Przewodnik bieszczadzki: 25 miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć w Bieszczadach

Bieszczady zasłużyły sobie na miano najdzikszych gór w Polsce nie tylko dlatego, że przy drodze spotkasz prawdziwego żubra, a w nocy usłyszysz – być może – dalekie wycie wilków. Mit dzikich Bieszczadów rozprzestrzenił się w Polsce w latach 50.-70. ubiegłego wieku. Przyczynili się do tego bieszczadzcy kowboje, bieszczadzcy zakapiorzy i decyzje ówczesnych władz o zamknięciu tego kawałka kraju, żeby uczynić go następnie terenem eksperymentalnym. Nie chce się wierzyć, że kiedyś, przed wojną, Bieszczady były jednym z najbardziej zaludnionych polskich regionów, w którym jedna wieś liczyła nawet kilka tysięcy mieszkańców.

Połonina Bukowego Berda w Bieszczadach

Dziś śladów tamtych dzikich Bieszczadów można wciąż szukać. Lecz to, co przyciąga tłumnie w te strony turystów, to współczesne atrakcje: widoki z łagodnych połonin, bieszczadzkie diabły i anioły, bieszczadzka muzyka i przede wszystkim oszałamiające piękno tych położonych najdalej na południowy-wschód Polski gór. Czy da się wymienić w jednym rozdziale przewodnika wszystko, co warto zobaczyć w Bieszczadach? Nie da się. Ale przynajmniej spróbuję i zacznę od 25 powodów, dla których naprawdę warto zwiedzić Bieszczady.

Gdzie tak naprawdę są Bieszczady? 

Bieszczady to góry położone na południowej stronie klinu, który widzisz na mapie jako prawy dolny róg poduszki, którą przypomina kontur Polski. Nieco powyżej są już Góry Sanocko-Turczańskie. Ale w praktyce, gdy tylko przekroczysz granice Sanoka i będziesz kierował się na południowy-wschód, usłyszysz, że właśnie przekroczyłeś bramę Bieszczadów. Mówi się tak dlatego, że niezależnie od nazwy geograficznej i właściwego położenia Bieszczad, nazwa ta w świadomości zbiorowej kojarzy się z turystycznym celem podróży. Dlatego na naszej liście znajdziesz nie tylko atrakcje we właściwych Bieszczadach, ale także takie, do których dotrzesz i zwiedzisz w ciągu jednego dnia, jeśli w Bieszczadach odpoczywasz.Jak zorganizować najlepszy wyjazd w Bieszczady?

Jak masz zagospodarować swój czas w Bieszczadach? To zależy od tego, czy jest pogoda, czy jej nie ma? Czy wolisz spędzać czas w knajpach czy na połoninach? A także czy chcesz poznać trochę historii regionu, czy raczej wystarczy ci odpoczynek w znanym kurorcie?

Poniżej dajemy Ci nasze sprawdzone pomysły na odkrywanie Bieszczadów. Lecz jeśli potrzebujesz gotowego planu i konkretnych porad co dokładnie robić w Bieszczadach przez weekend, tydzień lub dwa tygodnie - już nie musisz zastanawiać się nad odpowiedzią na te pytania. Odpowiadamy na nie w naszej książce i e-booku "Ruszaj w Bieszczady. Twój przewodnik na 14 dni w Bieszczadach".
ZOBACZ PRZEWODNIK

Przewodnik „Ruszaj w Bieszczady” to pierwszy taki przewodnik na rynku. Każdy rozdział to gotowy pomysł na jednodniową wycieczkę. Historie, ciekawostki i praktyczne porady są dodane do tej wycieczki, której faktycznie dotyczą. Taki układ sprawia, że nie musisz już czytać przewodnika według tradycyjnego nieprzydatnego klucza: historia, flora i fauna, szlaki górskie, magiczne Bieszczady. W przewodniku "Ruszaj w Bieszczady" każdego dnia poznajesz kolejny fragment historii regionu. Historyczne wzmianki, fakty i regionalne ciekawostki czyta się jak dobrą książkę.

Chcesz zobaczyć, jak w środku wygląda przewodnik Ruszaj w Bieszczady i dostać od nas darmowy plan na weekend w Bieszczadach? 

Jak przygotować się do wycieczki w Bieszczady?

Zanim wyjedziesz w Bieszczady sprawdź co jeszcze przygotowaliśmy dla Ciebie na blogu. Jestem przekonana, że wśród wielu opcji znajdziesz najlepszy pomysł dla siebie.

Zanim ruszysz w Bieszczady, zapoznaj się dokładnie z regulaminem Bieszczadzkiego Parku Narodowego - znajdziesz tam sporo praktycznych informacji, dzięki którym świadomie zaplanujesz sobie wycieczki. Regulamin jest zmieniany co roku w styczniu, dlatego przed wyjazdem koniecznie zajrzyj na stronę parku i zapoznaj się z jego aktualną wersją, aby nic Cię nie zaskoczyło. Znajdziesz tam nie tylko cennik opłat za wejście na szlak czy parking, ale także zasady robienia sesji zdjęciowych, latania dronem, zatrzymywania się kamperem, podróżowania z psem, organizowania ogniska czy korzystania ze szlaków konnych.

1. Połonina Caryńska i Połonina Wetlińska - szlaki turystyczne w Bieszczadach

Jeśli kiedykolwiek widziałeś zdjęcie zrobione w Bieszczadach, to prawie na pewno była to panorama którejś z połonin. Połoniny to inaczej górskie łąki falujące na wietrze niczym zielono-żółty ocean. Widok z nich jest cudowny, ponieważ jak na dłoni widzisz panoramę okolicy. Najbardziej spektakularne są widoki z dwóch najpopularniejszych połonin: Caryńskiej i Wetlińskiej. Praktycznie przez cały rok, aż do późnej jesieni, są one oblegane przez tłumy turystów.


Jeśli zaczynasz swoją przygodę z Bieszczadami, to właśnie na te dwa szlaki powinieneś skierować swoje kroki. To tu najlepiej poczujesz, że masz ochotę na więcej. Uwaga! Na tych dwóch połoninach się nie skończy!

PS. Jeśli wchodzisz na Połoniny poza sezonem, to lepiej podziel tę wycieczkę na dwa dni. Możesz nie zdążyć zejść z drugiej połoniny przed zmrokiem. Chyba, że jesteś w doskonałej formie i biegasz po górach.


2. Tarnica - wejdź na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów

Tarnica to najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach.Na Tarnicę dotrzesz z Wołosatego (krótko ale bardziej stromo) albo z Ustrzyk Górnych (dłużej, acz łagodniej). Jest jeszcze jeden szlak, ale dowiesz się o nim w kolejnym punkcie. Od niedawna wejście jest mocno ułatwione, bo na sam szczyt wiodą wygodne schody… Dociera się nimi do samego żelaznego krzyża, aby tam ukoronować swój wysiłek zdjęciem z piękną panoramą.

Jeśli z Tarnicy zaplanujesz schodzić przez Halicz i Rozsypaniec do Wołosatego, muszę Cię ostrzec. Osiem ostatnich kilometrów spędzisz na nudnej żwirowatej drodze marząc, aby ktoś podwiózł Cię do wsi. Idź tym szlakiem tylko gdy masz wystarczający zapas czasu.


3. Bukowe Berdo - szlak dla każdego, kto lubi wyzwania

Kiedy byliśmy w Bieszczadach, postanowiliśmy wejść na Tarnicę z Mucznego, przez Bukowe Berdo. Dla mnie to najpiękniejsza ze wszystkich połonin. Widoki po drodze były tak piękne, a wędrówka tak relaksująca, że zatrzymaliśmy się na odpoczynek i tam już zostaliśmy, na Tarnicę w ogóle nie docierając.

Nic straconego. Maciej dotarł tam kilka dni później, a leżakowanie na polanie oblanej jesiennym słońcem to wrażenie, którego nie da się z niczym porównać. Gdy nam się już to odpoczywanie znudziło, zrobiliśmy tył zwrot i tą samą trasą wróciliśmy do Mucznego na pyszny obiad. I takie po górach wędrowanie kocham najbardziej – bez celu, bez przymusu, bez spinki.


4. Szlaki w Bieszczadach są wymagające - utnij sobie drzemkę na szczycie

Uwielbiam spać! O różnych porach, w różnych pozycjach, na różnych posłaniach. Ale najbardziej lubię te drzemki po wdrapaniu się na górski szczyt. Dopada mnie wtedy coś w rodzaju zapowietrzenia. Mój mózg dotlenia się tak bardzo, że z tej radości nie jest w stanie zrobić nic więcej, jak tylko… popaść w błogi letarg.

Czeka na to tylko mój mąż, który już wiedząc co się wydarzy, czyha z aparatem na ten jeden krótki moment – kiedy Kasia utnie sobie drzemkę na szczycie. Ostatnio tak mi się spodobało na Połoninie Bukowego Berda, że nawet będąca w zasięgu wzroku Tarnica nie skusiła mnie swoją bliskością. Wolałam położyć się tam gdzie stałam, wyciągnąć się wygodnie i zapaść w mój ulubiony stan. Też tak masz?


5. Nad brzegiem Sanu - Otryt i Rezerwat Krywe

Źródło Sanu bije w Bieszczadach. A konkretnie w okolicach Przełęczy Użockiej, znajdującej się po ukraińskiej stronie granicy. Przy źródle Sanu postawiono granicę polsko-ukraińską. Jest to jednocześnie granica Unii Europejskiej. Bardzo skromna – nie większa niż szerokość stopy. Źródełko łatwo jest przeoczyć, bo próbuje się wydostać spod namokłej kupy liści. Ale potem staje się coraz silniejsze i mocniejsze. I gdy patrzysz na rzekę już w okolicach Chmielu, wygląda ona jak piękna, rozłożysta wstęga. Jeśli chcesz znaleźć najpiękniejsze zakola i widoki Sanu w Bieszczadach, polecam Ci podnóże Otrytu i Rezerwat Krywe.

Chyba nie widziałam w Polsce drugiej tak pięknej rzeki. Zakochałam się w Sanie. W jego cudownych krajobrazach. W jego łagodnych wodach. Szerokim, meandrującym korycie. Podziwiałam go w Sanoku i podziwiałam go w Słonnem. Gdy dotarłam do jego źródła w Bieszczadach, rozczuliło mnie. Muszę Cię jednak ostrzec. Aby dotrzeć do początku tej rzeki, musisz wejść w tzw. Worek Bieszczadzki. Jeszcze do niedawna niedostępny dla turystyki, dziś możliwy do zwiedzania wyznaczonym szlakiem. Szlakiem, na który musisz się dobrze przygotować, bo przez około 4 godziny marszu w jedną stronę wśród drzew, jest dość monotonny. Dopiero sam koniec odkrywa przed Tobą niesamowite historie. Takie, o których nie czytałeś w szkolnych podręcznikach.Źródło Sanu odnajdziesz na samym końcu szlaku o którym opowiadam w kolejnym punkcie.


6. Bieszczadzki worek - przez Sianki do Źródeł Sanu

Bieszczadzki Worek jeszcze do niedawna był najbardziej dziką częścią Bieszczad, przytuloną do źródeł Sanu, w części Doliny Górnego Sanu przyklejonej do polsko-ukraińskiej granicy. Był to teren zamknięty i zakazane było penetrowanie tych okolic.

Dziś szlak ten można zwiedzać, ale uprzedzam, że dotarcie do źródeł Sanu to nic spektakularnego. Dopiero pod koniec kilkugodzinnej (ok. 4 godziny w jedną stronę) wędrówki robi się ciekawie. Docierając do nieistniejącej już po polskiej stronie wsi Sianki, uchylasz skrawka tajemnicy o dawnych Bieszczadach. Odkrywasz groby hrabiostwa Stroińskich i docierasz do samego końca Unii Europejskiej, po drodze mijając punkt widokowy na ukraińską część Sianek.

Historia tego miejsca jest sentymentalna i smutna zarazem. Liczę, że będzie jeszcze okazja, abym mogła Ci ją opowiedzieć.

PS. Wyprawa do granicy Unii Europejskiej i z powrotem zajmie ci więcej niż 8 godzin! Przygotuj się na bardzo długi spacer leśną drogą przez zielony szpaler drzew za których przez wiele godzin nie wyłoni się żadnej krajobraz. Zabierz dobrego przyjaciela, a jeśli idziesz sam - naprawdę dobry audiobook.


7. Rezerwat Krywe - idealny na rowerową wycieczkę

Ok. Do tego nie będę Cię szczególnie namawiać, chyba że uwielbiasz rowerowe wyzwania i chcesz się naprawdę zmęczyć. Nasza rowerowa przygoda w Bieszczadach wyglądała mniej więcej tak, że po kilku deszczowych dniach, gdy wciąż nie mogliśmy wyjść na szlak, pożyczyliśmy rowery i pojechaliśmy z Wołosatego do Wetliny. Na mapie było to tak blisko. W rzeczywistości tak daleko, że leśniczy, u którego akurat gościliśmy, prawie wszczął akcję poszukiwawczą w naszej sprawie. Już sobie wyobrażałam te ogłoszenia: „Para turystów z Trójmiasta wyjechała na rowerach ok. godz. 12 w nieznanym kierunku. Nie zabrali wody, jedzenia, telefonów komórkowych ani pieniędzy. Mieli wrócić po godzinie. Od ich wyjazdu minęło siedem godzin i ślad po nich zaginął. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…”

Druga nasza wyprawa była już bardziej roztropna. I jeszcze piękniejsza. We wsi Rajskie wsiedliśmy na rowery i pojechaliśmy wzdłuż Sanu u podnóży Otrytu. Świeciło słońce, a my chcieliśmy rzucić okiem na okolice, gdzie kiedyś swoim rytmem żyły wsie Krywe i Tworylne. Nie udało nam się dostrzec ruin nieistniejących już wsi (najlepiej przyjechać tu późną jesienią), za to wycieczka udała się nam jak mało która. Rezerwat Krywe i jego punkt widokowy - szczerze polecam. Trasa biegnie brzegiem rezerwatu, więc nie ryzykujesz, że przekroczysz jego granice.


8. Korbania - jak wejść i co jest na szczycie?

Niedaleko Soliny i Polańczyka, w Bukowcu, nad okolicą wznosi się niepozorna góra - Korbania. Dotrzesz do niej, jeśli jadąc w Bukowcu w stronę Polańczyka z głównej trasy skręcisz w lewo. Dojedziesz aż do parkingu pod lasem, gdzie za darmo zostawisz samochód. Zielonym szlakiem na Korbanię wchodzi się 1,5 godziny, ale jeśli przyspieszysz kroku, to wejdziesz szybciej. Na górę wiodą jeszcze inne szlaki, ale ten jest najszybszy. Podejście jest dość strome, bo idzie się cały czas prosto pod górę, ale o dziwo rodziny z dziećmi, które w sezonie często mijasz na tej trasie, dają sobie świetnie radę.

Na szczycie wieży stoi drewniana platforma. Panorama z tej wieży widokowej jest obłędna. Po jednej stronie widać Połoniny, tuż obok rozłożył się Otryt, a na wprost w słońcu migocze Jezioro Solińskie rozciągające się zaraz za wsią Wołkowyja. Tuż przy wieży stoi ława i stoły, przy których można piknikować i z tego co wiem, prawie każdy docierający na Korbanię turysta korzysta z tej opcji. Na szczycie wieży stań z mapą i pobaw się w zgadywanie nazw gór, jezior i połonin, które widzisz dookoła.

Wejście na Korbanię wymyśliliśmy sobie, gdy wodziliśmy palcem po bieszczadzkiej mapie. Kiedy zajechaliśmy do Bukowca i w sklepie zapytaliśmy o drogę, dowiedzieliśmy się, że "być w Bieszczadach i nie widzieć Korbani, to jak być w Paryżu i nie widzieć wieży Eiffla". Poszliśmy więc zobaczyć tę bieszczadzką wieżę i ten widok nas kupił. Wycieczkę na Korbanię będziemy miło wspominać także z powodu zaskakującego spotkania ze Zbyszkiem, który nie tylko opowiedział nam, co ciekawego zobaczyć w Zatwarnicy, ale który – jak się okazało – jest także naszym stałym czytelnikiem :) Zbyszku, pozdrawiamy Cię serdecznie!


9. Bieszczadzki Zakapior - rzadko go dziś już spotkasz

Póki jeszcze jest czas, spotkaj prawdziwego bieszczadzkiego Zakapiora. Człowieka, który przyjechał w Bieszczady w czasach, gdy nie było jeszcze bieszczadzkiej obwodnicy i zapory w Solinie, a węgiel wypalano w ziemno-drewnianych mielerzach.

Zakapiorzy brali robotę jaka była i cieszyli się, że mogą uciec od rzeczywistości, którą zostawili za sobą – problemów, rodziny, wyroków sądowych. Z czasem niektórzy z nich zajęli się sztuką i pokazali swoją artystyczną duszę. Niektórzy ogarnęli swoje życie. Inni uciekli w alkohol. Plejadę tych gwiazd obejrzysz na czarno-białych fotografiach w karczmie Zakapior w Polańczyku i przeczytasz o nich w książce „Majster Bieda czyli Zakapiorskie Bieszczady” Andrzeja Potockiego.

Pokolenie Zakapiorów wymiera, ale to o nich krążą legendy i o nich śpiewa się bieszczadzkie piosenki. Majster Bieda, Zdzicho Rados, Rysiek „Bury”. To historie o ludziach z fantazją, którzy czasem mieli na bakier z prawem. Ale czasy się zmieniły. Nowe pokolenie zakapiorów już nie rośnie. Dlatego tych, których możemy, bierzemy na spytki. Póki można ich jeszcze spotkać. Do Burego na przykład trafisz, gdy przyjedziesz do Galerii Ikon Veraikon w Cisnej. Bury sprzedaje tam ikony byłej żony ps. Mrówki.10. Bieszczadzcy kowboje - legenda Bieszczadów

Zaintrygował Cię temat Bieszczadzkich Zakapiorów? A wiesz, że w Bieszczadach żyli kiedyś kowboje? Kiedy pierwszy raz usłyszałam tę historię, nie chciało mi się wierzyć, że w czasach PRL państwo zorganizowało casting na bieszczadzkich kowbojów. Chciano podnieść leżącą gospodarkę i jednym z pomysłów był wypas bydła na bieszczadzkich połoninach. Do roboty zgłaszali się śmiałkowie, którzy umieli jeździć na koniach. A nawet ci, co nie umieli, próbowali swoich sił, żyjąc legendą dzikich westernów.

Jednak trudne warunki atmosferyczne i niezbyt sprzyjający teren szybko ostudziły zapał polskich kowbojów. Państwu biznes z tuczeniem bydła na bieszczadzkich łąkach nie bardzo się opłacił i w końcu zrezygnowano z tej gałęzi gospodarki. Jednak klimat kowbojskich Bieszczadów odnajdziesz dziś oglądając stary film „Rancho Texas” i czytając bieszczadzkie książki. Gdy tylko o nich usłyszysz, gdy będziesz przemierzał bieszczadzkie szlaki, nie pozbędziesz się ze swojej głowy obrazu rosłych dryblasów siedzących na koniach i tonących po kolana w błocie. Takie to były historie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kowbojskich Bieszczadach, to przeczytaj książkę Andrzeja Potockiego: "Dzikie pola socjalizmu, czyli kowbojskie Bieszczady". Bez trudu znajdziesz ją np. na Allegro. A jeśli kupisz ją korzystając z tego linku, to jednocześnie przekażesz dla naszej Fundacji 1,5% darowizny, nic do tego nie dopłacając :)

11. Ustrzyki Dolne i Ustrzyki Górne - jak je zapamiętać?

Zawsze myliło mi się, które to są Ustrzyki Górne, a które Dolne. W końcu udało mi się to zapamiętać kojarząc, że w Ustrzykach Górnych kupiłam od regionalnego artysty rzeźbę czarnego biesa. Ustrzyki Górne to dobre miejsce, jeśli myślisz o wyjściu na szlak Tarnicy lub Bukowego Berda. (Górne, bo są wyżej w górach).

Z kolei Ustrzyki Dolne, leżące nieco dalej od popularnych górskich szlaków, to większe miasteczko, z pomnikiem w centrum. Zwiedzisz tam Muzeum Bieszczadzkie oraz otwartą dosłownie w zeszłym roku w Bieszczadzkim Centrum Turystyki i Promocji Izbę Regionalną, w której dowiesz się sporo o historii tego regionu. Na pewno spodoba Ci się też w Muzeum Młyna – górę zwiedzisz, a na dole napijesz się pysznej kawy. Czyż nie brzmi to jak dobry plan?


12. Komańcza - odwiedź Klasztor Sióstr Nazaretanek

Chociaż Komańcza nie leży geograficznie w Bieszczadach, to była tak blisko, że byliśmy tam dwa razy. Przy pierwszej wizycie udało nam się zwiedzić będący wówczas w remoncie Klasztor Sióstr Nazaretanek, a konkretnie kilka z jego izb, w których internowany był w czasach komunizmu prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Prymasowi poświęcono kilka sal, w których tablice informacyjne opowiadają historię, a sprzęty użytku domowego przypominają osobę księdza. Dookoła klasztoru poprowadzono ścieżki spacerowe, którymi dojdziesz m.in. do figurki Matki Boskiej Leśnej


13. Szlak Architektury Drewnianej - zwiedzaj bieszczadzkie cerkwie

W czasie drugiej wizyty w Komańczy skupiliśmy się na oglądaniu cerkwi prawosławnej i – stojącej nieopodal drugiej – greckokatolickiej. Ta pierwsza spłonęła kilka lat temu i została odbudowana. Najciekawsze jednak jest niewidoczne na pierwszy rzut oka. Jak to się stało, że w tak małej miejscowości stoją obok siebie cerkiew greckokatolicka, prawosławna i katolicki kościół? Kim są mieszkańcy Komańczy? Jaka tu się wydarzyła historia? Trochę rozmawialiśmy na ten temat ze świetnym greckokatolickim księdzem Andrzejem Żurawiem, który jednak nie zdążył zdradzić nam wszystkich tajemnic. Dlatego chętnie wrócimy do niego po dalszy ciąg historii.

W województwie podkarpackim natkniesz się na wiele pięknych, drewnianych cerkwi greckokatolickich. Dziś większość z nich funkcjonuje jako kościoły katolickie.
Jeśli chcesz znaleźć je wszystkie, wejdź na stronę internetową Podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej. Niestety możesz mieć problemy, żeby zwiedzić te świątynie w środku.

Najlepiej trafić na mszę, lub poprosić kogoś z miejscowych o pomoc. Czasem znajdziesz numer telefonu, zadzwonisz i wtedy ktoś przyjdzie, otworzy i wpuści
Cię do środka. Bardzo żałowaliśmy, że system zwiedzania podkarpackich cerkwii nie jest bardziej zorganizowany. W głowie wciąż mam genialny i otwarty cały rok Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. Dzięki dofinansowaniu 8 małopolskich świątyń UNESCO jest otwarte cały rok, a kolejne 63 drewniane obiekty otwierane są w sezonie. W każdej spotkasz opiekuna-przewodnika, który opowie Ci o świątyni. Szkoda, że nie działa to tak świetnie na Podkarpaciu.


14. Skansen w Zyndranowej - poznaj historię Łemków

Do skansenu w Zyndranowej trudno jest trafić. Ale opłaci się nadłożyć drogi i trudu, żeby dotrzeć do miejsca, które przechowuje pamięć i pamiątki po tej ludności rusińskiej, która przed wojną zamieszkiwała tereny wschodniej i południowej Polski. Łemkowie, sąsiedzi Bojków, mieli swoje zwyczaje, obrzędy, stroje i język. Przesiedleni w ramach "Akcji Wisła" musieli opuścić swoje rodzinne strony. Kiedy dobrze poszukasz i popytasz, znajdziesz jeszcze w Bieszczadach prawdziwych Łemków, którzy pamiętają historię swojego narodu. Może namówisz ich do zwierzeń? A może znajdziesz jeszcze inne miejsca, gdzie natrafisz na ślady Łemków?

PS. Muzeum ostatnio okradziono i ma teraz spore kłopoty z funkcjonowaniem. Warto przyjechać i pomóc kupując bilet i pamiątki. Poza sezonem sprawdź godziny otwarcia na stronie skansenu

15. Kolejka wąskotorowa w Bieszczadach - atrakcja dla każdego

Na Żuławach mamy Żuławską Kolej Dojazdową, czyli popularną wąskotorówkę, a w Bieszczadach – Bieszczadzką Kolejkę Leśną. W wyznaczone dni od maja do października ta leśna wąskotorówka kursuje na trasie Majdan-Przysłup-Majdan i Majdan-Balnica-Majdan. Powiedziałabym, że to świetna atrakcja dla dzieci, gdyby nie to, że Maciej bawił się na niej równie zacnie.

Z aparatem w dłoni podziwiał widoki zza wagonika, a że podróżował w towarzystwie licznych słuchaczy szkoły wojskowej, był pod wrażeniem, jak uczestnicy wyprawy opróżnili wszystkie stoiska na stacji docelowej z grillowanych kiełbasek. Może się okazać, że kolejka jest tak popularna, że spotkasz w niej swoich znajomych, tak jak mój mąż spotkał moją ciocię. Świetne są takie zbiegi okoliczności :)


16. Regionalne galerie - to tutaj kup pamiątkę z Bieszczadów

Nie wyobrażasz sobie pojechać w Bieszczady i wrócić bez pamiątek? Niech Cię Ręka Boska Broni od kupowania chińszczyzny! Nie po to jedziesz w najdziksze polskie góry, żeby przywozić stamtąd szklaną śniegową kulę, bieszczadzką foczkę czy breloczek z Trollami. To musi być coś wysmakowanego.

Polecam Ci bieszczadzkie galerie. Spotkasz je po drodze. A jeśli ich nie znajdziesz, to popytaj w Cisnej, Lutowiskach lub w dawnej synagodze w Lesku (czynna tylko w sezonie!). Każdy miejscowy wskaże Ci drogę. Jeśli masz już coś kupować, niech to będzie mała lub duża ikona, strugany anioł albo diabeł, lub nawet ręcznie wypalany kafel. W każdym razie coś, co wyszło spod ręki regionalnego artysty. Wtedy taka pamiątka ma zupełnie inne znaczenie – i dla Ciebie, i dla tego, kto ją z sercem wykonał.


17. Solina i Polańczyk - nad bieszczadzkim morzem

Pojechać w Bieszczady i posiedzieć nad morzem? W Polsce wszystko jest możliwe. Wystarczy pojechać nad Jezioro Solińskie. Do Soliny i Polańczyka. Odkrycie tych słomianych parasoli i imitacji plaży z wysypanym na brzegu jeziora piaskiem w Polańczyku było dla nas niesmacznym zaskoczeniem, ale wierzę, że są osoby, które to docenią.

Jezioro Solińskie to sztuczny twór utworzony przez zaporę i zalanie dawnej wioski Solina. Na Zaporę w Solinie warto wejść, choć oficjalnie nie wolno robić na niej zdjęć. Można też umówić się na zwiedzanie w środku. Ta zapora to kawał historii Bieszczad. Swego czasu żyła własnym życiem i stanowiła nowe otwarcie na ten region kraju. Dziś można ją zwiedzać także w środku, ale trzeba się wcześniej zarejestrować na zwiedzanie i nie wolno robić tam zdjęć.

A jeśli chodzi o gwarną Solinę i Polańczyka… no cóż, nie odnaleźliśmy bieszczadzkiego klimatu w tej miejscowości. Uciekliśmy jak najdalej od nich. Ale jeśli już tam zawitasz, to zajdź na obiadokolację do Karczmy Zakapior. I upewnij się wcześniej, czy tego wieczora grają tam bieszczadzką muzykę na żywo.


18. Kuchnia bieszczadzka - hreczanyki i warenyki

Kuchnia bieszczadzka jest w gruncie rzeczy bardzo prosta, ale smaczna. Dania słone, pikantne, konkretne – takie, jakie lubię najbardziej. Jeśli szukasz czegoś regionalnego, rozglądaj się za fuczkami, hreczanykami czy warenykami. Podpytaj miejscowych, co polecają. Poszukaj knajpy, która serwuje pyszne pstrągi w warzywach.

W knajpach bieszczadzkich lubimy nie tylko dania, ale i klimat, który w nich panuje. To takie miejsca, że gdy zabraknie osobnego stolika, posadzą Cię z innymi gośćmi przy szerokiej ławie. A gdy zabraknie światła, to zapalą świeczki i zaserwują wódkę w ramach rekompensaty. Jeśli chcesz poczuć klimat bieszczadzkich knajp, szukaj takich miejsc jak Karczma Zakapior w Polańczyku, Paweł Nie Całkiem Święty w Smereku albo Karczma Carpathia w Mucznem. Na pewno jest ich więcej. My znamy i polecamy te trzy.


19. Naleśnik Gigant w Chacie Wędrowca w Wetlinie - podejmij wyzwanie!

Nie ma prawdziwej wycieczki bez słodkiego co nieco na końcu. Pomimo że staliśmy się pierwszymi wrogami cukru. Nie wierzyliśmy, że jest on tak szkodliwy. Do czasu, gdy uwielbiający słodkości Maciej schudł ponad 10 kg kończąc ten wyniszczający związek. W podróży zdarza się nam jednak zaszaleć i zjeść coś słodkiego na spółę.

Do naleśnika Giganta nie radziłabym startować w pojedynkę. We dwójkę ledwie daliśmy mu radę a i tak zajęło nam to prawie dwie godziny. Jak dla mnie on jeden starczyłby dla czterech. I tak oto nadrobiliśmy wszystkie kalorie, które spaliliśmy chwilę wcześniej wędrując od świtu Połoniną Wetlińską od Brzegów Górnych aż do Wetliny, gdzie na Naleśnika Giganta zatrzymaliśmy się w Chacie Wędrowca. Właściciele knajpy przepis mają opatentowany, możesz być więc pewny, że nigdzie indziej nie zjesz tak oryginalnego placka.


20. Rezerwat Sine Wiry - tutaj odpoczniesz

Bieszczady kojarzą się głównie z chodzeniem po połoninach, ale zrób coś oryginalnego i idź do Rezerwatu Przyrody Sine Wiry. Sine Wiry to rezerwat krajobrazowy chroniący przełom doliny rzeki Wetliny. Zostaw auto na parkingu w Polankach i wolnym, spacerowym krokiem, po dość prostej szutrowej drodze. Czeka Cię 2,5 kilometrowy spacer, zanim zobaczysz jeden z najpiękniejszych progów skalnych w Bieszczadach. Wpadająca na nie woda Wetliny tworzy fantastyczne kaskady i wiry. Na głazach, w słońcu, z nogami w wodzie rozsiadają się tu turyści. Chłoną przyrodę i rozkoszują się życiem. Ścieżka tu się nie kończy, możesz iść dalej. Dojdziesz do nieistniejącej już wsi i do kolejnych punktów widokowych na kaskady na Wetlinie.

Gdy dotarłam na te niezwykłe kaskady, niczym jaszczurka wypełzłam na ciepły głaz i chłonęłam słońce. To były moje najszczęśliwsze godziny tych wakacji w Bieszczadach. Godziny - bo tak długo tam siedziałam. Nie chciało mi się z Sinych Wirów wychodzić. I po raz kolejny pomyślałam sobie, że ja naprawdę mogłabym zamieszkać na Podkarpaciu. Na głazach bawiły się dzieci, woda z szumem pokonywała kaskady, Maciej godzinami robił zdjęcia i testował nowe fotograficzne zabawki. Małe rybki heroicznie próbowały pokonać tryskającą fontannę wody i skakały pod prąd rzeki. Nikt się nie spieszył, każdy czuł się zrelaksowany. W powietrzu dało się wyczuć pozytywną atmosferę. Gdy następnym razem wrócimy latem w Bieszczady, mam nadzieję, że Sine Wiry wciąż będą tam na nas czekać :)


21. Wystawa przyrodnicza w Mucznem - kto mieszka w lesie?

W Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem przekonasz się, jak wielki jest jeleń czy niedźwiedź. Zmierzysz się oko w oko z wilkiem i zrozumiesz, dlaczego nie warto schodzić ze szlaków nocą. Wszystkie eksponaty na wystawie od dawna już nie żyją, i chcę tylko wierzyć, że nie zostały uśmiercone dla celów edukacyjnych, ale i tak w proch by się obróciły.

Wycieczka to bardzo pouczająca, zwłaszcza że przewodnik opowiada o zwyczajach dzikich bieszczadzkich stworzeń. Sprawdź, może obalisz tam kilka tkwiących w Twojej głowie stereotypów? Jak na przykład ten, że wilki pożerają ludzi. Pożerają, ale tylko tych, którzy ich nie kochają.

Jak będziesz mieć więcej czasu możesz podjechać do Zagrody Pokazowej Żubrów. Co najważniejsze - tym razem żubry będą żywe. Podobno wejście jest za darmo, a żubry obserwuje się z tarasów widokowych. Podobno. Polecano je nam, ale jeszcze tam nie byliśmy.


22. Sanok - miasto i Skansen Budownictwa Ludowego

Jesteś w Bieszczadach, a stąd tak blisko do Sanoka. Wybierz się na wycieczkę. Pospaceruj po mieście i idź na sanocki zamek zobaczyć najbardziej wartościową w Polsce wystawę ikon uratowanych z podkarpackich wiosek. Spójrz w oczy Matki Bożej Hodegetria i stań przed Chrystusem Pantokratorem. Znajdź różnicę między wschodnimi, XV-wiecznymi ikonami, a tymi zachodnimi z XVII wieku.

W tym samym zamku znajdują się obrazy Zdzisława Beksińskiego, który większość z nich przekazał dla zamku. Są tu też obrazy z kolekcji jego żony i syna. Oniryczne i ponure wizje z obrazów tworzą tło do tragicznej historii rodziny, którą w swojej książce świetnie opisała Magdalena Grzebałtowska „Beksińscy. Portret podwójny” to książka, którą warto przeczytać przed lub po wizycie w Sanoku.

Oprócz zwiedzania miasta i zamku zarezerwuj sobie jeszcze co najmniej pół dnia na Skansen Budownictwa Ludowego po drugiej stronie Sanu. Znajdziesz tam chałupy i świątynie, których nie miałbyś szans zobaczyć już w ich naturalnym krajobrazie. Architektura niektórych z nich zapiera dech w piersiach. Może będziesz mieć więcej szczęścia niż my i zobaczysz kolekcję ikon. Podobno te w skansenie też są fascynujące. Jeśli tylko go wypatrzysz - wejdź do domu Żyda Galicyjskiego i zagadaj z jego mieszkańcem - Panem Markiem. Zna niesamowite historie! Wsłuchiwaliśmy się w nie godzinami.


23. Cerkiew w Łopience - zobacz ikonę Matki Bożej Łopieńskiej

Gdy dotrzesz do cerkwi w Łopience, Twoim oczom ukaże się urocza, otynkowana na biało świątynia, koło której stoi drewniana dzwonnica i kaplica nagrobna. Gdy w 1947 r. ostatni mieszkańcy wsi Łopienka zostali przesiedleni na tzw. Ziemie Odzyskane w ramach “Akcji Wisła”, z kompletnie wyposażonej cerkwi powoli zaczęły ginąć sprzęty. Potem z dachu zdjęto blachę i tak do lat 60-tych ubiegłego wieku w niebo patrzyły już tylko mury bez dachu. Historia cerkwi w Łopience to historia jej ratunku, ze szczęśliwym zakończeniem. Od lat 70-tych ludzie z własnej inicjatywy, za własne lub pozyskane pieniądze, przeprowadzili konserwację murów, usunęli roślinność, postawili i pokryli blachą dach, wstawili drzwi i okna, wreszcie wylali betonową posadzkę i otynkowali świątynię. Dziś cerkwią opiekuje się Towarzystwo Karpackie, które udostępnia ją turystom do zwiedzania, a w lipcu i w sierpniu o godz. 15.00 odbywają się tu msze święte w obrządku rzymskokatolickim.

Gdy późnym popołudniem dotarliśmy do Łopienki, cerkiew jeszcze była otwarta. Weszliśmy do środka. W surowych, kamiennych murach świątyni usiedliśmy na chwilę i podziwialiśmy promienie światła, które wpadały przez witraż. Znad ołtarza spoglądała na nas ikona Matki Bożej Łopieńskiej. Namalowała ją Jadwiga "Mrówka" Denisiuk, która prowadzi pracownię ikon w Cisnej. Oryginalna ikona z cerkwi znajduje się w kościele w Polańczyku.

Cerkiew w Łopience, mimo trudnej historii, wabi turystów. Jedź więc do Łopienki, zobacz cerkiew, kup cegiełkę na jej renowację, i na czarno-białych zdjęciach na tablicach obejrzyj i poczytaj historię tego niezwykłego miejsca.


24. Obwodnica bieszczadzka - idealna na samochodową wycieczkę

Gdy byliśmy kamperem w Bieszczadach miałam wrażenie, że ciągle jeździmy w kółko. Nie potrafię sobie wyobrazić, jak tu było w czasach, gdy nie było obwodnicy bieszczadzkiej. Dotrzesz nią do wszystkich większych miejscowości w Bieszczadach, a do tych mniejszych – wybierając którąś z jej odnóg.

No cóż, wydaje mi się, że gdy nie było bieszczadzkiej obwodnicy, kampery po niej po prostu nie jeździły. My najczęściej na nocleg zatrzymywaliśmy się na parkingach przy tej właśnie obwodnicy. Jeśli natomiast nie masz już pomysłu, co by tu jeszcze zrobić w Bieszczadach, wsiądź w samochód i jedź przed siebie obwodnicą. Zatrzymaj się, gdy coś przykuje Twoją uwagę. To jeden z naszych ulubionych sposobów na podróżowanie.


25. Park Gwiezdnego Nieba - chroni ciemne bieszczadzkie niebo

Tę noc w Bieszczadach zapamiętam na długo. Pomimo tego, że do pełni zostało 4 dni i księżyc świecił jasno jak lampa. Dowiedziałam się po czasie, że niebo najlepiej obserwuje się, gdy księżyc jest wąski jak rogal lub nie ma go wcale. Ale to nie księżyc zanieczyszcza nocne niebo światłem. Robią to ludzie podświetlając budynki, źle projektując uliczne lampy, czy całą noc oświetlając billboardy. Szkodzą tym samym sobie, zwierzętom i roślinom. Okazuje się, że nam wszystkim do odpoczynku potrzebna jest noc. Czarna jak smoła. Taka, w trakcie której widać gwiazdy. Taka, którą trzeba chronić.

Dlatego powstał Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady. Bieszczady to jedno z niewielu miejsc w Polsce, które ma na tyle ciemne niebo, że można bez trudu oglądać na nim gwiazdy. Dla mnie było to niesamowite przeżycie, gdy otulona w koc i z lornetką w dłoni siedziałam na leżaku i obserwowałam księżyc oraz gwiazdy. Uczyłam się konstelacji i układu planet w naszej galaktyce. A potem wraz z innymi uczestnikami pokazu podchodziłam do olbrzymich teleskopów, żeby obserwować księżyc, Saturna i Marsa. Na własne oczy widziałam pierścienie Saturna. One istnieją naprawdę!

Największym hitem było dla mnie zrobienie własną komórką zdjęcia księżyca. Było to możliwe dzięki olbrzymim teleskopom i prowadzącemu pokaz, który pomagał złapać najlepszy kadr. Dzięki obserwacjom gwiezdnego nieba w końcu zrozumiałam, jak działa księżyc, gdzie należy szukać Marsa, i w którym miejscu tkwi Gwiazda Polarna (jako jedyna na niebie zawsze w tym samym!).

Na pokazy gwiezdnego nieba musisz się wcześniej umówić z Parkiem Gwiezdnego Nieba , a to, czy pokaz się odbędzie, zależy od dobrej pogody. W 2018 roku bilet normalny kosztował 50 zł, a w jednym seansie może wziąć udział ok. 20 osób. Seans zaczyna się ok. 20.30 wieczorem i trwa do ok. 23 (z pytaniami do prowadzących ;). Podobno chętnych na pokaz nigdy nie brakuje. Jak będziesz się wybierać na taki pokaz to pozdrów Pawła - prowadzącego pokazy od Kasi i Macieja z "Ruszaj w Drogę!" :)


Zwiedzaj Bieszczady z przewodnikiem Ruszaj w Bieszczady

Mam nadzieję, że powyższe pomysły sprawią, że kolejny wypoczynek zaplanujesz w Bieszczadach. Jeszcze więcej gotowych planów, informacji praktycznych, historii i ciekawostek przygotowałam dla Ciebie w 140-stronicowej książce "Ruszaj w Bieszczady. Twój przewodnik na 14 dni w Bieszczadach".

Mamy też wersję e-book. Jeśli jesteś właśnie w drodze w Bieszczady to wersja PDF będzie idealna dla Ciebie. Dostaniesz ją na pobrania na maila praktycznie w kilka chwil od opłacenia zamówienia.
KUP PRZEWODNIK

26. Zrób listę rzeczy, które jeszcze chcesz odwiedzić w Bieszczadach. 

Ten punkt jest dla Ciebie. Na pewno masz pomysł nie tylko na punkt 26, ale i 36 i jeszcze 74. Czy to będzie Muzeum Historii Bieszczadów w Czarnej? A może wizyta w Krośnie, Jaśle, na zamku w Kamieńcu, lub daleka wycieczka do Przemyśla?

Dawaj je tu wszystkie! Niech każdy się dowie, gdzie jeszcze warto być w Bieszczadach. Sami chętnie posłuchamy Twoich rad i inspiracji. W końcu jak już się raz w nich zakochaliśmy, to wiemy, że będziemy w Bieszczady regularnie wracać. Już moja w tym głowa.

Komentarze są do Twojej dyspozycji. Nie zabieraj pomysłów do grobu – podziel się pięknem Bieszczad ze wszystkimi! Za udostępnienie znajomym też pięknie dziękujemy :) A jeśli wybrać się w wirtualną podróż w Bieszczady to przeczytaj drugą część tego przewodnika z najpiękniejszymi trasami widokowymi w Bieszczadach, trzecią część z pomysłami na deszczowe dni w Bieszczadach, lub przewiń stronę jeszcze niżej, usiądź wygodnie i posłuchaj radiowych audycji.

Najlepsze szlaki, miejsca i atrakcje Bieszczadów oraz okolic

Zabierz w Bieszczady tę listę ciekawych miejsc, szlaków i największych atrakcji Bieszczadów. Chcesz przygotować się jeszcze lepiej? Kup przewodnik po Bieszczadach , w którym zaplanowaliśmy dla Ciebie aż 14 dni w Bieszczadach i okolicach. Z takim przewodnikiem każdy może zorganizować swój wymarzony wyjazd w Bieszczady! Wystarczy, że znajdziesz nocleg i ruszysz w drogę ze sprawdzonym planem 14 wycieczek.

Posłuchaj i poczuj się znów jak w Bieszczadach!

Dotarłeś do końca listy. To teraz zrób sobie kawę, usiądź w fotelu i posłuchaj audycji „Nie śpij, zwiedzaj z Radiem Gdańsk" gdzie u naszej ulubionej Pani Redaktor - Beaty Szewczyk, razem z Darkiem "Łosiem" Podberskim opowiadaliśmy o Bieszczadach. Tylko uważaj, bo Darek to bieszczadnik z zamiłowania i niezły gawędziarz. Można się zasłuchać.Marzysz już o wyjeździe w Bieszczady?

Mam nadzieję, że kolejna godzina, którą z nami spędzisz sprawi, że znów zamarzysz o wyjeździe w Bieszczady. Tak jak ja marzyłam już kilka lat. Gdy spojrzałam na Maćka i powiedziałam "Maciek, ja chcę znowu jechać w Bieszczady" on od razu zrozumiał błysk w moich oczach. Trochę musiałam na to poczekać, aż w końcu nadarzyła się cudowna okazja.

Ruszyliśmy w Bieszczady kamperem. Nie jestem w stanie opisać co tam przeżyłam, ile historii się nasłuchałam, jakich fascynujących ludzi poznałam. Ostatni raz, gdy byłam w Bieszczadach, przywiozłam do domu diabła. Tym razem wróciłam z cudowną ikoną Matki Boskiej z Duchem Świętym, namalowaną ręką Mrówki – byłej żony zakapiora „Burego”. A historii, bohaterów i magii Bieszczad spodziewaj się jeszcze u nas na blogu.

Jeśli wciąż nie masz dość Bieszczadów, to koniecznie posłuchaj jeszcze jednej audycji o magii Bieszczadów. Tym razem opowiadaliśmy o majestatycznych górach, zakapiorach i miejscach, których już w Bieszczadach nie ma razem z Andrzejem Potockim - autorem książek o Bieszczadach. Ile on zna historii! Można się zasłuchać. I pomyśleć po raz kolejny: "Ja chcę w Bieszczady!"
Być może zainteresują Cię także:


KOLEJNA RELACJA Starszy post

58 komentarzy :

Dołącz do dyskusji. Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.
 1. W tym roku Bieszczady rządzą chyba na większości blogów podróżniczych :) I wcale nas to dziwi, w końcu (jak dla nas) jest jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zwłaszcza, że dopiero co stamtąd wróciliście :) jak wrażenia? jak wypadają Bieszczady kontra reszta świata? :)

   Usuń
 2. Są jeszcze galerie, galeryjki z pięknymi wyrobami miejscowych artystów...rzeźbiarzy, malarzy, pracowni ceramicznych, tkackich...rękodzieła ci u nas dostatek :)
  Edyta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 100% racji! jednego bieszczadzkiego biesa przywieźliśmy ze sobą z podróży. teraz straszy gości od progu :)

   Usuń
 3. Po zejściu ze szlaku spotkaj bieszczadzkiego barda i posłuchaj jego piosenek - https://www.youtube.com/watch?v=-l0ja3kaN0g

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. - przejedz się kolejką wąskotorową.
   - spotkaj sąsiadów w punkcie gdzie stykają się granice Polski, Ukrainy i Słowacji (za Rawkami).

   Usuń
  2. no właśnie znajomi jechali ostatnio kolejką wąskotorową, ale chyba im się podróż trochę dłużyła :) może się skusimy następnym razem. dzięki za inspiracje!

   Usuń
 4. Ruiny Klasztoru Karmeltow Bosych w Zagórzu.... Coś pięknego....

  OdpowiedzUsuń
 5. Bieszczady... Takie piękne. Nigdy tam nie byłam, wypadałoby to chyba nadrobić. Z tego co widzę, to nie tylko połoniny, ale też sporo innych ciekawych atrakcji. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. atrakcji jest sporo. nie wiemy tylko co w Bieszczadach robi się zimą :)

   Usuń
 6. Nie powinniście się ograniczać do jednej Cerkwii. Jest ich mnóstwo i wcale nie opisujecie tych najpiękniejszych. Jednym tchem: Smolnik, Równia, Szczawne, Bystre, Krywe... No właśnie, Krywe to zajawka kolejnego klimatycznego tematu rodem z Bieszczad. Mowa oczywiście o miejscach po ludnych, pięknie położonych wsiach, wysiedlonych tuż po wojnie min. w akcji Wisła. A jeśli Krywe, to koniecznie jeszcze należy wspomnieć o Dolinie Sanu, nie tylko w jej górnym biegu, ale także troszkę niżej w okolicach Chmielu, Krywego własnie.
  I najważniejsze, chcesz poznać Bieszczady, koniecznie zajrzyj tam we wszystkie pory roku :) Każda z nich, to zupełnie inne krajobrazy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślieliśmy kiedyś o tym, żeby pojechać zimą w Bieszczady. ale co można robić zimą w Bieszczadach? ktoś wie? prosimy o komentarz :)

   Usuń
  2. Jeździć albo biegać na nartach. Poczytajcie o wyciągach narciarskich w Bieszczadach.

   Usuń
  3. właśnie ten temat jeśli idzie o Bieszczady jest jeszcze przez nas niezbadany... na razie :)

   Usuń
 7. Warto wcześniej poczytać o historii Bieszczad - Łemkowie mieszkali/mieszkają w Beskidzie Niskim a i sama Zyndranowa tam jest. Bieszczady to tereny BOJKÓW

  OdpowiedzUsuń
 8. U mnie na pierwszym miejscu byłoby "Wędrówki z mapami WIGu". Nie pozna się ani Bojkowszczyzny ani Łemkowszczyzny bez tych map a patrząc tylko na te współczesne.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bieszczady to nie tylko miejsca....to klimat jaki tu panuje i ludzie......kiedys niedostepne tylko nieliczni smiałkowie od lat 70 i 80tych pojawiali sie tu z Polski i zostawali /dzieci kwiaty/a reszta jest juz historia....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z naszych obserwacji wynika, że od tamtego czasu sporo się zmieniło, przynajmniej jeśli idzie o popularność tego kierunku i np. szlak na Tarnicę albo Połoninę Wetlińską i Caryńską w sezonie. :)

   Usuń
  2. Byłam pierwszy raz w Bieszczadach w latach 70 . I tak jak mówisz Anonimowy to ten klimat i ludzie . Jestem zakochana w Bieszczadach .Szkoda ze jestem tam tak rzadko.

   Usuń
 10. Bieszczady to San - mekka wedkarstwa muchowego, a odcinek specjalny od Zwierzynia do ujscia Hoczewski to jedno z najlepszych łowisk pstraga i lipienia na sztuczną muche w Europie

  OdpowiedzUsuń
 11. bieszczadzka kolejka leśna???

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam, pod koniec X mam zamiar wybrać się z 6 koleżankami w Bieszczady:) Problem w tym,że to ja mam wszystko zaplanować a nigdy nie byłam w Bieszczadach :( Czy możecie podpowiedzieć od czego najlepiej zacząć? Jakie szlaki wybrać ? Lubimy dużo chodzić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to może zacznijcie od 1) Połoniny Wetlińskiej i Caryńskiej - ten szlak można zrobić za jednym razem, potem 2) szlak na Tarnicę i Halicz (choć zejście do Wołosatego to ok. 8 km bitumiczna drogą), 3) trasa na Bukowe Berdo. Niektórzy polecają też Małą i Wielką Rawkę :) Udanego urlopu!

   Usuń
 13. Bieszczady - jeden z głównych punktów na mojej podróżniczej liście w tym roku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę! Od dłuższego czasu myślę o powrocie w Bieszczady :)

   Usuń
 14. coś wspaniałego! świetne podsumowanie najciekawszych atrakcji jakie z pewnością oczarują bez reszty każdego turystę :) dla mnie Bieszczady są już dawno czymś magicznym bo się tam wychowałam i miłość dalej kwitnie :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Zastanawiam się nad 4-5 dniowym wypadem w Bieszczady 8-12 maja. Zastanawiam się czy to dobry okres na wypad w Bieszczady? Druga sprawa gdzie najlepiej się zatrzymać by jak najwięcej zobaczyć (jestem osobą niezmotoryzowaną) ? Zastanawiam się nad Ustrzykami Górnymi. W Bieszczadach byłam tylko raz w życiu 10 lat temu, więc moja wiedza w tym zakresie jest niewielka :) z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i wskazówki :):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Termin całkiem niezły. Majówkowe tłumy będą wracać do domu, a Ty dopiero zaczniesz swoją przygodę w Bieszczadach :) Ustrzyki Górne to dobra lokalizacja jeśli chcesz chodzić po górach. Z Ustrzyk są wejścia na szlaki na Połoninę, Bukowe Berdo, Rawki i Tarnicę. Tylko z drugiej strony, Ustrzyki Górne są bardzo małe. Bardziej rozrywkowo jest w Wetlinie.

   Usuń
 16. A przed wyjazdem posłuchać cudownych " Bieszczadzkich aniołów" Starego Dobrego Małżeństwa by wejść w klimat...

  OdpowiedzUsuń
 17. Szukam Andrzeja z Bieszczad z małej wioski przy granicy,ksywkę miał ''Góral''nazwiska niestety nie znam,szukam go od 22 lat.Odbywał służbę wojskową w Warszawskiej jednostce wojskowej ul.Żwirki i Wigóry,obecnie może mieć około 43,44 lat,wiem że miał młodszą siostrę.Był szczupły,niebieskie oczy i blond włosy,na prawej ręce miał bliznę.W 1994 roku w lipcu był przejazdem w Częstochowie z kolegą Jankiem.Jeśli ktoś zna taką osobę i kojarzy na której wsi mógł by mieszkać to proszę o odpowiedź:lub kontakt tel; 570 991 025.

  OdpowiedzUsuń
 18. Pytanie:) a gdzie można tego pysznego pstrąga zjeść?? Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
 19. Sklep w Kalnicy. Czyli pijalnia piwa i wódki. Tu zawsze można spotkać kogoś kto opowie pasjonujące historie. Bieszczady to przede wszystkim ludzie.....

  OdpowiedzUsuń
 20. Nigdy nie byłem w Bieszczadach, na początek chciałbym wybrać się na weekend (3dni), pytanie brzmi, jaka lokalizacja jest najlepsza? Dużo osób mówi - Solina / Polańczyk, fajnie byłoby coś nad zalewem, jeziorem blisko plaży... Słyszałem również o Ustrzykach Górnych (choć małe i podobnież utrudniony dojazd) i sugestię wyżej przeczytałem o Wetlinie, stamtąd blisko by było na Połoniny i Tarnicę.

  OdpowiedzUsuń
 21. Witam! Od wczoraj jesteśmy w Bieszczadach :) dokładnie w Górzance. Jest spokojnie i jak w domu. Tylko pogoda dziś nie dopisuje i pada. Ale od jutra mamy zamiar podbijać szczyty:) Jest wspaniale i na pewno wrócimy tu nie raz :D

  OdpowiedzUsuń
 22. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 23. Witam wszystkich! Na początku chciałbym podziękować autorowi artykułu, bo dzięki niemu mieliśmy w tym roku jedne z lepszych wakacji w życiu - tak serio - np. z Grecji wracaliśmy wykończeni i zmęczeni bardziej niż po pieszych kilometrowych trasach górskich, z Bieszczad wróciliśmy w nowym wcieleniu, pełni sił i energii (też i pozytywnej). To co muszę polecić oprócz połonin to Chata wędrowca w Wetlinie - właściciel codziennie jedzie sam po świeże produkty, restauracja jest zatem czynna dopiero od 13:00 ale to co udało się spróbować to po prostu PALCE LIZAĆ! Naleśnik z jagodami wystarczy spokojnie na dwie osoby, więc samemu radzę brać tą mniejszą wersję. Góry - ktoś gdzieś napisał, że Bieszczady są przereklamowane...to określenie chyba bardziej pasuje do Zakopanego. Bieszczadzkie szlaki mają swój skromny urok, który dostrzega się odwracając głowę na szlaku za siebie, nie gapiąc się w telefon z fejsem - wystarczy odrobina poczucia estetyki aby dostrzec w tych skalistych wyżynach porośniętych jagodami i borówkami leśnymi dziewicze piękno Polskiej przyrody. Atrakcji dla kogoś kto ma odrobinę weny nie zabraknie nawet na 3 tygodnie. Polecam też leśny zwierzyniec (4 km od Majdan) - jest to okazja aby zobaczyć z bliska Czaplę Siwą, nakarmić Jelenia, pokazać dzieciom Daniele i pogłaskać różne inne dzikie zwierzaki. Jest też dziki dzik. Wracając z tej całej wyprawy zachęcam gorąco do nadgonienia tych kilku kilometrów i udania się z np. Soliny, gdzie będzie można ostatni raz rzucić bułkę i truskawki ogromnym karpiom i amurom wygrzewającym się przy zaporze, poprzez chociażby Sanok i potem Krosno, wstąpić na zamek wspomniany w artykule, jako że jest to wycieczka krajoznawcza to trzeba zobaczyć, potem kierując się na trasę 2B koniecznie należałoby odwiedzić hodowlę Alpak w Korczynie (dodatkowe widoki na zamek z tego miejsca), gdzie można zobaczyć, wejść na wybieg i pogłaskać te piękne zwierzaki. Co wyjątkowego w tej hodowli? - właścicielka sama przędzie wełnę i robi z niej rękawiczki, szaliki, czapki, to nie to co w galeriach, że płaci się kilkaset zł za produkty z domieszkami, nie nie nie - tutaj jest to 100% wełny z Alpaki, ceny są co najmniej konkurencyjne. W dodatku to dzieło sztuki, rękawiczki z przepięknymi wzorkami, porządne, idealne na zimowe spacery, by powspominać w mroźne dni super wyprawę bieszczadzką. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany zdjęciami takich rękawiczek lub jakimiś informacjami to pisać na [email protected] , chętnie się podzielę. Jak będzie większe zainteresowanie to wrzucę na stronę lub napiszę coś podobnego, co przeczytałem i jestem niezmiernie zadowolony z wyboru po tym co zobaczyłem na Mazurach po 15 latach itd. Serdecznie pozdrawiam tych, którzy nie zostawiają śmieci na szlakach górskich;) Konrad

  OdpowiedzUsuń
 24. Tydzień temu byłam pierwszy raz w życiu w Bieszczadach, i to jako emerytka. Od razu na głęboką wodę, czyli najwyższy szczyt Tarnicę. Pogoda była wspaniała, na górze leżał śnieg, ludzie życzliwi, dałam radę. Na drugi dzień - Smerek, potem Połonina Wetlińska i Caryńska.Przepiękne widoki, niezapomniane wrażenia utrwalone setkami zdjęć. Pierwszy raz zobaczyłam salamandrę na szlaku, piękna w żółte cętki.
  Zakochałam się w Bieszczadach, chyba wrócę tam, jeszcze tyle do zobaczenia. Pozdrawiam wędrowców!

  OdpowiedzUsuń
 25. Tydzień temu wróciłam z Bieszczad. Pojechałam tam pierwszy i od razu rzuciłam się na głęboką wodę, czyli na najwyższy szczyt Tarnicę. Ale dałam radę, na górze leżał śnieg, krzyż był cały biały przepięknie lśnił oszroniony w słońcu. Ludzie życzliwi, widoki piękne. Zakochałam się w Bieszczadach. Potem zdobyłam Smerek, przeszłam Połoninę Wetlińską, byłam w Chatce Puchatka i na Połoninie Caryńskiej. I chyba wrócę tam jeszcze raz, bo tyle jest jeszcze do zobaczenia.
  Pozdrawiam wszystkich wędrowców!

  OdpowiedzUsuń
 26. Dosc przypadkowe 25, nie do końca obowiązkowych miejsc. Brak kilku podstawowych. Bardzo subiektywny artykuł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, bo jesteś na naszym blogu. Tu wszystko jest subiektywne. Pozdrawiamy!

   Usuń
 27. W jakim terminie najlepiej jechać? Nigdy niebyłam i planuję swój pierwszy wypad. Wasz blog sprawił, że Wam zazdroszczę :)
  Karolina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to zależy na co się nastawiasz. A tak ogólnie to ja polecam późną wiosnę lub wczesną jesień :)

   Usuń
 28. Czy możecie polecić jakieś noclegi? Wybieramy się po raz pierwszy w Bieszczady na wakacje z dziećmi 13 i 10 lat. Dzieciaki nie są wymagające, łazienkę jedynie chcielibyśmy mieć do własnej dyspozycji ;) Będziemy tydzień, chcielibyśmy pochodzić po górach, ale też pozwiedziać. Będziemy mieć samochód, więc możemy się przemieszczać celem zwiedzania ;) W jakim miejscu się zatrzymać?

  OdpowiedzUsuń
 29. O tak, Bukowe Berdo również polecam :)Oprócz tego warto jest odwiedzić Zagrodę Pokazową Żubrów w Mucznem oraz stare piece do wypalania węgla drzewnego również w tamtej okolicy.
  www.womanfromforest.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 30. Koniecznie trzeba wybrać się nad Jeziorka Duszatyńskie do Rezerwatu Zwięzło, To jeziora utworzone po osunięciu się góry, niesamowite miejsce.Dojechać tam można z Komańczy, a dla odważnych trasa przez brody na rzece,latem spokojnie przejedzie tam każdy samochód,

  OdpowiedzUsuń
 31. Dla tych co będą dłużej w Bieszczadach polecam jeszcze Muzeum Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce, Chorkówce koło Krosna, którą założył Ignacy Łukasiewicz. Tak, tak w Polsce wydobywa się ropę naftową. Można też przy okazji zwiedzić Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Pozostałości po hutach krośnieńskich. Co prawda to jeszcze nie Bieszczady, ale oddalone ok. 1-2, więc to zawsze jakiś plan B na deszczowe dni.

  OdpowiedzUsuń
 32. A może coś o Wodospadzie Ostrowskich? :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Bieszczady są dla mnie są najpiękniejszym miejscem z klimatem o każdej porze roku. Połoniny gwarantują piękne krajobrazy z dala od miejskiego zgiełku. Szczególnie lubię panoramę z Połoniny Caryńskiej. Każda wyprawa w to magiczne miejsce jest niezapomnianym przeżyciem. Do zobaczenia na szlaku ;)

  OdpowiedzUsuń
 34. Ja bardzo lubię wracać do Sanoka. Jako młody chłopak miałem okazję pojechać tam pierwszy raz z rodzicami i zapadło mi mocno w pamięć. Częściowo stało się tak za sprawą urokliwego miasta i widoków, ale także muzeum Beksińskiego. Na pewno wrócę tam jeszcze raz, tym bardziej że kocham też górską wspinaczkę i bieszczadzkie połoniny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Sanoku na zamku jest też wspaniała wystawa ikon, a po drugiej stronie Sanu - skansen - jeden z największych w Polsce. Można tam zobaczyć stare chyże i przepiękną cerkiew, a także rekonstrukcję galicyjskiego miasteczka. :)

   Usuń
 35. Wypalanie można jeszcze podejrzeć w drodze do bacówki w Jaworcu (a przynajmniej niedawno można było).

  OdpowiedzUsuń
 36. Przepraszam, ale jeśli ktoś mówi, że schody prowadzące na Tarnicę są "wygodne" to chyba ma dość masochistyczne podejście do świata.... jak jeżdżę po Bieszczadach kilka lat tak nie spotkałem równie wrednej rzeczy jak te schody. Czy to w górę czy w dół nogi bolą od nich okrutnie ;/

  OdpowiedzUsuń
 37. Super przewodnik, akurat wybieramy się w Bieszczady pod koniec marca i szukamy tras i atrakcji. Bardzo dziękuje za podzielenie się swoimi doświadczeniami!

  OdpowiedzUsuń
 38. Wybierając się w Bieszczady polecam jechać od północy przez Przemyśl :) Do Przemyśla dojazd bardzo wygodny autostradą A4 a moim zdaniem sam Przemyśl jest przepięknym miastem które od północy jest "bramą" Bieszczad co pięknie widać z Kopca Tatarskiego :) Warto w Przemyślu się zatrzymać na przynajmniej dwa dni żeby poznać to piękne miasto z jego ponad tysiącletnią historią a później ruszyć w Bieszczady i zaraz za Przemyślem zacząć je powoli odkrywać :)

  OdpowiedzUsuń
 39. Ponieważ od ponad 40 lat łażę po Bieszczadach, z przyjemnością kupiłem i przeczytałem Wasz przewodnik. Super forma, konkretne podpowiedzi. Dodałbym kilka pozycji w następnych wersjach. 1. Jaskinie - są dwie na razie jedyne odkryte - nad Nasicznem. Są opisane w necie. Same jaskinie nie są spektakularne, ale dojście do nich malowniczym skalistym grzbietem jest sympatyczne. 2. Wejście na Tarnicę - można sobie ułatwić zaczynając z Wołosatego na Rozsypaniec, Halicz i pięknym trawersem pod Tarnicę. W ten sposób pierwsze 2 godziny monotonnej drogi pokonujemy wypoczęci, a później to już bieszczadzki raj. 3. Zachęcam do odwiedzenia Zatwarnicy. Sama miejscowość może nieciekawa. Brzydki hotel, Chata Bojkowska z "veluxem" w dachu, ale za to z pamiątkami. Jest trochę kwater prywatnych. Za to umiejscowienie piękne - między Otrytem a Połoniną Wetlińską. Stąd trasy na Smerek, Dwernik Kamień, Otryt, w dolinę Sanu. Ale NAJWAŻNIEJSZE: Kino KOŃKRET. prawdziwe kino studyjne w środku Bieszczadów https://www.facebook.com/pages/category/Movie-Theater/KINO-Ko%C5%84kret-1422474151379445/
  Kino zorganizowali Państwo Jola i Robert Jareccy w wyremontowanej dawnej stajni dla koni leśników w Zatwarnicy. Możemy kupić książki o Bieszczadach (m.in. dwie pozycje Joli Jareckiej "Hylaty" i "Truchło"), pamiątki ręczne robione przez autorkę bojkowskie stroje, wyroby z gliny. A poza tym przed seansem kupujemy pyszną kawę lub herbatę (wybór imponujący) z dodatkiem pysznego domowego ciasta. Warto zaplanować wieczorny odpoczynek w Zatwarnicy. Filmy są dobierane z dobrym smakiem, ze światowego repertuaru. Ważna wiadomość dla turystów zmotoryzowanych - po wielu latach do Zatwarnicy nie jedzie się po dziurach. Do zobaczenia. Z turystycznym pozdrowieniem, Marek Rogala

  OdpowiedzUsuń
 40. Ja tym roku wybieram się w Bieszczadt. Najbardziej interesowały nas noclegi w Wetlinie, ale nestety wszędzie brakuje miejsc. Na szczęście znaleźliśmy fajne miejsce w Ciśnie. Niestety ze względu na charakter pracy ciężko jest nam cokolwiek planować kilka miesięcy na przód.

  OdpowiedzUsuń

Ruszaj w Drogę?

Czytasz nasz pozytywny przewodnik po Polsce. Znajdziesz u nas ponad 500 artykułów z pomysłami na wycieczki po Polsce. Pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Wszystkie miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od 12 lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.