Chcę informacji turystycznej otwartej w weekend!

Zbliża się wolny weekend... Hm.. gdzie by tu pojechać? Wędrujesz palcem po mapie i wychodzi Ci fajne miasto w Polsce na tzw. Citybreak. Decydujesz się, jedziesz, wysiadasz na dworcu i zastanawiasz się - to co tu można zwiedzić, gdzie zjeść, gdzie znaleźć nocleg na góra dwie noce? Nie dowiesz się tego tak łatwo, bo wiele informacji turystycznych w Polsce jest w weekend pozamykanych. A poza sezonem zaczyna się już prawdziwy dramat.

Informacja turystyczna - czy jest otwarta w weekend?

Wszędzie gdzie tylko się da - w radiu, telewizji i internecie - zachęcamy do odwiedzania informacji turystycznych. Chwalimy, że są dobrze zaopatrzone i rozdają mapy za darmo. Że pracują w nich mili ludzie, którzy chętnie pokażą co warto zobaczyć i gdzie pójść na dobry obiad. Ale te same informacje turystyczne nie ułatwiają nam zadania - zamykają się akurat wtedy, gdy jest największa szansa, że turysta będzie ich potrzebował.


Dlaczego warto wejść do informacji turystycznej?

Nie szukaj map i przewodników w księgarniach i antykwariatach. To mija się z celem. Są drogie i często nieaktualne. Sto razy lepsze materiały dostaniesz w dobrze wyposażonej informacji turystycznej w Polsce. Jeśli będziesz miał szczęście, oprócz map, folderów i ulotek, dostaniesz też jakiś gadżet.

W informacji turystycznej spotkasz naprawdę miłych ludzi, często pasjonatów swojego miasta. Albo wynajmiesz przewodnika - takiego żywego, lub audio w słuchawkach. Brzmi jak raj na ziemi? No właśnie... Jeszcze trochę nam brakuje.

Informacje turystyczne w Polsce

Punkty informacji turystycznej rozpoznasz po drogowskazach i znakach z literką "i" lub "it". I w sumie na tym podobieństwo między nimi się kończy. Bo z punktami informacji turystycznej jest jak z przychodniami zdrowia - są lepsze, gorsze i takie, o których w ogóle nie warto wspominać. Prowadzą je różne podmioty: miasto/gmina, lokalny oddział PTTK, niektóre są przy okazji siedzibą organizacji turystycznej albo lokalnej grupy działania.

Punkty te mają jeden główny cel - promować swoje miasto/wieś/gminę/region i ułatwiać turyście życie mówiąc mu, gdzie może jeszcze pojechać i co zobaczyć. To w interesie informacji turystycznej jest wręczyć Ci ulotkę i sprawić, że wyjdziesz stamtąd zadowolony. Dlaczego?

Ponieważ wiele miast już odkryło, że turystyka jest tym kierunkiem, w który warto inwestować, żeby się rozwijać. Ponieważ im więcej gości będzie do nich przyjeżdżało, tym bardziej skorzystają na tym mieszkańcy - sklepikarze, hotelarze i restauratorzy. Wreszcie ponieważ w każdej, nawet najmniejszej miejscowości, są atrakcje, zabytki, przyroda, którą warto promować wśród polskich i zagranicznych gości. Pod warunkiem, że ci goście otrzymają odpowiednią informację i zachętę. A z tym bywa już różnie...

Wakacyjna informacja turystyczna w GdyniCentrum Informacji Turystycznej w BisztynkuGliwice - nieczynne w poniedziałekŚwiętokrzyska Informacja Turystyczna w KrzemionkachCIT w Lęborku - poza sezonem nieczynne w weekendPunkt IT w ChmielnieInformacja Turystyczna w Starym SączuInformacja Turystyczna w IstebnejInformacja turystyczna w KartuzachGdańsk - informacja turystyczna w Bramie WyżynnejInformacja turystyczna w AugustowieInformacja w Kościerzynie - na rynku w budynku muzeumZnak do informacji turystycznej w Łebie

Kiedy najbardziej potrzebujemy informacji turystycznej?

Zdarzyło Ci się kiedyś pojechać na weekend do jakiegoś miasta np. na 7 lub 8 rano? Nam prawie nigdy. Zwykle na weekendy przyjeżdżamy późnym popołudniem w piątek. Zwykle też wtedy chcemy mieć ułożony plan na dwa dni zwiedzania miasta. I tu zaczynają się schody. Bo jeśli nie mamy pod ręką gotowego planu z własnego przewodnika, to wiemy, że już jest po zawodach. Jutro sobota, a informacja turystyczna z dużym prawdopodobieństwem będzie zamknięta.

O dobrodziejstwie informacji turystycznych opowiadaliśmy niedawno w telewizji TTM. Zachwalaliśmy darmowe materiały i mapy. Byliśmy tacy dumni! Do czasu, gdy pod naszym wystąpieniem pojawił się komentarz, który zbił nas z tropu. Paweł zdziwił się, że je promujemy. Bo przecież informacje turystyczne w większości polskich miast są zamknięte w weekendy. Hmm. Takie przypadki widzieliśmy na własne oczy. Ale czy to reguła? Sprawdziliśmy.

Gość Dnia TTM: Kasia i Maciej Marczewscy

Co robić zimą na Kaszubach i Pomorzu? Oto sprawdzone pomysły. Gość dnia, to program na antenie Norda FM i Twojej Telewizji Morskiej.

Jak sprawdzaliśmy? 

Nie dzwoniliśmy do informacji turystycznych. Do badania podeszliśmy jak typowy turysta, czyli bazowaliśmy na informacjach zamieszczonych w internecie. Wpisywaliśmy w Google "Kętrzyn informacja turystyczna" i przeglądaliśmy strony miejskie, informacji turystycznej (o ile była) lub organizacji turystycznej, która pojawiła się na pierwszych miejscach w wyszukiwarce.

Jeśli dane z naszej tabelki nie zgadzają się z rzeczywistością... Cóż. Tym gorzej dla informacji turystycznej i miasta. Oznacza to bowiem, że dane w internecie są nieaktualne i wprowadzają turystów w błąd, albo trudno je znaleźć. A to w interesie miasta i organizacji turystycznych jest, aby w każdym miejscu w Internecie te dane były aktualne. Albo chociaż w tych najbardziej popularnych, na które natknie się w Internecie typowy turysta. Podkreślamy to zawsze na naszych warsztatach dla miast i branży turystycznej.

Możliwe, że w miastach jest kilka punktów IT. My wybieraliśmy ten, który według internetu wydawał się największy lub ten, który położony jest najbliżej turystycznego centrum miasta. Pokazaliśmy to, co widzi przeciętny turysta, gdy chce przyjechać do przeciętnego polskiego miasta na tzw. City Break.

Godziny otwarcia punktów informacji turystycznych w 16 miastach wojewódzkich

Stać je na więcej?

W Polsce mamy 16 miast wojewódzkich. To największe polskie miasta, które są stolicami polskich województw. Poważne ośrodki. Wydawałoby się, że to zobowiązuje. Te miasta mają (a przynajmniej powinny mieć) duże budżety na promocję, foldery, mapy i przewodniki.

Ogólna statystyka wydaje się całkiem niezła. W szeroko pojętym "sezonie" wszystkie miasta wojewódzkie mają otwarte punkty IT w każdy dzień tygodnia. Ubolewać jedynie możemy, że w Zielonej Górze w soboty i niedziele czynne tylko do godz. 14, a w Opolu do 15. Zasmuciły nas także Katowice, bo tam w niedziele po 14-stej nie dowiemy się niczego. Nas to właśnie raz spotkało - ostatni dzień na Śląsku i w Katowicach pocałowaliśmy klamkę IT, bo przyszliśmy pół godziny za późno :/

Forma zaczyna spadać poza sezonem, przy czym dla niektórych miast sezon kończy się już w sierpniu. Palmę pierwszeństwa w niedostępności dzierży Białystok w województwie podlaskim. Wszystko wskazuje na to, że poza sezonem, w weekend, do punktu IT nie dostaniemy się wcale. Niewiele lepiej jest w Szczecinie, Kielcach i Toruniu, bo co prawda w soboty IT potrafią być czynne nawet do 18-stej (brawo!), to jednak w niedzielę turysta zostanie odprawiony z kwitkiem.

Jeszcze do wczoraj wydawało się, że do weekendowo nieprzyjaznych miast dołączy Olsztyn, jednak w ostatnim momencie odezwała się do nas na Facebooku Warmińsko-Mazurska Organizacja Turystyczna. Okazało się, że przeoczyliśmy Miejską Informację Turystyczną w Olsztynie, która poza sezonem czynna jest także w soboty i taka informacja jest na stronie miasta. Olsztyn się obronił. Ciekawe co z Białymstokiem? Czekamy na kontakt!

A kto zasługuje na wyróżnienie? Gdańsk - najlepsze miasto w Polsce - czynne w sezonie w tygodniu w najlepszych godzinach czyli od 9-tej do 20-stej, w weekendy od 9-tej do 18-stej i po sezonie tak samo. Chcesz odnieść sukces w turystyce? Bądź jak Gdańsk! . Tak myśleliśmy do wczoraj. Nauczeni doświadczeniem Olsztyna sprawdziliśmy jeszcze raz. I nasze podejrzenia okazały się prawdziwe. Oficjalna strona miasta zachęca do odwiedzania punktu aż do 20-stej, a oficjalna strona pomorskiego w Internecie twierdzi, że o 18-stej zamykają. I ta druga informacja okazała się prawdziwa. Potwierdził ją nam sam PROT w komentarzu.

To kto finalnie zasługuje na wyróżnienie? Wygląda na to, że najbardziej przyjaznym miastem zostaje Wrocław. Jego punkt IT czynny jest poza sezonem aż 10 godzin i to aż do 19-stej. Czy tak jest na pewno? Znów nie mam pewności. Strona WWW Centrum Informacyjni Turystycznej twierdzi, że zamykają o 19:00, a ich Facebook pokazuje, że czynni są do 20-stej. I co ma zrobić ten biedny turysta? Komu ma wierzyć?

W mniejszych miastach bywa gorzej

Podrążyliśmy jeszcze głębiej. Skupiliśmy się na trzech województwach - pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim jako tych, które są najbliżej nas. W tych województwach pod lupę wzięliśmy 16 największych miast. Niektóre z nich pretendują do tytułu miasta atrakcyjnego turystycznie. Ale żeby osiągnąć ten efekt, najpierw trzeba coś od siebie dać. Tymczasem wygląda na to, że nie każdemu zależy. Zobaczmy sytuację w województwie pomorskim.

Trójmiasto. O Gdańsku już powiedzieliśmy, że jest super i każdy powinien brać z niego przykład i że nie jesteśmy już jego pewni.  Przykład można też brać z Sopotu - IT czynne w każdy dzień tygodnia niezależnie od sezonu i w dodatku aż do 18-stej lub 20-stej. Niestety z naszą ukochaną Gdynią nie jest już tak różowo. W tygodniu w sezonie czynna "tylko" do 18-stej, w weekendy tylko do 16-stej, a poza sezonem w niedziele zamknięta w ogóle.

Rzuca się w oczy, że nie potrafiliśmy w internecie znaleźć informacji o godzinach otwarcia punktów IT w kilku miastach. Co to oznacza? Miasto nie ma punktu IT, lub co gorsza, nigdzie się nim nie chwali. Pod tym względem zawiodły: Starogard Gdański, Rumia, Chojnice, Kwidzyn, Reda, a nawet mój rodzinny Pruszcz Gdański :/ Szczerze mówiąc, nawet nie wiem gdzie w Pruszczu Gdańskim jest informacja turystyczna, a przecież to miasto z bardzo ciekawą historią i pięknymi zabytkami. Widziałaś już Faktorię - średniowieczne grodzisko? Warto!

Poza sezonem jest tragedia. Internet twierdzi, że w tym okresie w weekendy nie dowiemy się niczego w Tczewie, Wejherowie, Malborku, Lęborku, Bytowie, ani Kościerzynie. A szkoda, bo większość z nich to turystyczne zaplecze Kaszub i Kociewia.

Dla porównania zobacz analogiczne tabelki dla województw zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Zestawienie wygląda bardzo podobnie i można wysnuć podobne wnioski. Widać wyraźnie, że IT w warmińsko-mazurskiem otwarta w weekend to wyjątek, a w zachodnio-pomorskiem zdarzają się IT zamknięte w poniedziałek.

Jeśli traktować województwa Polski północnej jako reprezentatywne dla całego kraju, obraz prezentuje się naprawdę smutno. To oznacza, że w polskiej turystyce wciąż mamy jeszcze sporo do zrobienia, a zacząć trzeba od podstaw.Godziny otwarcia punktów informacji turystycznych w 16 miastach woj. pomorskiegoGodziny otwarcia punktów informacji turystycznych w 16 miastach woj. warmińsko-mazurskiegoGodziny otwarcia punktów informacji turystycznych w 16 miastach woj. zachodniopomorskiego


Jak jest w innych województwach i miastach? 

Nie starczyło nam czasu, żeby to sprawdzić. Domyślamy się jednak i wiemy z własnego doświadczenia, że jest bardzo podobnie. Jeśli chcesz nam pomóc i masz akurat wolną godzinę, to sprawdź to i wyślij do nas podobną tabelkę z Twoim województwem. Zamieścimy ją na blogu.

W ten sposób wspólnie zbudujemy mapę dostępności punktów informacji turystycznych. Być może dzięki duchowi rywalizacji niektóre z nich podejmą trud podciągnięcia się w rankingu? Albo choćby udostępnią w internecie godziny otwarcia i dopilnują, żeby godziny otwarcia zgadzały się na najważniejszych stronach w mieście i województwie?

Nasi czytelnicy o informacjach turystycznych

Pytanie o dostępność i przydatność informacji turystycznych zadaliśmy jeszcze naszym czytelnikom. Tym, którzy są zapisani na nasze podróżnicze e-maile.

Kilka pierwszych opinii potwierdziło nasze obawy. Monikę zaskoczyło niedzielne zamknięcie informacji turystycznej w Przemyślu, Teresa zawiodła się w Chmielnie na Kaszubach w niedzielę i poniedziałek, Maria wspomina zamknięte informacje w lubelskim i podkarpackim, Marta bardzo żałuje Gdyni i mniejszych miasteczek, które często odwiedza w weekendy, Barbara pamięta wiele przypadków, gdy przyjeżdżała do miasta ze swoją grupą i w sobotę całowali klamkę, a Żaneta wspomina sytuację, w której została uświadomiona, że nie dostanie przewodników, bo przyjechała tylko na jeden dzień i "nie opłaca się". Nasi czytelnicy nie szczędzili nam za to miłych słów dla pracowników IT i dobrych przewodników.


{newsletter}

Chcę informacji turystycznej otwartej w weekendy

Diagnoza nasza i naszych czytelników jest niestety smutna, choć z całego serca wolelibyśmy, aby było inaczej. Naszym zdaniem informacje turystyczne, które według  Polskiej Organizacji Turystycznej funkcjonują w Polsce już od 50 lat, wciąż działają jak urzędy. Urzędy są czynne od poniedziałku do piątku, od 7 do 15 lub od 8 do 16. Kiedy patrzę na tabelę dostępności punktów IT nie mogę oprzeć się wrażeniu, że działa to na podobnej zasadzie. Choć chwała tym ośrodkom, które to zmieniają!

Zwiedzanie Polski nie chce nam się kojarzyć z załatwianiem spraw urzędowych. Informacja turystyczna powinna być jak kino - mogę przyjść o dowolnej porze na dowolny seans. A najlepiej jeszcze napić się kawy, zjeść ciastko i kupić pamiątkę, albo na miejscu poczytać przewodnik.

Z tym ciastkiem to może przesada, ale w czasie urlopu chcę się czuć jak miły gość, a nie natrętny petent. Czy turysta nie będzie chętniej wracał do takiego miasta, zwłaszcza wtedy, gdy zamiast weekendu będzie miał wolny tydzień? W punktach informacji turystycznej pracują "Przedstawiciele Miasta", to pierwszy punkt kontaktu z miastem. Dla turystów najważniejszym w mieście nie jest Pan Prezydent, Pani Prezes / Dyrektor / Kierownik. Dla turystów najważniejszy jest pracownik Punktu IT i to właśnie jego zapamiętają po powrocie do domu.

Dlaczego to takie ważne?

Restauratorzy narzekają, że poza sezonem turystów jak na lekarstwo. Hotelarze stają na głowie, żeby przyciągnąć do siebie gości. Atrakcje turystyczne walczą o klienta jak lwy. Dziś dobra rada od nas za darmo - pogadajcie z punktami informacji turystycznej i ludźmi z biur promocji w Waszych miastach. Przekonajcie ich, że warto obsłużyć zagubionego w mieście turystę, który o godz. 16.00 kończy zwiedzanie i szuka miejsca na obiad i pomysłów na spędzenie kolejnego dnia w Waszym mieście.

W internecie trwa zażarta walka o klienta. Dlaczego na ziemi miałyby obowiązywać inne zasady? Turysta raz skuszony i dopieszczony pozostanie z Wami na dłużej. Warto nie wypuszczać go z rąk. Warto zrobić wszystko, żeby do Was wrócił i jeszcze przyprowadził znajomych.

Skorzystają na tym wszyscy. Brak środków finansowych na dłuższe otwarcie punktów IT nie jest usprawiedliwieniem.

Większość Polaków ma wolne właśnie weekendy, to właśnie w weekendy informacje turystyczne powinny być otwarte jak najdłużej. Nie potrafię pojąć, dlaczego w Polsce jest na opak.

Jeśli Ty też chciałbyś mieć komfort odwiedzania informacji turystycznej po godzinie 15.00 oraz w weekendy, niezależnie od sezonu, nie zastanawiaj się - Udostępnij ten wpis. Przekonajmy wspólnie włodarzy naszych miast, że warto inwestować w polską turystykę. Wielkie zmiany zaczynają się od małych kroków. Niech to będzie pierwszy z nich.

Poczytaj jeszcze:


Chcę informacji turystycznej otwartej w weekend!

Zamknięta informacja turystyczna w mieście, które chcemy zobaczyć. Wyjątek, czy reguła? Sprawdziliśmy godziny otwarcia punktów w 64 polskich miastach.
7 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Nie tylko z IT jest kiepsko. Ze stronami internetowymi muzeów i innych atrakcji również. Ostatnio pocalowalismy klamkę w muzeum Golrali i Zbojnikow w Rabce Zdroju. Na stronie informacje i godzinach otwarcia i ekspozycjach, a na miejscu muzeum zamknięte przez dwa miesiące bo remont :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też to zauważyliśmy. Polska turystyka niestety wciąż nie traktuje Internetu na poważnie :(

   Usuń
 2. rodzinny pruszcz gdański, no popatrz!na pewno nie ma IT a napiszę Ci,że nawet placem wskazane sugestie są olewane zupełnie.latem odkryłam ogrodową mapę polski i napisałam o tym do um.przecież właśnie faktoria aż się prosi, aby ją tam dorzucić.nic z tego.zapewne uznali,że powinnam zrobić to sama w wolnym czasie:-)
  od siebie dodam,że doceniam pracę obsługi w domach kultury i świetlicach wiejskich/bibliotekach i jeśli nie ma IT lub nic o tym nie wiem,zaczynam od takich adresów.odnośnie gminy pruszcz gdański-bardzo dużo dobrego robi na nich punkt w cieplewie.az

  OdpowiedzUsuń
 3. Ech, no niestety... smutna rzeczywistość...

  OdpowiedzUsuń
 4. Serdecznie zapraszamy do Zamościa. W mieście mamy dwa punkty informacji turystycznej. Oba czynne są przez cały tydzień, przez cały rok. Główny punkt informacji turystycznej mieszczący się na Rynku Wielkim Starego Miasta czynny jest w sezonie turystycznym: pon- pt - 8.00- 19.00, zaś w weekendy 9.00 - 19.00. Informacja pracuje również w święta. Poza sezonem turystycznym czynna jest : pon- pt - 8.00 - 17.00 w weekendy 9.00 - 17.00, w okresie grudzień - koniec lutego ( ze względu na prowadzoną kasę lodowiska) punkt informacji turystycznej czynny jest pon-pt- 8.00- 20.45, a w weekendy 9.00- 20.45. Drugi punkt informacji turystycznej, zlokalizowany przy największym w sąsiedztwie Starego Miasta bezpłatnym Parkingu dla samochodów osobowych i autokarów czynny jest codziennie w godzinach 9.00 - 17.00. W obydwu punktach informacji turystycznej otrzymać można bezpłatne informacje wraz z mapą z oznaczonymi atrakcjami turystycznymi zarówno w mieście jak i na Roztoczu oraz informacje dotyczące dostępności poszczególnych atrakcji turystycznych (muzea, trasy podziemne, punkty widokowe, galerie, wystawy, ogród zoologiczny) oraz bieżących wydarzeniach kulturalnych. Ponadto punkty informacji turystycznej świadczą usługi przewodnickie dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda prawda :) Byliśmy u Was w październiku i zwiedzaliśmy podziemia ratusza z przewodnikiem. Wycieczka startowała w Waszym punkcie IT. Nawet mamy kilka zdjęć: http://www.ruszajwdroge.pl/2016/11/lubelskie-podkarpackie-co-zwiedzic.html Pozdrawiamy!

   Usuń
 5. Co do Kwidzyna - informacja turystyczna mieści się w Tabularium (nieco więcej niż sklep). Faktycznie na stronie internetowej brak jasnych informacji odnośnie godzin otwarcia, ale tu z pomoca przychodzi facebook: https://pl-pl.facebook.com/Tabularium/

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy