Co się kryje za tymi drzwiami? Zobacz poddasze Katedry we Fromborku

Tajemnicze drzwi na poddaszu, które widzieli nieliczni. Jaką tajemnicę skrywają? Dokąd prowadzą? Sprawdziliśmy. Wdrapaliśmy się na poddasze Katedry we Fromborku. Atmosferę podkręcił dodatkowo nasz znakomity przewodnik Tadeusz Kochański, który przed pierwszymi schodami powiedział, że pokaże nam skarb!

Tajemnicze drzwi na poddaszu Katedry we Fromborku

Kiedy normalni ludzie jeżdżą w październiku do ciepłych krajów, żeby naładować baterie na zbliżającą się zimę, Marczewscy na weekend jadą do Fromborka, żeby szlajać się po poddaszu katedry. Myślę, że to przekora, która została nam z dzieciństwa, kiedy mama absolutnie zakazywała zabaw na strychach i piwnicach obcych domów. Na hasło "piwnica" lub "poddasze" oboje z Maćkiem nadstawiamy uszu. Chcesz wiedzieć, co nas w tym tak urzeka?

To tajemnica, historia i to, że normalni ludzie tam nie chodzą - tylko Ci co muszą oraz Ci, którzy się nie boją.

Wróciliśmy do Fromborka po czterech miesiącach. Ostatni raz byliśmy tu podczas akcji "Ruszamy na Warmię!". Wtedy Tadeusz Kochański obiecał nam, że jak wrócimy tu w październiku, to pokaże nam coś niesamowitego. I słowa dotrzymał. Zafundował nam romantyczny spacer po poddaszu, wielką niespodziankę, wejście na katedralną wieżyczkę, w deszczu, zimnie i z latarką przypiętą do czoła.

Taka zwykła, leniwa sobota.

Sobota według Marczewskich.

Mamy słabość do kościelnych poddaszy

Jak dotąd zwiedziliśmy już poddasze katedry w Pelplinie, gdzie podziwialiśmy średniowieczny kierat i koło deptakowe, a także strych kościoła w Nowem, gdzie największe wrażenie zrobił na nas działający zegar z 1912 roku. Tym bardziej nie mogliśmy przepuścić takiej okazji jak poddasze katedry we Fromborku. Dlatego w pewien październikowy wieczór zjawiliśmy się w mieście Kopernika, żeby następnego dnia od rana penetrować niedostępne zakamarki.

Pierwsze kroki na poddasze

Wejście na poddasze samo w sobie jest przeżyciem, bo najpierw trzeba znaleźć wąskie drzwi, a następnie przeciskać się przez wąską wieżę, której kręte schody są tak wąskie, że starczają ledwie na pół stopy. Osobom cierpiącym na klaustrofobię nie polecam tej przyjemności. Za to po wejściu na górę są już same atrakcje.

Wejście na poddasze Katedry we FromborkuWejście na poddasze Katedry we FromborkuWejście na poddasze Katedry we FromborkuWejście na poddasze Katedry we Fromborku

A na piętrze: niespodzianka!

Największą niespodzianką było dla nas to, co kryło się w drewnianej komórce na środku poddasza. Z tej komórki wychodziły dwa długie, cienkie drągi, które biegły przez środek i wtapiały się w dach po obu stronach pomieszczenia. Kiedy Pan Tadeusz otworzył drzwi, naszym oczom ukazało się cudo!

Mechanizm zegara wieżowego! Z 1909 roku! Najstarszy jaki kiedykolwiek widzieliśmy! Starszy od tego w Nowem. Staliśmy i patrzyliśmy jak zaczarowani.

Tu kryje się skarbPerełka we Fromborku - zegar wieżowy z 1908 rokuPerełka we Fromborku - zegar wieżowy z 1908 rokuPerełka we Fromborku - zegar wieżowy z 1908 rokuPerełka we Fromborku - zegar wieżowy z 1908 roku


I kolejna niespodzianka: ten zegar wciąż działa!

Zegar, po kilku latach przerwy, do stanu używalności doprowadził zegarmistrz - pasjonat, Pan Mieczysław Adamczyk. Najpiękniejsze jest to, że mechanizm ten obsługuje zegar na wieży katedry. Zegar działa i to działa dobrze. A te dwa długie drągi łączą mechanizm z tarczą zegarową. Dzięki czemu wszystko chodzi jak dobrze naoliwiona maszyna! Upewniliśmy się, że będzie nadal dobrze działać - nakręciliśmy go na kolejny tydzień. .

Uraaaatowani! Czas znów płynie! Nakręciliśmy dziś zegar na katedrze we Fromborku na kolejny tydzień :) #frombork #warmia #ruszamyNaWarmie #warminskomazurskie #warmiaimazury #czas #zegar #polska #Poland #loves_poland #lubiepolske #loves_polska #ourpoland #everydaypoland #dziejesiewpolsce #kochampolske #super_polska_mmiw #turystyka

See this Instagram video by @ruszajwdroge * 58 likes

Perełka we Fromborku - zegar wieżowy z 1908 rokuPerełka we Fromborku - zegar wieżowy z 1908 rokuPerełka we Fromborku - zegar wieżowy z 1908 rokuPerełka we Fromborku - zegar wieżowy z 1908 roku


Spacer po poddaszu katedralnym

Samo poddasze jest przepiękne. Najstarsza część pamięta jeszcze czasy średniowiecza. Te ciosane belki zatykane na kołki są oryginalne! Czuć tu ducha historii. To niesamowite, ile muszą pamiętać. Wysoko na belkach stoi jeszcze narzędzie, którym wciągano na poddasze materiały do budowy katedry. To stary kierat, podobny do tego w katedrze pelplińskiej.

Narzędzia budowlane - dawny kieratNarzędzia budowlane - dawny kieratTajemnicze Poddasze Katedry we FromborkuTajemnicze Poddasze Katedry we FromborkuPoddasze Katedry we FromborkuPoddasze Katedry we FromborkuPoddasze Katedry we FromborkuPoddasze Katedry we Fromborku

I jeszcze jedna tajemnica

Dochodzimy do kolejnego tajemniczego miejsca. Stajemy przed nim. Tajemnicza poświata rozświetla poddasze. To tajemnicze okienko. A właściwie to drzwi. Otwieramy je i odkrywamy, że prowadzą donikąd.

Po ich otwarciu widać przestrzeń. To tymi drzwiami materiały budowlane trafiały do środka poddasza po tym, jak za pomocą kieratu wciągano je na górę. Widać wszystkie katedry w średniowieczu były budowane w ten sam sposób.

Tajemnicze drzwi na poddaszu katedry we FromborkuTajemnicze drzwi na poddaszu katedry we FromborkuTajemnicze drzwi na poddaszu katedry we FromborkuWidok z tajemniczych drzwi

Czy da się jeszcze wyżej?

Największa frajda czekała na koniec, gdy Pan Tadeusz oświadczył: "to chodźmy teraz na wieżyczkę". To poszliśmy. Tylko nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że:

a) wejście na wieżyczkę to jeszcze kilka pięter w górę po drewnianych schodach,
b) wejście na wieżyczkę to przeciskanie się przez wąski otwór w dachu, do którego była przystawiona żelazna drabina,
c) wejście na wieżyczkę to wyjście na sam dach katedry w deszczu i silnym wietrze.

Ale za to jak to wszystko przeszłam to jakie były widoki! Tylko nie bardzo było się czego chwycić. Uchwyciłam więc tego, co było najbliżej - stelaża olbrzymiego dzwona! Całe szczęście nie dobiegała żadna pełna godzina. Ja, która ma lęk wysokości, już dawno nie czułam takich emocji!

Wejście na dzwonnicę Katedry we FromborkuWejście na dzwonnicę Katedry we FromborkuWejście na dzwonnicę Katedry we FromborkuPoddasze Katedry we FromborkuPoddasze Katedry we FromborkuJeszcze tylko kilka stopniJa już jestem na górzePrzez taki mały właz trzeba się przecisnąćAaaa jak tu wysoko i nie ma się czego trzymaćDzwonnica Katedry we FromborkuWidok na Frombork z dzwonnicy katedryWidok na Frombork z dzwonnicy katedry

Jeszcze nie dziś, ale wkrótce. Ty też wejdziesz na poddasze

Trudno będzie pobić tę wycieczkę. Jednak największy hicior zostawiłam na koniec. Wiesz, że dzisiaj to poddasze nie jest dostępne dla zwiedzających. Ale ptaszki ćwierkają, że to tylko kwestia czasu. Remont poddasza i zegara to nie przypadek. Nie wiadomo jeszcze dokładnie kiedy się skończy, ale są plany udostępnienia tego fascynującego, tajemniczego miejsca dla turystów!

We Fromborku czeka jeszcze wiele atrakcji wartych odkrycia. Niektóre pokażę Ci już wkrótce w naszym krótkim przewodniku po Fromborku.

Po resztę będziesz musiał sam przyjechać.


Poczytaj jeszcze:

Zanim znów przeczytasz u nas o Fromborku, polecamy Ci nasze przewodniki po Warmii:

Lubię to - Podaję dalej 

Podoba Ci się nasza relacja? Polub nas na Facebooku i udostępnij. Pokażmy ją Twoim znajomym:

Co się kryje za tymi drzwiami? Zobacz poddasze Katedry we Fromborku

Te miejsca widzieli tylko nieliczni. Jakie tajemnice i skarby odkryjesz na katedralnym poddaszu? Najpierw musisz pokonać wąskie i kręte schody.4 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

  1. Bardzo podoba mi się zdjęcie wyróżniające post, fajnie wyszło z tym światłem :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam takie miejsca, pełne skarbów, tajemnic... Świetna foto-relacja

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy