Centrum Hewelianum - czyli z nauką za pan brat!

Do zwiedzenia Centrum Hewelianum w Gdańsku przymierzaliśmy się trochę jak żaba do jeża. Wiedzieliśmy, że wcześniej czy później chcemy tam zajrzeć, jednak z akcentem na później.

wystawa Niebo i Słońce w Centrum Hewelianum

Do działania zmotywował nas dopiero pobyt w Warszawie i wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Postanowiliśmy przekonać się, jak zrobiono to na naszym własnym podwórku i czy faktycznie jest się czym zachwycać. Okazało się, że Centrum Hewelianum to propozycja godna polecenia.

Aktualizacja 2016.01.29: Dostaliśmy informację, że Centrum Hewelianum rozrosło się i powstały nowe atrakcje dla całych rodzin.Niektóre zdjęcia mogą być nieaktualne.

CNK w skali mikro?

Prawdopodobnie ze względu na skalę, Centrum Nauki Kopernik nie jest najszczęśliwszym przykładem, do którego można porównać nasze gdańskie Centrum Hewelianum. Faktem jednak jest, że właściciele centrum odwalili kawał dobrej roboty, prezentując ciekawą propozycję w szczególności dla dzieci i młodzieży. Jednak także dorośli nie wyjdą z muzeum zawiedzeni.


Ziemia, Niebo i Historia

Zacznijmy od tego, że Centrum Hewelianum to kompleks wystaw. Wystawa stała to Energia, Niebo i Słońce, podzielona na „Pracownię Ziemi” i „Pracownię Nieba”, jest też wystawa historyczna, której zwiedzanie w sezonie letnim odbywa się za darmo – „Wehikuł czasu – pocisk i człowiek”, a także wystawy czasowe. Pozytywnie zaskoczył nas fakt, że muzeum jest interaktywne i większość eksperymentów można przeprowadzić samodzielnie.

Centrum Hewelianum w Gdańsku: pracownia niebaeksperymenty w Centrum Hewelianum - rozkręć Watt!Centrum Hewelianum w Gdańsku

Mimo że poziom muzeum w przeważającej mierze dostosowany jest dla dzieci oraz młodzieży gimnazjalnej, to także dorośli mogą odnaleźć niemałą frajdę układając drewniane kostki czy odkrywając planety układu słonecznego, o których istnieniu i właściwościach dawno już zapomnieli.

Gdańskie Centrum Nauki Hewelianum: ułóż kostkęCentrum Hewelianum: ile waży kilogram?warstwy Słońca w Centrum Hewelianum - sterowane gestami

Eksperymenty wodne, energetyczne i muzyczne

Z naszych obserwacji wynika, że dla dzieciaków niezmiennie najwyższym stopniem zainteresowania cieszy się sala dźwięku, której poznawanie polega na śledzeniu fal dźwiękowych uzyskiwanych z jak najmocniejszego walenia w bębny i tym podobne instrumenty.

Całkiem niezłą frekwencją cieszą się także eksperymenty wodne. Okazuje się, że nie tylko Maciej jest fanem uzyskiwania wirów wodnych. Chlapanie wodą i wywoływanie fal tsunami to jedno z ulubionych zajęć młodych naukowców.

I oczywiście wszelkie eksperymenty związane z przekazywaniem energii kinetycznej! O tak! Żaden z odkrywców nie będzie w stanie oprzeć się wprawianiu w ruch kul, które uderzając o siebie pokazują, na czym polega ten energetyczny transport. Woda, energia, słońce, prąd – to wszystko przestaje być magiczną tajemnicą po odwiedzeniu takiego muzeum nauki.
eksperymenty w Centrum HewelianumCentrum Hewelianum: wywoływanie tornadoCentrum Hewelianum: wywoływanie fal dźwiękowychGdańskie Centrum Nauki Hewelianum: wywoływanie fali tsunamiCentrum Nauki Hewelianum w GdańskuCentrum Nauki Hewelianum w GdańskuCentrum Hewelianum w Gdańsku: przekazywanie energii

Na Górze Gradowej

Po tych wszystkich naukowych doznaniach postanowiliśmy udać się na mały spacer po starych fortach w Gdańsku, gdzie w sezonie letnim można zwiedzać także wystawę historyczną „Wehikuł czasu – pocisk i człowiek”. Niestety tym razem była nieczynna, co oznacza, że będziemy musieli wrócić tu latem. Korzystając jednak z okazji, wspięliśmy się na Górę Gradową, gdzie Maciej porobił piękne zdjęcia.

wzgórza fortyfikacyjne w Gdańskuna Górze Gradowej w Gdańsku

Centrum Hewelianum i inne muzea

Jeżeli szukacie pomysłu na niedzielne popołudnie z dzieciakami lub odwiedzającymi Was gośćmi, zdecydowanie możemy polecić Wam Centrum Hewelianum.

A jeśli macie jeszcze czas i siły w nogach, to po wizycie na Górze Gradowej, skąd pięknie prezentują się istniejące jeszcze gdańskie dźwigi portowe, możecie pokusić się o wycieczkę do kilku muzeów.

A które w szczególności Wam polecamy – o tym dowiecie się już wkrótce z kolejnych wpisów na Ruszaj w Drogę!

Zostańcie z nami!

Inne wyjątkowe muzea opisane na Ruszaj w Drogę!:

KOLEJNA RELACJA Starszy post

1 komentarz :

Dołącz do dyskusji. Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.
  1. Witam, fajny przewodnik i z chęcią z niego skorzystam, tylko.... gdzie się znajdują te atrakcje ? (nie jestem z Gdańska) Może warto byłoby zamieścić też adresy tych miejsc... np Centrum Hewelianum...Niby mogę poklikać i poszukać w necie, ale jeśli już tu jestem...
    Pozdrawiam Ewa

    OdpowiedzUsuń

Ruszaj w Drogę?

Czytasz nasz pozytywny przewodnik po Polsce. Znajdziesz u nas ponad 500 artykułów z pomysłami na wycieczki po Polsce. Pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Wszystkie miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od 12 lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.