Pomorskie Powiśle: 15 atrakcji regionu, które warto zobaczyć

Powiśle to region stworzony dla tych, którzy na urlopie chcą odpocząć, uwolnić myśli i odetchnąć z ulgą na widok otwartych przestrzeni, których na co dzień tak brakuje ich zmęczonym oczom. To raj dla tych, którzy chcą zaciągnąć się głęboko czystym powietrzem i odkryć tajemnice tej pomorskiej krainy, zanim dotrze do niej masowa turystyka. A ryzyko jest spore, bo krzyżackie zamki, ślady po pruskich grodziskach i miasta z ulicami wyznaczonymi jeszcze w średniowieczu kuszą poszukiwaczy historii.

Powiśle Region turystyczny w woj. pomorskim

Zabieramy Cię w niesamowitą podróż po pomorskiej części Powiśla - od Malborka, przez Sztum po Kwidzyn. Przygotowaliśmy dla Ciebie gotowe plany 7 wycieczek, które zrobisz pieszo, rowerem i samochodem. Zwiedzisz 3 gotyckie zamki, dotrzesz na menonickie cmentarze i zobaczysz najpiękniejsze widoki na Dolinę Dolnej Wisły. Przewodnik z planem wycieczek na 7 dni "Ruszaj w drogę na Powiśle! Zwiedzaj Malbork, Sztum, Kwidzyn" otrzymasz w informacji turystycznej w Malborku, a elektroniczną wersję PDF na smartfona pobierzesz z tego artykułu. Czytaj dalej!

Co to jest Powiśle? Skąd wzięła się nazwa Powiśle?

W encyklopedii przeczytasz, że nazwa Powiśle nie ma uzasadnienia historycznego, bo Polacy używali jej "sztucznie" w okresie Plebiscytu w 1920 r. na oznaczenie regionu, który miał być objęty głosowaniem (ówczesne powiaty malborski, sztumski, kwidzyński i suski), dla odróżnienia od nazwy niemieckiej prowincji Prusy Zachodnie, do której te ziemie należały. Lecz hej! Od tego czasu minęło już ponad 100 lat! Więc chyba jednak możemy już mówić, że to nazwa historyczna?

Co to był Plebiscyt w 1920 r.?

Gdy po I wojnie światowej wytyczano nowe granice, ustalono, że na terenie dzisiejszego Powiśla odbędzie się plebiscyt, czyli głosowanie, lub inaczej referendum. Mieszkańcy mieli zdecydować o swojej przynależności państwowej i wybrać, czy chcą mieszkać w Polsce, czy w Niemczech. W lipcu 1920 r. Powiśle zagłosowało za Niemcami. Tylko 5 wsi przyznano Polsce - teren ten nazwano Małą Polską.

Przedtem kraina ta miała różne nazwy, które za każdym razem inaczej określały jej granice i miały inne znaczenie: geograficzne, polityczne, historyczne. Dlatego próbując ustalić oryginalną nazwę regionu spotkasz się z takimi pojęciami jak Pomezania, Prusy Zachodnie, Prusy Górne, Dolina Dolnej Wisły, Dolina Kwidzyńska czy nawet Pojezierze Iławskie. Ja natomiast w tej wycieczce pokażę Ci fragment Powiśla pomiędzy rzeką Wisłą a drogą nr 55. Tyle wystarczy, żebyś poczuł.a klimat Powiśla i poznał.a  jego największe atrakcje.

Gdzie leży Powiśle?

Dla mnie współczesne pomorskie Powiśle to turystyczny subregion Pomorza (woj. pomorskiego), który rozciąga się na wschodnim brzegu Wisły między Malborkiem a Kwidzynem, a na zachodzie obejmuje jeszcze Prabuty, Dzierzgoń, Przezmark i okolice. Niektórzy precyzują, że to Dolne Powiśle, dla odróżnienia go od nazwy jednej z dzielnic Warszawy.

Patrzę na ten region oczami turystki i gdy spoglądam na mapę to widzę, że za sąsiadów ma kilka krain. Na północy graniczy z Żuławami, na zachodzie z Kociewiem leżącym za Wisłą (skąd blisko już na Kaszuby), na południu z ziemią chełmińską, a na wschodzie z Warmią i Pojezierzem Iławskim, skąd już tylko rzut beretem na Mazury. Od zachodu zamyka je Wisła - i to na całej długości. Granica wschodnia bywa sporna, lecz najczęściej mówi się, że sięga do rzeki Pasłęki.

Powiśle leży na styku województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, na dawnych, historycznych ziemiach Pomezanii i częściowo leżącej na wschód od niej Pogezanii. Te nazwy nawiązują jeszcze do mieszkających tu przed wiekami pruskich plemion oraz ustalonych przez papieża diecezji, niosących płomień (niekiedy dosłownie) chrześcijaństwa na te tereny. Stąd blisko jest do Elbląga, Lubawy czy Iławy, ale też niedaleko do Gniewu, Tczewa i Grudziądza. Dla mnie brzmi to jak idealna miejscówka na spokojne wakacje, pełne atrakcji i relaksujących wycieczek. Pokażę Ci, jak je sobie zaplanować.

Powiśle atrakcje turystyczne - co warto zwiedzić i zobaczyć?

Zaplanuj urlop lub wakacje na Powiślu, a ja powiem Ci, co ciekawego tu zwiedzić i zobaczyć. Czekają tu na Ciebie świetne zabytki, ciekawa architektura i atrakcje, z których skorzysta cała rodzina i przyjaciele. Podpowiem Ci, że Muzeum Zamkowe w Malborku dla turystów spędzających więcej czasu w regionie przygotowało świetną ofertę: "1 bilet na 3 zamki". Z tym biletem zwiedzasz taniej i masz na to aż 14 dni! Co robić w tym czasie? Spokojnie, wszystko już za Ciebie zaplanowaliśmy! Zanocuj w Malborku i odbierz już teraz:

Zobacz nasze filmowe relacje z Powiśla i posłuchaj turystycznego podcastu

Zanim wyruszysz na zwiedzanie z przewodnikiem, już teraz - lub w drodze - zobacz filmy, rolki i relacje, które publikowaliśmy na naszych profilach "Ruszaj w Drogę" na Facebooku, Instagramie, Youtube i TikToku.


Posłuchaj też 19 odcinka Podcastu Ruszaj w Drogę! w którym opowiadamy o atrakcjach i ciekawych miejscach Powiśla. Do rozmów o Powiślu zaprosiliśmy pasjonatów tego regionu:

  • Michał Kierzkowski - archeolog, twórca kanału Zaginiona Ekspedycja
  • Anna Lewandowska - animatorka, Zespół Pieśni i Tańca Powiśle
  • Katarzyna Magierowska - twórczyni ludowa, biały haft powiślański
  • Bogdan Mąder - przewodnik, Oddział Przewodnicki PTTK im. Stefana Dubyny w Malborku
  • Piotr Podlewski - historyk, twórca kanału Penetracje po Powiślu
  • Katarzyna Przybylska - przewodniczka, Kwidzyńskie Centrum Kultury
  • Włodzimierz Raszkiewicz - redaktor radiowy, twórca audycji podróżniczych

Pytamy ich o Powiśle i jego nazwę, historię regionu, pomysły na jego promocję, wzory powiślańskie, Plebiscyt na Powiślu i miejsca, o których nie wiedzą nawet mieszkańcy. Posłuchaj naszej rozmowy o Powiślu:

1. Zamek krzyżacki w Malborku

Nie ma drugiej tak imponującej budowli w Polsce, a nawet w całej Europie! Zamek krzyżacki w Malborku to największa gotycka budowla w tej części świata. Nic dziwnego - wszak był on stolicą Zakonu Krzyżackiego (Zakonu Rycerzy Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie) i domem prezesa - czyli wielkiego mistrza. Warownia od lat figuruje na prestiżowej liście światowego dziedzictwa UNESCO i co roku przyciąga do Malborka setki tysięcy turystów. Po prostu musisz ją zobaczyć!

Zwiedzać będziesz z przewodnikiem - człowiekiem lub audioprzewodnikiem. W tym drugim wypadku wybierz fabularyzowaną trasę dla rodzin z dziećmi. Nazwa jest trochę myląca, bo ta wycieczka spodoba się także tym turystom, którzy nie mają dzieci. Bohaterowie nagrania przeniosą Cię w czasie do 1410 roku i oblężenia malborskiej warowni po przegranej przez Krzyżaków bitwie pod Grunwaldem. Usłyszysz tętent koni, dźwięk broni, i dialogi osób, które znalazły się pod ostrzałem. Właśnie tak powinno wyglądać każde zwiedzanie!

2. Malbork - Brama Powiśla

Położenie Malborka daje mu tę przewagę, że miasto stanowi centrum i punkt wypadowy do kilku regionów. Na północ rozciągają się Żuławy (północna część powiatu malborskiego i zachodnia część powiatu elbląskiego), na zachód - za rzeką Wisłą - Kociewie, całkiem niedaleko na wschodzie leżą Warmia i Mazury, a kierując się na południe jedziesz zwiedzać Powiśle.

To świetne miejsce, jeśli szukasz noclegu i bazy, z której chcesz robić wycieczki. Sam Malbork aż kipi od turystycznych atrakcji. Przejdziesz się tu odnowionymi bulwarami nad Nogatem, którymi dojdziesz do nowej miejskiej plaży, gdzie odpoczniesz lub wypożyczysz kajak. Wejdziesz do zabytkowej wieży ciśnień, w której - przechodząc przez olbrzymi dawny zbiornik na wodę - z samego szczytu rzucisz okiem na Malbork i rozciągające się za Nogatem Żuławy. Przespacerujesz się ulicami, na których spotkasz metalowe figurki Rycerza Marianka - oficjalnej maskotki miasta. Na koniec wypłyniesz w rejs po Nogacie jedną z łódek, które od 2022 roku ponownie zagościły przy nabrzeżu.

Co jeszcze warto zobaczyć w Malborku? Sprawdź ten darmowy przewodnik:

3. Twierdza Malbork

W XIX w. wokół Malborka zaczął powstawać pierścień fortyfikacji, który miał za zadanie ochronić miasto od południa i wschodu przed zagrożeniem płynącym ze strony Rosji. Ponieważ od zachodu i północy chroniły Malbork Wisła i Nogat, na południowym półkolu powstało w sumie 40 obiektów - m.in. schronów i pozycji artyleryjskich. Były rozbudowywane także po I wojnie światowej. Twierdza Malbork wchodziła w skład umocnień tzw. Linii Dolnej Wisły, która obejmowała także twierdze w Grudziądzu, Toruniu i Chełmnie.

Większość z obiektów twierdzy zachowała się do dziś w całkiem niezłym stanie, lecz jeszcze nie mogą być one atrakcją turystyczną. Nie są zabezpieczone i wchodzenie do środka jest niebezpieczne. Posłuchaj jak Michał Kierzkowski opowiada o niej w 19 odcinku Podcastu Ruszaj w Drogę!. To niewiarygodne jak mało turystów wie o jej istnieniu.

$wklejka={1}

4. Zamek i katedra pomezańskiej kapituły katedralnej w Kwidzynie

W Kwidzynie zobaczysz unikatowy kompleks - to złączone ze sobą zamek i katedra, które lubię w skrócie nazywać "zamkatedrą". Ten kompleks to gotycka perła architektury i jedna z najwspanialszych budowli na terenie dawnych Prus Zakonnych. Choć to jeden złączony budynek, to opiekują się nim dwie odrębne instytucje. Dlatego musisz osobno kupić bilet na zwiedzanie katedry, o której opowie Ci przewodnik, a potem pójść do oddzielnej kasy, gdzie kupisz bilet na zamek, aby zwiedzić go z audioprzewodnikiem. Zaprowadzi Cię on na niesamowity ganek wiodący do gdaniska, wieżę studzienną i sale kanoników, a jedna z wystaw na drugim piętrze wprowadzi Cię w świat powiślańskiej przyrody.

Osobną atrakcją jest wejście na wieżę. Z góry spojrzysz na miasto oraz na Dolinę Dolnej Wisły. To najwyższy punkt widokowy w regionie, dlatego koniecznie wdrap się na szczyt wieży i podziwiaj świetne panoramy Powiśla!

5. Atrakcje turystyczne Kwidzyna

Twoje serce skradnie też sam Kwidzyn, w którym zobaczysz zabytkowe, piękne kamienice, ciekawy budynek poczty i dworca oraz imponujący kompleks dawnej Królewskiej Szkoły Podoficerskiej. Miłośnicy fotografii pokochają fakt, że ciekawe kadry są tu na wyciągnięcie ręki. Kiedy zobaczysz już kościół św. Trójcy, ruiny dawnego ratusza na dawnym Starym Mieście i pozostałości średniowiecznych murów obronnych, z przyjemnością odpoczniesz przy fontannie na Placu Plebiscytowym koło rzeźb muzyków, lub w parku przy katedrze przy tężni solankowej. Bo oprócz świetnej architektury, jest tu mnóstwo parków - bardzo mi się podoba, że to takie zielone miasto.

6. Zamek krzyżacki w Sztumie

Zbudowali go Krzyżacy w XIV w. Była to zaledwie siedziba krzyżackiego urzędnika - wójta. Ale splendoru nadawała mu ranga letniej rezydencji wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. Krzyżacki wielki mistrz oraz jego śmietanka towarzyska uwielbiali przyjeżdżać do Sztumu. Odpoczywali tu w pięknej okolicy, korzystali z lasów i czystej wody. Sztum był dla nich niczym uzdrowisko i czas spędzali tu rekreacyjnie.

Niestety do dziś z tamtego złotego okresu pozostała tylko część zabudowań. Zwiedzisz je z audioprzewodnikiem, który oprowadzi Cię po salach wystaw. A potem wyprowadzi Cię na dziedziniec, gdzie wyobrazisz sobie, jak całe założenie wyglądało w średniowieczu, gdy dookoła biegła fosa, a wielki mistrz z dumą pokazywał gościom swój zwierzyniec, w którym trzymał m.in. wielbłąda i małpy. Zamek to dobry punkt wyjścia na dalszy spacer po Sztumie, który zaplanowaliśmy dla Ciebie w przewodniku "Ruszaj w drogę na Powiśle!"

Darmowy przewodnik PDF17 MB

7. Atrakcje turystyczne Sztumu

Choć hitem Sztumu jest gotycki zamek, to ciekawych atrakcji do zwiedzania jest tu o wiele więcej. Pójdziesz na spacer odnowioną promenadą wokół Jeziora Zajezierskiego (Sztumskiego), a po drodze odpoczniesz na miejskiej plaży. Zobaczysz zabytkowy kościół św. Anny i wejdziesz na wystawę w dawnym kościele ewangelickim stojącym w historycznym centrum miasta. Zajrzysz do amfiteatru i staniesz pod wieżą ciśnień, która - choć na to nie wygląda - wciąż działa! Odnajdziesz też sztumskie ciekawostki, takie jak tężnia solankowa czy pomnik konia sztumskiego. Z zaplanowaną trasą spaceru, spędzisz tu cały dzień.

8. Dolina Dolnej Wisły - wycieczka samochodem

Wybierz się na samochodowy rajd i w jeden dzień poczuj klimat Doliny Dolnej Wisły. Zatrzymuj się na obłędnych punktach widokowych i odwiedzaj menonickie cmentarze. Z okien samochodu podziwiaj niekończące się przestrzenie pól rozciągające się aż po horyzont. To właśnie Dolina Dolnej Wisły, z rozległymi dolinami poprzecinanymi siatką kanałów i rowów melioracyjnych. Niemal cały czas będziesz widzieć wały zabezpieczające dolinę przed królową polskich rzek. Te wały same w sobie są atrakcją, dlatego wejdź na nie od czasu do czasu. Podziwiaj stąd obłędne panoramy i ciesz się posiłkiem na świeżym powietrzu. Kawa z termosu nigdzie nie smakuje tak dobrze jak tutaj.

$wklejka={3}

9. Rowerem po Powiślu

Na Powiślu krzyżują się lub pokrywają ze sobą różne trasy rowerowe. Najpopularniejsze z nich to m.in. Międzynarodowy Szlak Rowerowy R1 czy Wiślana Trasa Rowerowa/EuroVelo 9. Ale przebiega tędy także regionalny Rowerowy Szlak Mennonitów czy szlak rowerowy Doliny Dolnej Wisły. Wsiądź na rower i przemierzaj długie kilometry jadąc wprost przed siebie. My uwielbiamy pętle, dzięki którym można zacząć i skończyć wycieczkę w tym samym miejscu. I to właśnie pętle zaproponowaliśmy jako trasy rowerowych wycieczek w przewodniku "Ruszaj w drogę na Powiśle! Zwiedzaj: Malbork, Sztum, Kwidzyn".

Co jeszcze zobaczyć na Powiślu i w okolicach?

Ciekawych miejsc na Powiślu jest więcej. Gdy wyruszysz na rowerowe i samochodowe wycieczki, dotrzesz do kolejnych gotyckich budowli lub ich pozostałości. Cały region usiany jest pamiątkami po krzyżackich czasach, pomezańskich biskupach i kapitule katedralnej oraz pruskich i niemieckich kolonistach, wojskowych i urzędnikach. Dokąd jeszcze trzeba się udać, żeby to zobaczyć?

10. Wieża zamku krzyżackiego w Przezmarku

W Przezmarku wśród ruin najlepiej zachowała się wieża. Dba o nią pan Ryszard von Pilachowski, który razem z żoną Jolantą przeprowadził się tu z Warszawy, aby zacząć nowe życie jako właściciel dawnej krzyżackiej warowni. W wieży Pan Ryszard zainscenizował m.in. salę biesiadną i kaplicę, po których oprowadza turystów.

11. Ruiny zamku krzyżackiego w Dzierzgoniu i miejsca tworzone przez pasjonatów

Latem warto odwiedzić ruiny zamku krzyżackiego w Dzierzgoniu, pochodzące jeszcze z XIII wieku. Na poszukiwaczy historii i zabytków czekają tu także kościół św. Trójcy i św. Katarzyny oraz pochodzący z późniejszego okresu kościół św. Ducha.

Gdy będziesz w Dzierzgoniu zachęcam Cię jeszcze do odwiedzenia Gospodarstwa Pszczelarskiego Ewy i Bogdana Toporkiewiczów, w którym zaopatrzysz się w pyszne miody na swoje wycieczki, oraz artystycznej pracowni i galerii pani Małgorzaty Krauze, która tworzy piękne strusie i gęsie pisanki, drewniane bransolety i malowane na szkle obrazy. Z Dzierzgonia blisko już do Minięty, gdzie w "Ceramice Słowiana" Ewa Filipowicz wytwarza niesamowite misy i talerze z motywami czerpiącymi z kultury słowiańskiej - liści, łagodnych linii i wodnych wirów.

12. Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim

Z Powiślem nierozerwalnie związany jest szlachecki ród Sierakowskich. To rodzina polskich działaczy, którzy odegrali znaczącą rolę w regionie, zwłaszcza w okresie Plebiscytu w 1920 r. (patrz wyżej). W czasach, gdy były tu Niemcy, a wobec mieszkańców stosowano rozmaite, wyrafinowane metody ich germanizacji, Sierakowscy stworzyli w Waplewie ośrodek polskości. Dziś zwiedzisz tu ich pałac ze stylizowanym wyposażeniem i dowiesz się więcej o tradycji szlacheckiej. Po wizycie w muzeum, warto przespacerować się po pałacowym parku.

13. Ruiny zamku biskupiego w Prabutach, fontanna Rolanda i wodociągi

W tym niewielkim miasteczku wejdziesz do Bramy Grudziądzkiej, gdzie zobaczysz niezwykłą makietę miasta oraz zajrzysz do zabytkowej konkatedry pw. św. Wojciecha. Odszukasz ruiny zamku biskupiego w Prabutach, na których zrekonstruowano budowlę w miniaturze, i przez stojącą tu lornetę spojrzysz na migocząca w oddali taflę jeziora. W centrum miasta staniesz przed ciekawą fontanną Rolanda, a gdy w informacji turystycznej poprosisz o oprowadzenie, jest duża szansa, że wejdziesz pod ziemię do dawnych wodociągów.

{newsletter}

Co wydarzyło się na Powiślu?

Setki lat temu właśnie tu, nad Wisłą, mieszkały plemiona Prusów i Słowian. Był to teren pogranicza, ze wszystkimi wyzwaniami i problemami narodowościowego tygla. Mam na myśli relacje sąsiedzkie, wymianę handlową i współpracę, ale także spory, waśnie i bitwy, które sprawiały, że na tym terenie cały czas wrzało.

Papież i reszta walczą o wpływy

Oliwy do ognia dolewał papież, który koniecznie chciał, aby te ziemie weszły w obszar jego wpływów, co możliwe było tylko wtedy, gdyby zapanowało tu chrześcijaństwo. Stąd wcześnie pojawiły się tu misje chrystianizacyjne, a potem zbrojne ramię w postaci rycerzy Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, bliżej nam znane jako Krzyżacy, którzy po podboju planowali założyć tu swoje księstwo. Współpraca papieża i Krzyżaków zaowocowała powstaniem diecezji pomezańskiej, od której wzięła się historyczna nazwa tej krainy, zamieszkałej wcześniej przez pruskie plemię Pomezanów. I tak, w średniowieczu, ścierały się tu wpływy papieża, Krzyżaków, Prusów, Słowian i ich książąt, bogatych biskupów i pomezańskiej kapituły katedralnej, wreszcie samorządów zakładanych tu miast i tzw. zwykłych ludzi, wśród których spotkać było można autochtonów i kolonistów.

Pruskie i niemieckie panowanie

W XV wieku te ziemie podzielono - częściowo weszły w skład Królestwa Polskiego, a częściowo pozostały w niemieckiej strefie wpływów. XVIII wiek przyniósł rozbiory Polski, kiedy nastało tu całkowicie pruskie (a po zjednoczeniu Niemiec - niemieckie) panowanie. Pruscy królowie sprowadzali coraz więcej niemieckich kolonistów. Do tego stopnia, że skład ludności sukcesywnie zmieniał się na korzyść Niemców. Szczególnie widoczne było to w miastach, gdzie panował język niemiecki, niemiecka administracja i wojsko. I choć Polaków było tu też całkiem sporo, to nieprecyzyjne spisy i statystyki prowadzone od XIX wieku wciąż zaniżały ich liczebność.

Tu jest Polska

W tym czasie Powiśle leżało w wielkiej niemieckiej prowincji Prusy Zachodnie, ale dla wyodrębnienia tej części regionu nazywano je też Prusami Górnymi. Aż do 1945 roku, gdy po przegranej przez Niemców II wojnie światowej, cały region stał się częścią państwa polskiego i o żadnych niemieckich nazwach nie mogło już być mowy. Stąd powrót do przedwojennej, plebiscytowej nazwy Powiśle, która dobrze się kojarzyła, która przyjęła się do dziś i współcześnie buduje własną markę i tożsamość oraz tworzy nową historię. 

14. Plebiscytowe pamiątki w dawnym kościele ewangelickim w Sztumie

W Sztumie na placu Wolności stoi dawny kościół ewangelicki, który od zakończenia II wojny światowej nie pełni już swojej funkcji. W środku, na wystawie "Sztum i ziemia sztumska" pan Sławomir Igor Michalik prezentuje prywatną kolekcę pamiątek po przedwojennych mieszkańcach regionu. Zobaczysz tu m.in. stare zdjęcia i pocztówki, dawne mapy Sztumu i Powiśla, tablice z nazwami ulic, fragment macewy z nieistniejącego już żydowskiego cmentarza, przedmioty życia codziennego, a nawet fotel dentystyczny. Lecz chyba najcenniejsza jest kolekcja polskich i niemieckich dokumentów z okresu plebiscytowego w 1920 r. (patrz wyżej). To wciąż jedno z niewielu miejsc w regionie, gdzie zagłębisz się w okres, który dał podwaliny dla późniejszej budowy polskości na powiślańskiej ziemi.
15. Powiślańskie wzory

Do współczesnych trendów, które czerpią z przeszłości, można zaliczyć na przykład powiślańskie wzory, które już wkrótce z haftu rozprzestrzenią się na ubrania, kubki czy zakładki. W Kwidzynie działa grupa pań, które tworzą aplikację Haftowisko i pracują nad włączeniem do obiegu powiślańskich haftów i wzorów, których poszukują w przedwojennych dokumentach, na obrazach i skrzyniach. Dziś wzory te zobaczysz już na przykład na obrusach i poduszkach, które kupisz na lokalnych jarmarkach, oraz na cudownych strojach tanecznych, w których występują dziewczyny z Zespołu Pieśni i Tańca "Powiśle".

Posłuchaj 19 odcinka Podcastu Ruszaj w Drogę!, a usłyszysz jak Katarzyna Magierowska szuka powiślańskich wzorów, jak Kwidzyńskie Centrum Kultury poszukuje wyróżnika dla regionu i jak Anna Lewandowska opowiada o powiślańskim regionalnym stroju.

Powiśle - jeszcze tyle do odkrycia!

Rok 2007 Sejmik Województwa Pomorskiego ustanowił Rokiem Powiśla, chcąc w ten sposób zaakcentować istnienie, historię i potencjał regionu. (Patrz: Uzasadnienie do Uchwały Nr 1097/LII/06 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 23 października 2006 r. ws. ustanowienia roku 2007 Rokiem Powiśla). Od kilku lat promowane jest dziedzictwo, tradycje kulinarne i produkty spożywcze Warmii Mazur i Powiśla, a na księgarskich półkach pojawia się coraz więcej pozycji z nazwą Powiśle w tytule. Czy zatem to już czas na promocję turystycznej marki Powiśle?

Wierzymy, że to jest ten moment, gdy nazwa ta zaczyna wychodzić z historycznych podręczników i staje się turystycznym znakiem rozpoznawczym. Podobnie, jak kilka lat temu stało się to z Kociewiem. Dlatego mocno zachęcamy Cię do tego, aby ruszyć na Powiśle już teraz i odkryć ten region przed innymi turystami.

Współpraca

Ten artykuł powstał we współpracy i został sfinansowany przez Miasto Malbork oraz Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną, w ramach kampanii "Ruszaj w drogę na Malbork i Powiśle". Kampania promuje nasz nowy, darmowy przewodnik "Ruszaj w drogę na Powiśle! Zwiedzaj: Malbork, Sztum, Kwidzyn", który pobierzesz za darmo w wersji elektronicznej lub otrzymasz w wybranych informacjach turystycznych na Pomorzu.

Więcej o turystycznej ofercie Malborka oraz całego województwa pomorskiego dowiesz się na stronie:

1 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

  1. Niesamowite historie, niesamowite miejsca i przede wszystkim niesamowici ludzie! Trzymam kciuki i tylko ruszać na Powiśle !

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy