
Koniecznie zostań z nami do końca audycji, do której zaprosiliśmy wyjątkowego gościa. To Piotr Szatkowski, który językiem mazurskim zajmuje się zawodowo. Pasja do mazurskiej mowy zaczęła się u niego, gdy odkrył, że ma mazurskie korzenie. Wzięliśmy więc Piotra na spytki. W wywiadzie zdradził nam skąd się wziął język mazurski, co charakteryzuje tę mowę i dlaczego mazurski to bardziej język niż gwara oraz co tak naprawdę czyni tę różnicę. Z Piotrem rozmawiamy też o odmianach języka mazurskiego, o wydanym „Elementarzu mowy mazurskiej” i zastanawiamy się, czy istnieje jakieś zagrożenie, gdyby uznać język mazurski (mazurską gwarę) oficjalnie za język regionalny. Gorąco zachęcam Cię do słuchania!
Piotra Szatkowskiego poznaliśmy przez internet, gdy szykowaliśmy się do wydania naszego nowego przewodnika „Ruszaj na Mazury”. Znaliśmy go przede wszystkim z aktywności na Facebooku, gdzie prowadzi stronę „Mazurskie słówko na dziś”. Wiedzieliśmy, że jeśli mielibyśmy znaleźć specjalistę od mowy mazurskiej, to lepiej trafić nie możemy.
Piotr Szatkowski - Bohater książki "Ruszaj na Mazury"
Bardzo się ucieszyliśmy, gdy Piotr zgodził się zostać jednym z bohaterów książki „Ruszaj na Mazury” i opowiedzieć nam o swoich doświadczeniach z poznawaniem i promowaniem mazurskiej mowy. Wywiad do książki przeprowadziliśmy telefonicznie, aby wreszcie, po kilku tygodniach, zaprosić Piotra do naszego studia nagraniowego na Zielonym Wzgórzu.Z ogromną przyjemnością zapraszam Cię dziś do posłuchania tej audycji. To fascynująca podróż przez etapy powstawania, rozwoju i - jak się okazuje - zaniku mazurskiej gwary. Bo dziś osób, które w codziennym życiu posługują się mazurską mową, jest bardzo niewiele.
Listen to "016. Mazurski język na Mazurach - gdzie go dziś usłyszysz? Rozmowa z Piotrem Szatkowskim" on Spreaker.
Ty też możesz dziś nauczyć się języka mazurskiego!
Rozmowa z Piotrem zaprowadziła nas do pytań o status języka w ogóle. Czym jest język i czy różni się od gwary oraz od "języka regionalnego"? Piotr studiował skandynawistykę na Uniwersytecie Gdańskim, zna język duński oraz staropruski, doskonale więc odróżnia pojęcia takie jak język, gwara, dialekt, mowa. Wspólnie zastanawialiśmy się, dlaczego czasem wymiennie używa się tych pojęć i co one oznaczają.- Małi Princ - tu przeczytasz po mazursku książkę „Mały Książę”
- Elementarz mowy mazurskiej - stąd pobierzesz pdf z "Elementarzem mowy mazurskiej"
Jaka jest przyszłość języka mazurskiego? Język nieużywany - ginie
Kiedy jednak w rozmowie doszliśmy do tematu przyszłości języka mazurskiego, okazało się, że nie rysuje się ona tak różowo. Szanse na zupełne odtworzenie tej mowy są bardzo nikłe. To przykład dla wszystkich, którym leży na sercu zachowanie mowy przodków. Bo język, jeśli nie będzie używany i kultywowany, jeśli nie będzie odpowiednio dofinansowany, jeśli zabraknie działań go promujących, wymrze jak gatunki zwierząt, które nikomu już nie są potrzebne. To smutna refleksja, ale i wniosek na przyszłość.Piotr mówi dla nas po mazursku! Gdzie jeszcze usłyszysz mazurską gwarę?
Mam nadzieję, że spodoba Ci się nasza rozmowa i że napiszesz do mnie, czy w Twojej rodzinie posługiwano się innym językiem lub gwarą inną niż oficjalny literacki język polski. Ja sama zaczynam odkrywać w swojej rodzinie, że jej część mówiła „inaczej”. Teraz wiem już, z czego to wynika i jestem zafascynowana tym odkryciem.Zdradzę Ci jednak, że język mazurski usłyszysz także w Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu - jedynym znanym mi muzeum wokół Wielkich Jezior Mazurskich, gdzie w jednej z sal z głośników puszczany jest tekst po mazursku. Jeśli dobrze poszukasz, to mazurskie nagrania usłyszysz też w Radiu Olsztyn, gdzie nadawane są podcasty - gawędy po mazursku, a także na stronie internetowej pomazursku.pl, którą prowadzi Piotr.
Zwiedzaj ciekawe miejsca na Mazurach i odkrywaj mazurską kulturę z przewodnikiem "Ruszaj na Mazury"
A ja zachęcam Cię gorąco do odkrywania nie tylko języka mazurskiego, ale całej kultury mazurskiej. Gdy jedziesz na wakacje na Mazury, rozglądaj się uważnie dookoła, zadawaj pytania i postaraj się odnaleźć ślady mazurskich opowieści. Żeby Ci to ułatwić, napisaliśmy przewodnik „Ruszaj na Mazury” z gotowymi planami wycieczek po mazurskich miastach takich jak Giżycko, Mikołajki, Mrągowo czy Węgorzewo.ZOBACZ PRZEWODNIK
Linki do ciekawostek, o których opowiadaliśmy w tym odcinku:
- pomazursku.pl - strona internetowa, którą prowadzi Piotr, poświęcona mowie, historii i kulturze Mazur. Znajdziesz tam masę inspirujących i interesujących materiałów na temat Mazur, Mazurów, ich języka i kultury
- Mazurskie podcasty - tu posłuchasz podcastów po mazursku
- Mazurskie wiadomości - tu posłuchasz radia po mazursku
- Małi Princ - tu przeczytasz po mazursku książkę „Mały Książę”
- Elementarz mowy mazurskiej - stąd pobierzesz pdf z "Elementarzem mowy mazurskiej"
- Mazurskie słówko na dziś - - prowadzona przez Piotra strona na Facebooku
- Mazurská gádkä - prywatna grupa na Facebooku promująca mazurską mowę
- Przewodnik "Ruszaj na Mazury" - tu kupisz nasz przewodnik „Ruszaj na Mazury” - książkę, e-book lub zestaw z audiobookiem
- Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym - z tej ustawy dowiesz się, ile i jakie mniejszości narodowe i etniczne mamy w Polsce oraz czym się różnią (to 9 mniejszości narodowych i 4 etniczne), oraz że tylko kaszubski jest językiem regionalnym. Uważny obserwator dostrzeże też, że aby jakiś język uznać za regionalny, trzeba by zmienić ustawę, bo ona sama nie zawiera w ogóle trybu wnioskowania i uzyskania statusu języka regionalnego, o co aktualnie walczą np. Ślązacy. To również z tej ustawy wynika, że w ślad za uznaniem języka za język regionalny idą spore pieniądze - i są one jednym z głównych powodów, dlaczego w Polsce tak niechętnie promuje się regionalną mowę. Zachęcam Cię do zajrzenia do tej ustawy, bo nie jest długa, a można z niej wyciągnąć bardzo ciekawe wnioski.
- Miasta na Mazurach, które warto zobaczyć - zajrzyj do naszego mazurskiego blogowego przewodnika po mazurskich miastach i zwróć uwagę na Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu - to jedyne miejsce „w realu”, gdzie turysta, w jednej z sal, usłyszy jeszcze mazurski język.