Warmia według Warmiaków. Wyjątkowy audioprzewodnik po Warmii

Zwykle z podróży przywozimy własne historie, emocje i wspomnienia. Tym razem przywieźliśmy historie i emocje samych Warmiaków. Podróżując po regionie spotykaliśmy się z mieszkańcami i 14 z nich zadaliśmy cztery proste pytania o Warmię. Odpowiedzi wprawiły nas w osłupienie.

Warmia według Warmiaków - co o Warmii mówią dzisiejszy Warmiacy?

Tego się nie spodziewaliśmy. To niesamowite wrażenie, gdy słyszy się jak o regionie wypowiadają się jego mieszkańcy. 14 osób spotkanych w warmińskich miastach od Fromborka przez Olsztyn po Reszel udzieliło nam bardzo podobnych odpowiedzi. Jaka jest Warmia według Warmiaków? I kim są dzisiejsi Warmiacy? Oddajemy im głos. Zapraszamy do czytania i... słuchania.

Skąd ten pomysł?

W lipcu 2016 roku przyjechaliśmy na Warmię z nietypową misją. Chcieliśmy sprawdzić, czy da się zorganizować ciekawy urlop na Warmii. Założenie było proste: poruszamy się w ramach granic historycznej Warmii, nie zajeżdżamy do mazurskich miejscowości i nie zatrzymujemy się nad mazurskimi jeziorami.
Pomysł na wywiady z mieszkańcami przyszedł nam do głowy dopiero w trakcie podróży, po pierwszych spotkaniach z Warmiakami. Wyczuliśmy, że stajemy się częścią czegoś wielkiego, że odkrywamy właśnie zupełnie nieznaną krainę i część historii Polski, o której za mało się mówi. Już po pierwszych wywiadach zaskoczyła nas niesamowita spójność wypowiedzi, mimo, że większość z tych osób się nie znało i być może nigdy o sobie nie słyszało.

Kiedy odsłuchaliśmy materiał, zatkało nas i zrozumieliśmy, że sami tego nie przekażemy. Dlatego postanowiliśmy oddać głos Warmiakom, którzy tak pięknie opowiedzieli nam o ich Małej Ojczyźnie.

Ze wszystkich wypowiedzi Maciej przygotował kompilacje, które układają się w cztery niesamowite historie o Warmii. Sami byśmy tego lepiej nie opisali.

Kim są dzisiejsi Warmiacy?

Historia spowodowała, że rodowitych Warmiaków z dziada pradziada jest dziś na tych terenach bardzo mało, o ile w ogóle jacyś jeszcze pozostali.

Dlatego lubię mówić o ludziach zamieszkujących tereny dzisiejszej Warmii jako o współczesnych Warmiakach. Są to w większości potomkowie powojennych przesiedleńców z całej Polski, głównie ze wschodu i południa naszego kraju. Pomimo tego, że często nie mają tu swoich korzeni, mówią o sobie "Jestem Warmiakiem", "Jestem Warmiaczką". I czują się związani z tą krainą.

Słyszeliśmy od nich, że tutaj czują się u siebie i teraz to jest ich ojczyzna. Związali się z tą ziemią jak niegdyś związali się z nią przedwojenni Warmiacy. Szanują dziedzictwo i historię ludzi, którzy tu kiedyś mieszkali, a którzy wskutek wojennej zawieruchy zmuszeni byli stąd uciekać.

Podejrzewamy, że nasi rozmówcy nie znają siebie nawzajem, ale o Warmii mówią jednym głosem. Z marszu, praktycznie bez zastanowienia, odpowiedzieli na cztery proste pytania. I nawet nie wiedzieli o tym, jak bardzo są ze sobą zgodni. Co więc Warmiacy myślą o Warmii?


  Warmia to dla mnie...

  Uwielbiam pytania otwarte, bo dają rozmówcy szansę spontanicznej wypowiedzi. Proszę dokończyć zdanie: "Warmia to dla mnie...". Kończąc zdanie, można powiedzieć cokolwiek. Jakie było nasze zdziwienie, gdy mogąc powiedzieć cokolwiek, każdy mówił praktycznie o tym samym.


  Warmia to przede wszystkim ludzie - Ci, którzy tu kiedyś mieszkali, oraz gościnni mieszkańcy, którzy przebywają na niej dzisiaj. To wciągająca historia dawnych plemion pruskich i ślady wielu kultur. Obraz Warmii wypełniają sosnowe lasy, ceglane kościoły i kapliczki, które odróżniają ją od Mazur.

  I w końcu, Warmia to dla Warmiaków ich Mała Ojczyzna, nowy dom i miejsce na ziemi. Tu dziś żyją. I tu mogą nazywać siebie Warmiaczką/Warmiakiem.

  Dlaczego warto przyjechać na Warmię?

  Kiedy o to zapytaliśmy, odpowiedzi posypały się jak z rękawa. Nikt nie miał wątpliwości, że na Warmię warto przyjechać. Tylko po co?


  Sami się o tym przekonaliśmy.  Warmia to przede wszystkim bardzo fajni ludzie z dobrymi sercami. Chętnie przyjmują gości - zupełnie jak dawni Warmiacy.

  Na Warmii znajdziesz cudne powietrze, lasy, rzeki i jeziora i tzw. "ekskluzywny spokój". Wśród warmińskiej zieleni żyje się wolniej i pewnie dlatego niektórzy nazywają Ją "Bieszczadami Północy". Na Warmię warto też przyjechać dla jej pięknej i odrębnej kultury, wyjątkowej architektury i - oczywiście - Mikołaja Kopernika, który był najsłynniejszym Warmiakiem.

  Jaki kolor ma dla Ciebie Warmia?

  Kolory zwykle kojarzą się z emocjami. Dlatego zadaliśmy pytanie o kolor Warmii, licząc na to, że łańcuch skojarzeń doprowadzi nas do kryjących się w sercach naszych rozmówców skojarzeń. Wcale się nie pomyliliśmy.


  W odpowiedziach dominowały trzy kolory: zielony, niebieski, czerwony. Warmia kojarzy się dzisiejszym Warmiakom z lasami, parkami i wszystkim, co jest zielone. Zaraz potem Warmia jest dla nich niebieska, bo poprzecinana wstęgami rzek i jeziorami. Natomiast kolor czerwony jest obecny na Warmii głównie w postaci zbudowanych z cegły kościołów i innych budynków. Poza tym sama nazwa krainy pochodzi od koloru czerwonego. A najbardziej zaskakuje ostatnia wypowiedź, która sugeruje, że Warmii nie da się opisać jednym kolorem. Trzeba ją zobaczyć.

  Chciałbym, żeby Warmia...

  Wreszcie zapytaliśmy o życzenia dla Warmii. Czego Warmiacy życzą swojej krainie? Co ciekawe dominowało tu jedno życzenie:


  Dlaczego dla Warmiaków tak ważne jest, żeby Warmię odróżniać od Mazur? Wszyscy są zgodni. Bo to są dwa różne światy z odrębną historią, religią i kulturą. Katolicka Warmia zawsze różniła się od protestanckich Mazur. I dzisiejsi Warmiacy chcą, żeby ta wiedza się upowszechniała.

  Poza tym życzą swojej krainie, żeby została bardziej odkryta, bardziej znana, była bardziej promowana - a nawet, żeby stała się enklawą turystyki. Żeby rozwijała się w oparciu o przyrodę, turystykę i zdrową żywność. I choć nikt nie chce, żeby utonęła w komercji, to każdy wierzy, że Warmia ma wiele do zaoferowania.
  {newsletter}

  Posłuchaj jak opowiadamy o Warmii

  Nie pozostaje nam już nic innego, jak zaprosić Cię na Warmię. Mamy nadzieję, że tak jak my odkryjesz w niej godną alternatywę dla mazurskiego aktywnego wypoczynku i mazurskich jezior. A jeśli nie przekonał Cię jeszcze głos 14 mieszkańców Warmii, nasze opowieści w audycji Radia Gdańsk i nasze opisy najciekawszych miejsc na Warmii, i potrzebujesz dodatkowych podpowiedzi, to zapraszamy Cię na nasze dwie prezentacje o Warmii:
  • Prezentacja pt. "Ruszamy na Warmię!"
  • Prezentacja pt. "Warmia według Warmiaków"
  Na pierwszej pokażemy Ci co warto zobaczyć na Warmii. Dostaniesz od nas sprawdzony plan na 10-dniowy urlop na Warmii. Druga prezentacja bazuje na wywiadach, które przeprowadziliśmy ze współczesnymi Warmiakami. Ich wypowiedzi wzbogacą najpiękniejsze zdjęcia z regionu, warmińskie ciekawostki i podpowiedzi gdzie szukać zaginionej warmińskiej kultury.

  Zobacz gdzie można nas spotkać:
  Nie będziemy w pobliżu? Chcesz posłuchać jak opowiadamy o Warmii? Znasz miejsce, gdzie warto zorganizować taką prezentację, lub chcesz nas zaprosić?

  Napisz do nas tu albo na Facebooku.

  Masz teraz wolną godzinę? Posłuchaj jak z Tadeuszem Kochańskim, Edwardem Cyfusem i Justyną Szostek opowiadaliśmy o Warmii w Radio Gdańsk:

  Nie śpij, zwiedzaj - Warmia [23.07.2016]

  Czy warto pojechać na Warmię i co warto zobaczyć w regionie? W lipcu spędziliśmy na Warmii 10 dni i po 2 tygodniach dzielimy się wrażeniami na radiowej antenie. O Warmii opowiadają z nami wspaniałe osoby, które spotkaliśmy na naszej drodze: Tadeusz Kochański z Fromborka, Edward Cyfus z Giław i Justyna Szostek z Olsztyna.

  Podoba Ci się? Podaj dalej!

  Pokażmy znajomym, że warto przyjechać na Warmię. Będzie nam miło, jak polubisz nas na Facebooku i udostępnisz ten wpis znajomym:

  Warmia według Warmiaków. Sprawdź, czy myślisz jak Warmiak.

  Jak Warmię widzą jej dzisiejsi mieszkańcy? Zapytaliśmy 14 Warmiaków o Warmię. Ich odpowiedzi wprawiły nas w osłupienie. Czy byli zgodni? Posłuchaj.

  W projekcie udział wzięli

  Do projektu zaprosiliśmy 14 osób, które w jakiś sposób pokazywały nam lub opowiadały o Warmii w czasie naszej 10-dniowej akcji "Ruszamy na Warmię!". Dziękujemy wszystkim osobom, których odpowiedzi pojawiły się w historii o Warmii.

  W projekcie "Warmia według Warmiaków" udział wzięli:
  • Wiesław Borowski, kolekcjoner aparatów fotograficznych z Biskupca
  • Artur Galicki, Ośrodek Kultury w Reszlu
  • Zofia Gałczyńska, Urząd Miasta i Gminy w Pieniężnie
  • Andrzej Grabowski, pasjonat historii Bisztynka 
  • Tadeusz Kochański, przewodnik i opiekun Katedry we Fromborku
  • Wojciech Maziuk, cukiernik z Dobrego Miasta
  • Marcelina Mikułowska, Galeria Revita Warmia w Jezioranach
  • Izabela Treutle, Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim 
  • Zenon Ramotowski, wypożyczalnia kajaków w Lidzbarku Warmińskim
  • Kacper Rzewczyk, Zamek w Reszlu
  • Krystyna Szter, Galeria Sztuki Synagoga w Barczewie
  • Karol Światłowski, Urząd Miasta i Gminy w Reszlu
  • Krystyna Tarnacka, artystka regionalna z Lidzbarka Warmińskiego
  • Wojciech Zenderowski, historyk, pisarz, przewodnik z Barczewa


  Poczytaj jeszcze

  Polecamy nasze poprzednie relacje z Warmii:
  Prześlij komentarz

  Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

  Nowsza Starsza

  Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

  Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

  Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
  Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
  Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
  Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
  Formularz kontaktowy