Giżycko: 11 atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć

Jedziesz na Mazury? Poznaj najciekawsze atrakcje Giżycka. Wybierz się na spacer i zobacz Twierdzę Boyen, wieżę widokową, plażę i kładkę nad molo oraz pokrzyżacki zamek. Przygotowałam dla Ciebie listę z informacjami, jakie atrakcje Giżycka warto odwiedzić. To idealny plan na wakacje w 2022 roku.

Marina w Giżycku

Ciekawych miejsc w Giżycku jest o wiele więcej, ale wybrałam dla Ciebie te najbardziej popularne, takie, które polecają sobie turyści. Oto moja lista Top 11 fajnych miejsc i zabytków.

Gdzie leży Giżycko?

Giżycko to miasto leżące w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich . Jest pięknie położone na przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, z którego przez jezioro Dargin można żeglować dalej na Mamry. Wystarczy wyjechać kawałek za centrum, żeby odpocząć nad jeziorem Tajty. To położenie sprawiło, że miasto zdobyło tytuł polskiej stolicy żeglarstwa, a entuzjaści zjeżdżają się tu na szanty w Giżycku. W sezonie natkniesz się na setki, a nawet tysiące łodzi i żaglówek, a turyści, którzy nie uprawiają żeglarstwa, wybierają się na rejsy statkiem po jeziorze, które wypływają z portu albo spod giżyckiej ekomariny.

Blisko stąd do Węgorzewa, Kętrzyna czy Rynu i okolic. Do Mikołajek właściwie rzut beretem. My polecamy Giżycko zwłaszcza na pierwsze dni podróży, którą opisaliśmy w naszym przewodniku Ruszaj na Mazury.

Jak dojechać do Giżycka?

Kiedy chcę dojechać do Giżycka, mówię o tym Maćkowi, wsiadamy w auto, mój mąż odpala nawigację i jedziemy :) To bardzo praktyczne i wygodne i idę o zakład, że robi tak większość turystów. Ale jak dojechać mają Ci, którzy nie mają własnego auta?

Giżycko ma to szczęście, w porównaniu do wielu innych polskich miast, że dojeżdżają tu pociągi. Oczywiście musisz w internecie poszukać połączeń, które dowiozą Cię z Twojej miejscowości. Ale sprawdziłam, że na przykład z Warszawy dojedziesz tu pociągiem z dwiema przesiadkami w około 5 godzin, za około 70 zł.

Inną opcją są autobusy, które też dojeżdżają do Giżycka na przykład z Warszawy. Czas i cena są podobne do pociągów, a właściwie autobusem wychodzi nawet trochę szybciej i taniej, co niezbyt dobrze świadczy o stanie połączeń kolejowych w Polsce. Pewnie taka wycieczka z południa Polski autobusem lub pociągiem to nie lada przygoda, ale dla tych, którzy kochają takie podróżowanie, wszystko jest możliwe!

Trasa spaceru po Giżycku, mapa i ciekawostki

Chcesz poznać Giżycko w 1 dzień według gotowej trasy spaceru? Kup nasz przewodnik Ruszaj na Mazury. Znajdziesz w nim 7 gotowych planów wycieczek po mazurskich miastach - m.in. po Mikołajkach, Mrągowie, Piszu, Kętrzynie czy Rynie, a także po ich okolicach.

Darmowy rozdział PDF
Przewodnik Ruszaj na Mazury - książka o Mazurach
Przewodnik Ruszaj na Mazury - książka, audiobook i e-book

A teraz już zapraszam Cię do poznania mojej listy atrakcji turystycznych Giżycka. Ciekawe, czy któraś z nich Cię zaskoczy?

Zobacz, co można zwiedzić w Giżycku:

1. Twierdza Boyen w Giżycku

Twierdza Boyen to dosłownie największa atrakcja w Giżycku, a nawet na całych na Mazurach. Dzięki temu, że w połowie XIX w. pruski król Fryderyk Wilhelm IV podjął decyzję o jej budowie, Giżycko zaczęło się mocno rozwijać. Wkrótce przybyło tu tylu pruskich żołnierzy, że miasto stało się garnizonem. Obecnie wciąż jest największym garnizonem wojskowym na wschód od Wisły.

Wielkim orędownikiem budowli był feldmarszałek Leopold Hermann Ludwig von Boyen, dwukrotny minister wojny Królestwa Pruskiego. Od jego nazwiska twierdza otrzymała nazwę, a jej sześć bastionów noszą takie nazwy jak imiona oraz rodowe zawołania marszałka: Leopold, Herman, Ludwig, Miecz, Prawo, Światło.

Zajrzyj tu przy okazji Święta Twierdzy Boyen, koncertów Mazury HIP-HOP Festiwal, Zlotu Pojazdów Zabytkowych, czy Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i Morskiej.

Jak samemu zwiedzać Twierdzę Boyen w Giżycku?

Na terenie wyznaczono 3 szlaki spacerowe. Szlak niebieski - ok. 1 godzina; szlak czerwony - ok. 1,5 godziny; szlak zielony - najdłuższy, ok. 2 godzin. Wybierz ten, na który masz czas. Sprawdź też szczegóły na stronie elektronicznego przewodnika.

Jak zwiedzać z przewodnikiem?

Zapytaj w kasie o możliwość zwiedzania z przewodnikiem. Przewodnicy mają w twierdzy dyżury, a przy kasie wywieszona jest lista telefonów do lokalnych przewodników, z tym że dobrze jest zadzwonić do wybranego przewodnika dzień wcześniej, aby się umówić.

Ile kosztuje bilet na zwiedzanie Twierdzy Boyen?

Cennik w 2022 r. - od 1 kwietnia do 31 października: bilet zwykły 15 zł, bilet ulgowy 10zł; od 1 listopada do 31 marca: bilet zwykły 10 zł, bilet ulgowy 8 zł. Dzieci do lat 7 bezpłatnie. Parking przy murach twierdzy - 10 zł.

2. Szlak wokół twierdzy

Od kilku lat sukcesywnie porządkowany jest teren przy zewnętrznych murach twierdzy i już dziś możesz przejść się dookoła dawnej fosy. Przechodząc zwróć uwagę na oryginalną część murów oraz na odnowione napisy bastionów, których nazwy pochodzą od imion pruskiego marszałka.

Kiedy w 2021 r. w maju, jeszcze przed sezonem, próbowaliśmy obejść Twierdzę Boyen dookoła, to z powodu zamkniętego amfiteatru, przez który trzeba by przejść aby wrócić do punktu startu, nie mogliśmy tego zrobić w 100% i musieliśmy ostatecznie wybrać ścieżkę przez las. W ten sposób trafiliśmy na Wzgórze Św. Brunona, o którym opowiem Ci w następnym punkcie.

3. Wzgórze św. Brunona w Giżycku

Święty Brunon z Kwerfurtu jest postacią ważną nie tylko dla mazurskich ewangelików. To patron ekumenizmu i pojednania chrześcijańskich wyznań. Jego życie było podobne do życia św. Wojciecha. Obaj próbowali chrystianizować mieszkających tu wówczas Prusów i obaj zginęli męczeńską śmiercią z ich rąk, naruszając święte prawa pogan (Brunon później niż Wojciech bo w 1009 r.). Dziś, na wzniesieniu za miastem, stoi krzyż, który upamiętnia tego męczennika.

Ze Wzgórza Św. Brunona roztacza się fantastyczny widok na Giżycko i jezioro Niegocin. W dole biegnie linia kolejowa, którą widać już na starych, przedwojennych widokówkach. Nic dziwnego, że to popularne miejsce w Giżycku, do którego docierają mieszkańcy i turyści. Ci pierwsi najczęściej wybierają się tu na niedzielny spacer, ci drudzy lubią podjechać tu autem i zaoszczędzić na czasie.

4. Zamek krzyżacki w Giżycku - obecnie Hotel St. Bruno

Będąc w Giżycku warto zobaczyć krzyżacki zamek, choć wielu nie potrafi go zlokalizować, a inni, patrząc na niego, nie domyślają się, że zbudowali go Krzyżacy. Dziś w dawnym zamku działa hotel St. Bruno, czyli w wolnym tłumaczeniu - święty Bruno. Domyślasz się już, skąd taka nazwa? (patrz pkt. 3). Zmylić Cię trochę mogą stylizowane zabudowania hotelu, bo oryginalny zamek to tylko jedno skrzydło, w którym dziś nocują hotelowi goście. To ta imponująca część hotelu z zaokrąglonymi zdobieniami szczytów.

Najstarsza część zamku pamięta jeszcze średniowiecze, ale zamek ulegał architektonicznym trendom i w XVII w. został przebudowany w renesansowym stylu. A ponieważ od samego początku nie przypominał stereotypowych zamków gotyckich, bo miał tylko jedno skrzydło, nic dziwnego, że trudno dziś w nim odnaleźć wizję krzyżackiej warowni. Zamek w Giżycku jest na Szlaku Zamków Gotyckich Warmii i Mazur - polecamy Ci zwiedzić ten szlak z naszym blogowym przewodnikiem.

5. Kanał Łuczański (Kanał Giżycki) i most obrotowy w Giżycku

Bardzo popularną giżycką atrakcją turystyczną jest most obrotowy. Mieszkańcy i turyści często sprawdzają godziny otwarcia mostu, gdy chcą przedostać się na drugą stronę miasta. Po co składa się ten most? Żeby przepuścić łódki i żaglówki podróżujące po kanale.

W XIX w. ten most był potrzebny, żeby połączyć dwie strony miasta. Działa do dziś i w każdej godzinie, gdy jest zamykany, skupia nad Kanałem Łuczańskim grupki turystów. Co tak szczególnego jest w tym zabytku techniki?

Dlaczego most obrotowy w Giżycku jest tak unikatowy?
Zbudowała go niemiecka firma z Zielonej Góry. Ramię ważącej ponad 100 ton konstrukcji sięgało położonego 20 metrów dalej nabrzeża, a na nim swobodnie mijały się dwa pojazdy. Choć minęło już ponad 130 lat, most nadal jest w użytku. Ale najciekawsza jest jego konstrukcja. Bo most obrotowy otwiera jeden człowiek, siłą własnych mięśni i potrzebuje na to tylko 5 minut!

6. Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku

Zasadę odwiedzania punktów IT w trakcie podróży po Polsce powinniśmy wypisać na blogu złotymi literami. My zawsze od tego zaczynamy i Tobie też radzimy. Także wtedy, gdy przyjedziesz do Giżycka, wejdź do informacji turystycznej i poproś o mapę, ulotki oraz materiały, które pozwolą Ci się zorientować, co aktualnie dzieje się w mieście.

W tych punktach pracują też świetni ludzie. Jeśli będziesz mieć szczęście i spotkasz tu Roberta Kempę, zapytaj go o historyczne atrakcje i zabytki miasta. Robert wskaże Ci miejsca, o których wielu turystów nawet nie ma pojęcia, i do których nigdy nie dociera. Nawet my mamy jeszcze swoją listę takich miejsc. Jesteśmy zaszczyceni, że poznaliśmy Roberta, i że został konsultantem merytorycznym przewodnika po Mazurach.

Darmowy rozdział przewodnika

7. Kościół ewangelicki w Giżycku - Parafia Ewangelicko-Augsburska

Niektórzy turyści czują się zaskoczeni, gdy wchodząc do największego kościoła stojącego w centrum Giżycka orientują się, że są w kościele ewangelickim. Mazury przed II wojną światową były całe ewangelickie i dopiero po wojnie katolicy przejęli większość kościołów. Ale nie ten. Zajrzyj do środka i zobacz małą wystawę w kruchcie, pokazującą zdjęcia i opowiadającą o historii miasta, albo przyjdź na nabożeństwo i przyłącz się do modlących się ewangelików. Każdy jest tu mile widziany.

Parafia pada czasem ofiarą stereotypu, który mówi, że to kościół niemiecki. Zapytaliśmy pastora Krystiana Borkowskiego, skąd to się wzięło. W wywiadzie, którego udzielił do naszego przewodnika po Mazurach, pastor mówi tak:

To taki trochę nasz giżycki problem. Bo co roku w wakacje, oprócz nabożeństw w języku polskim, prowadzone są również nabożeństwa w języku niemieckim. Ustanowiliśmy je dla dawnych mieszkańców Mazur, którzy po wojnie wyemigrowali do Niemiec i wracają tu w ramach tzw. podróży sentymentalnych. Dawniej przyjeżdżały całe autokary. Teraz już przyjeżdżają rzadziej, bo to są 80-, 90-latkowie. Nabożeństwa w języku niemieckim w wakacje nadal mamy, bo kościół niemiecki przysyła tu swoich pastorów w ramach tzw. duchowieństwa wakacyjnego.

7a. BONUS! Tylko u nas! Zegar na wieży

Kiedy pastor Krystian Borkowski oprowadzał nas po swoim kościele, Maciej w ramach podtrzymania konwersacji zagaił temat skarbów, jakie zwykle kryją się na wieżach kościołów. Po czym wyjął telefon i pokazał pastorowi zdjęcie naszego odkrycia z kościoła w Człuchowie na Kaszubach - wspaniały mechanizm zegara wieżowego. Pastor Krystian zerknął na zdjęcie i uśmiechając się stwierdził: "No, u nas jest identyczny", a Maciej o mało się nie przewrócił.

Weszliśmy więc na niedostępną wieżę kościoła, żeby na własne oczy ujrzeć to cudo. I z dumą pokazujemy Ci je na zdjęciach. To zegar pochodzący z niemieckiej firmy Johanna Friedriecha Wuele-Bockenem. O historii zegara z giżyckiego kościoła oraz o innych giżyckich ciekawostkach piszemy w przewodniku Ruszaj na Mazury.

8. Kamienice przy ul. Warszawskiej, Pionierskiej i Dąbrowskiego

W Giżycku mało już oryginalnej, przedwojennej zabudowy. Gdy pod koniec II wojny światowej przewalał się przez Mazury front i Armia Czerwona niszczyła w odwecie niemieckie miasteczka, wiele z nich nie ocalało, a inne popadły w ruinę. Właśnie takie zniszczone miasta i miasteczka dostała potem Polska. Ale jeśli chcesz wiedzieć, jak wyglądały budynki przedwojennego miasta to idź na ulice: Warszawską, Pionierską albo Dąbrowskiego i odszukaj kamienice, które pamiętają jeszcze dawne, mazurskie czasy.

9. Wieża ciśnień w Giżycku

Giżycka wieża ciśnień przez prawie 100 lat dostarczała wodę mieszkańcom miasta. W 1996 r. jej misję przejęły miejskie wodociągi. Ale wieża nadal działa i stanowi świetne miejsce, do którego warto zajrzeć.

Choć nie pompuje już wody do kranów, to działa jako fantastyczna atrakcja w Giżycku - jako wieża widokowa. Na jej szczycie mieści się kawiarnia i przeszklona sala, w której napijesz się kawy. A gdy wyjdziesz na taras widokowy, Twoim oczom ukaże się całe miasto i wspaniałe jezioro Niegocin. Zachęcam Cię, by na wieżę wejść po schodach, bo po drodze zwiedzisz małe muzeum z pamiątkami po przedwojennych mieszkańcach miasta.

Giżycko było przed wojną miastem niemieckim, lecz trudno dziś poznać historię tamtej społeczności. Tworzyli ją m.in. Mazurzy, o których więcej dowiesz się z ciekawostek o Mazurach, które opisaliśmy. Wchodząc do wieży, zwróć uwagę na dwa herby - jeden to herb Giżycka z trzema leszczami, a w drugim umieszczona jest flaga Mazur. Spójrz na jej trzy kolory - błękitny, biały i czerwony.

10. Ekomarina w Giżycku i kładka nad molo

Giżycko znane jest ze swojego portu na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Port i ekomarina zlokalizowane są nad Jeziorem Niegocin. To rozległe jezioro, na które najlepszy widok rozciąga się z wieży widokowej albo z kładki widokowej nad giżyckim molo. Piętrowa kładka spacerowa o każdej porze roku przyciąga spragnionych pięknych widoków mieszkańców i turystów.

Z kładki oraz z molo widać ekomarinę Giżycko z dziesiątkami łodzi i żaglówek, a po drugiej stronie port i dalej - plażę miejską. Lecz najwspanialszy jest widok o zachodzie słońca. Wtedy na niebie snują się różowe, pomarańczowe i niebieskie barwy. To wspaniały spektakl.

11. Plaża miejska Giżycko

Turyści najczęściej pytają jak dojść nad jezioro i na plażę w Giżycku. Jest szeroka i piaszczysta. Pomieści naprawdę sporo mieszkańców i turystów. Ci, którzy nie lubią piasku, mogą rozłożyć koc na trawie lub schronić się w cieniu drzew pobliskiego parku. Są tu przebieralnie, boisko do siatkówki oraz mnóstwo miejsca do zabawy. A gdy chwyci Cię głód, będziesz mieć stąd blisko na obiad w restauracji.

Co jeszcze warto zobaczyć w Giżycku i okolicach Giżycka?

Podzieliłam się z Tobą listą moich TOP 11 atrakcji w Giżycku. Lecz jak się domyślasz, skoro to największe miasto regionu, to interesujących miejsc znajdziesz tu o wiele więcej. Wystarczy wymienić choćby Park Linowy Wiewióra i położone tuż przy nim małe jezioro Popówka Mała, na którym w sezonie działają wyciągi, dzięki którym można uprawiać sporty wodne: wakeboarding i narciarstwo wodne.

Turyści zainteresowani historią chętnie zajdą na cmentarz z czasów I wojny światowej i do parku miejskiego przy ul. Warszawskiej, który powstał na miejscu dawnego cmentarza ewangelickiego i do dziś znajdują się tu stare nagrobki oraz ossuarium ze szczątkami mieszkańców miasta. A idąc ulicą Warszawską można też odszukać dom, w którym urodził się Wojciech Kętrzyński, o czym przypomina specjalna tablica.

Z kolei pasjonaci militariów i II wojny światowej chętnie wybiorą się na wycieczkę do pobliskiego Wilczego Szańca w Gierłoży oraz do Mamerek, żeby odkryć mazurskie bunkry. Jest jeszcze tyle rzeczy, które można robić w Giżycku i krainie mazurskich jezior!

A jeszcze więcej opisaliśmy w przewodniku Ruszaj na Mazury.

Pokazujemy w nim nie tylko najbardziej popularne miejsca w Giżycku, ale także miejsca tajemnicze, ukryte, takie, do których rzadko docierają turyści. W tej książce znajdziesz też 500 zdjęć i ilustracji, nieznane ciekawostki, a także aż 11 wywiadów z mieszkańcami Mazur i pasjonatami. To poradnik na 7 dni na Mazurach. Oprowadzi Cię także po Mikołajkach, Węgorzewie, Piszu, Mrągowie, Kętrzynie i Rynie.

11 najlepszych atrakcji w Giżycku

Skorzystaj z naszej listy atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć w Giżycku. Zabierz ten plan ze sobą w drogę, zwiedzaj zabytki, odkrywaj mazurską historię, odpoczywaj i dobrze się baw. Oto, co polecamy:

Potrzebujesz więcej pomysłów na to, co robić na Mazurach? Sprawdź te poradniki:

Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy