Menu

» » »

Warmia według Warmiaków. Wyjątkowy audio przewodnik po Warmii.

Zwykle z podróży przywozimy własne historie, emocje i wspomnienia. Tym razem przywieźliśmy historie i emocje samych Warmiaków. Podróżując po regionie spotykaliśmy się z mieszkańcami i 14 z nich zadaliśmy cztery proste pytania o Warmię. Odpowiedzi wprawiły nas w osłupienie.

Warmia według Warmiaków - co o Warmii mówią dzisiejszy Warmiacy?

Tego się nie spodziewaliśmy. To niesamowite wrażenie, gdy słyszy się jak o regionie wypowiadają się jego mieszkańcy. 14 osób spotkanych w warmińskich miastach od Fromborka przez Olsztyn po Reszel udzieliło nam bardzo podobnych odpowiedzi. Jaka jest Warmia według Warmiaków? I kim są dzisiejsi Warmiacy? Oddajemy im głos. Zapraszamy do czytania i... słuchania.

Skąd ten pomysł?

W lipcu 2016 roku przyjechaliśmy na Warmię z nietypową misją. Chcieliśmy sprawdzić, czy da się zorganizować ciekawy urlop na Warmii. Założenie było proste: poruszamy się w ramach granic historycznej Warmii, nie zajeżdżamy do mazurskich miejscowości i nie zatrzymujemy się nad mazurskimi jeziorami.
Pomysł na wywiady z mieszkańcami przyszedł nam do głowy dopiero w trakcie podróży, po pierwszych spotkaniach z Warmiakami. Wyczuliśmy, że stajemy się częścią czegoś wielkiego, że odkrywamy właśnie zupełnie nieznaną krainę i część historii Polski, o której za mało się mówi. Już po pierwszych wywiadach zaskoczyła nas niesamowita spójność wypowiedzi, mimo, że większość z tych osób się nie znało i być może nigdy o sobie nie słyszało.

Kiedy odsłuchaliśmy materiał, zatkało nas i zrozumieliśmy, że sami tego nie przekażemy. Dlatego postanowiliśmy oddać głos Warmiakom, którzy tak pięknie opowiedzieli nam o ich Małej Ojczyźnie.

Ze wszystkich wypowiedzi Maciej przygotował kompilacje, które układają się w cztery niesamowite historie o Warmii. Sami byśmy tego lepiej nie opisali.

Kim są dzisiejsi Warmiacy?

Historia spowodowała, że rodowitych Warmiaków z dziada pradziada jest dziś na tych terenach bardzo mało, o ile w ogóle jacyś jeszcze pozostali.

Dlatego lubię mówić o ludziach zamieszkujących tereny dzisiejszej Warmii jako o współczesnych Warmiakach. Są to w większości potomkowie powojennych przesiedleńców z całej Polski, głównie ze wschodu i południa naszego kraju. Pomimo tego, że często nie mają tu swoich korzeni, mówią o sobie "Jestem Warmiakiem", "Jestem Warmiaczką". I czują się związani z tą krainą.

Słyszeliśmy od nich, że tutaj czują się u siebie i teraz to jest ich ojczyzna. Związali się z tą ziemią jak niegdyś związali się z nią przedwojenni Warmiacy. Szanują dziedzictwo i historię ludzi, którzy tu kiedyś mieszkali, a którzy wskutek wojennej zawieruchy zmuszeni byli stąd uciekać.

Podejrzewamy, że nasi rozmówcy nie znają siebie nawzajem, ale o Warmii mówią jednym głosem. Z marszu, praktycznie bez zastanowienia, odpowiedzieli na cztery proste pytania. I nawet nie wiedzieli o tym, jak bardzo są ze sobą zgodni. Co więc Warmiacy myślą o Warmii?


Warmia to dla mnie...

Uwielbiam pytania otwarte, bo dają rozmówcy szansę spontanicznej wypowiedzi. Proszę dokończyć zdanie: "Warmia to dla mnie...". Kończąc zdanie, można powiedzieć cokolwiek. Jakie było nasze zdziwienie, gdy mogąc powiedzieć cokolwiek, każdy mówił praktycznie o tym samym.


Warmia to przede wszystkim ludzie - Ci, którzy tu kiedyś mieszkali, oraz gościnni mieszkańcy, którzy przebywają na niej dzisiaj. To wciągająca historia dawnych plemion pruskich i ślady wielu kultur. Obraz Warmii wypełniają sosnowe lasy, ceglane kościoły i kapliczki, które odróżniają ją od Mazur.

I w końcu, Warmia to dla Warmiaków ich Mała Ojczyzna, nowy dom i miejsce na ziemi. Tu dziś żyją. I tu mogą nazywać siebie Warmiaczką/Warmiakiem.

Dlaczego warto przyjechać na Warmię?

Kiedy o to zapytaliśmy, odpowiedzi posypały się jak z rękawa. Nikt nie miał wątpliwości, że na Warmię warto przyjechać. Tylko po co?


Sami się o tym przekonaliśmy.  Warmia to przede wszystkim bardzo fajni ludzie z dobrymi sercami. Chętnie przyjmują gości - zupełnie jak dawni Warmiacy.

Na Warmii znajdziesz cudne powietrze, lasy, rzeki i jeziora i tzw. "ekskluzywny spokój". Wśród warmińskiej zieleni żyje się wolniej i pewnie dlatego niektórzy nazywają Ją "Bieszczadami Północy". Na Warmię warto też przyjechać dla jej pięknej i odrębnej kultury, wyjątkowej architektury i - oczywiście - Mikołaja Kopernika, który był najsłynniejszym Warmiakiem.

Jaki kolor ma dla Ciebie Warmia?

Kolory zwykle kojarzą się z emocjami. Dlatego zadaliśmy pytanie o kolor Warmii, licząc na to, że łańcuch skojarzeń doprowadzi nas do kryjących się w sercach naszych rozmówców skojarzeń. Wcale się nie pomyliliśmy.


W odpowiedziach dominowały trzy kolory: zielony, niebieski, czerwony. Warmia kojarzy się dzisiejszym Warmiakom z lasami, parkami i wszystkim, co jest zielone. Zaraz potem Warmia jest dla nich niebieska, bo poprzecinana wstęgami rzek i jeziorami. Natomiast kolor czerwony jest obecny na Warmii głównie w postaci zbudowanych z cegły kościołów i innych budynków. Poza tym sama nazwa krainy pochodzi od koloru czerwonego. A najbardziej zaskakuje ostatnia wypowiedź, która sugeruje, że Warmii nie da się opisać jednym kolorem. Trzeba ją zobaczyć.

Chciałbym, żeby Warmia...

Wreszcie zapytaliśmy o życzenia dla Warmii. Czego Warmiacy życzą swojej krainie? Co ciekawe dominowało tu jedno życzenie:


Dlaczego dla Warmiaków tak ważne jest, żeby Warmię odróżniać od Mazur? Wszyscy są zgodni. Bo to są dwa różne światy z odrębną historią, religią i kulturą. Katolicka Warmia zawsze różniła się od protestanckich Mazur. I dzisiejsi Warmiacy chcą, żeby ta wiedza się upowszechniała.

Poza tym życzą swojej krainie, żeby została bardziej odkryta, bardziej znana, była bardziej promowana - a nawet, żeby stała się enklawą turystyki. Żeby rozwijała się w oparciu o przyrodę, turystykę i zdrową żywność. I choć nikt nie chce, żeby utonęła w komercji, to każdy wierzy, że Warmia ma wiele do zaoferowania.
Dołącz do czytelników Ruszaj w Drogę!

Pomysły na wycieczki po Polsce na Twój e-mail

Zapisz się na podróżnicze maile. Dostaniesz plan na 10 wycieczek po Kaszubach. Wyślemy Ci też informacje o pomysłach na wycieczki po Polsce i naszych prezentacjach o Polsce. Piszemy maksymalnie 3 wiadomości w miesiącu. Do przeczytania!

Posłuchaj jak opowiadamy o Warmii

Nie pozostaje nam już nic innego, jak zaprosić Cię na Warmię. Mamy nadzieję, że tak jak my odkryjesz w niej godną alternatywę dla mazurskiego aktywnego wypoczynku i mazurskich jezior. A jeśli nie przekonał Cię jeszcze głos 14 mieszkańców Warmii, nasze opowieści w audycji Radia Gdańsk i nasze opisy najciekawszych miejsc na Warmii, i potrzebujesz dodatkowych podpowiedzi, to zapraszamy Cię na nasze dwie prezentacje o Warmii:
 • Prezentacja pt. "Ruszamy na Warmię!"
 • Prezentacja pt. "Warmia według Warmiaków"
Na pierwszej pokażemy Ci co warto zobaczyć na Warmii. Dostaniesz od nas sprawdzony plan na 10-dniowy urlop na Warmii. Druga prezentacja bazuje na wywiadach, które przeprowadziliśmy ze współczesnymi Warmiakami. Ich wypowiedzi wzbogacą najpiękniejsze zdjęcia z regionu, warmińskie ciekawostki i podpowiedzi gdzie szukać zaginionej warmińskiej kultury.

Zobacz gdzie można nas spotkać:
Nie będziemy w pobliżu? Chcesz posłuchać jak opowiadamy o Warmii? Znasz miejsce, gdzie warto zorganizować taką prezentację, lub chcesz nas zaprosić?

Napisz do nas tu albo na Facebooku.

Masz teraz wolną godzinę? Posłuchaj jak z Tadeuszem Kochańskim, Edwardem Cyfusem i Justyną Szostek opowiadaliśmy o Warmii w Radio Gdańsk:

Nie śpij, zwiedzaj - Warmia [23.07.2016]

Czy warto pojechać na Warmię i co warto zobaczyć w regionie? W lipcu spędziliśmy na Warmii 10 dni i po 2 tygodniach dzielimy się wrażeniami na radiowej antenie. O Warmii opowiadają z nami wspaniałe osoby, które spotkaliśmy na naszej drodze: Tadeusz Kochański z Fromborka, Edward Cyfus z Giław i Justyna Szostek z Olsztyna.

Podoba Ci się? Podaj dalej!

Pokażmy znajomym, że warto przyjechać na Warmię. Będzie nam miło, jak polubisz nas na Facebooku i udostępnisz ten wpis znajomym:

Warmia według Warmiaków. Sprawdź, czy myślisz jak Warmiak.

Jak Warmię widzą jej dzisiejsi mieszkańcy? Zapytaliśmy 14 Warmiaków o Warmię. Ich odpowiedzi wprawiły nas w osłupienie. Czy byli zgodni? Posłuchaj.

W projekcie udział wzięli

Do projektu zaprosiliśmy 14 osób, które w jakiś sposób pokazywały nam lub opowiadały o Warmii w czasie naszej 10-dniowej akcji "Ruszamy na Warmię!". Dziękujemy wszystkim osobom, których odpowiedzi pojawiły się w historii o Warmii.

W projekcie "Warmia według Warmiaków" udział wzięli:
 • Wiesław Borowski, kolekcjoner aparatów fotograficznych z Biskupca
 • Artur Galicki, Ośrodek Kultury w Reszlu
 • Zofia Gałczyńska, Urząd Miasta i Gminy w Pieniężnie
 • Andrzej Grabowski, pasjonat historii Bisztynka 
 • Tadeusz Kochański, przewodnik i opiekun Katedry we Fromborku
 • Wojciech Maziuk, cukiernik z Dobrego Miasta
 • Marcelina Mikułowska, Galeria Revita Warmia w Jezioranach
 • Izabela Treutle, Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim 
 • Zenon Ramotowski, wypożyczalnia kajaków w Lidzbarku Warmińskim
 • Kacper Rzewczyk, Zamek w Reszlu
 • Krystyna Szter, Galeria Sztuki Synagoga w Barczewie
 • Karol Światłowski, Urząd Miasta i Gminy w Reszlu
 • Krystyna Tarnacka, artystka regionalna z Lidzbarka Warmińskiego
 • Wojciech Zenderowski, historyk, pisarz, przewodnik z Barczewa

Poczytaj jeszcze

Polecamy nasze poprzednie relacje z Warmii:
KOLEJNA RELACJA Starszy post

KOMENTARZE

Daj znać co myślisz :) Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.

Ruszaj w Drogę?

Czytasz największy blog podróżniczy o Polsce. Znajdziesz u nas ponad 400 pomysłów na wycieczki i pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od 10 lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.