Poruszanie się i zasady ruchu w Grecji, na Kos

Pamiętacie jak wspominałam w  jednym z wpisów o Grecji o tym, że w ramach odszkodowania za zmianę hotelu wybraliśmy jako dodatkową opcję samochód na tydzień? To  był ten dzień, w którym pożegnałam się z marzeniami o leniwym wypoczynku na leżaku nad brzegiem morza.

Maciej zdobywca z wypożyczonym samochodem

Marzenia Maćka o zwiedzaniu spełniły się za to jak w bajce. Przez to, a może dzięki temu, że mieliśmy ten samochód do dyspozycji, mogliśmy przekonać się o pięknie wyspy, zobaczyć różnorodne plaże, pozwiedzać miasta, obejrzeć zabytki oraz udać się na zakupy i przywieźć liczne pamiątki.


wypożyczony samochód w Grecji - zatoka kefalos

Pewnie będę jeszcze o tym wszystkim wspominać, ale dzisiejszy wpis stanowi podsumowanie kwintesencji wrażeń, jakie wiążą się z przemieszczaniem się autem po wyspie – czyli ruch drogowy widziany oczami kierowcy.

Zasady ruchu na wyspie Kos

Zafascynowały nas – a Maćka zwłaszcza – zasady ruchu drogowego panujące w Grecji. „Południowy luz” to określenie świetnie pasujące w zasadzie do każdego przejawu ludzkiej aktywności na wyspie. Widać to także na drogach.

grecki luz na drogach

Z północy na południe wyspy ciągnie się asfaltowa droga – po jednym pasie w każdą stronę, jednak pasy te są tak szerokie, że obok siebie spokojnie zmieści się chyba z pięć samochodów. Powoduje to, że wyprzedzanie nie sprawia żadnej trudności i jest bezpieczne, a użytkownik drogi przed nami chcący skręcić w lewo nie tamuje w żaden sposób ruchu.

Wyprzedzanie, wymijanie i włączanie się do ruchu

W zasadzie bez znaczenia jest, czy chce się wyprzedzać z lewej czy z prawej strony. Wystarczy że każdy ma oczy wokół głowy i zauważy zbliżający się pojazd.

grecki luz - samochody najlepiej przepuszczać stojąc na środku drogi

Samochody wyjeżdżające z bramy lub bocznej uliczki do połowy na ulicę, żeby przekonać się, czy mogą się włączyć do ruchu, (zapewne aby poprawić sobie widoczność), całe rodziny zatrzymujące się na środku drogi oczekując na wolne przejście, przepęd kóz– na to trzeba być po prostu przygotowanym.

grecki luz - kozy na drodze

Pikanterii dodaje jeszcze fakt, że na Kos można spotkać (uwaga!) czołgi i inne pojazdy pancerne. Naprawdę trzeba uważać :)

grecki luz - czołgi na drodze
grecki luz - wojskowe pojazdy

Jeśli zbyt długo nie można włączyć się do ruchu, trzeba wymusić pierwszeństwo, z tym że różnica w porównaniu z naszym krajem polega na tym, że nikt Cię za to nie otrąbi. Klakson wykorzystywany jest jedynie do pozdrawiania widzianych przyjaciół po drugiej stronie ulicy oraz do poganiania turystów do ruszenia spod świateł, gdy tylko zapala się żółte ;)


Parkowanie

Parkingi! Kocham tutejsze parkingi po pierwsze za to, że można tu parkować dosłownie wszędzie gdzie tylko znajdzie się centymetr kwadratowy wolnego miejsca - znaki zakazu chyba pełnią tylko funkcje ozdobne i stoją po to, aby turyści czuli się jak u siebie ;)

grecki luz - parkowanie mimo zakazu
grecki luz - jestem dostawca towaru - moge wszystko

Po drugie, za to, że Grecy na Kos, w przeciwieństwie do Polakównie znają pojęcia płatnych parkingów! (dzięki czemu przeciętny turysta może więcej Euronów wydać na błyskotki!). Wielokrotnie gdy zwracałam Maćkowi uwagę na to jak ma jechać czy parkować, zbywał mnie zawsze tym samym wyrażeniem „Spokojnie kochanie – w końcu to Grecja”.

Spokojnie, przecież wszędzie blisko

I jeszcze jedna bezsprzeczna zaleta Greków – nigdzie się nie spieszą, jeżdżą powoli – Maciek był chyba jedynym użytkownikiem drogi pędzącym z góry na dół wyspy z prędkością 90 – 120 km/h.

Mógł sobie na to pozwolić, bo na wyspie nie ma radarów ani widocznych patroli policji. Policję widzieliśmy tylko raz – jak sprzątali drogę po niewielkiej stłuczce. Busa, który najwyraźniej został wskutek tej stłuczki uszkodzony, podnosiła na lawetę z drogi koparka – widocznie takim sprzętem akurat dysponowali.

Auta, skutery i inne rowery

Na drodze ludzie są – i muszą być – bardzo wyrozumiali. Po drogach jeździ się dosłownie wszystkim co ma koła. Rowery i skutery są na porządku dziennym.

grecki luz - na kos jest nawet lidl

Zwłaszcza skutery wymagają poświęcenia im większej uwagi, ponieważ użytkownicy tych dwóch kółek są niesamowici. Wszyscy jeżdżą w kaskach, tylko zastanawiam się po co – bo już poniżej kasku mogą nie mieć na sobie dosłownie nic.

grecki luz - nadzy skuterzysci

Na skuterach wozi się dosłownie wszystko – siatkę z zakupami, pizzę, kartony, dzieci oraz półnagie kobiety.

grecki luz - nadzy na skuterze
grecki luz - na skuterze z wiadrem
grecki luz - rodzinny skuter

Bardzo popularne są także pojazdy, których nazwy nie pamiętam, ale które w swojej konstrukcji przypominają samochody bez karoserii. Wyglądają dosłownie jak gokarty ze stelażową ramą.

grecki luz - boogie

grecki luz - boogie i rowerzyści

No i oczywiście wszelkiej maści samochody, z których większość prawdopodobnie jest – tak jak nasze auto – wypożyczona.

grecki luz - wypożyczone auta

Na drogach można jeszcze spotkać pędzące autobusy komunikacji miejskiej, oraz rowerzystów, których podziwiam za chęć pedałowania w 35 stopniowym upale.

grecki luz - autobus miejski

grecki luz - rowerzyści
grecki luz - panny rowerzystki

Uważać należy także na ciuchcie, które jak wiadomo mają zawsze pierwszeństwo, bo są od nas większe.

grecki luz - ciuchcia

Wypożyczalnie samochodów na Kos

Wypożyczanie pojazdów to bardzo ważna gałąź tutejszej gospodarki, co widać na drogach Kos. No i oczywiście fantastyczne są ich rozwiązania na stacjach benzynowych – podjeżdżasz i mówisz że chcesz zatankować benzynę za 10 Euro – pracownik stacji wbija to 10 Euro na kasę, po czym zaczyna tankować – możecie wierzyć, że do baku nie skapnie nawet kropla benzyny powyżej tych 10 Euro, a cała transakcja trwa może ok. 2 minut. I nie trzeba stać w kolejce na stacji!

grecki luz - stacje benzynowe
Podsumowując

Patrząc z perspektywy czasu nie żałuję, że wybraliśmy auto, zamiast dodatkowych wycieczek fakultatywnych, które z pewnością nie dostarczyłyby nam tylu wrażeń.

Chociaż z drugiej strony ilość wrażeń spowodowała u mnie małe załamanie nerwowe pod koniec pierwszego tygodnia pobytu.

Ale nie ma tego złego – myślę, że gdyby nie moje narzekania, że ZNOWU nie udało mi się wypocząć na urlopie, nie bylibyśmy skłonni skorzystać z oferty, którą przedstawiła nam nasza rezydentka i nie zostalibyśmy w Grecji na kolejny tydzień :)

I wiecie co? W tym kolejnym tygodniu też dostaliśmy auto do dyspozycji… na szczęście tylko na jeden dzień!

Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy