Twierdza Wisłoujście w Gdańsku - najstarsza latarnia morska polskiego wybrzeża

Jedną z pierwszych atrakcji, o której wspomnieliśmy w ramach naszego przewodnika po Kaszubach nie bez powodu była Twierdza Wisłoujście w Gdańsku. Jeśli zastanawiacie się, jak i czy do niej zajechać, to zróbcie to koniecznie choćby przy okazji spaceru po Westerplatte, skąd bez problemu traficie do Twierdzy kierując się znakami. 

Twierdza Wisłoujście w Gdańsku

Oczywiście do Twierdzy Wisłoujście możecie się wybrać nie tylko "po drodze", ale także celowo, zabierając ze sobą znajomych czy rodzinę. Zwiedzanie trwa około godziny, ale spędzić tam można znacznie więcej czasu. Pomimo że w obiekcie wciąż trwają prace remontowe i archeologiczne, i że nie wszystkie pomieszczenia są jeszcze dostępne do zwiedzania - wycieczka z przewodnikiem jest naprawdę fascynująca.

Widoki na przyszłość

Wizyta w Twierdzy pozytywnie nas zaskoczyła. Oprowadzono nas po obiekcie, weszliśmy na szczyt wieży, z którego roztacza się przepiękny widok na zatokę, ujście Wisły, Bursztynową Arenę, Stare Miasto a w dali widać nawet Półwysep Helski.

Widok z wieży Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku
Widok z wieży Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku
Widok z wieży Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku
Widok z wieży Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku

Było to dla nas prawdziwe spotkanie z historią, ponieważ przewodnik wiele opowiedział nam nie tylko o Twierdzy Wisłoujście, ale także nakreślił rys historyczny dla wydarzeń, o których mówił.

Mroki przeszłości

Początki istnienia i funkcjonowania twierdzy, wówczas pełniącej raczej funkcję strażnicy ujścia Wisły do morza, do której zadań należało m.in. pobieranie opłat i kontrola przewożonych towarów, sięgają XIV wieku. Ponieważ była to jednak budowla drewniana, ulegała ona okresowym zniszczeniom. Dopiero w XV wieku, po wyswobodzeniu się Gdańska spod panowania Krzyżaków, wzniesiono w tym miejscu pierwsze budowle murowane, w tym wieżę z 1428 roku.

wejście do Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku
Twierdza Wisłoujście w Gdańsku z okien pomieszczeń dla żołnierzy
pomieszczenia dla żółnierzy w Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku
wejście do wieży Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku
wejście do wieży Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku

Przeznaczeniem wieży były cele obronne, ale służyła ona już w XV wieku jako latarnia morska. Dlatego też niektórzy nazywaja Wisłoujście najstarszą latarnią morską polskiego wybrzeża. Wraz z kolejnymi rozbudowami oraz w związku ze zmianą biegu Wisły, funkcje latarni zaczęły zanikać na rzecz funkcji obronnych. Obecnie, Wisłoujście latarnią już nie jest.

Fortyfikacje Wisłoujścia zaczęto rozwijać w XVI wieku, kiedy to powstał Fort Carré z czterema bastionami, w których mieściły się kazamaty, a które dziś - wyremontowane i odnowione - można zwiedzać.

Kazamaty Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku
podziemiaTwierdzy Wisłoujście w Gdańsku
Kazamaty Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku
podziemiaTwierdzy Wisłoujście w Gdańsku
podziemiaTwierdzy Wisłoujście w Gdańsku
podziemiaTwierdzy Wisłoujście w Gdańsku

Twierdza Wisłoujście unikała większych zniszczeń, nie zmorzył jej nawet Potop Szwedzki. Dzieła zniszczenia dokonały za to wojska radzieckie, które w 1945 roku doszczętnie zniszczyły ten obiekt - ocalała jedynie jedna ściana wieży.

Szansa na przyszłość

Od lat '70 ubiegłego wieku trwa rekonstrukcja Twierdzy Wisłoujście pod zarządem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Jesteśmy pełni podziwu, oglądając stare zdjęcia, ile już udało się zrobić dla uratowania tego miejsca.

Co więcej dalsze plany odnośnie Twierdzy są dalekosiężne. To dobrze, ponieważ obiekt taki jak Twierdza Wisłoujście powinien służyć nam oraz naszym dzieciom, aby można w nim spędzać czas, uczestniczyć w organizowanych imprezach i inicjatywach oraz poznawać w ciekawy sposób historię regionu.

panoramaTwierdzy Wisłoujście w Gdańsku
panoramaTwierdzy Wisłoujście w Gdańsku
panoramaTwierdzy Wisłoujście w Gdańsku
wnętrze wieży latarniczej Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku

Warto zwiedzić

W sumie w Twierdzy Wisłoujście spędziliśmy nieco ponad dwie godziny, co nawet dla nas było zaskoczeniem. Jeżeli jeszcze nie zlokalizowaliście tej gdańskiej atrakcji, zdecydowanie polecamy sięgnąć po mapy i odwiedzić stronę Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, aby dowiedzieć się więcej szczegółów.

Twierdza dość długo nie była otwarta do zwiedzania, za to teraz wygląda to naprawdę obiecująco. Zwłaszcza, że w planach jest otwarcie kolejnych pomieszczeń do zwiedzania. Trzymamy kciuki!

zwiedzanie z przewodnikiemTwierdzy Wisłoujście w Gdańsku
zwiedzanie z przewodnikiemTwierdzy Wisłoujście w Gdańsku
zwiedzanie z przewodnikiem Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku
zwiedzanie z przewodnikiem Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku

 I co dalej?

A dalej tradycyjnie zachęcamy Was do okrywania kolejnych lokalnych atrakcji - w Gdańsku i nie tylko. Szereg inspiracji znajdziecie m.in. w naszym przewodniku po Kaszubach oraz wcześniejszych wpisach o pomorzu.

zwiedzanie z przewodnikiemTwierdzy Wisłoujście w Gdańsku

Jeżeli znacie jeszcze inne ciekawe miejsca warte odwiedzenia - nie trzymajcie tego dla siebie.Podzielcie się inspiracjami z nami i innymi czytelnikami - w komentarzach lub na naszym Fan Page'u na Facebook'u.

Do zobaczenia na szlakach!

[UWAGA: na oficjalnej stronie Muzeum Historycznego Miasta Gdańska znajduje się informacja o ponownym zamknięciu Twierdzy dla zwiedzających. Przed wybraniem się do Wisłoujścia polecamy sprawdzić, czy będzie otwarta]

Przeczytaj także:
KOLEJNA RELACJA Starszy post

2 komentarze :

Dołącz do dyskusji. Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.
 1. Tyle razy byłam w okolicach i nigdy tam nie zajrzałam. To był mój błąd. Koniecznie muszę się tam wybrać kolejnym razem.
  Dzięki za pokazanie mi tego miejsca !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jaki błąd? po prostu wyzwanie na przyszłość :) Twierdzę polecamy jak tylko ponownie się otworzy. pozdrawiam!

   Usuń

Ruszaj w Drogę?

Czytasz nasz pozytywny przewodnik po Polsce. Znajdziesz u nas ponad 500 artykułów z pomysłami na wycieczki po Polsce. Pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Wszystkie miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od 12 lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.