Okazało się, że można wejść do dwóch sal po lewej stronie od recepcji, z których druga stanowi bibliotekę. A w bibliotece znajduje się ciekawie opracowana i opisana historia majątków ziemskich Rzucewa i Wejherowa, w tym obecnego pałacu, od najdawniejszych dziejów. Historia jest naprawdę interesująca - pojawiają się w niej m.in. postacie Ernesta, Jana i Jakuba Wejherów, od których pochodzi nazwa dzisiejszej miejscowości Wejherowo.

Biblioteka w Pałacu w Rzucewie

Jeśli zdecydujecie się wybrać do Rzucewa, zachęcamy do zapoznania się z tą mini-wystawą, a potem koniecznie zejdźcie jeszcze na plażę i pomost. Jest tam uroczo!

Nad morzem w Rzucewie
Nad morzem w Rzucewie

Na rybkę do Mechelinek

Po wizycie w Rzucewie czas był najwyższy aby pomyśleć o obiedzie. Od samego początku planowaliśmy na piątek rybę, którą moglibyśmy zjeść w jakimś nadmorskim barze. Polecono nam bar przy samej plaży w Mechelinkach i mimo że do wyboru był jedynie dorsz, nie zawiedliśmy się ani trochę! Kocham takie nadmorsko-kaszubskie klimaty!

Na rybce w Mechelinkach

Zasłużeni dla Morza w Rewie

Ponieważ plaży jeszcze nam było mało, pojechaliśmy do Rewy, gdzie przeszliśmy się Aleją Zasłużonych Ludzi Morza, zakończoną olbrzymim czarnym żeliwnym krzyżem i minąwszy go weszliśmy na Cypel Rewski tzw. Szpërk. Cypel, długości ok. 1 km, rozdziela wody Zatoki Puckiej i Zatoki Gdańskiej. Specyficzne ukształtowanie wybrzeża w Rewie powoduje, że jest to raj dla kitesurferów i windsurferów. Pomimo że to już wrzesień plaża pełna była amatorów wodnych wrażeń. Panował fantastyczny klimat. Do tego przepiękne słońce zachęcało do spacerów. Bajka.

Cypel w Rewie - Kaszubski Szpërk
Cypel w Rewie - Kaszubski Szpërk

Wieczór i noc na Kaszubach

W Rewie zostaliśmy już do końca dnia rozkoszując się widokiem morza, surferów i przycumowanych niedaleko brzegu łodzi. Aż nastał wieczór.

Kitesurfingowiec na zatoce puckiej
Surfing na zatoce puckiej
Surfing na zatoce puckiej na tle zachodzącego słońca

Ponieważ jednak nie chcieliśmy wracać do domu, tę noc postanowiliśmy spędzić także na Kaszubach. Zaszyliśmy się w miejscu, do którego nie ma dostępu ani Internet, a czasem nawet i telefon, stąd wpis ten publikujemy dopiero dziś, czyli w sobotę. A dlaczego następnego dnia musieliśmy wstać skoro świt i jaki był temat przewodni soboty na Kaszubach, dowiecie się już z kolejnego posta.

Pomysłów przybywa

Jak sami widzicie, do naszego puchnącego z dnia na dzień przewodnika po Kaszubach, po Gdańsku, ziemi bytowskiej, Klukach i Czołpinie oraz powiecie kartuskim dopisujemy kolejne atrakcje czyli Puck, Rzucewo i Rewa.

Piąty dzień Ruszaj w Drogę na Kaszubach

Kolejne wyjątkowe atrakcje już jutro! A czeka nas wyjątkowa wycieczka tematyczna :)

Ciąg dalszy cyklu:

KOLEJNA RELACJA Starszy post

3 komentarze :

Dołącz do dyskusji. Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.
 1. Bardzo lubię miejsca wymienione w tej trasie :) I ostatnio mi się za nimi nawet stęskniło!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marto Antonino - chyba czas najwyższy odwiedzić je ponownie :) one na pewno też się za Tobą stęskniły i wołają - Marto! przyjedź!

   Usuń
  2. hehe ;) możliwe, możliwe :D

   Usuń

Ruszaj w Drogę?

Czytasz największy blog podróżniczy o Polsce. Znajdziesz u nas ponad 500 artykułów z pomysłami na wycieczki po Polsce. Pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od 10 lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.